סיפור נאה לחודש אלול 33482
תנו לי לספר לכם למה שנה הלימודים לא תתחיל כסדרה בבית הספר שלי.
אני לומד בבי''ס הניסויי בתפן בכתה י''ב. בי''ס הוא אחד מבתי הספר הדמוקרטים בארץ, ובזכות אופיו ההוגן והלא-אלים זכה בשנה שעברה בפרס ע''ש יאנוש קורצ'ק לחברות ילדים ומסגרות חינוכיות.
בי''ס תפן הוא בעל מעמד מאוד בעייתי, אין לו מועצה מקומית או איזורית. למעשה הוא ממוקם באמצע גן התעשיה של תפן, שנמצא בתחום השיפוט של המועצה התעשיתית של תפן. לכן משרד החינוך מקשה על בי''ס בסידור מבנה ראוי, או אפילו תשלום דמי שכירות לבעל המבנה הקיים (מבנה שמיועד במקורו לתעשיה קלה) סטף ורטהימר. נוסף על זאת משרד החינוך מקשה על בי''ס בתפן במימון ההסעות שלהן זקוקים כל התלמידים הלומדים בו, השנה יצטרכו ההורים להסיע את ילדיהם כל בוקר מרחק של עד שעה נסיעה, מכל רחבי הגליל.
כל הבעיות האלה הן לא חדשות, מהשנה הראשונה
(תשנ''ב) מקשים כל הגורמים הממשלתים והמוניציפלים על הפעולה התקינה של בי''ס. בין השאר הוגשו שתי עתירות לבג''ץ כדי לאפשר העברת תלמידים הגרים במעלות שהעיריה סירבה לאשר להם העברה לבי''ס תפן.
וכדי לסכם את מזל הביש של בי''ס, הוא ממוקם בסמוך למפעל המצברים ''וולקן'' המפזר באופן קבוע עשן עשיר במתכות כבדות לכל הסביבה (מסתבר שכל התושבים באיזור סובלים מרמות לא תקינות של עופרת בדם).
במשך השנים היו נסיונות לשנות את מיקום בי''ס למקום אחר, מכל הסיבות שמניתי כאן. השנה הציעה מועצה איזורית ''מעלה יוסף'' למקם את בי''ס בתחומה, אבל רק בתנאי שיאוחד עם בי''ס מעונה, שהוא מהגרועים בבתי הספר בגליל ומהווה אנטי-תזה מוחלטת לשיטת החינוך של בי''ס תפן ולרמת הלימודים בו.
אני יודע שאת השנה הזאת בי''ס ישרוד, וכנראה גם עוד כמה שנים אחריה, אבל אני חושש מאוד שהתלמידים הצעירים שלומדים היום בבי''ס יאלצו לסיים את לימודיהם בבתי ספר אחרים, ושהמורים שימשיכו ללמד בו מתוך אהבה לחינוך פתוח יאלצו לחזור למסגרות המגבילות ומוגבלות של בתי הספר האחרים באיזור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים