היסטוריה בהתהוותה. 325445
לראשונה בחייו עשה שרון דבר חיובי ובתהליך היסטורי (שהיה רצוי שיעשה לאחר מו''מ) עשה את מה שרבין סירב לעשות בזמנו (טעות חמורה) בניגוד גמור למעשיו כל חייו - הקמת התנחלויות דווקא בלב שטחים פלסטינים. אין זה עושה את שרון למנהיג בסדר הגודל של בן-גוריון, רבין או דה-גול. אפילו לא בגין אבל כנראה שצדיקים מלאכתם באמת נעשית ע''י אחרים.
היסטוריה בהתהוותה. 325450
מה דעתך על מעשיו של שרון במלחמת יום הכיפורים? לא חיוביים?
היסטוריה בהתהוותה. 325453
ארז הפריז במשפט ''לראשונה בחייו''. לא צריך לערבב את הביצועים של איש צבא עם הקרירה שלו כפוליטיקאי. הקשר היחיד הוא הקרדיט שנותנים לאלופים והשביל הפתוח לפוליטיקה.
היסטוריה בהתהוותה. 325454
סליחה, אני כל כך רגיל להתקפות אישיות על שרון שכבר לא ברור לי שכשאומרים ''בחייו'' הכוונה ''בחייו הפוליטיים''.
היסטוריה בהתהוותה. 325457
רק מבחינת מבחן התוצאה. באותה מידה היה יכול לקרות אסון בצליחת התעלה וכמו כן הזילזול במפקדי החזית והפקרת אוגדת ברן הם בהחלט לא חיוביים.
היסטוריה בהתהוותה. 325469
באותה מידה היה יכול (עדיין יכול?) לקרות אסון במהלך ההתנתקות או כתוצאה ממנה, וכן הזלזול במשאל המתפקדים בליכוד ובזכויות האדם בכלל הוא בהחלט לא חיובי.
היסטוריה בהתהוותה. 325522
יכול? האם יש למישהו ספק שזה יוביל לאסון? כנראה שיש כאלו. לי אין שום ספק שזה יוביל לאסון. אני מציע שבתעודות הפטירה של חללי הפיגועים הבאים יירשם שסיבת המוות היא התאבדות.
היסטוריה בהתהוותה. 325537
כך גם דיברו אחרי חיסולו של השייח יאסין.
היסטוריה בהתהוותה. 325541
מה הקשר? הרבה אנשים אומרים הרבה שטויות ותפקידך הוא להבדיל בין השטויות לדברי טעם. אם אתה חושב שייתכן להכנע לטרור ולא לשלם על כך בהתגברות הטרור אז תגיד את זה.
היסטוריה בהתהוותה. 325544
אני חושב שיש דמיון בין הגישה האפוקליפטית שלך לבין זו של הזועקים על חיסול השייח, כמו גם של אלו שהבטיחו לנו דם ואש ותמרות עשן במהלך הפינוי עצמו. קשה לי גם להבדיל בין השטויות ודברי הטעם כשאין נימוקים שמצורפים לנבואות הזעם.
היסטוריה בהתהוותה. 325572
אתה קורא ותיק כאן. הנימוקים הובאו כבר בעבר ואין טעם להאריך בהם לאחר שההתנתקות יצאה לפועל. בשביל לשכנע אותך לעבור לאפיקי השקעה סולידיים (כסטודנט ספק אם יש לך סכומים משמעותיים בבועת ההתנתקות של הבורסה) ולנהוג משנה זהירות בצאתך לקניות ובילויים (אני מניח שכבר היום אתה מאוד זהיר) לא שווה לטרוח להכנס לאותו דיון ארוך.
היסטוריה בהתהוותה. 325583
מקובל. נתראה בעוד שנה.
היסטוריה בהתהוותה. 325589
אנהג כערן בילינסקי (אני מקווה שבלי להכעיס אותו) ואבקש ממך לנקוב תאריך אשר עד אליו "בועת ההתנתקות של הבורסה" תפקע. עליך גם להגדיר מה יחשב כפקיעה כזו (ירידה של 15% במדדים המובילים על פני זמן מסוים, X ימים רצופים של ירידות או כל הגדרה אחרת כפי שנראה לך).
היסטוריה בהתהוותה. 325597
מישהו שאני מכיר מוכן להמר שתוך שנה נוחת קאסם (או פצמ''ר או כל דבר נפיץ ותלול מסלול) על עפולה, כפר-סבא או עיר בס''ג דומה. למרות תמיכתי בהתנתקות אני לא מוכן לקבל את ההתערבות הזאת.
היסטוריה בהתהוותה. 325599
א. לא נראה לי שמישהו דיבר על ''התערבות''. אנשים שמפריחים הערכות באוויר, בוודאי במידת בטחון כזו, צריכים לשים קצת יותר בשר בבסיסן.

ב. כמובן שאם יעקב יחליט ש-''פקיעת בועת הבורסה'' היא כל ירידה שהיא במדד מחירי הכותנה בחוף השנהב החל מהיום ויקציב לכך חמש שנים, אני בהחלט אסכים איתו שעל פי הגדרה זו סביר להניח שהבועה תפקע, אבל לפחות אני אדע כיצד להתייחס להערכות שלו. ואולי גם מגיבים אחרים פה.
היסטוריה בהתהוותה. 325607
בא תסביר לי על מה אתה חולק:

1) משנת 2003 הבורסה עלתה בערך מרמה של 300 נקודות לרמה של 720 נקודות.

2) בעוד החלק הראשון של העלייה משקף את העובדה שהבורה היתה ברמה מאוד נמוכה, והחלק השני של העלייה משקפת את הצמיחה הישראלית בעקבות היציאה מהמיתון העולמי, שאר העלייה שייכת לרגיעה הבטחונית ולחלומות השלום בעקבות תכנית ההתנתקות.

3) אם תכנית ההתנתקות תתפוצץ לנו בפרצוף, סביר להניח שאותו חלק של העלייה אשר שייך לחלומות השלום, ואותו חלק השייך לרגיעה הבטחונית שהושגה על ידי השקט הזמני ייעלם כלעומת שבא.

4) סביר להניח שהבורסה תרד עוד יותר כרגיל למצב שבו ירידות אינן תמיד רציונליות.

5) במוקדם או במאוחר הפלשתינאים יפעילו את הטרור שלהם על מנת להשיג המשך נסיגות תחת אש.
היסטוריה בהתהוותה. 325611
2) כיצד מתחלקות העליות בין הגורמים השונים?

3) מה זה "תכנית ההתנתקות תתפוצץ לנו בפרצוף"? איך אנחנו יודעים שזה קורה? למיטב ידיעתי תכנית ההתנתקות (כמעט) הסתיימה.

4) לא הבנתי את העברית במשפט הזה.

5) סביר להניח שהטרור הפלסטיני ימשך. לא הבנתי על הקטע של "על מנת" אבל ניחא. מה זה אומר? הבורסה לא ירדה משמעותית בעקבות הפיגוע בנתניה, לדוגמה. למה שפיגוע בודד אחר כן ישפיע עליה?
היסטוריה בהתהוותה. 325618
2) אם הייתי יודע הייתי כותב באייל? הייתי קונה ומוכר מניות!

3) זה אומר שהטרור מיהודה ושומרון בגיבוי עזתי יתגבר מאוד.

4) סביר להניח שהבורסה תרד מתחת לרמה הנכונה.

5) אנו מדברים על טרור ברמה יותר גבוהה משהיה קודם. תיירות נעלמת וכו'. היינו בסרט הזה ואין שום סיבה שזה לא יחזור. רק הפעם יהיה לנו את אבו מאזן שיגנה כל פיגוע.

אם אני מבין נכון, אתה מסכים עם הכל חוץ מההנחה שלי שהטרור יתפרץ בקרוב.
היסטוריה בהתהוותה. 325622
אתה מדבר ברמזים וסימנים שאני לא מבין.
מה זו "הרמה הנכונה" של הבורסה ואיך יודעים מהי? מה זה "טרור בגיבוי עזתי" ואיך מבדילים בינו לבין טרור "סתם"? כמה זה "יגבר מאוד"?
האם אני מאמין שהטרור יגבר לרמה גבוהה משהיתה קודם? תלוי מתי זה קודם - לפני חומת מגן? אז לא. לפני יומיים (בלי פיגועים בכלל)? אז כן. כמה יגבר בדיוק? לא יודע - לא שונה במידה משמעותית מחצי השנה האחרונה לפי דעתי.
כמה יגבר הטרור היהודי לפי דעתך?
היסטוריה בהתהוותה. 325671
1) הרמה של הבורסה הוא השווי האמיתי של המניות - למשל על פי תשואה למנייה ותחזיות עתידיות לתשואה. לא ניתן לדעת, אלא לנחש. זאת בדיוק הבעיה.

2) טרור זה לפחות ברמה של מלחמת אוסלו. בגיבוי עזתי פירושו שמשם יוברחו אמצעי הלחימה לישראל וליו"ש ושהקנים הארטילריים מעזה ישמשו לאיום על ישראל שלא תפגע יותר מדי בפעילי טרור כי אז יירו קסאמים.

3) אמרתי בדיוק מה שאמרת. המחלוקת בינינו אינה על סעיפים 1-4 אלא על סעיף 5 כמה תגבר הטרור בגלל ההתנתקות.
היסטוריה בהתהוותה. 325682
אני עדיין לא מצליח להבין כלום. אני פורש (ביאוש).
היסטוריה בהתהוותה. 325628
אם לפינוי רצועת עזה וצפון השומרון לא יהיה המשך במו"מ וגם בפינויים נוספים--קדומים, תפוח ועוד אז תפרוץ האינטיפדה השלישית. ואני לוזר ואומר שוב. אני בעד לפנות עוד התנחלויות לא בגלל הפלסטינאים; בגלל האנטרסים שלנו לצאת ולצמצם את האימפריה. זה שיחד עם זה יפונו מספר ישובים שגרים בהם לא מעט קרימינלים -זה לטובה.
אגב, הממשלה קשת הלב שלנו שיכנה (כך שמעתי ברדיו), חלק מהנערים הפרועים של הגבעות במלונות יקרים. הם הלא פליטים ומפונים.
היסטוריה בהתהוותה. 325674
אני מציע לך לפנות מאוד לאט, נגיד 10 בתים בשנה. באופן כזה אתה תוכל למשוך את השקט היחסי על פני כמה מאות שנים. תוכל גם להציע ליהודים לקנות הגנה מפני פינויים תמורת זהב.
היסטוריה בהתהוותה. 397298
אני חושב שאנחנו בדרך לקבל תשובה לשאלותינו.
היסטוריה בהתהוותה. 325610
א. *אני* דיברתי על התערבות.
ב. אין דין קסאמים על עפולה תוך שנה כדין ירידת מחיר הכותנה בחוף השנהב תוך חמש שנים.
ג. היית מקבל את ההתערבות הזאת (1000 ש"ח נראה כמו סכום מתאים)?
היסטוריה בהתהוותה. 325612
א,ב. צודק.
ג. בהנחה שאתה מדבר על ההתערבות שאתה התייחסת אליה (קסאמים על עיר כלשהי) - כמובן שלא. לצערי, אני חושב שזה דווקא תרחיש סביר, רק שאני לא מצליח לראות שום קשר בינו לבין ההתנתקות. התרחיש הזה סביר בהרבה, בעיני, מ-''פקיעת בועת ההתנתקות של הבורסה'', מה שזה לא יהיה. ישראל כבר כל כך רגילה לגלי טרור (שוב פעם - לצערי הרב), שדברים כאלה באמת לא יזעזעו את הבורסה ליותר מיום-יומיים. ראה את דוגמת פיגוע ההתאבדות בנתניה.
היסטוריה בהתהוותה. 325601
אינני יודע. אני רק מניח שבהנתן רמת המחירים היום, עדיף להשקיע באגרות חוב או אפיק סולידי אחר ולא במניות. כמשקיע אני מניח שבירידה של 25-30% אני אכנס פנימה.
היסטוריה בהתהוותה. 325562
במלחמה אסון יכול לקרות בכול רגע. למזל יש תפקיד חשוב ‏1.
ההחלטה לצלוח למרות שהגשרים לא הגיעו והצירים היו חסומים היא הימור (מושכל) שהצליח.
שרון לא הפקיר את ברן בשמיני באוקטובר. הוא קיבל פקודה לנוע דרומה לפי התוכנית כשנדמה היה שברן מצליח.
ואסור לשכוח את הקרב המוצלח מאוד במלחמת ששת הימים. בו הבקיע את מערך אום כתף שצה"ל נכשל בהבקעתו במבצע קדש.

1 נפוליאון שאל אל המרשלים שלו "האם יש לו מזל".
היסטוריה בהתהוותה. 325594
מעשיו של שרון במחלמת יום הכיפורים נמנים על הדברים שכל חייו לא יכפרו עליהם. הוא הביא למותם של הרבה מאוד נערים בהחלטתו הארורה לחצות את התעלה בניגוד לכל ההוראות.
היסטוריה בהתהוותה. 325654
אני חושב שאתה מפספס בגדול את תוכן המושג "מלחמה". כמה שזה יראה פוגע ופשטני, מלחמה היא מין משחק, משחק שנהרגים בו אנשים.
אם שיחקת משחק אסטרטגיה במחשב -אתה יודע מה זה. הגנראלים יושבים מול המפה ומנסים להזיז כוחות. מפקדים טובים הם בין היתר זהירים בחיי החיילים שלהם אבל, המבריקים שבהם לוקחים סיכונים וזה מה שעשה אריק שרון כשכוחותיו חצו את התעלה.
אולי תענה לשאלה שלי; מי הביא למותם של יותר חיילים (נהרגו לא רק צעירים; גם מילואימניקים לא מעטים): גולדה וגלילי שדחו כל הצעה לסגת מהתעלה או לקבל את תכנית יארינג ואת פניותיו של סאדאת ללכת לתהליך שלום, או מי שניהלו את המלחמה. וברגע שהחלה המלחמה החל ההרג.
אין מלחמות בסדר גודל כמו מלחמת יום הכיפורים ללא הרבה הרוגים.
היסטוריה בהתהוותה. 325670
ודאי שגולדה וגלילי היו אחראים למותם של יותר חיילים. זה לא פוטר את שרון מאחריותו שלו.
היסטוריה בהתהוותה. 325777
מתפקידו של מפקד טוב לצמצם את פגיעות חייליו ככל הניתן. כל הדימוי שלנו על מלחמת העולם הראשונה הוא של מפקדים יהירים ואטומים השולחים את חייליהם להיטבח מחוץ לחפירות וגורמים לאבידה של דור צעירים שלם. במלחמת העולם השנייה הגנרלים האמריקאים כעסו על מונטוגמרי שמשתהה בפריצה מגיזרתו בחוף נורמנדי ולא תוקף במהירות מכיוון שבצדק רצה לחסוך בכוחות חייליו ותימרן את הגרמנים למצב שיהיה יותר נוח עבורו.

כמובן שהאשמה בפריצת מלחמת יום הכיפורים היא על ההנהגה המדינית ועל כך ב דיון 1734 .
היסטוריה בהתהוותה. 325779
שיחקתי קצת במשחקי אסטרטגיה במחשב וראיתי שלפעמים כשאני מנסה לחסוך בכוחות החיילים ולהמנע מהתקפות נועזות התוצאה היא שהאויב משיג עלי יתרון ובסופו של דבר כל החיילים שלי נטבחים באכזריות.

טוב שאין קשר בין משחקי מחשב והמציאות.
היסטוריה בהתהוותה. 325452
רבין אולי רצה אבל לא היה מסוגל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים