מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 322159
מי שנודע כמטפס (לצורך תליית דגלי דיו), עלה בסולם (הדרגות) והשחיר (לפחות בכומתה), וכשהגיע למעלה (לדרגת אלוף) כתש (את הכחות המצריים) על המים (של התעלה, במתקפת הנגד המוצלחת של ה-‏8 לאוקטובר), הוא, כמובן, אריק ("בנדנה") שרון.

באופן אישי, אני משוכנע כי השמועה שלפיה מסטודוני ארצנו נכחדו רק בגלל ששכ"ג קשישא קיבל ברן לבר-מצווה, אינה יותר מסתם עלילה מרושעת, פרי המצאתו של מוח חולני ומעוות במיוחד.
מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 322227
מי שתלה את דגל הדיו היה אברהם אדן, הלא הוא ''ברן'', שאכן נכתש על המים. כמובן, אין זה מן הנמנע ששרון יבקש לקחת ממנו גם את התהילה הזו, במסגרת יחסיהם המצוינים.
מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 322231
"באופן אישי, אני משוכנע כי השמועה שלפיה מסטודוני ארצנו נכחדו רק בגלל ששכ"ג קשישא קיבל

***ברן***

לבר-מצווה, אינה יותר מסתם עלילה מרושעת, פרי המצאתו של מוח חולני ומעוות במיוחד."
מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 322234
כן, שמתי לב. לכן כתבתי כי שרון גונב לו את התהילה - שרון מקבל את דגל הדיו והוא, נעבעך, נשאר עם שמועה על מסטודונים. לשרון, אגב, יתאים גם לטעון כי הוא כתש את המצרים בהתקפה של שמונה באוקטובר - או לפחות שהוא היה עושה זאת, לו ביצע ברן את המוטל עליו. כמובן, לברן יש גרסה אחרת בשאלה מי כתש, מי נכתש ומי הכתיש.
מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 322785
יוגב מתעכב קצת, אז אאשר במקומו את הפתרון, למען מי שמתקשה לעקוב אחרי הסחרורחת הנאה של הקשה.

התשובה היא, האלוף אברהם אדן שכונה "ברן". הוא החייל שצולם בתמונה ההיסטורית מניף את דגל הדיו באום-רשרש, בסיום מלחמת העצמאות; כשעלה בסולם הדרגות נהיה שריונר, ולכן שחור-כומתה. כמפקד אוגדה במלחמת יום כיפור, כוחותיו נכתשו בתעלת סואץ (לעומת מפקד האוגדה השניה בסיני, אריאל שרון, שכוחותיו צלחו יותר). אחר כך הוא גם היה מבקר המשטרה, אבל זה כבר מחוץ לחידה. "ברן" הוא תת-מקלע מתקופת מלחה"ע השניה והמחתרות.
מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 323003
ברן הוא לא תת מקלע. הוא מקלע קל (בעל מחסנית).
מ''יאללה, תעלה'' ועד ''יאללה, תעלה'' 680395
הצתה מאוד מאוחרת, אבל: מתי בדיוק הוא השחיר? הוא עבר לשריון לאחר מלחמת העצמאות, אבל למיטב הבנתי באותו הזמן כל הכומתות היו שחורות. שרון ושאר יוצאי הצנחנים הספיקו להאדים ולכן גם אולי להשחיר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים