סיכול ממוקד? 33420
אני מאמין שעם מה שעתיד לבוא, איש לא ממש יזכור את התגובה הזו. אבל בכל מקרה.

לאזרח הפשוט יש בעיה משמעותית כשהוא בא להעריך פעולה שמבוצעת על ידי הצבא שהוא מממן. לרוב, הידע שלו בסוגיות מבצעיות יהיה דל, וממילא המידע שהוא יקבל על אותה פעולה שהוא מנסה לשפוט יהיה חלקי, מעוות ומגמתי. ועדיין, בבדיקה קצרה של "הרקורד" של החזית העממית, ניתן לראות בברור שהפעם האחרונה שהם היוו ארגון טרור משמעותי באמת היתה בשנות ה-‏70, עם גל חטיפות המטוסים העולמי שהם יזמו. באינתיפאדה הנוכחית הם באמת היו שוליים - ארגונו של מוסטפה מקושר לכשמונה פיגועים, שבאף אחד מהם לא היו נפגעים בנפש (למרות שחלקם היו יצירתיים למדי - ראו את מקרה המטען שהוסתר בתוך אבטיח, ליד קניון מלחה).

אבו מוסטפה לא היה רק מנהיג של ארגון קטן. הוא היה יורשו של ד"ר ג'ורג' חבש המפורסם, ומספר חמש בהיררכיה הארגונית של אש"פ. על אף הירידה בכוח ארגונו, הוא שימש כדמות פן-פלסטינית לכל דבר. האם יש הגיון בהנחה שאדם כזה, שמקום משרדו הגדול ברמאללה היה ידוע לכל, עסק בעצמו בתכנון והוצאה לפועל של פיגועים? כרגיל, איש לא מטיל ספק בתזכיריו של דובר צה"ל, ואני תוהה: אם מחר ירצחו את אחמד יאסין ויטענו שהוא עצמו ביצע פיגועים, יהיה מישהו בישראל שיפקפק בכך?

ביום רביעי שעבר ניסה הצבא להתנקש בחייו של עדנאן אל-רול, פעיל החמאס הבכיר. פעולה זו באה לאחר שבוע שקט במיוחד, אך במקרה גם תוזמנה יום לאחר שהוכרז על פגישת פרס-ערפאת הצפויה. אך כששרון ראה שגם לאחר התקיפה הפלסטינית על מוצב מרגנית, היוזמה עדיין אינה מתה לגמרי, כנראה שהחליט שיש לנעוץ את המסמר האחרון בארונה. וכאן יש לחפש את הרקע לרציחתו של מוסטפא.

אם שרון אכן רצה לטרפד את המשא ומתן, הוא הצליח. שעות ספורות לאחר ההתנקשות נפתחה, כצפוי, אש על שכונת גילה, והפעם צה"ל בחר "להגיב". בזמן כתיבת שורות אלה, כוחות הצבא עדיין שם. פרס וערפאת כנראה לא יפגשו בזמן הקרוב.

קשה לצפות את הימים הקרובים, אך ניתן לקבוע שהפוטנציאל להתלקחות משמעותית עלה מאוד. שרון ידע שיש לו שתי אפשרויות: להעלות את נושא ההתנחלויות לדיון על מנת לתת לערפאת אפשרות להפסיק את ההתקוממות, או לגרור את האזור למלחמה. האפשרות הראשונה היתה מקשה עליו מבחינה פוליטית, בכך שהיתה מעמתת אותו או עם בורג (החל מספטמבר) או עם מפלגות הימין. שרון בחר לשמור על כסאו. הוא בחר באפשרות השניה.
סיכול ממוקד? 33434
מר ארטנשטיין הנכבד,

עקרונית הייתי בהחלט נמנע מהשימוש בביטוי 'יצירתי' בבואי לתאר מעשה הטמנת חומר נפץ באבטיח - וזאת למרות הסכמתי המלאה לפרשנותך במיקרה זה - אך יחד עם זאת ברצוני במקרה דנן להעלות נקודה אחת או שתיים מעניינות;

מסתבר כי סיפור חיסולו השערורייתי לשיטתי של מנהיג החזית אינו מהווה אייטם תיקשורתי אירופאי חשוב. תחנות הטלביזיה הגרמניות דווחו על אירוע זה בשולי החדשות (!), לאחר דווחים ארוכים על הריגת החייל הבריטי במקדוניה ומעשי אירגון 'אטא' הבסקי אמש במדריד, אשר היה ללא נפגעים בנפש. סכימת דווח זו חזרה על עצמה בכל הרשתות הגרמניות, ברשתות הצרפתיות, ואף ברשתות האנגליות. אמנם לא עקבתי אחרי התגובה הבלגית וההולנדית, אך בבואינו לדון במדיניות האירופאית, הרי שהגשת חדשות והצגתן נחשבות כמייצגות אירופאיות במדינות אנגליה, צרפת וגרמניה.

נקודה מעניינת נוספת הינה העובדה שהגרמנים אינם מעוניינים, לפחות בדרג העליון, בכל פגישת פיסגה בין עראפת לפרס בבירתם ברלין. המו"ל ובעל עיתון Der Spiegel, רודולף אאוגשטיין, היטיב לתאר דילמה גרמנית זו בפרשנותו במהדורת השבועון מאמש.
לא נותר לי אלא להסכים עם דברי אאוגשטיין; כל פגישה שכזו מביאה את גרמניה למצב לא קל, בו עלולה היא לאבד סטטוס נייטראלי מסויים, אשר בו היא אוחזת כלפי שני הצדדים.
גם האמריקאים מתבוננים אל רעיון נסיון התווך הגרמני בעין לא אוהדת, אם מפרשים מספר התבטאויות אמריקאיות שונות בנושא.

הסכסוך במצבו הנוכחי, מכל מקום, לא ייפתר באירופה.

בברכה

א. מאן
סיכול ממוקד? 33496
יתכן שהכוונה היא לאותת לערפאת שהוא עלול למצוא את עצמו בעין הסערה.
לכן מדברים בכל פעם על "עליית מדרגה". זה נראה כגרם מדרגות ספירלי. בתחילה חיסול פעילי שטח, לאחר מכן חיסול מפעילים, בהמשך חיסול פוליטיקאים בכירים. נותרו רק עוד שתי מדרגות: האחת היא חיסול אנשים מתוך החוג המקורב לערפאת, ומעל לזה חיסול ערפאת עצמו. רק השלב האחרון יכול להיתפס בדעת הקהל העולמית כ"עליית מדרגה" אמיתית. לשאר הפעולות אין אפקט דומה מבחינת הרזולוציה של דעת הקהל.

יתכן שהכל נועד כדי להפחיד את ערפאת. יש בכך היגיון רק אם אכן מניחים שלערפאת יש יכולת בקרה ושליטה על הפיגועים.
פגישה אולי לא, אבל- 33522
דווקא אומרים ששיחה יש, בין פרס לערפאת.
פגישה אולי לא, אבל- 33575
אני לא חושב שערפאת יכול להרשות לעצמו, בשלב זה, להגיע להסכם הפסקת אש עם פרס. וגם אם כן, הרי שבשלב כלשהו לאורך הדיונים יתרחש פיגוע גדול - שיונע מרצון לנקום את מותו של אבו עלי - ויטרפד הכל.
סיכול ממוקד? 33528
מו"מ עם ארגוני טרור מעולם לא הניב תוצאות חיוביות. גם ממשלת ישראל נסתה ליצור תקדים כזה בדמות הסכם אוסלו - ונכשלה. אז מה גורם לך להאמין שוב ושוב שזה עדיין אפשרי?
כישלון וודאי 33534
מו"מ צבאי (מלחמה) בוודאי לא הניב תוצאות חיוביות וראה החיזבאללה (או אלג'יריה, וויטנאם ואירלנד).
לא ניתן לנצח גרילה.
ההפסד שלנו וודאי, למרות העוצמה הצבאית!
וכפרפרזה על הסלוגן המתנחבלי אציע:
"וויטנאם זה כאן"
כישלון וודאי 33539
אני מסכים אבל לא ענית לי על השאלה.
כישלון וודאי 55518
לא אמרתי שמו"מ מדיני יפיק תוצאות חיוביות, אבל אולי אירלנד תהיה המקרה הראשון.
המסר שלי הוא לנסות להגיע להסכם, ובלית ברירה - הפרדה. אחרת, זה לא הלך/הולך/ילך.
ישראל תמשיך לדחוק אותם עד ... 33541
ישראל תמשיך לדחוק אותם עד לניצחון הטוטאלי.

הייתה ישראל קטנה בתוכנית החלוקה ב 1947, נהיתה גדולה יותר ב 1948, הכתה ב 1956, מחצה 1967, גרסה עד 101 ק"מ מקהיר ו 40 ק"מ מדמשק ב 1973 , מחצה את לבנון וסוריה ב 1982, ותמחץ את החלאות הפלשתינאיות גם במלחמה הזו.
הטרנספר קרוב, כל רואי השחורות ימשיכו לקונן. ישראל תמשיך לצעוד משיא לשיא!
לא שכחת במקרה את 1979? 33571
נדמה לי שגבולות מדינת ישראל, די הצטמצמו בעקבות הסכם השלום שנחתם בשנה ההיא.
טוב, אז היה בשלטון השמאלן התבוסתן ההוא, נו איך קראו לו, מנחם בגין.
ישראל תמשיך לדחוק אותם עד ... 33577
"מחצה את לבנון וסוריה ב-‏1982". הגדרה מעניינת לברית הכושלת והמטופשת של ישראל עם הנוצרים. ההיסטוריה הישראלית, א-לה כהן.
ישראל תמשיך לדחוק אותם עד ... 33599
העובדות הן ברורות!

ישראל מחצה ב 12 שעות! את כל חיל האוויר הסורי. 100 מטוסים הופלו, 0 מטוסים ישראליים הופלו.

אש"ף,נמחץ.

זה שהשמאלנים העלילו על שרון וגרמו להיסתבכות הלבנונית על ידי שיתוק הצבא והקזת דמו, זה לא קשור לעוצמת ההישג.

במדינה נורמלית, צה"ל היה ממשיך לכבוש את בירות, מחסל את 6,000 החלאות הפחשתינאיות שהיו בה, ממליך את הנוצרים, ומעודד אותם לפתוח בטירור נגד הסורים.

משלא עשינו כך, עשו לנו את זה הסורים.

כל הרוג מאז ההסתבכות רשום על שם פושעי אוסלו העתידיים, שכבר אז תקעו סכין בגב הצבא.
אם אני זוכר נכון 33640
אז המספר המדויק של מטוסים סוריים, שהופלו במלחמת לבנון, הוא דווקא 81. ושכחת לציין שגם יותר מ600 חיילים ישראלים "הופלו" באותה מלחמה "מפוארת" ומיותרת (זה בלי לחשב את אלו שנהרגו אחרי ש"יצאנו" מלבנון אל רצועת הביטחון).
"אש"ף נמחץ". אכן הישג צבאי מזהיר. פשוט לא יאמן איך צה"ל על 9 אוגדותיו, הצליח למחוץ ארגון קיקיוני (מבחינה צבאית לפחות), שמנה כמה אלפי לוחמים.
ובכלל מאוד נחמד הטריק הזה. הישגי חיל האוויר, ובכלל כל יתר ההצלחות הצבאיות מאותה מלחמה, רשומים על שמו של שרון. הכשלונות והמחדלים, הם כמובן באשמת השמאלנים הבוגדניים.
אם אני זוכר נכון 33641
מתוך ה 600, 300 לפחות!!!!!!!!!
נהרגו בגלל השמאל.

איך?

עקב הצקות השמאל נוהלה מלחמה בשיטת "תתקדם עד כאן ותעצור"

כך כוחותינו ספגו אש סורית כאשר היו יכולים צריכים וחייבים לחסל אותם קודם.

אם אתה רואה משהו דומה כיום בבית ג'אלה, כן זה דומה, רק שכרגע לא ספגנו אבידות עקב "ניהול" צבאי מטורף זה.
לפחות 300? 33642
אני לא אטרח לשאול איך בדיוק הגעת למספר הזה, אבל אם היית מוסיף רק עוד סימן קריאה אחד, אז בטוח היית צודק.
אפילו אם טענתך הייתה נכונה (ומיותר לציין שזהו קישקוש ילדותי), עדין האשמה כולה הייתה מונחת לפתחם של מי שיזמו וניהלו את אותה מלחמה. המלחמה נוהלה בשיטה שאותה הכתיבו הממשלה ושר הביטחון, והאחריות לתוצאותיה (משמע - הישגיה וכישלונותיה) היא כולה שלהם. זכותם, כמובן לנהל מדיניות, ולקבל החלטות אופרטיביות על סמך ''הצקות השמאל'', אבל זכות זאת לא מורידה ולו גרגיר של אחריות מכתפיהם.
סיכול ממוקד? 33574
תגובתך מקפלת בתוכה, בצורה אופיינית למדי, את ההנחה שהערבים הם רשעים, ושדבר זה בלבד הוא המנחה אותם בפעולותיהם - לא אינטרסים, לא רווח אישי ולא חישובים לקראת העתיד. הגדרת אירגונו של ערפאת היא לא רלוונטית. הוא יכול להיות ארגון טרור או ארגון שלום ואחווה, וזה בכלל לא משנה. הדבר העיקרי הוא האינטרסים שאותם הוא מנסה לקדם, ומהם אתה מתעלם לחלוטין. האם אתה מסוגל לצאת מצורת חשיבה פרימיטיווית זו ולדבר לעניין, או שאנחנו מבזבזים את זמננו?
סיכול ממוקד? 33579
תרשה לי להתעלם מעקיצתך, רק אומר שהדברים שייחסת אלי באופן אישי מנוגדים 180 מעלות לדעתי האמיתית.

כמו כן, תרשה לי להפנות אותך לשיחה שקימתי עם מיץ אתמול(אם משהו לא ברור אשמח לענות):

השורה התחתונה היא, שלא אני ולא אתה וספק אם ישנו מישהו בעולם שיכל להעריך בביטחון מהן המטרות הפרטיות המדויקות של ערפת.

אי לכך, ובהתאם לזאת, צריך לדעתי לשלב *גם* שיטה אחרת על מנת להגיע למסקנות סבירות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים