בגידת הפסיכיאטר המחוזי במטופל 334704
יש בעייתיות רבה בכך שהבדיקה היא אם העבריין כשיר או לא לעמוד לדין כיום, ומצבו בזמן העבירה. הפסיכיאטריה בוגדת בתפקידה המקורי, שהוא לטפל בבני אדם.למעשה הפסיכיאטר אינו מציע לבית משפט דרכי טיפול אפשריות במידה והיא כשיר לעמוד לדין. כלומר אנשים שנמצאים במצבים נפשיים חריפים, אך אינם סובלים ממחלת נפש או ממצבים פסיכוטיים, לא יצויין דבר בדו"ח הפסיכיאטרי אודות צרכים טיפוליים ואולי אפילו הצעות לטיפול אותן יכול השופט לאמץ למרות שהאדם כשיר לעמוד לדין.
סוגיה נוספת היא הבגידה במטופלים בעלי האבחנות הכפולות: חולי נפשי המשולב בהתמכרות, סובלים מבעיות אורגניות שונות המשולבות בבעיות נפשיות, גם אותם מפקירים בדרך כלל תחת הסיסמא: הוא אינו סובל ממחלת נפש ועיקר הבעייה היא בגורם ה"שני".הדבר נכון יותר מכל לגבי נרקומנים, שכנראה מפריעים במוסדות לטפול נפשי- ומנפים אותם בדרכים שונות.
בגידת הפסיכיאטר המחוזי במטופל 335532
לצערי אינני מכיר את הנושא של המלצות פסיכיאטריות לבית המשפט
כאשר אדם עובר עבירה או מבצע פשע, לכן אוכל רק לומר כי כאשר בנאדם אינו סובל ממחלת נפש ברורה ונקבע כי עליו להענש במאסר בכלא כעבריין ''נורמלי'', אופן הטיפול וביצועו מוטל ונתון לשיקולו של השב''ס שמעסיק אנשי טיפול רבים ומגוונים.

לא ברור לי למה אתה מתכוון כשאר אתה מתאר אנשים הסובלים מ''מצבים נפשיים חריפים, אך אינם סובלים ממחלת נפש או ממצבים פסיכוטיים'', כי לדעתי מצבים פסיכוטיים יכולים בקלות להיחשב למצבים נפשיים חריפים ולהבחין היכן עובר הגבול הדק, הוא בדיוק תפקידם של הפסיכיאטרים.

לגבי בעלי האבחנות הכפולות, מדובר בנושא מורכב מאוד כיוון שפעמים רבות סמים שונים גורמים להתנהגויות נפשיות חריגות או לעיתים מעודדות התפרצות של בעיות שהיו סמויות עד לשימוש בסמים. הרבה יותר קל לאבחן אדם שהייתה לו מחלה או הפרעה ידועה עוד בטרם החל השימוש בסמים. עד כמה שאני יודע,אנשים כאלה בד''כ נופלים בין הכיסאות בבואם לבקש עזרה כיוון שמרבית המסגרות לגמילה מסמים לא מקבלות אליהן מכורים הסובלים מבעיות נפשיות חמורות.

אני לא הייתי משתמש במילה ''בגידה'' בהקשר של שתי הבעיות שהעלית, כיוון שתפקיד הפסיכיאטר הוא לדאוג לרווחת החולה אך עם זאת כאשר הוא מתבקש לספק חוות דעת הוא גם צריך להעריך את מידת המסוכנות שלו לחברה וכמה ששני התפקידים מתנגשים זה עם זה בסופו של דבר, טובת החולה היא המטרה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים