הבהרה סופית - הוטו וטוטסי 323539
חלק מהאנשים בשרשור הזה כתבו שהבלגים נושאים באשם בלעדי ליצירת המחלוקת בין ההוטו והטוטסי, ואילו המגיב הקודם אליי כתב כי לפי מיטב ידיעתו, החלוקה הייתה קיימת עוד קודם, והבלגים החריפו אותה. והוא אכן צודק-

ההוטו והטוטסי היו שבטים נפרדים עוד הרבה לפני הכיבוש הבלגי. התוצאה הבעייתית של הקולוניאליזם הבלגי הייתה פער המעמדות האדיר שנוצר בשטחה של רואנדה בין מיעוט קטן של טוטסי לרוב גדול של הוטו. הטוטסי זכו לשיתוף פעולה מצד הכובשים הבלגיים, שהשתמשו במדיניות ברורה של ''הפרד ומשול'', וסייעו לטוטסי לייצר משטר של עבדות, שהתמתן במהלך השנים לעליונות כלכלית ברורה ''בלבד''.
מילה אחרונה על הוטו וטוטסי 324593
איני יודע עם הערתך בנוגע להטחת ''אשם בלעדי'' כוונה גם אלי אבל הרי בפירוש אמרתי כי על הבלגים לשאת במרבית האשמה ויש די מקום לאשמה במחוזות אחרים. ברור גם כי האחריות על מעשי הטבח היא על הנוטלים בו חלק בלבד וכל המסיתים לקראתו (תשדיר רדיו של המיליציה ההוטוית למשל, קרא לחתוך את בטנן של נשים טוטסיות הרות לאחר שנרצחו ולוודא כי גם העובר מחוסל).

אולם, רצוי כאן רק לאמר עוד מילה או שתיים על הסכסוך. יש הבדל פיזי, כפי שכבר צוין, בין ההוטו והטוטסי - כאשר ההוטו יותר ''אפריקאים'' במראם. אולם לפני הגעת הבלגים לא הייתה הפרדה גזעית של ממש. היו נישואי תערובת ולמעשה היו גם הוטו שהפכו לטוטסי ולהיפך שכן הקו העיקרי המפריד בין הקבוצות היה הקו הסוציו-אקונומי שכמו במקומות רבים בעולם, השתקפה גם בדומיננטיות של קבוצה אחת על השנייה. הבלגים לעומת זאת הם שהניחו את אבני היסוד להפיכת מערכת מעמדות לסכסוך גזעי. הם אף חילקו תעודות זהות אשר זיהו את נושאם כהוטו או טוטסי.
לאופיר היקר 324850
אתה צודק בדבריך, אך אני חייב להוסיף עניין פעוט נוסף - אפילו בסוף המאה ה-‏20, על סף הטבח של 1994, עדיין נישואי התערובת היו נפוצים מאוד בחלקים נרחבים של רואנדה. ממש כמו בגרמניה הנאצית, הוטו שהתחתנו עם טוטסי יכלו להינצל- אך לרוב בחרו ללכת יחד עם יקיריהם אל המוות.
לאופיר היקר 324971
ולעומת זאת אני זוכר סיפור בכתבה של אביבה אבירם, על ראש-כפר הוטו שכינס את תושבי כפרו ההוטו, והורה להם על התחלת הטבח - והתחיל בדוגמה אישית, בשיסוף גרונה של אשתו הטוטסי וילדיהם.
לאופיר היקר 325005
מה למען השם הסיבה שבגללה ההוטו רצו לרצוח את הטוטסי עד כדי כך שראש כפר יבצע מעשה שכזה?
לאופיר היקר 325014
ראש הכפר ממילא תיעב את אשתו, כיוון שהתנשאה עליו כל הזמן מתוקף היותה טוטסי.
לאופיר היקר 325299
אם אידיאולוגיית השנאה, וההכנה המנטלית לרצח עם, מטופחות בקפידה, אז כנראה שזה עשוי להגיע גם לכך - אבל ממקרה אחד באמת אי אפשר להסיק מסקנות גורפות, אנחנו לא יודעים מה היה ביניהם (מי יודע, אולי הבדיחה של האלמוני מעלי דווקא נכונה), וכבר שמענו על מקרים שבלי הקשר גזעני איש רוצח את אשתו וילדיו.

אם נשים בצד את הסיפור הזה, אתה מוזמן לשאול "מה למען השם הסיבה שבגללה ההוטו רצו לרצוח את הטוטסי?", ויש מומחים שידעו לענות טוב ממני - רק זכור שלא מדובר באיזו שנאה ספונטנית "מלמטה", אלא באידאולוגיית שנאה שטופחה בקפידה ובהכנה מנטלית שבוצעה "מלמעלה" במשך כמה שנים. לכן אומרים שההשמדה ברואנדה היתה מתוכננת כמו זו של היהודים בידי הנאצים, גם אם היתה כרוכה בפחות לוגיסטיקה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים