המילה והקורבן 325515
13. ברית-מילה
מתוך הספר 'פרות קדושות', ספרים הוצאה לאור.
כמעט כל ההורים בישראל מטילים מום בילדיהם, וכורתים חלק מבשרם בטקס דתי על-ידי מוהל שאינו מנתח מקצועי. זהו ניתוח כואב וטראומטי, והוא הופך את התינוקות לנכים בעל-כורחם.

ההסכמה הכללית בנוגע למנהג הדתי האכזרי חושפת את כוחה של המסורת הדתית והלכידות הלאומית בישראל. כמו עדר של פרות המסומנות בבשרן בברזל מלובן מסומנים כל אזרחי ישראל היהודים באמצעות ברית-המילה. גם הורים המתנגדים למנהג זה חוששים שילדיהם ייפגעו, אם יתגלה שאינם נימולים. ואכן, שנאת הזרים וחוסר-הסובלנות המאפיין את התרבות הישראלית מסכן את מי שאינו נימול בהוקעה ובבוז.

רק מעטים מאזרחי ישראל בוחנים את האפשרות שלא למול את בניהם. זהו מנהג מקודש, שעצם העמדתו בספק היא מעשה לא-יהודי ולא פטריוטי. רוב האזרחים החילוניים המלים את בניהם מצדיקים את המעשה בסיבות רפואיות מופרכות. כמעט כולם מאמינים שאיבר מין נימול יפה יותר, נקי יותר ובריא יותר.

ביהדות, כפי שכותב הרמב"ם, וגם בדתות אחרות, נהוג להסביר את ברית-המילה כאמצעי למניעת אוננות ולהפחתת ההנאה המינית. ואכן, רגישותם של הנימולים במקום הכריתה נמוכה משל אלו שלא נימולו, ויכולתם ליהנות מיחסי-מין קטנה יותר.

העורלה מיועדת להגן על העטרה מפני התייבשות, וכריתתה פוגעת במערכות רבות, ויוצרת בעתיד סיבוכים ודלקות בדרכי השתן, ולהפרעות רבות שנבדקו במחקרים רפואיים.

ההצדקות למעשה כריתת העורלה דומות להפליא להצדקות לכריתת הדגדגן המקובלת בתרבויות שונות. גם כריתת הדגדגן מיועדת להפחתת התענוג מיחסי-מין, להטבעת הכפיה החברתית בגופם של יחידים ולחיזוק תחושות קבוצתיות, דתיות ולאומיות.

אולי אין זה מקרי, שברית-המילה, המייצגת את הקשר שבין העם היהודי ואלוהיו, הפכה למוסכמה שבשתיקה בחברה הישראלית. ברית זו היא התנאי להבטחה האלוהית, המשמשת את רוב הישראלים כצידוק המרכזי לקיומה של מדינה יהודית בארץ-ישראל. פולחן ברית-המילה משמש בישראל כמעין קמע המבטיח את הישרדות העם היהודי והמדינה היהודית, בהתאם להבטחה האלוהית.

פולחן ברית-המילה הוא טקס שבו פיסה מגופו של התינוק מועלית כקורבן עבור ההבטחה האלוהית, והמשך קיומה של מדינת ישראל. זהו קורבן המקביל, בהמשך, לחידוש הברית באמצעות הניסיון של עקידת יצחק, ולנסיונות בהם עומדים ההורים השולחים את בניהם להתגייס לצה"ל, שחלקם מוקרבים על מזבח המולדת.

ברית-המילה היא גם האמצעי למניעת הגירה לישראל. רק מי שמתגייר וסימן הברית מוטבע בבשרו רשאי להיחשב כיהודי ולהצטרף אל אזרחי ישראל.
המילה והקורבן 325517
"ברית-המילה היא גם האמצעי למניעת הגירה לישראל. רק מי שמתגייר וסימן הברית מוטבע בבשרו רשאי להיחשב כיהודי ולהצטרף אל אזרחי ישראל."

?

תקן אותי אם אני טועה, אבל מי נחשב כיהודי וזכאי להצטרף אל אזרחי ישראל גם מי שאחד מסביו היה יהודי, בלי קשר לשאלה אם חתכו לנכד או לא.
המילה והקורבן 325531
אין שום קשר בין האזרחות לבין המילה, ואיש אינו בודק האם מישהו מהעולים נימול או לא. ניתן להביא עוד שפע של השגות על הקטע הזה (האמנם החילונים באמת מאמינים שהמילה היא "קרבן למען הבטחת הישרדותה של המדינה"? האמנם הסרת הערלה גורמת לבעיות רפואיות רבות - יותר משהיא מונעת? וכן הלאה), אבל לא ברור למה זה נחוץ. הקריאה השטחית ביותר מספיקה כדי לראות שאין מדובר בטקסט רציני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים