עוני וילודה 322605
העוני מתאפיין במשפחות מרובות ילדים, ובאוכלוסיה הבוגרת שהקצבאות שלהם נשחקות עד כדי הפיכתם לנזקקים.
גם אם היתה המדינה מעלה את הקצבאות של כולם ב-‏50% היה העוני נותר במימדים דומים בשל היחס בין מספר העובדים ושכרם, למספר הפיות וצרכיהם. ישראל נעשית צפופה יותר ונאלצת להשקיע משאבים אדירים בשיפור תשתיות בהתאם לקצב הילודה ועליה בתוחלת החיים, למרות שחלקה העובד של האוכלוסיה לא גדל בקצב מספק. לכן רמת השירות לציבור יורדת ועלות השירותים עולה (למעט מוצרי צריכה שמחירם תלוי בטכנולוגיות וכושר יצור בחו"ל. לדוגמא DVD)

הפתרון הוא צמצום הילודה, וכך בתוך מספר שנים יהיו יותר עובדים ביחס לפיות רעבים.

סין יצאה מהמשברים והרעב שהיה נחלתה ע"י צמצום ילודה. זה הדבר היחידי שיכול לעזור לישראל להעלות את רמת החיים של כלל האוכלוסיה. זה גם הפתרון היחיד לפלסטינים (למרות כל השטויות שמר שמעון פרס הגולם מרבה לפזר על השקעות של מיליארדים וכו')

נתונים מספריים*:
ישראל: 273 נפש לקמ"ר
סין: 133 נפש לקמ"ר
הרשות הפלשתינית: 440 נפש לקמ"ר
(עזה 1,002,000 נפש ל-‏363 קמ"ר, יו"ש 1,610,000 נפש ל-‏5523 קמ"ר )

* לקסיקון כרטא 2001
עוני וילודה 322617
העוני מתאפיין במשפחות מרובות ילדים?
ע"פ דו"ח המב"ל (http://www.btl.gov.il/pdf/oni2005.pdf) "במשפחות העניות חיו כ-‏1,534,000 נפשות - שמתוכן כ-‏714 אלף ילדים". כלומר, כ 47% מהעניים הם ילדים. אינני יודע איך *אתה* מגדיר "משפחה מרובת ילדים", במשפחה הגרעינית שלי אחוז הילדים מגיע ל-‏60, ולמיטב ידיעתי איננו נופלים בהגדרת "משפחה מרובת ילדים".
עוני וילודה 322636
גם שלושה ילדים למשפחה "ענייה" זה הרבה.
אין סיבה שמי שלא יכול להרשות לעצמו, לא יגביל את עצמו לילד אחד.

כמו כן, מתוך ה- 820,000 שאינם ילדים, לא לכולם יש ילדים בהכרח, ובכלל לאו דווקא מדובר על זוגות.
עוני וילודה 322637
גם קשיש אלמן זה לפעמים יותר ממה שהוא יכול לפרנס.
אין סיבה שמי שלא יכול להרשות לעצמו, לא יצא לערבות הקרח.
עוני וילודה 322639
על התאלמנות אין לנו שליטה, על ילודה יש.
עוני, ילודה ותמותה. 322640
גם זוג קשישים זה לפעמים יותר ממה שהוא יכול לפרנס.
אין סיבה שמי שלא יכול להרשות לעצמו, לא יצא לערבות הקרח.
עוני, ילודה ותמותה. 322641
מי זה "הוא"?
הקשישים מקבלים פנסיה, ומפרנסים את עצמם.

צר לי, את עניין ערבות הקרח לא הבנתי.
עוני, ילודה ותמותה. 322644
"הוא" זה הזוג.
מה לדעתך גובה הפנסיה (וקיצבאות הביטוח הלאומי) שמקבל זוג אשר נמפרנס שבו פרש לגימלאות לפני 20 שנה (ולא מתפקיד מנכ"ל בל"ל)?

צר גם לי,אבל ערבות הקרח אינן העניין היחיד שאינך מבין.
עוני, ילודה ותמותה. 322647
אתה משום מה מתעקש לקשור דברים שאין ביניהם שום קשר.
מה לגובה הפנסיות ולטענה הפשוטה שצמצום ילודה יקטין את מספר העניים בישראל?

לגבי ערבות הקרח; האר נא את עיני, אם כך, הרי לשם כך נתכנסנו כאן.
עוני, ילודה ותמותה. 322650
ב''ערבות הקרח'' הכוונה כנראה לצ'יזבט לפיו אסקימואים זקנים נאלצים לצאת ולעלות על קרחון או לבלות בשממה או משהו דומה כדי שלא יהוו פה נוסף. עד כמה שידוע לי אין לזה קשר למציאות, אם כי אולי יש שבטים אסקימואים שבעיתות מצוקה קיצוניות כן כופים התאבדות על זקנים (אבל בכל מקרה הם לא הולכים ושמים אותם על קרחון).
עוני, ילודה ותמותה. 322657
עוני, ילודה ותמותה. 322676
קשישים אסקימוסים יוצאים למות לבדם בערבות הקרח.
עוני וילודה 322680
אחרי שיורידו את הילודה לילד למשפחה אתה תתחיל לבכות שאחוז הזקנים הוא גבוה מדי וצריך לצמצם אותו (מישהו הזכיר את ערבות הקרח).
עוני וילודה 322698
כנראה שלא אתחיל לבכות, שכן תסריט של ילד למשפחה בחברה הישראלית הוא לא סביר לחלוטין.

בנוסף, לא הצעתי להגביל את הילודה (למרות שאני תומך גם בכך), אלא דברתי רק על השיקולים שכל משפחה צריכה לעשות בהתאם למצב הסוציואקונומי שלה.

להשוות בין צמצום אחוז הזקנים (די לקשקש על ערבות הקרח, הרי אתם מדברים על רצח), לבין צמצום הילודה, זו דמגוגיה זולה.
עוני וילודה 322714
עוני וילודה 322632
צפיפות? זאת הסיבה שיש כאן עניים? אולי שכחת את הפתיל שמתחיל בתגובה 319817?
עוני וילודה 322633
כלומר, אם נצמצם את הילודה שלנו נגיע לרמת החיים הסינית?
עוני וילודה 322645
כדאי להזכיר שבעוד סין נלחמת בילודה בסין עצמה, שלטונות הונג קונג (שכפופים לשילטונות סין) מעודדים ילודה בהונג קונג.
עוני וילודה 322681
סין החלה להלחם בילודה בשנות ה-‏50. כשהייתי בבית הספר היסודי
היה מספר תושבי סין 600 מיליון. מרוב מלחמה בילודה יש עכשיו כמדומני מספר כפול.
עוני וילודה 322690
מאידך גיסא, אוכלוסיית העולם בכלל יותר מהכפילה את עצמה.
עוני וילודה 322701
אתה צודק. במדינת ישראל היו 2 מיליון יהודים, אם אינני טועה.
אבל כאן אנחנו מגיעים לעניין האחוזים. גדלנו פי שלוש. הסינים גדלו פי שנים. איזה יופי-ניצחנו אותם. את מי שצריך להשוות לסינים (ולהודים שגדלו מאז פי שנים וחצי), הוא את ארצות הברית שגדלה בהרבה פחות, את אירופה שחלקה בכלל לא גדלה, בקיצור- את הגדולות. בעניין אחר, ההשוואות מזכירות לי את ההפחתות במס. באחוזים ההפחתה נראית טוב. אבל בסכומים מחלטים...
עוני וילודה 322710
"ניצחנו אותם"? זה הרי תלוי על מה התחרות. בצמצום, כפי שראינו, הם ניצחו אותנו.
עוני וילודה 322691
אולי לא מרוב, אלא למרות?
עוני וילודה 322696
ה''מרוב'' היה ביטוי ציני.
עוני וילודה 322699
כלומר אתה תומך בהגבלת הילודה?
עוני וילודה 322703
לא! אין לאף אחד זכות לעשות את זה. אתה יודע מה מוביל להקטנת הילודה? עליה ברמת ההשכלה והעבודה של האנשים. אבל כדי שזה יקרה צריכה להשתנות מן היסוד כל התפיסה הכלכלית -חברתית במדינת ישראל.
נכון שבמשפחות דתיות יש הרבה ילדים אבל במשפחות משכילות-דתיות הילודה יורדת לאט.
הגבלת הילודה תעשה בעדר הפרות שיהיה לך כשתרצה להגביל את הילודה.
עוני וילודה 322753
"לאף אחד אין זכות לעשות את זה", על סמך מה אתה מבסס קביעה נחרצת כ"כ?

למען האמת, אין לי שום בעיה מוסרית עם הורים שרוצים לגדל מספר רב של ילדים. הבעיה מתעוררת כאשר על המדינה לתמוך כלכלית בהם ובילדיהם, בשל כך. מכיון שהאלטרנטיבה היא שלילת תמיכה סוציאלית מאלו הזקוקים לה, ומכיון שאני בכל זאת מאמין שאיזשהי מערכת רווחה צריכה להתקיים, הגבלת הילודה היא הפתרון המתבקש.
עוני וילודה 322754
יש כאן משהו שצורם לי אישית ונשמע לי כמו אבסורד: מכיוון שאנחנו מאמינים שיש לעזור לבני אדם (מערכת רווחה), אנחנו שוללים מהם את החירות שלהם (אי הגבלת הילודה). מה שכן, אני מקבל מדברייך את הרושם שאתה מבקש להגביל ילודה על בסיס כלכלי, ולא בצורה גורפת כמו בסין. אם זה נכון, זה בעייתי מאוד: למשל, היום מישהו עשיר ומוליד ילדים בהתאם לזכותו הכלכלית לעשות זאת, ומחר הוא מפוטר ופתאום אנחנו נתקעים עם הבעיה שממנה ניסינו להימנע.
עוני וילודה 322771
הדרך היחידה להגביל ילודה במדינה דמוקרטית היא לשפר את מעמד האישה במגזרים עתירי ילודה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לעודד תעסוקה או יזמות זעירה של נשים במגזרים אלה.
עוני וילודה 322774
הדרך הטובה ביותר להגביל ילודה אצל הערבים, למשל, היא לתת להם שוויון מלא - מה שישפר ממילא את מעמד האישה שם.
עוני וילודה 322777
בתנאים של שוויון מלא, איזה אינטרס יש לך להגביל ילודה אצל הערבים?
עוני וילודה 322778
לי אין כל אינטרס כזה, לחרדי הדמוגרפיה יש ולאנשים שהגבתי עליהם יש (מסיבות שונות).
עוני וילודה 322790
כוונתי היא שאם אישה מרויחה כסף היא עצמאית יותר, יש לה יותר כח יחסי במשפחה, והיא אינה חייבת לעשות תמיד את רצון בעלה. היא גם לא חייבת להסכים שלבעלה יהיו נשים נוספות.

מה פרוש "שוויון מלא"? יש שוויון פורמלי מלא. הבעיה עם הערבים היא בעיקר "אפליה חברתית" על רקע חשדנות הנובעת ממצב המלחמה. יש "אפליה" הנובעת פשוט מהיותם בדר"כ תושבי פריפריה. יש "אפליה" הנובעת מכך שהמנהיגות הערבית מצליחה בחוכמתה לא להצטרף אף פעם לאף קואליציה (חוץ מממשלת רבין), ולכן יש "אפליה" תקציבית.

"אפליות" אלה אינן ניתנות לתיקון כל עוד המלחמה נמשכת.

מה שניתן הוא לסבסד מפעלים עתירי ידיים עובדות במגזר הכפרי הערבי והבדואי, המציעים תעסוקה והכנסה כספית לנשים - התוצאה תהיה הקטנת הילודה והתלות בביטוח הלאומי. זו הצעה מעשית ולא אידאולוגיות אוטופיסטיות.
עוני וילודה 322792
השוויון הפורמלי של הערבים אינו שווה את הנייר שעליו הוא מודפס. התקציבים לחינוך, לתשתיות, לתרבות, לתעסוקה ולכל דבר אחר במגזר הערבי נופלים פי כמה וכמה מאשר במגזר היהודי. הקשיים שעומד בפניהם ערבי שמעוניין בלימודים גבוהים גדולים פי כמה מאלה של היהודי. משרות רבות אינן פתוחות בפניהם, לפחות לא ברמה המעשית.
אין להם ייצוג כמעט בשום ועד ציבורי שעל פי החוק היבש היו צריכים להופיע בו. יחס המשטרה אליהם מחפיר. המדיניות הממשלתית (של כל ממשלות ישראל) נטתה תמיד לטיפוח המבנה הפטריארכלי בחברה זו.
על איזו מלחמה את/ה מדבר/ת? למיטב ידיעתי אין מלחמה בינינו לבין הערבים אזרחי ישראל. שוויון מלא היה משפר את מעמדם החברתי כלכלי, מאפשר להם הרחבה ניכרת של ההשכלה, ותוצאה של אלה היא, לרוב, ירידה בילודה.
גם זו הצעה מעשית, רק קצת פחות גזענית.
עוני וילודה 322842
הדיון כולו הוא בעניין דו''ח העוני. בהקשר זה דובר על ריבוי ילדים ומכאן התגלגל לערבים... אני לא יודע אם דיון פוליטי ''טהור'' בעניין זכויות ערבים בישראל, מלחמה או לא מלחמה, יחסי יהודים ערבים וכדומה מתאים כאן.

הצעתי ליזום מקומות עבודה לנשים ערביות במגזר הכפרי והבדואי, כדי לשפר את מעמדן. זו לא הצעה נוראה כל כך או גזענית - לפי עניות דעתי.
עוני וילודה 322868
ההתגלגלות למגזר הערבי בכלל התחילה מתגובתי לתגובה 322771 שבה לא הזכרת כלל את המגזר הערבי כשלעצמו. אני העליתי אותו משום שהשוויון נראה לי הפתרון ההולם, האפקטיבי, וההגון ביותר לצמצום הילודה במגזר הזה. לא הבנתי מדוע דבר כזה לא ייתכן כל עוד יש מלחמה. שוב - אין לנו מלחמה עם ערביי ישראל, למיטב ידיעתי.
עוני וילודה 322937
אתה טוען במפגיע שאין מלחמה עם ערביי ישראל. אתה צודק כמובן - אבל רק פורמלית... פורמלית אין אפליה של המגזר הערבי בישראל, ואם איני טועה, פורמלית אין מצב מלחמה אפילו עם הרשות הפלסטינית.

נניח רגע את הפורמליסטיקה בצד. ידוע שבמזרח התיכון יש מלחמה אתנית בין יהודים וערבים. מערכת היחסים בין יהודים וערבים במדינה היא ''מורכבת'' כפי שנוהגים לומר אצלנו, והערבים ככלל מזדהים עם אוייבי המדינה. בלי להתיחס לכך ערכית, זה המצב הקיים. במצב זה אין אפשרות ריאלית למנוע אפליה שמקורה איבה של המון ''מקבלי החלטות'' על רקע מצב המלחמה. איבה שהיא מנת חלקה של רוב האוכלוסיה היהודית. אני כותב מקבלי החלטות במרכאות, מפני שכוונתי למעסיקים פרטיים קטנים, לקוחות פוטנציאליים, משכירי דירות, ממיינים בבדיקות פסיכולוגיות לפני קבלה לעבודה, פקידי ממשלה זוטרים ועוד ועוד. ערבים יתקלו באפליה בכל צומת קבלת החלטות, כל עוד המלחמה נמשכת, ושום דבר לא ישנה זאת.

בכלל, קשה מאוד להגיע לשוויון. אין שוויון בין מרכז ופריפריה גם בתוך המגזר היהודי.
עוני וילודה 322783
כאן לא מדובר על הגבלת ילודה, אלא על עידוד להמנעות מילודה.
עוני וילודה 322795
אני, כמובן, התכוונתי ל''הפחתת'' הילודה, לא להגבלתה.
עוני וילודה 322991
אינני בטוח שזכות הילודה צריכה להחשב כזכות בסיסית ובלתי ניתנת לשלילה בנסיבות מסויימות. ממש כמו שהזכות להורות נשללת כאשר ההורים אינם מסוגלים לטפל כיאות בילדיהם. מכיון שלולד הפוטנציאלי (ואני לא בהכרח מתכוון להפלה) לא נגרם שום נזק אם אינו בא אל אויר העולם ככלות הכל, ניתן להשתמש בקרטריונים מחמירים אף יותר מאלו אשר משתמשים בהם לצורך שלילת הזכות להורות.

בן אדם עשיר, גם אם מפוטר, סביר שימצא מקור הכנסה אחר. כמובן שההצעה אינה מושלמת, אבל היא טובה לאין ערוך מהמצב הקיים. במקום לצמצם את מספר העניים בדור הבא, ולהגדיל את מספר העשירים, ובכך לקרב את החברה הישראלית אל השיוויון המיוחל כ"כ, קורה בדיוק ההפך. העשירים מסתפקים במספר צאצאים מצומצם, ואילו אלו שאינם מסוגלים הלכה למעשה לגדל מספר רב של ילדים בכוחות עצמם, מתרבים ללא שום בקרה רציונלית.

רעיון שאינו שלי, אך אם אינני טועה כבר הזכרתי פעם באייל הוא הגבלת הילודה בד בבד עם מתן היתר "לסחור" בזכות להורות. כך לדוגמא, אם לכל אדם תינתן זכות ל- 0.75 צאצאים, יוכל זוג עני למכור לזוג עשיר יותר את הזכות לחצי צאצא נוסף. בכך הם ישפרו את מצבם הכלכלי, וכמובן גם סיכויו של ילדם הבודד לפרוץ מבעד למעגל העוני. כמובן, שזה נשמע מאוד קר ומנוכר ... לא אנושי אפילו, אבל בסופו של דבר אני חושב שיתרונות ההצעה עולים על חסרונותיה. מאידך, כנראה שאני בדעת מיעוט.
עוני וילודה 322997
אני חושב שאנחנו נזרקים מקיצוניות אחת לשניה. פעם רצה בן גוריון שיוולדו כאן הרבה ילדים . היו כבר מדברים פה ושם על הגבלת הילודה. ביבי דיבר על הנזק שבילדים ערבים רבים.אחרים - בשינוי חושבים גם על ילדים של דתיים. אף אחד אינו מתאמץ לחשוב מה יהיה אם יהיו בממוצא 1.5 ילדים למשפחה. האוכלוסיה תזדקן בקצב הרבה יותר מהיר מאשר היום -יחס זקנים/צעירים יורע.
ואז ידברו על קיצוץ ברפואה כדי לעצור את תוחלת החיים העולה.
בארה"ב תוחלת החיים נמוכה מאשר אצלנו ונדמה לי שכך גם באירלנד-האורים והתומים של נתניהו.
עוני וילודה 322999
תמיד תהיתי מה מצבו של החצי-ילד.
עוני וילודה 322998
אם אתה כבר הולך לרעיונות כה קיצוניים, אולי לפחות היית מחליף אותם בהפסקת קצבאות הילדים אחרי הילד השלישי? או אם תתעקש, השני? לא יותר נסבל?
עוני וילודה 323015
אני מתקשה להסכים איתך בקשר לזכות הילודה כי אני רואה את זכות האדם על גופו כבסיסית ביותר - ולכן גם זכותה של כל אישה להיכנס להריון או להפיל (לפחות בשלבים המוקדמים של ההריון). אני לא הייתי רוצה לחיות במדינה שמתירה כפיית הפלות על אנשים, ולא ברור לי איזה עוד אפשרויות אתה מציע למניעת הריון. אתה יכול להרתיע על ידי כלא (שבעיניי זה איום ונורא, וגם לא ימנע לידה של ילדים לא חוקיים) ואתה יכול למנוע על ידי סירוס או עיקור (שבעיניי זו כבר זוועה של ממש).

אני חושב שבתור התחלה, לפני שמתחילים להגביל ילודה, צריך להפסיק לעודד אותה ולהתחיל לעודד שליטה עליה. גם בלי להציע לשפר את מצבם הכלכלי של העניים כי "עשירים מולידים פחות" (שזו הצעה די חסרת תוכן - הרי מטרת העל שלנו היא שיפור מצבם הכלכלי של העניים) אפשר לסייע בחלוקת אמצעי מניעה וסבסוד הפלות, ביצוע פעולות הסברה בעד תכנון משפחה נכון, ו*הפסקה מוחלטת* של קצבאות הילדים לילדים עתידיים (או לפחות להקטין את גודל הקצבה הניתנת עם כל ילד נוסף).

שאלה: מדוע לדעתך המצב הוא שלעשירים יש מספר מועט של ילדים ולעניים מספר רב של ילדים בדרך כלל? מי גורר את מי?
עוני וילודה 323021
''...וגם לא ימנע לידה של ילדים לא חוקיים'' - נכון מאוד. יש צורך במשהו מרתיע באמת. מאחר שהילדים אינם חוקיים, ברור שלא מגיעות להם זכויות פרט כלשהן. למעשה הם בכלל לא בני אדם. הם הריונות בלתי רצויים, ולכן אפשר לראות בסילוקם, ''הפלה שלאחר הלידה''. יתכן שניתן להפיק מהם תועלת ע''י מכירתם לתעשיית ההשתלות או למעבדות מחקר. אולי אפשר לטפל בהורים באופן דומה. למען יראו וירעו.
עוני וילודה 323027
אם אתה מנסה להקצין את דברי אתה גם נוקט בדמגוגיה, וגם מייחס לי עמדה הפוכה מזו שבה אני מחזיק ואותה הבעתי בהודעה שלי. אם אתה מנסה להקצין את דבריו של MRP אתה סתם נוקט בדמגוגיה.
עוני וילודה 323043
צודק. אבל ההצעה להשתמש במאסר היא רעיון שלך, למרות שאתה מתנגד לו. כל הדיון הרציני בהצעות להגבלת הילודה חייב תגובה סטירית, סליחה, דמגוגית.
עוני וילודה 323044
ואם מדובר בהסברה לצורך צמצום הילודה?
עוני וילודה 323030
רוב העשירים זוכים ליותר השכלה, מה שאומר - לפחות לגבי החילוניים שביניהם - שהנשים עצמאיות יותר ולא מעוניינות להיות מכונות ילדים כל הזמן, ושהזוג בכלל מחושב יותר מיחס לחייו ואיננו מביא לעולם ילדים שאיננו מעוניין בהם.
עוני וילודה 323031
כלומר, הקשר בין עושר וכמות הילדים הוא <הכנס את המונח הסטטיסטי המתאים לתיאור הקשר בין כמות הטביעות בחוף הים ומכירות הארטיקים באותו חוף> בלבד ולמעשה הדבר החשוב הוא ההשכלה. זה חשוב, כי זה נותן תקווה שלא צריך לשפר את מצבם הכלכלי של העניים כדי להבטיח שלא יהיו להם הרבה ילדים (מה שיגדיל את היכולת לשפר את מצבם הכלכלי), וצריך להשקיע ב"חינוך" שלהם. לרוע המזל, המילה "חינוך" נשמעת לי טיפה צורמת כאן.
עוני וילודה 323034
המלה הצורמת הזאת לא באה ממקלדתי, אלא ממקלדתצך. אני דיברתי על השכלה.
עוני וילודה 323035
אתה צודק. מה לדעתך הדרכים להקנות את ההשכלה הדרושה?
עוני וילודה 323037
שיפור מערכתי של בתי הספר בפריפריה ובשכונות מצוקה. מלגות מלאות לאוניברסיטה לבוגרי תיכון מוכשרים חסרי אמצעים. שיפור מעמד המורים בכלל ומעמדם באזורי המצוקה בפרט... לא יודעת. בס''ה ניסיתי להסביר את ההתאמה בין מצב כלכלי לגובה הילודה.
עוני וילודה 323052
... ואני לא הייתי רוצה לחיות במדינה, בה עלי לממן את ילדיהם של אלו אשר למרות שאינם מסוגלים לעשות זאת בעצמם, בכל זאת החליטו להביאם אל אויר העולם.

האפשרות הפשוטה ביותר למניעת הריון, היא לא להכנס להריון. אינני יודע באלו סנקציות כדאי לנקוט על מנת להבטיח שהחוק יקויים.

לגבי כל עניין החינוך; בגדול אני מסכים, אבל הבעייה עם הפסקה מוחלטת של קצבאות הילדים היא שכך למעשה אנו עלולים לדון ילדים לחיים של עוני, רעב, מחלות או אף מוות. זאת בדיוק הסיבה שאני מתעקש על מערכת רווחה שתפעל בצד מערכת האכיפה. יש להעניש את ההורים על ילודה מעבר למכסה הרצויה, אך לא את הילדים.

בנוגע לשאלתך: אני אתייחס לישראל בלבד (במדינות אחרות, יתכן שהשיקולים שונים במקצת). אני מניח שיש מספר סיבות ללדת מספר רב של ילדים במשפחה ענייה: דת, קבלת קצבאות ילדים, מחסור בידיים עובדות במשפחה העוסקת בחקלאות. אין כאן שום עניין של גרירה. כאמור, אין במספר רב של ילדים במשפחה שום דבר רע כשלעצמו. ההחלטה באשר למספר הילדים שכל זוג רוצה היא אישית וסובייקטיבית לחלוטין. לכן, אני לא חושב שיש טעם להשקיע בהשכלה רק כדי לגרום לאנשים לפקוח את העיניים, ולתכנן את המשפחה בצורה מושכלת. קל ופרקטי הרבה יותר פשוט לכפות את העניין, ואם בעתיד אוטופי כלשהו כל אוכלוסיית המדינה תהיה משכילה (וחכמה!) מספיק כך שכלל לא יהיה צורך באכיפה, אשרנו.
עוני וילודה 323058
טוב, כל עוד אתה לא אומר כלום בנוגע לסנקציות הנכונות בעינייך, קשה לי להמשיך את הדיון. ברור שהמצב האופטימלי הוא כשכולם מקיימים את החוק.
עוני וילודה 323081
בדיקת הריון היא פשוטה וזולה יחסית. אולי ניתן יהיה לחייב את כל הנשים שאין בידן היתר לילדים נוספים, לעבור בדיקה כזאת מידי חודש. ההפלה הראשונה תמומן מכספי המדינה (אחרי הכל, טעויות קורות), על כניסה להריונות לא מאושרים נוספים הזוג יענש בצורה מדורגת (אולי בהתחלה קנס, ובמקרה של מספר עבירות על החוק גם מאסר).
עוני וילודה 323083
אולי אפשר בכלל להשתיל ברחמן של כל הנשים "מגלה הריון" שישדר למקלטים שיפוזרו ברחבי הארץ, כדי לחסוך את הצורך לבוא כל חודש לבדיקה פולשנית.

(זה רק אני שחושב שההצעות לעיל הן הזויות/ציניות?)
עוני וילודה 323085
ממש לא היחידי, חוץ מזה שהניסוח שלך עדין ביותר.
עוני וילודה 323099
מי אמר בדיקה פולשנית? ... יש את הסטיקים האלה שמשנים צבע, לא?

לגבי ההצעות שלי, הן לחלוטין לא ציניות, לפחות לא זאת הייתה הכוונה. אני לא מתלהב במיוחד מכל ההתעסקות הזאת עם הגבלת הילודה, אבל כמו שכבר אמרתי זה פשוט נראה לי הרע במיעוטו.
עוני וילודה 323100
אתה גבר או את אישה?
עוני וילודה 323111
גבר, זה רלוונטי?
עוני וילודה 323112
מה דעתך על בדיקה חודשית לבדיקת איכות הזרע שלך? נראה לך משהו שסביר לבקש מהאזרח?
עוני וילודה 323121
במקרה הזה המטרה מקדשת את האמצעים. הייתי מוכן לבדיקה חודשית של איכות הזרע, כחלק מתוכנית שמטרתה לצמצם את העוני והפערים הכלכליים בחברה (הישראלית).
עוני וילודה 323123
איזה אחוז מהאוכלוסיה, לדעתך, אתה חושב שתצליח לשכנע? האם לדעתך, למשל, מפלגה שתחרוט את ההצעות שלך על דגלה תעבור את אחוז החסימה?
עוני וילודה 323132
אם מטרתך היא לצמצם את העוני ואת הפערים הכלכליים, האם אין זה הגיוני יותר שפשוט העשירים יעבירו יותר כסף לעניים במקום להיכנס להם לרחם? האם הפגיעה בחירות ההולדה ובפרטיות לא יותר גדולה לפי הצעתך מאשר אם פשוט ניקח עוד מסים מהעשירים?
עוני וילודה 323147
לא, גביית מיסים נוספים מהעשירים במקביל להמשך מדיניות הילודה הנוכחית (כלומר חוסר מדיניות), תהפוך את האוכלוסיה בממוצע לענייה יותר, במקום להפוך אותה לעשירה יותר. מה השגנו בזה?

מה גם שלשיטתי "להכנס לרחם" זה צודק יותר מלקחת מיסים מאדם א', ולחלק אותו במסווה של קצבאות למיניהן לאדם ב'. ההצעה בכללותה היא מין מסלול עוקף סוציאליזם לשיוויון חברתי (שוב, שיוויון בו אנו מושכים את העניים מעלה, במקום להוריד את העשירים מטה).

ולסיום, לינק רלוונטי בתשובה (חלקית) לסמיילי.
עוני וילודה 323156
לא מצאתי את התשובה (גם לא החלקית).
עוני וילודה 323177
מי אמר שגביית מיסים נוספים מהעשירים במקביל להמשך מדיניות הילודה הנוכחית (כלומר חוסר מדיניות), תהפוך את האוכלוסיה בממוצע לענייה יותר?

למה "להכנס לרחם" זה צודק יותר מלקחת מיסים מאדם א'? לפי איזה עקרון של צדק?
עוני וילודה 323181
בהנחה שמחד משאבי המדינה לא יגדלו, ומאידך האוכלוסיה תמשיך להתרבות (במיוחד החלקים העניים שלה), הרי שאותה כמות של משאבים תתחלק בין מספר רב יותר של אנשים, והאוכלוסיה תהפוך לענייה יותר בממוצע.

עפ"י עקרון הצדק הגורס שאין זה הוגן שאדם א' יהנה מפרי עמלו של אדם ב', אלא אם אדם ב' רוצה לתרום לו מיזומתו. כאמור אינני מציע לחלק את הרשיון ללדת עפ"י קרטריונים של הכנסה וכו'. כל אדם באשר הוא אדם יקבל רשיון ל- 0.75 צאצאים. ירצה, ימכור רשיון זה, או חלק ממנו. ירצה (ויוכל להרשות לעצמו), יקנה מחברו רשיון לצאצא נוסף. אולי יש פגם מוסרי מהותי בכל העניין (לא אם אתה שואל אותי, במיוחד לנוכח האלטרנטיבות), אבל לפחות העסק הוגן ולכן צודק יותר.
עוני וילודה 323211
אבל היום, וגם אם יאסרו לידת תינוקות בכלל, אדם א' נהנה מפרי עמלו של אדם ב'.
והדוגמאות למה שכתבתי רבות מאד. כשמישהו מקבל תמורת עבודתו שכר מינימום או פחות, אם נקרא לו אדם ב', אז אדם א' נהנה מפרי עמלו.
עוני וילודה 323216
למה אתה עוצר בשכר המינימום? עפ"י ההגיון הזה גם מי שמשלם לשכיר שלו 100000 ש"ח לחודש ומרויח מכך שקל אחד נהנה מפרי עמלו. שיקולי "כפיה" לעומת "הסכמה" נראים לי יותר רלוונטיים.
עוני וילודה 323223
פחות משכר מינימום הוא עברה על החוק - זהו ההבדל המהותי.
העניין של חלוקת העוגה בתוך ארגון הוא עניין אחר ואין לי כרגע זמן להכנס אליו. הדיון נבע מדו''ח העוני וההצעות הנפלאות לפקח על הרחם. בכל אופן, אי אפשר לטעון בתרעומת נגד זה שמישהו מקבל תמיכה על חשבון המס של האחר בזמן שחלוקת העוגה איננה רק מיסוי.
עוני וילודה 323239
אני לא כל כך מבין. מדוע לדעתך זה לגיטימי לקחת מאדם את הזכות והשליטה על דברים שהוא עושה בגופו, אבל זה לא לגיטימי לקחת מאדם חלק מכספו? הייתי חושב שהכיוון שלך בעייתי, כי הזכות של אדם לגופו ולאי-התערבות של המדינה בגופו היא הרבה יותר מהותית - וקודמת לוגית - מאשר זכותו לכספו.
אם אתה מתכוון לבצע חלוקה-מחדש של הזכות-להולדה (שהיא דבר ששייך לאדם) אתה יכול לעשות זאת באותה מידה לגבי העושר (הכסף ששייך לאדם). בוא נחלק מחדש את העושר במדינה שווה בשווה, ואז נחלק את רשיונות ההולדה שווה בשווה. הולך?
עוני וילודה 326171
משעשע שאתה רואה בעורך דין שגובה ממך חלק ה-‏60 מן הדירה שאתה קונה לצורך רישום בטאבו "אדם הנהנה מפרי עמלו", בעוד שקצבה של 120 ש"ח לחודש היא "מימון הילדים" של אנשים אחרים.
עוני וילודה 326180
זה משעשע את עורך הדין
עוני וילודה 323250
אני חושב שאתה יודע שזה לא עקרון הצדק אלא עקרון תועלתני...
עוני וילודה 323251
למה? העיקרון ש-MRP הציע ("אין זה הוגן שאדם א' יהנה מפרי עמלו של אדם ב"'), הוא עיקרון צדק.
עוני וילודה 323252
הוא כתב שגביית מסים נוספת מהעשירים תהפוך את האוכלוסיה בממוצע לענייה יותר.
עוני וילודה 323255
אה, זה. אתה צודק. (זאת גם השקפה שאין עליה הסכמה).
עוני וילודה 323325
אל תשאל איזה מאושר הייתי כשהצלחתי לזהות את זה.
עוני וילודה 323133
אולי בשביל המטרה הלאומית הנעלה, אפשר לתת לך זריקה שתמנע זיקפה. כך לא תוכל לעשות ילדים. מה דעתך על השיטה?מוכן להתנדב?
עוני וילודה 323182
אותי אישית הן די מפחידות.
עוני וילודה 323249
לא מזמן שמעתי את הדיווח הזה. הימין הקתולי בארה''ב מנסה לשדל בני נוער להמנע ממגע מיני לפני החתונה. הכמות הגדולה ביותר של נערות שהתחייבו לשמור על בתוליהן היא בקליפורניה. אבל בקליפורניה יש גם את המספר הגדול של אמהות-עשרה. (אגב, באותו נושא קראתי שההתחייבות הזו גרמה כנראה לעליה במין אנאלי).
עוני וילודה 323261
מתחילים לחזור לעידן של המרקיז הידוע...
עוני וילודה 323617
נדמה לי שכבר סיפרתי את זה פעם, אבל לטובת הדור שלא ידע את שוטה (וגם כי מעולם לא נרתעתי מחזרה על מה שכבר אמרתי, שמא יחשבו שאני אילם): ראיתי פעם בתחתית של ניו-יורק סטיקר שהדביקה איזו נזירה, שטען: Being a virgin is a blessing. מישהו הוסיף בכתב יד: As long as you give good head.
עוני וילודה 323088
אתה בטוח שקצבאות הילדים מהווים "עידוד ילודה" בצורה כלשהי? קשה לי לראות משפחה רציונלית יושבת ובוחנת את התקציב שלה, ומגיע למסקנה שה-‏120 ש"ח שחסרים למאזן יבואו מתינוק נוסף.
עוני וילודה 323092
אבל די קל לדמיין משפחה לא רציונלית עושה זאת.
עוני וילודה 323103
באותו אופן שקל לראות משפחה לא רציונלית מחליטה להוליד ילד בגלל שאלוהים(\הרבי) אמר, אז בואו נבטל את הדת. או בגלל שזה ישפר את הזוגיות (אז בואו נוציא את הנישואין מחוץ לחוק).

בגדול, עבור משפחות רציונליות, קצבאות הילדים לא מהוות "עידוד ילודה". עבור משפחות לא רציונליות, סביר שיש מליון גורמים אחרים שמהווים "עידוד ילודה" במידה שווה אם לא גדולה יותר מקצבאות הילדים.
עוני וילודה 323108
אולי מישהו צריך לדבר עם אלוהים
שיוריד הוראה חדשה
עוני וילודה 323109
זה בהחלט יכול לעזור. למישהו כאן יש מהלכים?
עוני וילודה 323131
אם כבר יש למישהו קו ישיר לאלוהים, אולי כדאי שבמקום לשנות את ההוראה שלו, ישנה את התוצאות של ההוראה שלו (ז''א, במקום שיבטל את פרו ורבו, שידאג לשנות את חוקי הטבע באופן שלא תהיה בעיה עם הרבה ילדים).
עוני וילודה 323160
לא צריך לדבר עם אף אחד. צריך רק להצטרף לרפורמת הרשכ"ג עפ"י קוי המתאר ב תגובה 116189 .
עוני וילודה 323149
אבל דיי קל לדמיין את זה לפני 3 שנים כשלמשפחה יש כבר 5 ילדים ועל כל ילד נוסף היא מקבלת הון...
עוני וילודה 323154
הון? תזכיר לי על כמה כסף אנחנו מדברים (באמת, תזכיר לי).
עוני וילודה 323159
בשיא - 850 ש"ח לחודש לילד. רווח עצום בציבור הערבי. רווח נאה בציבור החרדי. שוויון בציבור הדתי לאומי. עדיין הפסד בציבור של שינוי - שממילא אין לו ארבעה ילדים.
עוני וילודה 323170
למיטב ידיעתי, ילד עולה יותר מ-‏850 ש"ח בחודש, משפחה רציונלית, בעלת נסיון בנושא (הרי כבר יש להם כמה ילדים), אמורה לדעת את זה.
עוני וילודה 323183
ילד אשכנזי חילוני - כן.

ילד ערבי - בוודאי שלא.

ילד חרדי - גם לא.

ילד ציוני דתי - ספק.

כל הדברים פה הינם הכללות סוציולוגיות. אין בהם לשלול קיומם של יוצאי דופן.
עוני וילודה 323195
איך (מגדלים ילד בישראל בפחות מ-‏850 ש"ח בחודש)?

מה ההפרש (בין עלות גידול ילד ערבי/חרדי ל850 ש"ח)?
עוני וילודה 323204
אין מעון, אין תשלום לגן. אין כמעט תשלומים לבי"ס. ספק אם יש חוגים, בוודאי שלא בעלות משמעותית. הוצאות חינוך - 30 ש"ח לחודש?

אוכל - קונים מהשכנים בזול או בחנויות הזולות ביותר. לא קונים מותגים יקרים אלא אוכל זול. 300 ש"ח לחודש.

בגדים - מעבירים בין אחים, קונים במכירות זולות, מקבלים יד שנייה. - 100 ש"ח לחודש גג.

ספרים, בילויים - 20 ש"ח לחודש.

רכב? אין. גם אם יש הוא לא משמש את הילדים לשום דבר.

טלפון. הילדים לא נוגעים.

רהיטים - מיטה ישנה ומזרון - 5 ש"ח לחודש.

500 ש"ח לחודש מקסימום.
עוני וילודה 323210
ברשותך, אני אשאיר את החישוב המדוייק לאחרים.

בשורה התחתונה, הרווח שמשפחה כזו קיבלה מילד נוסף היה 350 ש"ח בחודש. קשה לי לראות משפחה רציונלית (ובעלת נסיוון) מקבלת החלטה להוליד ילד נוסף, על כל מה שזה כלול, גם בשביל 350 ש"ח בחודש.
  עוני וילודה • יעקב
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • יעקב
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • גדי אלכסנדרוביץ'
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • אורי גוראל-גורביץ'
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • אורי גוראל-גורביץ'
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • גדי אלכסנדרוביץ'
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • יעקב
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • שוטה הכפר הגלובלי
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • שוטה הכפר הגלובלי
  לא הבנתי אותך • סמיילי
  לא הבנתי אותך • שוטה הכפר הגלובלי
  לא הבנתי אותך • אורי גוראל-גורביץ'
  לא הבנתי אותך • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • גדי אלכסנדרוביץ'
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • גדי אלכסנדרוביץ'
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  רגע, רגע, רגע • גדי אלכסנדרוביץ'
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • שוטה הכפר הגלובלי
  רגע, רגע, רגע • גדי אלכסנדרוביץ'
  רגע, רגע, רגע • ראובן
  רגע, רגע, רגע • אורי גוראל-גורביץ'
  רגע, רגע, רגע • ראובן
  רגע, רגע, רגע • שוטה הכפר הגלובלי
  אופטימי, הא? • ראובן
  אופטימי, הא? • שוטה הכפר הגלובלי
  אופטימי, הא? • ראובן
  אופטימי, הא? • שוטה הכפר הגלובלי
  אופטימי, הא? • האייל האלמוני
  רגע, רגע, רגע • יעקב
  רגע, רגע, רגע • סמיילי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • MRP
  אני חושב שאני מתחיל להבין • סמיילי
  אני חושב שאני מתחיל להבין • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני חושב שאני מתחיל להבין • סמיילי
  אני חושב שאני מתחיל להבין • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני חושב שאני מתחיל להבין • סמיילי
  אני חושב שאני מתחיל להבין • איציק ש.
  אני חושב שאני מתחיל להבין • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני חושב שאני מתחיל להבין • קהלת
  אני חושב שאני מתחיל להבין • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני חושב שאני מתחיל להבין • קהלת
  אני חושב שאני מתחיל להבין • גדי אלכסנדרוביץ'
  עכשיו הבנתי • קהלת
  עכשיו הבנתי • גדי אלכסנדרוביץ'
  עכשיו הבנתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  עכשיו הבנתי • האייל האלמוני
  אני חושב שאני מתחיל להבין • ברקת
  אני חושב שאני מתחיל להבין • MRP
  אני חושב שאני מתחיל להבין • סמיילי
  שין שלום ותו תודה • ירדן ניר-בוכבינדר
  שין שלום ותו תודה • שוטה הכפר הגלובלי
  שין שלום ותו תודה • ירדן ניר-בוכבינדר
  שין שלום ותו תודה • האייל האלמוני
  שין שלום ותו תודה • ירדן ניר-בוכבינדר
  שין שלום ותו תודה • האייל האלמוני
  שין שלום ותו תודה • ברקת
  שין שלום ותו תודה • ירדן ניר-בוכבינדר
  שין שלום ותו תודה • ברקת
  שין שלום ותו תודה • ירדן ניר-בוכבינדר
  שין שלום ותו תודה • יוסי
  עוני וילודה • יעקב
  עוני וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • איציק ש.
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • גדי אלכסנדרוביץ'
  עוני וילודה • סמיילי
  עוני וילודה • ל.ב.פ., תל אביב
  עוני וילודה • דוד סם
  עוני וילודה • ל.ב.פ., תל אביב
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • ל.ב.פ., תל אביב
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  עוני וילודה • דורון הגלילי
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • easy
  עוני וילודה • קהלת
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  עוני וילודה • ערן בילינסקי
  עוני וילודה • האייל האלמוני
  מסתבר שאתה לא מכיר את החוק הישראלי • קהלת
  מסתבר שאתה לא מכיר את החוק הישראלי • ערן בילינסקי
  מסתבר שאתה לא מכיר את החוק הישראלי • אלון עמית
  מסתבר שאתה לא מכיר את החוק הישראלי • ערן בילינסקי
  מסתבר שאתה לא מכיר את החוק הישראלי • דורון הגלילי
  קצבאות ילדים • דוד סם
  קצבאות ילדים • ל.ב.פ., תל אביב
  קצבאות ילדים • דוד סם
  קצבאות ילדים • ל.ב.פ., תל אביב
  מעלימי מס • דוד סם
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • MRP
  הצעה מעשית נוספת • Xslf
  הצעה מעשית נוספת • יעקב
  הצעה מעשית נוספת • אסף
  הצעה מעשית נוספת • יעקב
  הצעה מעשית נוספת • אסף
  הצעה מעשית נוספת • יעקב
  הצעה מעשית נוספת • אסף
  הצעה מעשית נוספת • יעקב
  הצעה מעשית נוספת • אסף
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • גדי אלכסנדרוביץ'
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • איציק ש.
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • גדי אלכסנדרוביץ'
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  חיזוק מוראלי • מנחשת בקפה
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • יעקב
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  תודה על התיקון • יעקב
  הצעה מעשית נוספת • שוטה הכפר הגלובלי
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • שוטה הכפר הגלובלי
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • שוטה הכפר הגלובלי
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • שוטה הכפר הגלובלי
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • שוטה הכפר הגלובלי
  הצעה מעשית נוספת • האייל האלמוני
  מה זה כדור קלונקסטיבי? • האייל האלמוני
  מה זה כדור קלונקסטיבי? • האייל האלמוני
  הצעה מעשית נוספת • easy
  הצעה מעשית נוספת • יעקב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים