אני נוטה להאשים את המתפרעים 330657
שמעתי היום ראיון של ירון לונדון עם יו"ר ועדת המעקב, לונדון שאינו חשוד בימניות יתר, אמר כי הוא נקלע להתפרעויות והא חש בפחד מוות, כהגדרתו.

במצב כזה שימוש בנשק חם נשמע לי סביר לחלוטין, אין צורך לחכות שהפחד מוות יהפוך לרק מוות.

דרך אגב יו"ר ועדת המעקב התחמק מלענות לשאלתו של לונדון לגבי איזה מסקנות יש למגזר הערבי להסיק מההתפרעויות ומהרצח של נהג על כביש החוף (איני זוכר את שמו, נדמה לי בכור ז'אן?) ולצערי לונדון, שלא כהרגלו, לא התעקש.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 333890
מה קרה לגז מדמיע למשל? ואפילו אם יורים, איך קורה שמתים 13 אזרחים בכזאת קלות? משום מה לא נראה שהשוטרים כיוונו לרגליים. נכון, אני לא יודע מה בדיוק קרה שם, אבל אני די בטוח שאם היה מדובר ביהודים, זה לא היה נגמר ככה. ואם אתה שואל אותי, גם הפינוי מעזה נראה די מפחיד, ובכל זאת לא פתחו באש.

אולי מבחינה משפטית, אפשר למצוא הצדקות למעשה, אבל האמת היא שזו גזענות בהתגלמותה. תראה כמה קטן הזעזוע בעם והשיח הציבורי על האירוע הזה. האם אפשר בכלל להשוות את זה למה שהיה קורה אם היו נהרגים 13 מתנחלים בפינוי? ממש לא. בוא נודה בזה - זה פחות חשוב לרוב האנשים כי אלה ערבים, וכנראה שזה גם היה פחות חשוב לשוטרים כי אלה ערבים.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 333920
אחרי האירועים אמר בן עמי שהוא ניסה למצוא אמצעי פיזור הפגנות לא קטלניים ב-‏25(!) מדינות, ולא מצא... אני לא יודעת אם הוא חשב על גז מדמיע, אולי שמע הפטנט הזה טרם הגיע לאוזניו...
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 334035
תגובה 334034
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335216
נכון שאופי ההפגנה היה שונה מהפגנות אחרות (אם כי דווקא בהקשר של המתנחלים יש דמיון רב. גם הם נראו לפני הפינוי כמי שעלולים לסכן את חיי החיילים, במיוחד אחרי הפיגוע בשפרעם). אבל אין בזה שום הצדקה להתנהגות המשטרה. נכון שהמשטרה צריכה הייתה להשליט סדר, ואם יש צורך אולי אפילו לפתוח באש. אבל האם היה צורך? אין לי את הפרטים המדוייקים לגבי מה שקרה שם, אבל אני פשוט לא מאמין שלא היתה למשטרה שום אפשרות אחרת מלבד להרוג 13 אזרחים. כאמור, אפשר להשתמש בגז מדמיע, וגם אם יורים, אפשר לפצוע ולא להרוג. אם היה הרוג אחד, הייתי אולי זהיר יותר בניסוח שלי, אבל 13 זה הרבה יותר מדי.

אתה טוען שיהודים לא היו מפגינים בצורה כזו. אולי, אבל מה שברור הוא שאם היו מפגינים, המשטרה לא הייתה יורה ב-‏13 אנשים.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335219
קראתי באיזה מקום שלפי מחקרים בארה''ב, במקומות שהשוטרים אינם חמושים האירועים לרוב אינם מגיעים לתסיסה יתרה ולמצבים קטלניים. לא אתפלא אם הדבר נכון בכל מקום, ודאי גם בארץ.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335237
וודאי שהאירועים אינם מגיעים למצבים קטלניים.
אם השוטר לא חמוש, ונראה לו שהמצב עלול להגיע לידי שפיכות דמים הוא יברח וימנע מלדווח אם אפשר.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335262
זו כמובן הסיבה לחוסר הדיווח על אלימות נגד שוטרים בבריטניה, שם השוטרים מסתובבים עם אלות, לא אקדחים. הם פשוט בורחים ולא מדווחים. האמת, אני זוכר מהביקור שלי בלונדון את כל השוטרים מתרוצצים ברחובות בפחד.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335265
אוקיי, אני אנסה מהצד השני.
במקומות בהם יש מעט מאוד אלימות השוטרים מסתובבים ללא נשק, והפלא ופלא יש שם מעט אלימות.

אגב, מה יעשה שוטר בריטי במקרה של שוד מזויין לנגד עיניו?
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335277
"במקומות בהם יש מעט מאוד אלימות השוטרים מסתובבים ללא נשק, והפלא ופלא יש שם מעט אלימות".
אתה לא חושב שהחוקרים חשבו על האפשרות הזאת?
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335289
ואיך הם ביטלו את האפקט הזה, כדי שלא ישפיע על המחקר?
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335294
שלחו לאותן סביבות שוטרים חמושים ולא חמושים לסירוגין.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335295
אם זה מה שעשו, אני מקבל עליי בהכנעה את מסקנות המחקר.
יש עוד כמה אפשרויות, לא? 335263
זר שקורא את התגובה שלך יחשוב שנהרגו 13 באירוע אחד, ולא היא. אני לא זוכר מה היה פיזור ההרוגים, גם בזמן וגם במקום, ואשמח לתזכורת (ככל שהיו יותר מפוזרים במקום ויותר צפופים בזמן, זה יותר מובן).
אם את מסכימה איתי שיהודים לא היו מפגינים בצורה כזו, נשאלת השאלה למה. יש כאן הבדל מהותי ורלוונטי בין יהודים לערבים, והוא מוציא את התוקף של ניסוי המחשבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים