הסבר לפי האקונומיסט 334540
לפני מספר שבועות האקונומיסט הקדיש לשאלת מחירי הנפט כתבה גדולה והציע מספר הסברים לעליית מחירי הנפט.
כמו שזה נראה כרגע הסיבה העיקרית לעליית מחירי הנפט היא עלייה מתמשכת ויציבה בביקוש לנפט מעבר לעליה ביכולת היצור, בעיקר הזיקוק.

רוב העליה בא מסין (גם ארה"ב* והודו) שכלכתה צומחת בקצב של 9% לשנה כבר במשך 15 שנה, כשחלק ניכר מהגידול הוא בתעשייה. כמו כן הסינים משקיעים המון בתשתיות שגם זה צורך הרבה אנרגיה, ובגלל זה עלו מאוד גם מחירי חומרי גלם אחרים, בעיקר מתכות.

על פי אותו מאמר העליה הנוכחית במחירי הנפט שונה באופן מהותי מעליית מחירי הנפט במשברים הקודמים שבהם עלה מחיר הנפט בגלל supply shock, כלומר ירידה דרסטית, מקומית, בהספקת הנפט בגלל מלחמה כזאת או אחרת.

להערכת האקנומיסט גם לספקולנטים שקונים חוזים עתידיים על מחירי הנפט יש יד ורגל בעליית מחירי הנפט, אבל זה כנראה אפק מקומי ואמור להחלש במהלך הזמן הקרוב (שנה-שנתיים) והוא קטן יותר מהשפעת הגידול בביקוש האמיתי מסין ומארצות הברית. תרומתם של הספקולנטים נאמדת בסביבות 10 דולר לחבית. המחברים מעריכים שמחיר הנפט יתייצב באזור ה 60 דולר לחבית בחמש השנים הקרובות.

*ארה"ב היא צרכנית הנפט הגדולה בעולם, אבל זה לא בהכרח אומר שהעליה בצריכה שלה היא המהירה ביותר. אבל בסופו של דבר, גם עליה קטנה בשוק גדול מסתכמת בהרבה.

--------------------------------------------------
אין לקרוא תגובה זאת כהמלצה, הצעה, שידול או פיתוי לקניית נפט או מניות נפט בכל צורה שהיא.
מחבר תגובה זאת מצהיר בזאת על אינטרס ישיר בשוק הנפט העולמי שמתבטא במילוי דלק אחת לשבוע, בערך.
הסבר לפי האקונומיסט 334542
תגובה 334443

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים