שאלה של מינוח 321957
אם זיכרוני אינו מטעה אותי, האמריקאים מבחינים בין "טרור" ומה שהם מכנים "race hatred crimes". בחברה הרב גזעית ותרבותית האמריקאית יש כנראה הרבה פשעי שנאה, שאינם נחשבים לפעולות טרור. רק תקיפות המבוצעות מטעמו של ארגון טרור ידוע, ראויות לתואר "פעולת טרור".

גם אצלנו יש גילויי אלימות, על רקע ארץ מוצא או סיגנון חיים. (בדר"כ נגד רוסים או חרדים.) איש אינו מכנה אותן פעולות טרור. יתכן שכדאי להתחיל לשקול את אימוץ השיטה האמריקאית. השיטה הישראלית יוצרת איזון מוזר בין אלימות ספורדית של יחידים מהצד היהודי, לממסדי הטרור ותרבות הטרור בצד הפלשתינאי.

תפיסה זאת מעוותת את המציאות - ואולי זאת תכליתה?
שאלה של מינוח 321961
השיטה האמריקאית בעייתית מאד ומכוונת מטרה פוליטית. הם מכנים טרור כל מה שנוח להם לשוות לו ממדים דמוניים ובלתי מובנים.
כך הם גם נהגו כלפי בריה"מ בתקופת המלחמה הקרה. בארה"ב היו הרבה מתנגדים לשיטה שהביאה לסטיות חמורות מהדמוקרטיה ולמרבית הצער -ללא כל צורך ותועלת. היו שהגדירו, למשל, את המלחמה נגד יפן כמלחמת הגנה נגד הגזע הצהוב. לא הייתי ממהר ללמוד מהאמריקאים הגדרות.
הם שטופי קמפיינים וכל דבר נערך כקמפיין מכירות שמרכיב שטיפת המוח בו הוא חשוב. אין בדברים הללו משום שבחים לשיטות אחרות, כך שאני מבקש לא להתחיל להטיח בי ש"השיטה הבולשביקית..".לא הייתי ואינני חסיד של השיטה הבולשביקית.
בכלל, אני חושב שהשימוש במונח "טרור" הוא מאד בעייתי ומשמש מטות פוליטיות. זוכרים את ישיבת מרכז הליכוד בה שרון צעק:
"מי בעד מיגור הטרור?" מלחמה מנהלים נגד אנשים ולא נגד מושגים. האמריקאים מעוניינים להגדיר את המלחמה כמלחמה נגד מושג שמבטא רשע ולהגנת מושג אחר. חרות כנגד טרור. מי שמוכן לקנות את הבולשיט הזה-שיבושם לו.
שאלה של מינוח 322000
לא הייתי מכנה את פשע ''שנאה גזעית'' כחלק מ''קמפיין.'' החוק שמתייחס לזה איננו חדש והוא נועד לטפל בגילויי אנטישמיות, גלוחי ראש, התנכלות לשחורים, הומוסקסואלים, סיקים וכדומה.
שאלה של מינוח 322022
הפשע של זאדה איננו פשע שנאה. הוא מתייחס להינתקות, שהיא עניין מדיני. מדובר בטרור לשמו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים