כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 324590
"ממתי מכסה קבועה של חומר קריאה רציני היא עניין של חובה? ובכל מקרה, מי מחליט מה ראוי ומה לא? לו היתה ויקטוריה בקהאם בולעת דרך קבע "ספרות בנות" מתקתקה - האם זה היה הופך את הרגלי הקריאה שלה (עיתוני אופנה) לקבילים יותר? "

"הסיבות שבגללן כדאי לקרוא, לדעתי, הן כדי ללמוד משהו חדש, או לצורך הנאה צרופה. מי שאינו משיג את המטרות הללו באמצעות ג'יין אוסטן או איריס מרדוק, או קרול שילדס, או הלן פילדינג - מדוע יאלץ את עצמו?"

"אני מוכנה להאמין, שיש אנשים שאינם "קולטים" ספרים, בדיוק כשם שאני אינני "קולטת" מתמטיקה, או תשבצים, או סודוקו (שנראה לי כמו שילוב דוחה של שניים מהדברים הכי פחות אהובים עלי, דומה יותר לעינוי מאשר להנאה). אני ערה לכך, שמדובר בדרך לבילוי הזמן ולהפעלת המוח. אבל אותי זה מותיר אדישה או תמהה במקרה הטוב, ומשועממת עד דמעות במקרה הרע. מדוע שאחרים לא יחושו כך ביחס לרומן ספרותי?"

"כל אחד רשאי להודות שהוא שונא מסעות קניות, אבל אסור להודות שאינכם נלהבים לקרוא ספרים. קריאה היא הבילוי היחיד שהכל רואים בו מידה טובה. מי שמודה שאינו אוהב ספרים מוציא את עצמו אל מחוץ לגדר, מסווג את עצמו כמטומטם, מטרה מוצדקת לעלבונות ולעג. סיווג כזה, על סמך תכונה אחת ויחידה, הוא גם גורף וגם סנובי."
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 324595
מענין שהשקפה זו מקובלת עליך בעוד העדפת גירסאות מוסרטות של ספרים מסוימים על פני הספרים עצמם לא.
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 324598
מעניין שאתה חושב שההשקפה הזו מקובלת עלי. מה שכן, אני מודה שהקשר בין ההשקפה הזו לבין ההמלצה לאנשים באופן כללי לא לקרוא את ספרים מסויימים אלא להסתפק בראיית העיבודים שלהם לקולנוע די חומק ממני.
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 324620
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 324622
לקרוא על ספרים שפוליטיקאים ואנשי ציבור טוענים שהם קוראים תמיד מזכיר לי את פרשת "מלחמות היהודים" של משה קצב (תגובה 202550).
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 324625
טוב, גם כאן מדובר על ''רשימת ספר במשקל כבד''...
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 385088
קניות זו פעילות כל כך מוגבלת. להגיד ''אני לא יכול להנות מקריאת ספרים'' זה כמו להגיד ''אני לא יכול להנות מסרט'' או ''אני לא יכול להנות ממוזיקה'' - מדובר בו על חוויה כל כך מגוונת, שלא סביר שאין שום דבר בכל העולם הספרותי, הקולנועי או המוזיקלי שאינו מעניין אותך בכלל.

בקיצור, אין אנשים שלא נהנים מספרים, יש רק אנשים שלא טרחו למצוא את הספר הנכון.
כתב סנגוריה על אלו שענו ''אף אחד'' 385116
ידידה שעברה מבחני התאמה פסיכו-מטרו/טכניים לא מזמן, סיפרה לי על מבחן בו צריך למצוא "טעויות" ברצפים של אותיות ומבחן זהה עם רצפי מספרים, התוצאה שלה היתה נמוכה בהרבה כשהסמלים היו מספרים, אני מניח שמלבד היכולת למצוא את הפגמים ברצף, המבחן מתוכןן לבדוק רתיעה פסיכולוגית ממספרים/אותיות.

מה הקשר? יש אנשים עם רתיעה פסיכולוגית חזקה מנירות עם שורות של אותיות. ב'פסיכולוגית' אני מתכוון: נובעת מתפיסה עצמית וגורמת להמצאת הסברים שרק מסתירים את הסיבה (מהמסביר).

ברור שספר הוא לא שורה של אותיות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים