תודה רבה! 323534
מאמר מרתק, אסף, המון תודה.

יצא לי לחשוב הרבה על החלק שיש לאירופה ביצירת הקונפליקטים האלה אחרי שלגמרי במקרה קראתי את The Posionwood Bible של ברברה קינגסולבר, ושבוע אחר כך ראיתי את "מלון רואנדה" המצויין. הדמיון בין שני התיאורים היה מפחיד, במיוחד לאור העובדה שספרה של קינגסולבר עוסק בקונגו/זאיר של שנות הששים והשבעים. הדאגה הבלגית/אמריקאית/אירופית לשלומם של הזרים, תוך גילוי חוסר אכפתיות מוחלט לתוצאות ההרסניות של מדיניותם על המדינה אותם הם עוזבים, היתה ממש מבהילה.

הספר: http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/006093...

הסרט: http://www.mgm.com/ua/hotelrwanda/intro.html

אגב: בסרט, וגם באחת התגובות כאן, נאמר שהחלוקה ל"הוטו" ו"טוטסי" היא חלוקה שרירותית של הבלגים על פי תווי פנים, שלא היתה לה שום משמעות לולא הקולוניאליזם. במקומות אחרים שמעתי שהבלגים פשוט ניצלו איבה בין שני שבטים, ושהבעיה היא בחלוקה השרירותית ללאומים בלי להתחשב בגבולות שבטיים. מה נכון?
תודה רבה! 323557
א. ההוטו והטוטסי הם בני עמים שונים. נכון ששניהם קרובים בגזעם (דוברי שפות בנטו). אבל הם שונים לחלוטין במראם ואין שום בעיה לזהות שהצעירים שבתמונה הם בני העילית השלטונית של הטוטסי.
ב. הטוטסי השתלטו על ההוטו וייסדו ברואנדה-בורונדי חברה פאודלית המבוססת על אריסים בני הוטו ובעלי קרקעות טוטסי, לפני 500 שנה, כאשר הבלגים אפילו לא חלמו על קולוניות באפריקה.
ג. השלטון הבלגי סה"כ הפך את בעלי העבדים למשגיחי עבדים.
ד. הפרשה הנבזית של הקולוניאליזם הבלגי באפריקה היא פרשה ידועה. אין שום קשר בינה לביו מעשיהם של כמה עשרות חיילים בלגים שהיו בזמן הג'נוסייד ברואנדה והיו נתונים בשליטת האו"ם.
ה. הכוחות הצרפתיים והבלגיים נשלחו לרואנדה כדי לאבטח את פינויים של הזרים. הפרשה שהתפתחה סביב הכוחות האלו, שהאפריקנים מנסים לנפח אותה מעבר לכל הגיון כדי לערב את האירופאים בקלחת הזוועות הפנים-אפריקניות (לא העכבר גנב, החור גנב) אינה אלא זאת: מפקד בשטח של אחד הכוחות ביקש להתערב בנעשה כדי להציל קבוצות של נרדפים טוטסים. הבקשה נענתה בסירוב ע"י הממונה מטעם האו"ם על הכוחות, קופי ענאן (הגנאי אאל"ט).
ו. הצרפתים תמכו בשלטון ההוטו מן הסיבה הלא בלתי מתקבלת על הדעת שההוטו הם 85% מאוכלוסיית רואנדה. מה לעשות שהדמוקרטיה אינה בראש מעייניהם של ההוטו וטבח הטוטסי דוקא כן?
ח. השלטון הנוכחי ברואנדה הוא שלטון חונטה סמי-דמוקרטי, שאינו מסתדר אפילו עם האופוזיציה הטוטסית שלו, והעולם משלים איתו, פשוט משום שהאלטרנטיבה היא סכנת ג'נוסייד.
אוקיי 323585
מה קרה ל-ז'?
אוקיי 323603
צנזורה עצמית.
תודה רבה! 324007
Thanks, Shuki. I've done some reading on this since and I see that Belgium exploited an existing situation rather than created it from scratch.
תודה רבה! 324557
אני פעם שמעתי מרואנדי שאין הבדל מהותי בין הוטו וטוטסי, שהיו לאורך השנים הרבה נישואי תערובת, ש''טוטסי'' הפך למילה שמתארת לא שבט מסוים אלא ''עשיר'' או ''אציל'', ושאפילו חלק ממנהיגי הטבח היו בעצמם עם שורשים ''טוטסיים'' במשפחתם.
אני לא יודע מהי האמת.
תודה רבה! 324566
היו הרבה נישואי תערובת.
בתקופת הקולוניאליזם, הבלגים שיתפו את ההוטו יותר בממשל המקומי ובכך יצרו מצב שהטוטסי תופסים לא רק את המעמד הגבוה של בעלי קרקעות , אלא גם את מעמד הביניים. הריבוד הגזעי אכן זהה לריבוד החברתי.
יחד עם זאת כאמור מדובר בהבדל פיזי ברור (למשל הטוטסי גבוהים יותר מן ההוטו, ההוטו מקורזלי שיער ובעלי נטייה להשמנה), וגם זר יכול להבחין ביניהם די בקלות.
אני לא חושב שטוטסים של ממש היו מעורבים בטבח ("שורשים" זה מושג רחב ומעורפל מאוד), כיון שלטבח היה מימד גזעני של ממש (במובן המקובל של הגזענות באירופה). ההיפך הוא נכון: היו גם הוטו רבים שנטבחו.
טל''ח 324858
היה צ"ל כמובן: "הבלגים שיתפו את הטוטסי יותר בממשל המקומי".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים