80 דולר ???? 3250
אני מתכנת מחשבים ואני מתקומם לנוכח הסטריאוטיפ שמודבק אלי בכתבה הזו. בתחילת דרכי המקצועית הייתי טכנאי מחשבים. היום 5 שנים מאוחר יותר, אחרי שרכשתי תואר אקדמי ומספר שנות ניסיון אני עדיין לא מתקרב ל 80 דולר לשעה (רוצים לדעת כמה מרוויח מהנדס תוכנה? תכנסו לאתר www.cps.co.il שם יש סקר משכורות).
בזמן האחרון אני נתקל בכל מני הערות על אנשי התוכנה המיליונרים, אם זה הרופא מתלונן על זה שלא בחר להיות טכנאי מחשבים או בפרסומת של סיוון (תעשה קורס תכנות, תפתח חברת סטארט אפ ותהיה מיליונר) השלב הבא אחרי האשמה במיליונריות (זוכרים את הנאום של שחק כרמטכ"ל על שכר אנשי הקבע) זה לשלול את הלגיטימציה שלנו להרוויח טוב תמורת עבודה ולהמציא מיסים מותאמים ספציפית להטבות הייחודיות לתחום.
המציאות היא אחרת. רוב חברות הסטארט אפ נסגרות תוך שנתיים בלי שהצליחו להעמיד מוצר, כאשר חברה מצליחה אז המקימים שלה מתעשרים אבל לרוב בשלב הזה יש בבעלותם משהו כמו 20% מהחברה בלבד בעוד שמשקיעים שונים ובעלי קרנות הם המרוויחים העיקריים. רוב העובדים בהיי טק חים ממשכורת (מכובדת אבל עדיין רק משכורת).
באשר לאופציות (שזה מה שרוב האנשים מחשיבים בתור "הכסף הגדול") אופציות הן השקעה בשוק ההון שנעשית בשם המקבל ע"י מקום העבודה שלו. כל עובד במגזר הציבורי יכול להשקיע את הבונוס השנתי (או משכורת 13 או איך שקוראים לזה) במניות הי טק רובם בוחרים שלא לעשות את זה. אותי מחייבים לעשות את זה, ובנוסף לא מאפשרים לי לבחור את המניה שבה אני משקיע.

נאמר באחד הדיונים באתר הזה שבמציאות הקפיטליסטית עיקר הכסף מגיע למגזרים הלא יצרניים. זה נכון גם בהי-טק.

אני לא מתלונן, השכר שלי טוב, אני חשוב למקום העבודה שלי והוא מראה את זה (בגלל שהוא יודע שאני יכול למצוא מקום אחר תוך שבוע) אבל אני לא עונה לסטריאוטיפ שהדביקו לי והוא מרגיז אותי. אני בסך הכל בעל מקצוע שבחר מקצוע מבוקש ומשתלם. אני שכיר, יש לי משכנתא ואני לא מוכן לשמש כדוגמא שלילית במאמר בעל אוריינטציה חברתית .

בסך הכל זה בריא לחברה שקצת כסף מגיע גם לאנשים עובדים ולא רק לבעלי הון.
80 דולר ???? 3255
שכחת דבר קטן נוסף שאולי אינו קורה אצלך אבל כן קורה אצל רוב אנשי ההיטק.
והוא שעות עבודה רבות מעל הממוצע.רוב מי שאני מכיר עובד יותר מ12 שעות ביום.

אז נכון שהם מקבלים משכורת שהיא מעל המינימום (אז מה?) הם השקיעו ואו משקיעים לעיתים יותר מאשר אותם רופאים גם אילו שלמדו 7 שנים.

הכעס במאמר רצוי אולי שיופנה כלפי המיגזר הציבורי שלא תמיד מכיר את המושג של יותר מ8 שעות עבודה ביום.
אותו אחד שהמשכורת שלו עולה לא פעם מבלי שיהיה קשר לרמת המיקצועיות שלו אלא לרמת הזמן שבה הוא נוכח במקום.

אותו אחד שהסיכוי שיסגרו את מקום העבודה שלו בגלל הפסדים, כלל אינו קיים.

אגב אני גם עובד בהייטק והמשכורת שלי למרות לימודי (מודה עדיין לומד) ומיקצועי , היא די נמוכה קרובה למינימום וזאת משום שאין לי הרבה ניסיון דבר שנדרש במקצוע הזה.

אז עד שיהיה לי מספיק ניסיון אני אשאר במשכורת נמוכה.

והמשכורת תעלה רק כאשר אני ארוויח את הסיבה לכך שהיא תעלה.

ידע מיקצועיות השקעה והרבה מאוד שעות עבודה.

לא פחות מרופא אני מבטיח.
80 דולר ???? 3260
מר רועי היקר, לידיעתך רופאים רבים גם כן עובדים 12 שעות ביממה, או אפילו יותר. על השעות הנוספות האלו הם לא תמיד מקבלים כסף - זאת מוגדרת 'תורנות'. הם גם עובדים סופשבוע אחד בחודש, בערך.
זה דבר ראשון.

דבר שני, אני מסכים שהסטריוטיפ של "להרוויח הרבה כסף זה לא הוגן" הוא לא נכון, אבל - מה לעשות - הסטריוטיפ "בהייטק מרוויחים הרבה כסף" הוא כן נכון. ברור שמדובר על שכירים, וברור שלא מדובר על התעשרות, אבל באיזה מקצוע אחר גבר בן 25 כבר יכול לקנות לעצמו מכונית חדשה ומוצלחת? אני לא אומר שזה רע, בכלל לא, אבל זאת עדיין עובדה - הייטק הוא מקצוע משתלם מאוד, ובהחלט בחירה מקצועית נבונה.
אז, בבקשה, אל תיקחו את העניין לקיצוניות השניה. אף אחד לא מאשים אתכם בשום דבר רע, אבל אל תעשו את עצמכם (ואותי, דרך אגב) מסכנים גדולים. אתם לא.
80 דולר ???? 3275
הבהרות.
א. אף אחד כאן לא טען שהוא מסכן.
ב. בכל תחום, תחילת הדרך היא קשה, בתחום ההי טק רבים בטוחים שכבר בשנה הראשונה ללימודים יעמדו אצלם מעסיקים בתור ויתחננו לשלם להם משכורות של עשרות אלפי שקלים עבור עבודה בחצי משרה (פשוט מסתובבים כל כך הרבה "סיפורי הצלחה" מגוחכים ) וברור להם שמיד עם סיום הלימודים הם כמובן יקימו חברת סטארט אפ ויהיו מיליונרים (יש לי כמה קרובי משפחה שכבר שנים שואלים אותי בכל הזדמנות למה אני לא עושה את זה). המציאות, למרות שאינה רעה בכלל היא הרבה פחות זוהרת. למרות ריבוי הצעות העבודה לא קל למצוא עבודה בלי ניסיון, והמשכורות (לפחות בהתחלה) נמוכות בהרבה מהציפיות.
ג. עובדי היי טק לא מרוויחים יותר מעורכי דין, רואי חשבון, אנשי שיווק (לא בהיי טק), בעלי מקצוע כמו אינסטלטורים ומתקני מכונות כביסה (פשוט היה לי העונג להיתקל בכאלו לאחרונה) ורופאים (אם עושים ממוצע רב שנתי על פני 20 או 30 שנות עבודה) שעובדים קשה כמותם.
ד. אנשי הי טק לרוב מקבלים מכונית ממקום העבודה. לצורך העניין מנקים מהשכר החודשי סכום מכובד מאוד. חישוב כדאיות שכולל הוצאות דלק, הוצאות מימון, ביטוח ירידת ערך וכל שאר ההוצאות שכרוכות ברכישת מכונית חדשה ותחזוקתה מראה שהעניין כמעט תמיד לא משתלם. כל אחד יכול לקחת הלוואה ל 3 שנים לרכוש מכונית חדשה ולמכור אותה אחרי 3 שנים (סוכנויות רכב מספקות מסלולי מימון כאילו) בהנחה שאין פקטורים מיוחדים (למשל הוא לא גר בת"א ועובד בראש פינה או שקיבל מכונית דפוקה מהיצרן ויש לו הרבה הוצאות מוסך) הוא יוצא מורווח מהעסקה בהשואה לאדם שמקבל את אותו הרכב מחברה שבה הוא עובד. היתרון היחיד של רכב חברה הוא שאתה לא צריך לטפל בו (ללכת למוסך, לבזבז זמן בטלפון עם סוכן הביטוח וכו') בצורה כזו יש לך יותר זמן להשקיע בעבודה, וזו הסיבה העיקרית שבגללה חברות היי טק נותנות רכבים לעובדים שלהן.
80 דולר ???? 3286
האם אמרתי שאני מסכן?

ממש לא.
למרות שכן אמרתי שהמשכורת שלי כיום אינה גבוהה בתור עובד הייטק.

לא יותר מאשר אותו הרופא הממוצא ואני די בטוח ששעות העבודה שלי אינן קטנות משלו.

עכשיו מרוויחים בהייטק הרבה?

מאיפה המידע? או שאתה הולך לפי העיתונים!!

נכון יש כאילו שמרוויחים מפה ועד הודעה חדשה אבל האם אתה יודע כמה הפסידו את המכנסים שלהם בגלל אותו הדבר שנקרא הייטק?
יש לי תחושה אולי לא נכונה אבל תחושה כי כל מי שעובד ברפואה יכול או יכל ללמוד הייטק כמוני וכמו כל אחד אחר.

למה הוא לא עשה זאת??? מליון סיבות.
האם מגיע לו עונש על כך??? ממש לא.

אבל עדיין להכליל ככה?

אגב כל רופא שרוצה ללמוד הייטק מוזמן חסרים הרבה אנשים טובים למקצועות השונים.

רועי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים