על סלקציה וברירה 32027
אכן ראוי להשאיר את המושג סלקציה בהגיה המקורית כמונח לדראון עולם המממש עקרונות כוחניים של בחירה המנוגדת לכל מה שנכון ויוצר. אין הכוונה רק לעצם חוסר הלגיטימיות של מסירת ציבור אזרחים לכפיפות עבדותית לשבט או לחסד לנוגש חמוש. חלק אינטגראלי מהכוחניות השרירותית הזאת הינה חוסר הרציונליות המובנית של קריטריוני הבחירה, שהינה חלק בלתי נפרד מהלוגיקה של הכוח - הפיכת המגמה של התקדמות אנושית יוצרת.
קריטריוני הבחירה היו או קריטריונים אקראיים קונטינגנטיים (בדומה לרולטה), או אחרים בלתי רציונליים. לראשונים ניתן לשייך
אלמנטים זמניים כגון סומק או חוורון ברגע הסלקצייה, המותנים אף בזוית ראיית הצופה, באלמנטים של רפרקציית קרני השמש נוכח אובך וכד', וכל אלה אינם שונים מבחירה על פי הטלת מטבע.
הקריטריונים האחרים, אם נתעלם מעצם המקבריות הטמונה בהם בסיסית תוך שיפוט קר,
הינם קריטריונים "שרדניים". לאלה ניתן לשייך
מערכות קשרים עם אנשים מחזקים או מעבירי מידע חיוני, או אף מקדמי אלימות ובריונות של פרטים כאלו או אחרים. בנסיבות הללו לא היה לקריטריוני ההשרדות כל זיקה לתכונות מצויינות אישית, יצירתיות וכד', אדרבה, סביר שבעלי התכונות האחרונות, המקדמים בתנאים תקניים את המין האנושי, והינם בעלי משקל סגולי רב, היו בעלי כושר השרדות נמוך יותר בתנאים הבריוניים ששררו במחנה (הנאצים,אגב, הפעילו כללי סלקציה הפוכים לגבי אנשיהם וקידומם). ניתן לראות בדבר גם השמדת הטובים שבעם היהודי, בדומה לאקטים של כוח עוין השואף לצורך שעבוד והורדת רמת אוכלוסיה מסויימת להכרית בה את האלמנטים הקונסטרוקטיביים ולהגביר מספרם של פרטים הרסניים ובריוניים.
ניתן במציאות שלנו לדבר על כללי ברירה נוגדי התקדמות counter-progressive כגון כללי פרוטקצייה או כללי יד לוחצת יד של קידום אנשים לא תואמים ודיכוי אלמנטים בונים.
לכל אלה ניתן להדביק את הכינוי "סלקצייה"
רצוי בהגייה גרמנית. לכל השאר מתאימים הביטויים העבריים החביבים "בחירה" או "ברירה".
על סלקציה וברירה 32029
כל זה טוב ויפה, ונראה לי שכך בדרך כלל משתמשים במלה "סלקציה" בכל מקרה, אבל כותבת המאמר אומרת יותר מזה: היא אומרת: "המלה מזכירה לציבור שלי דברים איומים מעברו, ולכן אל תשתמשו במלה בכלל."
על סלקציה וברירה 32032
מההיסטוריה ניתן ללמוד, כולל נסיבות היסטוריות בהם התפתחה דהגנרציה של תהליכים חיוניים, תוך עוות של משמעויות המילים התואמות להם,ותוך איכוף שיבוש התפקוד הסמנטי התקין. מהפתולוגיה שהתפתחה בשנות ה-‏40 סביב המושג סלקצייה, ניתן ללמוד ביחוד אודות השימוש התקין ב"ברירה". כך, הסמנטו-פתולוגיה (מונח שניתן להציע) שהתפתחה בנסיבות היסטוריות מסויימות מאפשרת לחדד את הבנתנו אודות תהליכים תקינים ולבער עשבים שוטים - תהליכים המלווים בסמנטיקה מעוותת אך מיתממת, תוך התרפקות מאחזת עינים של הפתולוגי על התקין.
סלקציה במובן ההוא - 32037
עמדתי היא כי אין לשלול שימוש בגישות או בביטויים מסויימים רק משום שהנאצים עשו בהם שימוש תוך עוותם הפתולוגי אך המיתמם. אכן דומני שלאחר המלחמה החל מסע של ציד מכשפות
מצד פוזיטיביסטים ואסכולות פילוסופיות אחרות משמימות ודלות תובנה - שאיבדו את האפיל שלהם עקב בלותם חסרת העדנה הטמונה בשממונן המובנה - כלפי גישות חשובות ובעלות ערך לאין שיעור יותר. זאת בטענה שהאסכולות המתחרות נושקות לגישות נאציות. ההכללה ומתיחת המושגים תוך נסיון למצוא דמיון-מה עבדו כאן שעות נוספות, מה שניתן לכנות עריצותם של חסרי התובנה, ניצחון הרזון.
במובן זה אגב, ניתן להוסיף את ה''מונח'' סלקציה וגישות אחרות שעוותו על ידי הנאצים לרשימת קרבנותיו של היטלר. מההיסטוריה אכן ניתן ללמוד באופן בונה, בין השאר לא לשפוך את המוץ עם התבן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים