חוויה אישית ברבנות 332112
לפני שהתחתנו אני ואישתי, ניגשנו כאחד האדם לרבנות.
אני יליד הארץ והורי התחתנו בארץ, אישתי עלתה כילדה מאחת מהרפובליקות של ברית המועצות לשעבר, מה שעמד לזכותינו היה העובדה שאחותה התחתנה מספר שנים קודם לכן.
יחד עם זאת, חמותי הייתה מלאת חששות, וזאת בעיקר משום שאת הכתובה של אמה, שבעזרתה הוכחה יהדותה של גיסתי, היא איבדה במעבר הדירה האחרון.
הרושם שהיה לי מהרבנות היה שהם רואים בעבודתם עבודת קודש, אין בכוונתם "להעיק" או "להטריד" את המבקשים להנשא, אולם בד בבד הם רואים את עצמם כשומרי החומות של העם היהודי בארץ ישראל (אני לא רוצה להתייחס לנקודה האם זה תפקידם והאם המדינה צריכה לתת להם מונופול על הנישואין והגירושין) זה בכל מקרה היה הרושם שהיה לי.
בקיצור, ישבנו מול הרב הנכבד ברבנות תל אביב, הצגנו לו את המסמכים, חמותי הצטרפה בשלב הזה והציגה את הכתובה של גיסתי, הרב הכריז כי אישור יהדות אינו הכרחי וכי המסמכים אמונים עליו וכי הנישואין כשרים.
אז מה הבעייה ?
אמנם הייתי שמח וטוב לבב בהתחשב בעובדה שהמעמד ה"בעייתי" באופן פוטנציאלי עבר בשלום ומהר יחסית (הייתי צריך להגיע לעבודה), אולם מספר דברים הטרידו את מנוחתי.
1) גיסתי עלתה בגיל 19 ארצה, דהיינו היא אינה מופיעה בתעודת הזהות של חמותי.
2) גיסתי ואשתי חלקו את אותו שם משפחה מקורי, דבר המעיד לכל היותר כי מדובר בבנות לאותו אב, לא בהכרח לאותה אם.
3) לאישתי כאשר חידשה את תעודת הזהות שלה הופיעו תחת הלאום סדרה של כוכביות, דבר שאין בו כדי לאשר או להכחיש את יהדותה.
4) מהסעיפים לעיל נובע כי ייתכן, רק ייתכן, שגיסתי יהודייה, אולם אין הדבר מוכיח כלום לגבי אישתי, רק מסמך שיעיד על היותן בנות לאותה אם יוכיח בברור את הטענה הנ"ל.

הרב כאמור, לא הוטרד מזוטות כגון אלו, לא דרש שום מסמך כזה ובכל זאת אישר את הנישואין.

ישנן שתי אפשרויות להסתכל על המצב.
הראשונה גורסת כי מדובר ברשלנות, ואז נשאלת השאלה הייתכן שהם עושים צחוק מהעבודה ?, הייתכן שאושרו בצורה שכזאת נישואין שאינם כשרים על פי ההלכה ?
לעומת זאת ניתן לחשוב שהדבר נעשה מחוסר אכפתיות ואז נשאלת השאלה מה מטרת ההליך כולו ? והאם הגישה כאילו מדובר על שומרי החומות שגוייה לחלוטין.
לא הגעתי למסקנות, לדעתי מדובר על טעות בתום לב, אבל בכל מקרה זה מעורר אצלי מחשבות לגבי כל מוסד הרבנות בכללותו.
חוויה אישית ברבנות 332145
זה מזכיר לי את הסיפור של המהנדס שהוצא להורג על הגיליוטינה.
חוויה אישית ברבנות 332155
ספר בבקשה
חוויה אישית ברבנות 332174
חוויה אישית ברבנות 332544
במשך מאות בשנים לא היו שום מסמכים שיאשרו את יהדותו של אדם. היהדות ''הוכחה'' על בסיס עדויותיהם של יהודים אחרים. אין שום סיבה שלא יאמינו בעדויותיהן של שתי נשים המצהירות על עצמן כאחיות ושיהדותה של אחת מהן היא נתונה מראש. עד היום, הרי, עדותם של שני עדים מספקת כהוכחה לכך שאדם הוא רווק - גם אם השניים לא ממש קרובים אצל מושא עדותם - וזאת למרות שיש מרשם ממוחשב ואמין יותר של נישואין.
חוויה אישית ברבנות 332710
בעבר גם ההתגיירות הייתה עסק קל בהרבה ''אלוהייך אלוהיי, עמך עמי'' וכו', העדות היא אכן מוסד מכובד אולם ההחמרה בתנאי הגיור והעובדה שלרוב גם עדות של סתם עמחה אינה מספקת ללא תימוכין, מביאה אותי לחשוב שאכן הייתה התרשלות.
חוויה אישית ברבנות 332737
ברוך הגח. ברוך יותר תהיה אם תישאר לביקור של ממש...
חוויה אישית ברבנות 333217
1. מה השתבש? היום הכול השתבש. ואין להיסתמך עוד על "חזקת כשרות" כאשר יש "קלא דלא פסיק" נגד אותה חזקה.

2. להלן תוכן המכתב של עולה-חדש מפורסם מבריה"מ לשעבר (ממנה אף אני עליתי עם בני משפחתי, החודש, ב-‏1990) שפורסם הבוקר ב"הארץ", השופך מעט אור אחר לגמרי על טענותיך למעלה ועל *העיוורון המערבי* (הפראיירי) שכה אופייני להם:

אלפי עולים מזויפים
רבים מאזרחי חבר המדינות עולים לישראל לא לפי חוק השבות. בערים הגדולות בחבר המדינות יש הרבה חברות העוסקות במכירת תעודות מזויפות. לא כבר תפסו פקיד ממשלתי שמכר תעודות לאנשים שלא היתה להם זכות לעלות לישראל, ובעזרתן הם עלו לארץ.

גם הרבה אנשים בחבר המדינות קנו תעודות מזויפות והגיעו לישראל. לא סוד הוא, שאפשר לזייף תעודות בעזרת מחשב.

סגן שר הקליטה לשעבר יולי אדלשטיין אמר, שעובדים של הסוכנות היהודית מביאים לישראל המון אנשים שאין להם זכות לעלות לישראל.

לישראל מגיעים בני נוער במסגרות שונות, ורובם אינם יהודים. גם רוב המבוגרים העולים החדשים אינם יהודים. באחרונה פורסם על כוונה להעלות לישראל עוד מיליון בני אדם מחבר המדינות. כמה יהודים יהיו ביניהם? כבר עכשיו חיים בישראל מאות אלפי בני אדם לא יהודים שבאו משם.

אם ישראל לא תעשה משהו בנידון, בקרוב רוב העולים החדשים יהיו לא יהודים.

מיכאל קוגן
באר שבע

(הקישור זמני לשבוע הקרוב)
חוויה אישית ברבנות 335870
סוד גלוי הוא שגם תעודות הזהות החדשות מעידות על לאום. אמנם לא ברמת הפירוט הקודמת, אבל ברמת פירוט המספיקה לרבנות: אם רשום תאריך לידה לועזי וגם עברי, הרי שביהודי עסקינן, ואם רשום תאריך לידה לועזי בלבד, הרי שבלא-יהודי או ספק-יהודי עסקינן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים