עד כאן מותר, מכאן לא 3214
אני מרים ידים. משיחות מספר שערכתי במהלך השבוע האחרון, מהתגובות כאן ומכתבות בעיתונים, אין ספק שקיימות שתי אפשרויות:
1) אני נסחף לחלוטין. המצב לא גרוע כמו שאני חושב שהוא, בנות לא באמת סובלות ממנו מאוד, בנים לא מנצלים אותו מאוד, והעיוות לא טמון עמוק ביסודות של החברה שלנו וביחסה למין.
2) המצב באמת מזעזע, אבל כולנו שקועים בתוכו עמוק מכדי לראות אותו.

אני לא יודע. לי באמת קשה עם העובדה שבחברה שלנו מין נחשב דבר משמעותי וחשוב עד כדי כך שהתפיסה שלנו את האישה סובבת בעיקר סביבו. קשה לי עם העובדה שנשים שפותחות כפתור בחולצה נחשבות גיבורות תרבות, בעוד שפרופסריות באוניברסיטה או נשות עסקים לא באמת מעניינות אותנו. קשה לי עם העובדה שבנות 11 מתלבשות צמוד וחשוף. קשה לי עם האידיאליזציה של ילדות רזות וקטנות כסקסיות ע"י עולם האופנה. קשה לי עם העובדה שכאשר אנחנו רואים בחורה אנחנו מסתכלים לה בחזה לפני שאנחנו שואלים אותה לשמה.

יכול להיות, באמת יכול להיות, שאני נסחף. יכול להיות שהמצב ישתפר מעצמו, פשוט כי כולם יהפכו להיות מנומסים יותר ויבינו את הטימטום עם הזמן. יכול להיות שבצבא בנות יפסיקו לשאוף להיות פקידות מבצעים במקום סתם פקידות, ויכול להיות שאלופים יפסיקו להחזיק פילגש או שתיים מהצד. יכול להיות שהסוף יהיו טוב וכולם יחיו באושר ועושר.

לי, אישית, נראה שהמצב לא הולך להשתפר בעתיד הקרוב. נראה לי שנשים ימשיכו להיות אובייקט מיני לפני כל דבר אחר. נראה לי שכולנו נמשיך להיות שטופי מוח וזימה - כי מצד אחד של המשוואה עומדת המסורת, ההרגלים והרבה, הרבה כסף; מהצד השני, לעומת זאת, עומדים כמה אנשים טובים שלא חושבים שזה יכול להמשיך ככה. יחסי הכוחות לא נראים לי שווים במיוחד.

אתם מוזמנים לא להסכים איתי, אבל אני אמשיך להודות כל יום למזל שעשה אותי גבר ולא אישה בעולם הזה. הרבה יותר קל ככה.
עד כאן מותר, מכאן לא 3229
אין צורך להרים ידיים.
אני כשלעצמי מאמינה כי קיימת אפשרות ביניים, אשר מתארת את המציאות בה אנו חיים בצורה טובה יותר.

המצב בו החברה שלנו נמצאת כיום הוא ללא ספק בעייתי מאד עבור נשים. בראש ובראשונה ישנו הצורך להתמודד עם אפליה לרעה על רקע מינן אשר נפוצה במסגרות שונות (בצבא, במקום העבודה ואף במסגרות ציבוריות כמו, למשל, כל נושא דיני האישות במדינה).
שנית, נשים חשופות יותר להפגנות אלימות מצד גברים, מאשר המצב ההפוך. אי אפשר להתעלם ממקרים רבים של התעללות מינית במסגרת המשפחה, מקרי אונס חוזרים ונשנים, מקרי רצח של נשים ע"י בעליהן האחוזים ברגשות בעלות מטורפים וזוועות אחרות אשר צצות לנגד עינינו מדי בוקר בעת קריאת הכותרות בעיתון.
בנוסף לשאר הצרות, שבויה החברה שלנו באובססיביות מסויימת בכל הנוגע למראה חיצוני, דבר אשר משפיע בעיקר על אופן התנהגותן של נשים והיחס אשר הן זוכות לו. בחורה יפה היא ללא ספק טיפשה. בחורות אשר אינן נראות טוב מוצאות את עצמן מתקשות להתקבל למקומות עבודה כאלה ואחרים בהם הבוס מעוניין בפרצוף יפה אשר מחובר אליו זוג רגליים חטובות.

אשה צריכה להתאמץ פי כמה על מנת להצליח בחייה, אין ספק בכך.

עם זאת, המצב אינו סופני!
יותר ויותר נשים כיום ערות למצבן ונלחמות על מנת להשוות את מעמדן והשגיהן לאלו של הגברים. נשים רבות עומדות על שלהן, מתארגנות יחדיו ואף מנסות להיערך כנגד מקרי אלימות נגדן. במסגרת התעוררות זו שחלה בשנים האחרונות גם נחקקו חוקים שונים להגנה על נשים, בכללם החוק כנגד הטרדות מיניות בארץ ובעולם אשר חשיבותו גדולה.

באשר לנושא זה, אני מאמינה כי עלינו לצפות מנשים אשר מוצאות את עצמן במצב בו הן מוטרדות מינית, שינקטו עמדה וילחמו על זכויותיהן לכבוד ולבחירה חופשית.
יודעת אני כי במקרים רבים אין זה קל להלחם בתופעה; לעיתים קרובות קיימים קשיים כלכליים וכן מופעל לחץ חברתי גדול על המתלוננת מכיוונים רבים.
עם זאת, אני דורשת מנשים אשר נמצאות במצב דומה כי לא ינהגו כחלושות, לא יאשררו את התוויות אשר מודבקות עליהן ועל אחיותיהן. אותן נשים צריכות להתנער מלחצי החברה ומהקשיים הכרוכים בכך ולעמוד על שלהן.
עלינו להילחם ביחס המופנה כלפינו ולהראות כי אנו מוכנות להשקיע מאמצים למען השיוויון הנכסף. רק כך נשיג אותו.

הפתרונות לבעיה הם בהישג ידינו, עלינו להתאמץ, להושיט ידינו ולקטוף אותם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים