כמה [ה]אני חשוב 32698
האובססיה של החברה המערבית יצרה את מעגל הקסמים (או השטני) שבו אנו מייצרים בבוקר את אשר ניצרוך בערב. כך נוצרה חברה שבה תרבות ואמנות התממסו‏1 לתוך צרכנות ובידור, ובה הופיע מטבעות לשון היופמיזמיות כגון תרבות-הצריכה והיפוכה צרכן-תרבות.

אולי יש בזה מעלה שבה מורדת האמנות מהכן הנישא והאליטסטי, בחינת מילחמת המעמדות האמנותית, בה האמנות הועמדה מחוץ להשגתם של ההמונים חסרי העידון והממון ונוכסה למחוזות הנשגב, ההוד ומולה אמורים היינו לעמוד פעורי
פה מלאי חיל ורעדה רליגיוזית. וגם ציפינו ממנה שתעניק לנו בהתאם ממנת חסדה האלוהית - נחמה, פורקן ועמקות ההבנה. נראה ששאיפתם של רימבו ובודלייר לזכך יופי מהכיעור, פרחים מהרוע או מהבנלי והיומיומי מגשמת לעינניו, על ידינו מבלי שנהייה אפילו מודעים לכך. כביכול כל חיינו עשינו אמנות מבלי שאפילו נהייה מודעים לכך, אם להציע פרפרזה על האימרה הידועה.

הקשר בין המאמר לתגובה שלך בעלת הכותרת "כל גופי למכירה"‏2 מראה את הניגוד החריף בין הניצול המסחרי של פרייר (שבמובן מאד ישראלי, השם שלו נותן נופך מיוחד לקונים) שהתרוקן מנכסיו באופן אמנותי, כדי לקדם את עצמו באקדמיה ואת שאיפות הטיול שלו, לבין הארס-פואטיקה הרומנטית כפי שרילקה ביטא אותה. שאיפה פואטית זו גרסה שהאמן הינו רק צינור המעביר את האמת האומנותית דרך מעשה האמנות ולכן עליו לצמצם את התערבותו החומר העובר בצינור. לכן האמן, כדי להיות נאמן לעצמו, חייב להעלים עצמו לחלוטין, לא רק במובן של היפטרות מנכסיו החומריים אלא גם מרוחניותו, לשכוח אל כל אשר הוא יודע וגם לבצע unlearning כדי להעביר את האמת האומנותית שנוגעת בנהר תת קרקעי הניסתר (אורי צבי) באופן בילתי אמצעי.‏3

כמובן שאותו מר פרייר לא יכול לעמוד בארס פואטיקה הרילקאית משום
שבכך הוא יפקיע עצמו מתחום המאה העשרים ואחת ויצטרך לוותר על
המשווה הגדול לכל פעילות אנושית בת זמננו, והוא מה שמכונה greenback

_________

[1[גם בתשובה לאסתי, אני ממליץ לקרוא את המחזה של אפרים קישון,
תוציא את השטקר המים רותחים

2הרבה אנשים בעולם מתפרנסים באופן קבוע ממכירת גופם למדע ולחברות התרופות. כאלה שמוכנים לקבל זריקות של חומרים ניסיוניים, להיות שפני ניסיון בפרוצדורות טיפוליות, לקבל תרופות שמיועדות לטיפול פסיכיאטרי ועוד. התשלום הוא לא גבוה במיוחד, כמאתיים דולר לסידרת ניסויים.

3ההסתכלות הזו מזכירה מאד, אגב, את תנאי הקבלה המחמירים שהתנ"ך הציב בפני מי שרוצה להיות נביא אמת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים