יופי, אבל מה עם המחירים? 32773
מתי התשלום בחיוג בין מנויי חברות שונות יהיה סביר?
יופי, אבל מה עם המחירים? 32778
כשישלם אותו המנוי שאליו מתקשרים.
יופי, אבל מה עם המחירים? 32797
לא, זה לא יקרה.

תשלום עבור שיחות סלולריות נכנסות, כפי שהיה נהוג גם אצלנו בסוף שנות השמונים, קיים היום למיטב ידיעתי רק בארה"ב (שנחשבת לאחת המדינות היותר מפגרות בעולם בכל מה שקשור לטלפוניה סלולרית), וגם שם כבר הבינו מזמן שזו רעה חולה אבל לא מצליחים להיפטר ממנה. התשלום עבור שיחות נכנסות גרם לכך שאחוז גבוה מאד מהאמריקאים מחזיק את הטלפון שלו כבוי כל שעות היום ומשתמש בו רק לשיחות יוצאות, ובסקר שנערך לפני כמה חודשים התגלה הנתון המדהים ששליש מהאמריקאים שיש להם טלפון סלולרי לא יודעים מה המספר שלו! הם פשוט לא נותנים את המספר שלהם לאף אחד, כי לא בא להם לשלם אח"כ על השיחות הנכנסות.

הסיבה, אגב, שהם לא מצליחים לשנות את השיטה לתשלום עבור שיחות יוצאות כמו בכל שאר העולם, היא שבארה"ב לא קיימים אזורי חיוג מיוחדים לטלפונים סלולריים. האדם שמתקשר לא יודע לפי המספר אם הוא מחייג עכשיו לטלפון סלולרי או לטלפון קווי (שהוא הרבה יותר זול, ושיחות מקומיות הן לגמרי בחינם), ולכן אין לו יכולת לדעת מראש כמה תעלה לו השיחה. היה לפני כמה שנים פיילוט בחברת Sprint PCS לשירות שיפתור את הבעיה ע"י איתות מיוחד ששומע המתקשר לפני שהוא מתחבר למנוי סלולרי, אבל זה לא ממש הצליח וה-FCC הכריח אותם להישאר בינתיים עם השיטה לפיה בעל המכשיר משלם על כל השיחות הנכנסות.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33017
כאשר מתקשרים לפלאפון בחו''ל, בעל הפלאפון שאליו מתקשרים ישלם את עלות השיחה.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33028
אם לדייק, אז מקבל השיחה משלם את עלות ההפרש ולא את כל עלות השיחה (ההפרש הוא רוב העלות, כמובן), וזאת בדיוק מאותה סיבה שציינתי. אם היתה דרך שהמתקשר ידע מראש שהנמען נמצא כרגע בחו''ל, אפשר היה לחייב אותו במלוא העלות. אין כרגע דרך כזאת ולכן זה הדבר ההוגן לעשות.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33038
אולי לא ממש מראש, אבל תוך כדי ביצוע החיוג ניתן, כמובן, ליידע את המתקשר שהנמען נמצא בחו''ל. כנראה ניתן כך לגבות יותר כסף, במיוחד כאשר הישראלים שנוסעים לחו''ל ולא רגילים לשלם על שיחות נכנסות, ובלשון המעטה נאמר שלא טורחים ליידע אותם על כך.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33059
השיטה של חיוב מקבל השיחה בהפרש העלות כשהוא נמצא בחו''ל איננה המצאה ישראלית אלא היא נהוגה בכל העולם.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33336
שאלה אחרת:

אני עדיין לא הבנתי האם זמן אויר שאני משלם הוא רק זמן השיחה נטו, או שהוא כולל גם את זמן הההתקשרות (כמו שהמכשיר הסלולרי שלי מחשב את הזמן אויר). ואם זה כך, האם אני משלם גם על נסיונות כושלים - תפוס/ממתינה/לא זמין?
יופי, אבל מה עם המחירים? 33337
ספירת זמן אוויר מתחילה כשהצד השני עונה. תיבה קולית (זו שמופעלת כשהמנוי לא זמין) היא סוג של צד שני לצורך העניין, ולכן השארת הודעה בתיבה קולית (וגם בדיקת ההודעות ושמיעתן בתיבה שלך) עולה כמו שיחה.

אין חיוב זמן אוויר על זמן החיוג או על הזמן בו הטלפון של הצד השני מצלצל. גם חיוג למספר תפוס (עם או בלי שיחה ממתינה) וכן חיוג למנוי לא זמין לא עולים כסף.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33341
אם אתה כבר פה, אני אשאל: אחד הכותבים למעלה כתב שלא יוכל להיעזר בזיהוי-מתקשר (כדי לדעת אם לענות או לא, בהנחה שלמרבית השיחות מישראל הוא לא ירצה לענות). האם כשנודדים ברשת GSM מאבדים את היכולת לקבל זיהוי-מתקשר? נראה לי שאם השיחה מועברת, לא צריכה להיות בעיה להעביר גם את פרטי-המתקשר.
יופי, אבל מה עם המחירים? 33342
אני משער שהעברת caller ID היא חלק מפרטי יישום הסכם roaming שעושים המפעילים הסלולריים ביניהם. בשטח זה לפעמים עובד ולפעמים לא ואין לי מושג במה זה בדיוק תלוי. הבעיה קיימת גם בכיוון ההפוך ורואים את זה כשמתקשרים מחו"ל לתיבה קולית בישראל. לפעמים היא תזהה את המתקשר (ואז לא צריך להקיש סיסמא) ולפעמים לא. כאמור עד היום לא הצלחתי למצוא לזה חוקיות כלשהי.

ועוד פרט שאולי רלוונטי: בכל מדינה אירופאית יש שלושה עד חמישה מפעילים סלולריים שונים, אבל (בניגוד למצב בישראל) באירופה כולם מפעילים רשתות מסוג GSM. לכן כאשר אתה מסתובב במדינה אירופאית עם טלפון GSM שמקונפג למציאת רשת באופן אוטומטי, המכשיר יבחר לעצמו מפעיל סלולרי מחדש כל פעם שידליקו אותו או כשהוא יוצא ממצב של "לא זמין" (נניח, כל פעם שתצא מתחנת הרכבת התחתית בלונדון). משמעות הדבר היא שאתה עשוי לעבור בין רשתות שונות עשרות פעמים ביום בלי לשים לב, ושירותים כמו שיחה מזוהה יעבדו בחלק מהרשתות ובחלק לא.
תודה על האנפורמציה :-) 33349
יופי, אבל מה עם המחירים? 33108
אני הייתי בחו''ל השנה, ויידעו בקשר לעלות השיחות את כל מי שנסע איתי והביא טלפון סלולרי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים