והעולם שותק 321034
דיקטטור השתלט היום על מדינה בת יותר מעשרים מליון בני-אדם, ונדמה לי שכולם חושבים שזה נורמלי לגמרי וכך צריך להיות.
והעולם שותק 321040
חשבתי שהדיקטטור השתלט על מדינה בת שבעה מליון בני-אדם ושזה לא היה היום אלא לפני כמה שנים.

(על מי אתה מדבר? חלקנו למדו פיזיקה ולא שמעו חדשות)
והעולם שותק 321056
פאהד מלך סעודיה מת, והשלטון "עבר" לעבדאללה.

והעולם שותק 321071
האם זה יוצר איזה מצב חדש שם? כשמדובר במלך - ממילא המלכות עוברת ליורש העצר, לא?
והעולם שותק 321089
ובמיוחד כשמדובר במלך שמזה מספר שנים נבצר מממנו לבצע כל פעילות מנטלית. בקיצור, שבב של לא־חדשות.
אגב, אינני סבור שהמלך בסעודיה הוא דיקטטור, על אף היותה של הממלכה דיקטטורה. הוא ראשון בין אוליגרכים, ולא כל אמירה שלו היא ציווי.
והעולם שותק 321094
הוא אשר אמרתי.
והעולם שותק 321095
פרש ''הוא'', פרש ''אשר'' ופרש ''אמרתי''. אחרת לא אבין למה התכוונת.
והעולם שותק 321096
''נדמה לי שכולם חושבים שזה נורמלי לגמרי וכך צריך להיות''
והעולם שותק 321097
יפה.
ומי שלא חושב כך, מה עליו לעשות?
והעולם שותק 321100
כנראה מה שעוזי עושה.
והעולם שותק 321118
העולם הנאור צריך למחות בתוקף על כך שכל-כך הרבה אנשים משוללים את הזכות היסודית לחיות במשטר דמוקרטי, שהיא היחידה שמבטיחה את כל הזכויות האחרות.
כשדיקטטור יורד מן הזירה, זו הזדמנות טובה לתבוע חופש עבור נתיניו, ולא להשלים עם כך שאחר תופס את מקומו.
והעולם שותק 321121
העולם הנאור זה שם נרדף לצרכן נפט
והעולם שותק 321125
הדיקטטורים אכן נוחים בהרבה לעסקי נפט. לכן הם נוחים מאוד לעולם הנאור.
והעולם שותק 321148
זה מה שתמיד שמעתי כשהייתי קטן. אך האם אין זה קצת פשטני? הרי גם כאלו שיש להם בראש יותר מנפט - למשל רבים מן השמאל האירופי, היו ועודם במשך שנים רבות פרו-ערביים, כלומר בעד השליטים הערביים ולהבדיל, בעד כל מפלצת עולמשלישית/סובייטית שקראה תיגר על אמריקה.
נראה לי שהסיבות להשלמה עם הדיכוי בעולם הערבי כמו גם במקומות אחרים הן לחלוטין אחרות.
והעולם שותק 321187
אה, זה פשוט: הימנים חובבי נפט, השמאלנים חובבי ערבים, וכולם שונאים יהודים.

:-)
והעולם שותק 321191
כתבת שאינטרס הנפט זו טענה פשטנית ובמקומה הבאת טענה ריקה. מדוע "הם בעד שליטים ערביים"? אירופה וארה"ב מתענינות בערב הרבה לפני שנולד "השמאל האירופאי." קשה לי להבין מדוע יש נטיה (לא רק שלך) לראות את ההסטוריה כאילו החלה אתמול בבוקר. (אגב, לטעון ש"הוחלף דיקטטור והעולם שותק," זו טענה יותר מורכבת לדעתך?)
והעולם שותק 321192
אני דווקא בעד טענות פשוטות, כשהן נכונות. פאהד היה דיקטטור במובן המוסרי של המלה - הנתינים שלו אינם חופשיים להתאגד ולהחליף אותו. פחות מעניין בעיני אם הוא עונה לשתים-עשרה מתוך שבע-עשרה התכונות הרצויות מדיקטטור מודרני, או דווקא לשמונה.
והעולם שותק 321195
אפרופו מלך, מה המצב במונטה קארלו בה הומלך נסיך חדש לפני חודש בערך? (אני יודע שיש להם פרלמנט אבל האם משהו יודע מהם גבולות סמכותו של השליט המלכותי?)
והעולם שותק 321210
זה אולי פחות מעניין אותך, אבל סביר שזה מעניין מאוד את נתיניו.
והעולם שותק 321199
הסיבות נעוצות במהפיכת הערכים שהנחילה תנועת 1968 באירופה, לאו דווקא בארה"ב. שם נעוצה הבעייה, שאת נזקיה אנו מנסים למזער עד עצם היום.

אם תהיה מעוניין, אוכל גם להיכנס מעט יותר לפרטים.
והעולם שותק 321201
מה זאת אומרת 'אם אהיה מעוניין'?
אני מאוד מעוניין!
כל התורה על פרוטזה אחת 321223
טוב, אני לוקח נשימה ארוכה ומנסה לקצר, היות וזהו חומר שכתבתי עליו כבר לפני שנים תיזה שלמה במסגרת עבודה סמינריונית שבדקה את הקשר בין השמאל הגרמני של APO (האופוזיציה החוץ פרלמנטרית), לבין האנטי-ישראליות ואולי גם האנטישמיות הלאטנטית המונחת בבסיסו. מה שמעניין שלגמרי במקרה הופיע לפני חודש בגרמניה ספר חדש של חוקר בשם וולפגאנג קראוזהאר (טרם קראתי) שלפי תיאוריו של ידידי ד"ר וילקה ‏1 הלך עוד הרבה יותר רחוק בתיאור התופעה, אבל זה באמת נושא למאמר אחר.

עקרונית המהפיכה שרצה כל אותו המון סטודנטים אשר התרוצץ ברחובותיה של ברלין המערבית היו קשורים בהתמודדות עם דור ההורים ועברה החום של מדינתם. קריאת התיגר היתה על השתיקה שאפפה את דור ההורים, ובמסגרת זו נשחטו פרות קדושות רבות – כשהמסר המרכזי הוא ש'אנחנו לא פשיסטים' כמו דור הורינו; להיפך, אנחנו רבולוציונרים ומעונינים ללמוד את הלקח מהמלחמות הנוראות שהיו תמיד בעולם, ומהדיכוי שנלווה מהם, שפירושו "לעולם לא עוד מלחמה", ושחרור העמים המדוכאים מהכוחות האימפריאליסטים שכופים עליהם דיכוי פשיסטי.

אין לי כרגע זמן וכוח להיכנס לעוצמת הבגאטליזציה והפלקאטיביזם של כל אותם כרזות שהיו באותו זמן, אולם האמריקאים סומנו מראש כמטרה נוחה ביותר, מכה סיבות: הראשונה היתה קשורה במלחמת ויאטנם, והשניה, שאולי אף חשובה יותר ותקפה גם בתקופה זו – רגשי הנחיתות בפני האמריקאים המשחררים את גרמניה מדיקטטור שבעצמה לא הצליחה להשתחרר ממנו. סיבה שלישית אפולוגטית שנשמעת כיום בדיעבד אינה מדברת על רגשי נחיתות, כי אם על אכזבה עמוקה בקרב השמאל המודרני בגרמניה, שהתפלץ לכאורה על רקע מעשיה בוויאטנם.
כל זה היה טוב ויפה לולא החליטו הסטודנטים בגרמניה לתמוך בכל כוחם בעריץ הו צ'י מין ולרוץ עם טרנספארנטים של שמו ולהפגין נגד ארה"ב בכל מקום אפשרי (רק לא על הדשא), וכך הפכה השנראה לאידיאולוגיה מקבעת שבהמשך נוספה לה ישראל עם כיבושי 67 כמטרה וכמנטרה בפני עצמה, אשר סיפקה גם תשובה פסיכולוגית הולמת לנחיתות מול היהודים בכל האמור לכשלון המוסרי של מלחמת העולם השניה ("הנה, היהודים גם כן רוצחים" ושאר אימרות בסגנון זה).

מהפיכת ערכים זו השפיעה גם בארצות סקנדינביה, וגם בצרפת – כשבזו האחרונה עברו אינטלקטואלים רבים לתמיכה בלתי מסוייגת בכל אותם משטרים אנטי-קולוניאליסטים, אולי כזכר ליציאתם נגד מדיניותה של מדינתם הם, היינו בסיפור אלג'יר-צרפת שהגיע לסיומו בשנת 1962. ה-quintesens של השמאל הצרפתי היה לצאת נגד מנשלים למיניהם, ובעד תמיכה בלתי מסוייגת ב'משחררים' למיניהם, בהתאם לתמיכה שהופגנה בפראנץ פאנון בזמנו (ראה http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%A0%D7%A... ).

בארה"ב עצמה, היתה המוטיבציה להפגנות הענק נגד מדיניות המימשל דאז ברורה ופרקטית הרבה יותר, שכן המדובר היה באיום קונקרטי ביותר על צעירים שעמדו להתגייס במסגרת גיוס-חובה ולהישלח לוויאטנם, כך שהמוטבציה להפגנות אלה לא לוותה ברטוריקה של השמאל האירופאי.

השמאל האירופאי אימץ בהמשך את מודל העולם הראשון המנצל את העולם השלישי, וקריאה לפתיחה במהפיכה של ממש, כולל באמצעים אלימים נגד המדכאים בע"מ. דבר זה בא לידי ביטוי כידוע גם בטרור באדר מיינהוף – אך זו היתה יחסית קבוצה קטנה וקיקיונית. מה שמשמעותי הרבה יותר הוא השפעתה הכללית של מהפיכה ערכית זו, אשר איפשרה את זליגתו החלקית של קאדר אינטלקטואלים חדש אל עבר תחושת האנטי-אמריקניזם כאידיאולוגיה וכתפישת עולם, ולעבר פיתוחם הכללי של תיאוריות סוציולוגיות שונות לפיהם בני אדם אינם זקוקים להיררכיה או אוטוריטה, כולל בני אדם צעירים, וכיוצא בזה, היות והכל קשור איכשהו ב'דיכוי'.
למען ההגינות יש כמובן לציין שהיו גם התקדמויות חיוביות בתחומים שונים ובפתיחתה של החברה לכוחות רעננים, אולם תפישת הגעשטאלט של 'אשמת המערב' וחיפוש הנראטיב התומך לגישה זו, שולט בחלקים לא מבוטלים של שמאל זה עד היום, ללא שום קשר לסוגיית עיראק או השטחים הכבושים, שכן אלה לעיתים שמות קוד לדבר אחר לחלוטין, היינו לחיפוש האשמה רק בנו, ואך ורק בנו, ולהגנה בכל מחיר על האחר המיתולוגי, גם אם הוא נוקט באמצעים בעייתיים.

אני מקווה שלא שיעממתי אותך בהסבר מאורך זה, שאינו אלא תמצית התורה על פרוטזה אחת, אולם עקרונית זוהי הנקודה שבה החל המערב בתהליך שאת שיאו אנו מוצאים בכך שתחנת שידור בריטית בוחרת להחליף את המינוח 'טרוריסט' במינוח אחר, לדוגמא, או שבמסגרתו ארגון זכויות אדם מסויים מוחה על תנאי מעצרו של סדאם חוסיין, כמאמר הסופר ההולנדי המפורסם ליאון דה-וינטר.

איך אמר המשורר קלינטון בזמנו: "It's the economy, Stupid!... מן הסתם ניתן לטעון על משקל זה כי "It's the narrative, Stupid, לפחות בכל האמור להפיכת סיבה-ומסובב בקרב ה'הסברים' הניתנים לטרור בחוגי שמאל דוגמטי ופוסט-הומניסטי לשיטתי (אנא שים לב לכך שאינני מכליל את כל חוגי השמאל במינוח אחרון זה, חו"ח).

________________

1 להלן ראיון שערכתי עם ד"ר וילקה לפני כשנתיים, אשר עוסק באופן עקיף בנקודה זו http://mann.journal.lab.co.il/story?id=13
כל התורה על פרוטזה אחת 321397
תודה על התגובה המפורטת, שגם אם היתה ארוכה פי כמה, הייתי נהנה לקרוא. אתייחס אליה בימים הקרובים.
(זו הפעם השנייה היום שאני מגיב לתגובה זו. הראשונה נעלמה משום מה!)
כל התורה על פרוטזה אחת 321699
רק הדיון הזה "בולע" תגובות?

כל מי שנעלמת לו תגובה מתבקש להודיע לי בהקדם האפשרי, ב*דואר אלקטרוני*.
חשמל סטטי 322239
אולי כדאי לשאול סטטיסטיקאי יש מתאם מובהק בין הצטרפותו של סטטיסטיקאי למערכת לבין העלמות תגובות ממאמרים שאינם פרי מקלדתו של הסטטיסטיקאי. במקרה וכן, הייתי מחפש קשר סיבתי.
והעולם שותק 321185
תראה יש שלוש אפשרויות:

1) לחיות כרגיל ולצרוך נפט מסעודיה, בלי קשר לצורת המשטר בה (ונתעלם לרגע מהעזרה שהעולם ה"נאור" נתן למשטר הסעודי עד היום).

2) להכנס בהם כמו שנכנסו בעיראק ולהשליט שם שלטון דמוקרטי. שיטה שהוכיחה את עצמה בעבר מתישהו איפשהו, רק שאני לא זוכר בדיוק איפה או מתי.

3) לנתק מגע. אנחנו לא מתעסקים עם דיקטטורים מרושעים. אם תהיה שם מהפכה, אנחנו נשמח לעזור, עד אז - אנחנו לא קונים נפט זול שהוא זול בגלל שהרבה אנשים מדוכאים תחת שלטון עריץ.

מה בכלל פרקטי ? אפשר לבצע את 3 ? כמה זה יעזור אם נבצע את 3 ? נניח לרגע שנקבל את הטיעון של אי-אפשר-להשוות-חיים-של-מיליוני-אנשים-לעוד-כמה-שקלים-במחיר-הדלק. אז מה יותר מוסרי, 2 או 3 ? ראינו את הבעייתיות שב-‏2 בעבר יותר מדי פעמים. אבל מצד שני 1 זה לא נאור מצידנו, אז מן הסתם אם אנחנו הולכים לעשות משהו אבל לא להתערב באופן ישיר בלי שביקשו מאיתנו, לכל הפחות נעשה את 3, כדי להיות נאורים לא ? אפילו אם זה לא יעזור לאף אחד ומחירי הדלק יעלו באופן משמעותי !

בקיצור, מה אתה מצפה מהעולם ה"נאור" לעשות בדיוק ?
והעולם שותק 321198
הטענה שלי היא בעיקר הצהרתית. קיומה של כל מדינה לא דמוקרטית הוא עוול מתמשך, והייתי מצפה שמי שדברים כאלה מטרידים אותו לא ישכח את ערב הסעודית כשהוא עורך לעצמו רשימת משימות. זה כמובן לא אומר שאני קורא להתנפל על המשטר הסעודי ולמוטט אותו מחר בבוקר. גם כשהמציאות פשוטה, הפתרונות יכולים להיות מאד מסובכים.
בכל אופן כדאי לזכור שבינתיים אנחנו (=העולם המערבי) משלמים לאנשים מסויימים (=הנסיכים לבית סעוד) כדי לבזוז את הרכוש של מישהו אחר (=תושבי הממלכה, או המין האנושי, תלוי בהשקפת העולם).
והעולם שותק 321398
אל תדאג, גם סעודיה עוד תתנסה בדמוקרטיה מהסוג האיראני.
והעולם שותק 321419
האתר הזה כבר סבל הרבה יותר מדי ויכוחים בשאלה ''מה זו דמוקרטיה''. צריך לציין שאם הרבה אנשים מתאגדים יחד כדי לשלול זכויות יסוד של אנשים אחרים, אז הם הרבה דיקטטורים ולא דמוקרטיה.
והעולם שותק 321464
תפסיק כבר להוציא שם טוב לדתיים.
והעולם שותק 321476
אתה לא צריך לדאוג. אתמול הופיע בטלוויזיה הרב מוטי אלון, פאר הציונות הדתית הצעירה ואחד האנשים המוערכים ביותר היום בסביבה זאת, ואמר משפט כמו ''מה שעושה היום שרון הוא פשע מוסרי גדול יותר מכל ההומואים והלסביות''.
והעולם שותק 321477
ולדעתך הפשע של שרון הוא פחות מכך?
והעולם שותק 321481
אתה צודק.
והעולם שותק 321483
אה, יופי. נרגעתי.
והעולם שותק 321496
הוא גם אמר בתוכנית השבועית שלו (מבראשית, ערוץ ראשון, יום שישי ב15:30) שמדינת ישראל היא קידוש השם הגדול ביותר וזה שלא מסכימים עם חלק מהחלטותיה זה לא אומר שאפשר לקחת את המפתחות ולסגור את המדינה (גרסה שלי למקור, כיוון שאין לי טקסט להעתיק ממנו).
אתה מטיל ספק שלשיטת היהדות גם הגירוש וגם הומוסקסואליות הם פשעים ? או שאולי אתה רוצה שרבנים ייצגו את הגישה של השמאל החדש באירופה ?
והעולם שותק 321498
אם זה אכן כך, משהו לא בסדר ביהדות ולא בהיתנתקות (שאינה גירוש כלל וכלל) ובהומוסקסואליות. ראוי לציין שישנה גם יהדות אחרת - ליברלית, פלורליסטית, מיתקדמת, המיוצגת ע''י הזרמים שהיהדות החשוכה של הרב אלון מסרבת להכיר בהם.
והעולם שותק 321515
וגם משהו לא בסדר בנצרות ובאיסלם. בכלל הרצפה עקומה.
והעולם שותק 321518
אכן. ליהדות אין מונופול על הבורות, הטיפשות וצרות האופקים. בכך לוקות כל הדתות.
והעולם שותק 321520
ודת הליברליות, במה היא לוקה?
והעולם שותק 321524
אתקן: ודת ההומניזם, במה היא לוקה.?
והעולם שותק 321541
בזה שאין לה אפיפיור וחבר רבנים.
והעולם שותק 321548
ואם אומר שהאפיפיור שלה הוא סארטר (או דמות אחרת לבחירתך) ורבניה הם פרופסורים במחלקות אוניברסיטאיות, לא אצדק?
והעולם שותק 321500
קודם כל, כן. אני מטיל ספק בכך שלשיטת היהדות גם ההתנתקות וגם הומוסקסואליות הם פשעים מוסריים.
הומוסקסואליות היא עבירה על מצוות הדת ולא פשע מוסרי, וגם אם זה המצב אמירה כזאת מעידה לדעתי על אטימות ונכות רגשית. ההומוסקסואלים הם מיעוט עם בעיות חברתיות, ויש לא מעט אנשים (כולל בתוך החברה הדתית) שנאבקים עם נטיות כאלה. אם רב צריך מסיבות דתיות לפסול הומוסקסואליות, שיעשה זאת. אבל אין סיבה לשרבב את העניין שלא במקומו כך שזה יפגע באנשים. אישית, המשפט הזה היה כמעט המשפט היחיד ששמעתי מהרב אלון. הוא הספיק לי כדי להבין את עולם המושגים שלו ולהחליט שאני לא מעוניין לשמוע יותר מ"איש המוסר" הזה. שמתי את הטלוויזיה על mute, וחיזקתי אותה רק בכל פעם שפרופ' רביצקי דיבר.
בנוגע להתנתקות, היא שאלה פוליטית. אין מבחינתי שום מניעה שרבנים יעסקו בה, אבל שיעשו זאת במסגרת פרטית ולא במסגרת תפקידם כרבנים. אם הם חושבים שיש סתירה בין החלטות המדינה לבין היהדות והם רוצים לסכל את החלטות המדינה - אדרבא, אני מצפה מכל בעל מצפון שינהג כך - אבל שלא ימשיך לשאת במשרה לא-פוליטית מטעם המדינה. שיתפטרו קודם.

תודה רבה לרב אלון שהוא מסכים לא לסגור את המדינה.
והעולם שותק 321502
ע"ס הפתיל שהתחיל ב תגובה 223291 חשבתי שעמדתך שונה במקצת. אני שמח להיווכח שטעיתי.
והעולם שותק 321517
אני לא רואה ניגוד בין עמדתי כאן לעמדתי שם.
והעולם שותק 321528
השיטה לדומם את הטלויזיה כשמישהו לא נחמד מדבר, מוצלחת כמו השיטה לרסס צבע שחור על שלטי מע''צ ולמחוק את השמות בערבית.
והעולם שותק 321621
למה? אני לא מעוניין להשתיק אף אחד בספירה הציבורית. זה לא אומר שאני חייב לסבול דברים מרגיזים באופן פרטי.

בכל מקרה, היום דיברתי עם ההורים שלי ומתברר שגם הם צפו במשדר. הם טענו שהרב אלון לא אמר דבר כזה ושאני מתבלבל או מדמיין. להורים שלי יש נטיות משונות כמו להשתתף בהפגנות בכפר מיימון, אבל בכל זאת הם אנשים הגיוניים וסבירים באופן כללי. הם גם העלו את הטיעון שאם הרב אלון היה אומר זאת הדבר לא היה עובר בשתיקה והיו צריכות להיות התייחסויות לכך במשך היום, וזה טיעון שנשמע לי הגיוני. אני מוכן להניח שהזיתי או לא שמעתי טוב. ואם זה אכן כך, אני חוזר בי מדבריי ומתנצל בפני הרב אלון.
והעולם שותק 322260
יש כאלו המאמינים שעברה על הציווי האלוהי היא פשע מוסרי.
''ויש לא מעט אנשים (כולל בתוך החברה הדתית) שנאבקים עם נטיות כאלה.'' - בשום מקום בתורה לא כתוב שאסור להאבק בנטיות, גם בנטיה עצמה אין חטא, החטא הוא במשכב זכר, ע''פ התורה.
''בנוגע להתנתקות, היא שאלה פוליטית. אין מבחינתי שום מניעה שרבנים יעסקו בה, אבל שיעשו זאת במסגרת פרטית ולא במסגרת תפקידם כרבנים.'' - היהדות היא לא פולחן של שעתיים, כל מעשיו של אדם מאמין צריכים להיות לשם שמים, גם הצבעה פוליטית וגם שאלת גירוש יהודים מארצם. תפקידם של הרבנים הוא לפסוק בנוגע לישומן של כל המצוות, מסירת שטחים היא עבירה על כמה מהן, לכן עליהם להתריע מפני זה.
והעולם שותק 321506
מתי הרב הספיק למדוד את הגודל של כל ההומואים והלסביות?
והעולם שותק 321513
אתה זומם לגרור גם את הדיון הזה לכיוון של בעיית המדידה?
והעולם שותק 321535
אתה צודק. סליחה. אני לא באמת מעוניין לברר את הפירוש של הקהילה ההומו-לסבית למושג ''סופר-פוזיציה''.
והעולם שותק 321624
טוב, הפירוש הנאות לסופר פוזיציה מוחזה בידי הטרנסווסטיסטים, שהם פלג די קטן בין ההומו-לסבים..
והעולם שותק 321669
זכויות יסוד זה מושג יחסי, וכל שיפור בהן הוא לטובה.
לא הבנתי 322490
1. למה זה שדיקטטור אחד החליף את השני צריך לגרום לנו לשנות את היחס באשר לדיקטטורה המסויימת הזו (למה נזכרת היום)?

2. למה רק סעודיה צריכה להפריע לנו (בסין יש הרבה יותר אנשים)?
לא הבנתי 322496
ולהוסיף על 2 - בצפון קוריאה המצב הרבה יותר גרוע.
אם כבר לתעדף את הדיקטטורות שאנחנו רוצים להפטר מהן, סידור על פי מידת הסבל שהשלטון גורם לעם נראה לי רלבנטי יותר ממספר האנשים. בהקשר הזה הבחירה בעיראק לא נראת כל כך גרועה.
עולם כמנהגו נוהג 337610
''בראיון ראשון בתפקיד הביע מלך סעודיה עבדאללה תמיכה בזכויות הנשים, וניבא כי יבוא יום ונשות סעודיה יורשו לנהוג'' (רויטרס, מתוך אתר ''הארץ'')
עולם כמנהגו נוהג 337664
''יבוא יום ונשות סעודיה יורשו לנהוג, ובהמשך אולי גם לעשן.''
עולם כמנהגו נוהג 337674
''וניבא''. זה החלק שמצא חן בעיניי.
''אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום'' 337735
אם תיתקל בו, אנא מסור לו את ''שיר לשלום''.
טירוף מתון 337793
הנושא כנראה לא מספיק חשוב כדי לחלחל אל דפי העתון. בינתיים סוכנות אי-פי מוסרת מפי "מלך סעודיה, עבדאללה": "נילחם באיסלאם הקיצוני ``בטירוף``, גם אם הדבר ייקח 30 שנה; נגביר את זכויות הנשים ונאפשר להן לנהוג".
לאט לאט, יש זמן 337805
הרי החיפזון הוא דרכם של הקיצוניים וכאן הלא דרושים מתינות ואורך רוח כמשקל נגד למקרבי הקיצין (:
טוב שהשלטון הסעודי מצא לו סוף סוף מקום בו הוא יוכל לנהוג במתינות, דהינו, עם הקיצונים.

אם זהו טירוף אז מהי שפיות?
טירוף מתון 337844
אני חושב שב''לנהוג'' הוא התכוון יותר במובן של ישעיהו יא.
והעולם שותק 321070
חשבתי שאתה לומד מתמטיקה. גם פיסיקה?
והעולם שותק 321082
גם מדעי המחשב, למען האמת.

בפיזיקה בסיסית מחוייב כמעט כל מי שלומד בטכניון.
והעולם שותק 321083
וואלק וואלק. הבן אדם מתפרש...
ואיזה מזל שמעולם לא חשבתי על הטכניון... (למעט זמן קצר ששקלתי ארכיטקטורה, למען האמת).
"מי בעד חיסול העבדות?" 321466
הנה עוד פולקלוריסטיקה איזוטרית מעניינת עוד פחות, בשולי הידיעה על ההפיכה במאוריטניה:
"על פי הערכות, האליטה הערבית מחזיקה גם כיום בכ-‏100 אלף עבדים שחורים."
(מתוך http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...)
"מי בעד חיסול העבדות?" 321473
מחריד, הכיבוש הזה והזוועות שלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים