334916
אני לא בדיוק מומחה למשפט ימי, או לכללי התנהגות בים, אבל אם הצלחתי להבין מכל הררי המלל שנשפכו על הארוע, אז המצב הוא כזה:
בהגדרה, האחריות למניעת תאונה בין אנית בסדר גודל של "צים אסיה" לבין ספינת דיג, היא באחריות הספינה הקטנה, וזאת בשל כושר התמרון העדיף שלה, וחוסר הסימטריה באפשרות הזיהוי ההדדי.
אלא שלאחר שמתרחשת תאונה, ולא משנה באחריות מי, ויש נפגעים במים, *חובה* על כל מי שנמצא בסביבה, בין אם הוא אחראי לתאונה ובין אם לא, ואפילו אם אינו מעורב בתאונה, להגיש את מלוא העזרה האפשרית לאיתור וסיוע לניצולים. מי שהיה מעורב בתאונה (גם אם אינה באחריותו) אין ספק שהוא נמצא באזור התאונה.
בספנות המודרנית יעילות ועמידה בזמנים הן מילות מפתח בדרך לרווחיות. אם אכן מדובר בתאונת "פגע וברח" יש להניח שמה שעמד מאחוריה הוא לא החשש להיתפס כאחראי לתאונה, אלא החשש לעיכוב ופגיעה בלוח הזמנים.

מי שרוצה לקשר בין המקרה הזה לבין הדיון על ההבדל שבין פגיעה באזרחים מבלי להתכוון ובין ההתכוונות לאי פגיעה באזרחים (כלומר, על שוויון הנפש בו אנו מקבלים את העובדה שאנשים "מוצאים את מותם" כחלק משגרת חיינו), עושה זאת על אחריותו בלבד.
335186
הכותרות בתקשורת הישראלית לגבי האירוע אכן מעידות בעיקר על ניסיון ליצור דרמה קיצונית על סמך מעט מאוד מידע, ועוד פחות מכך, ידע. אני רוצה להפריד בין האירוע לבין ההתנהלות התקשורתית לאחריו: התוצאה ידועה - שבעה קורבנות; אבל הנסיבות עדיין מעורפלות וחבל להשחית מלים על "מה קרה" לפני חקירה.

קל להעלות חשדות בדבר ניסיון להמלט מאחריות, מסיבות שונות - כולל לחץ מרומז של הגורמים המסחריים "לעמוד בזמנים." בפועל, סביבת ההתייחסות של קציני -הים היא מקצועית ולא מסחרית-עיסקית, ובסביבה הזאת כמעט אין להעלות על הדעת בריחה במקום בו צריך לסייע ולהציל. יש רקורד ארוך של אוניות צים שהשתתפו בפעולות חיפוש והצלה, חילצו דייגים (למשל בקולומביה ב-‏1998, האוניה צים יו.אס.איי; צים פסיפיק סמוך לפורטוגל ב-‏2001; ועוד.) כל מבצע חילוץ כזה ע"י אוניית ענק הוא מורכב וגוזל זמן רב, אבל השיקול של הצלת חיי אדם בים קודם לכל, וזוהי הנחת היסוד שעל פיה פועלים כל אנשי הים - ולו רק בשל ההנחה שאולי יבוא יום והם יזדקקו לסיוע כזה.

אשר להתנהלות התקשורתית: המעידה המחפירה הייתה ההכחשה של רני רהב, ובכלל, התנהלות מול התקשורת הישראלית הייתה דפוקה. לעומת זאת: ההתנצלות הגורפת "בפני העם היפני", הקידות העמוקות, שליחת בכירים ליפן, לקיחת האחריות - כל אלה מעידים שצמרת צים קיבלה יעוץ מעולה; הם לא עושים זאת מתוך הומניזם צרוף, כמובן, אלא מתוך הבנה טובה של הסביבה העסקית ביפן (צים פועלת שם עשרות שנים ויש לה אנשים שקשרו קשרים עמוקים ביפן) וכאמור מפני שקיבלו ייעוץ טוב, פנימי או חיצוני.

עוד הערה: טרגדיות מסוג זה מתרחשות כל הזמן. ארגון בינלאומי בשם IMO (ארגון הספנות הבינלאומי) פועל כבר עשרות שנים במטרה להחיל תקנות וכללים למניעת תאונות בים. סטטיסטית, הים בטוח יותר מרוב הכבישים.
המעידה המחפירה 335526
לגבי ההכחשה של רני רהב: בלי לבדוק את נכונות דבריך, אני חושבת שבישראל פשוט אין מסורת של התנצלות, ואין כלים להכיל אותה ‏1. האופציה הזו לא נמצאת בתרשים הזרימה המקומי, כמו גם האופציה של הודאה ישירה באשמה.

עולה על דעתי חוסיין מלך ירדן המנוח, שבזמנו הגיע לבקש את סליחתם של הורי הנערות שנהרגו מיריות. לעזור פרקטית זה לא עזר, אבל המלך כרע על ברכיו מול האמהות והאבות וביקש סליחה. מתי איש ציבור ישראלי (או איזשהו ישראלי...) התנצל בצורה ישירה שכזו? זכורה לי רק בקשת הסליחה העצית של אהוד ברק מן המזרחים, שגם היא נתפסה כתעלול אלקטורלי.

1 שלא לדבר על הצד שמבקשים ממנו סליחה, שעשוי להגיב להתנצלות באחת מאלף אופציות פולניות ("מה פתאום, לא קרה כלום", "מה זה עוזר לי עכשיו?", וכולי).
המעידה המחפירה 335544
בקשת הסליחה של ברק לא *נתפסה* כתעלול אלקטורלי. היא *הייתה* תעלול אלקטורלי.
ואנחנו כבר יודעים - ידוע היטב - שהפולניות היא אם כל אסון. נראה לי שאפשר להסתפק בתזכורת, נאמר, חד-שבועית, או אפילו חד-חודשית. (נאנחה הפולנייה התורנית שלך ונדמה לבדה בחושך).
המעידה המחפירה 335546
טוב, במקום פולניות אפשר גם לומר Passive Agressive.
המעידה המחפירה 335550
רעיון דגול. PA נשמע הרבה יותר PC מסתם P...
המעידה המחפירה 335559
מצד שני, ניתן להוכיח את העקביות של PA ב-ZF.

(מחלה, מה לעשות?)
המעידה המחפירה 335562
למה "מצד שני"? עקביות זה מאוד PC.
לעומת זאת, "מחלה" איננה כזאת. צ"ל "אתגר בריאותי".
וברוח האתגר הבריאותי 335565
PC שקול ל-TM, מה שמתאים לתזת CT.

CT מתאים מאוד למאותגרים בריאותית.
וברוח האתגר הבריאותי 335568
PC *שקול* ל-TM? אין צורך להגזים, כמדומתני.
וברוח האתגר הבריאותי 335574
PC עם זיכרון סופי גדול ככל שידרש, כמובן.
וברוח האתגר הבריאותי 335582
אה, את האפשרות הזאת שכחתי...
וברוח האתגר הבריאותי 335585
אל תגידי לי שאת קוראת את ה"אייל" ממחשב עם זיכרון מוגבל!
איך הוא עולה לך בכלל? בטח כל הזמן נגמר לו הזיכרון. תשמעי, אני במקומך הייתי קונה מחשב חדש ונורמלי.

אוי, הפולנים האלה פרימיטיביים.

(לפני שאני מרגיז מישהו: גם אני פולני.)
וברוח האתגר הבריאותי 335589
אוה, עלית על נקודה כאובה.

לא נורא, כדרכי, אני אשב לי בחושך לבד...
(אגב, כפי שוודאי חשדת, גם המחשב שלי פולני למשעי. (PC - polish computer))
וברוח האתגר הבריאותי 335597
מי שמתבכיין על פוליש, כנראה שלא הכיר את הווקס.
בלחץ הקהל 335711
התכוונתי לזה:
בלחץ הקהל 335725
מתברר שהקהל קצת קשה הבנה. נו, פולנים.
בלחץ הקהל 335731
אחרי שקראתי את תגובה 334924, אני מבין.

אצלנו בורשה, אגב, זה לא היה קורה.
וברוח האתגר הבריאותי 335644
>לא נורא, כדרכי, אני אשב לי בחושך לבד...

כלומר, גם את נמצאת במרחב פולני.
לפני שיצעקו עלי להסביר:
וברוח האתגר הבריאותי 335645
נו, הרי ברור שהוספתי את הציטוט הידוע הזה לחיזוק לשמי הנוכחי...
וברוח האתגר הבריאותי 335680
polska dusza
וברוח האתגר הבריאותי 335683
קרי?
וברוח האתגר הבריאותי 335698
נשמה פולנית בפולנית.
וברוח האתגר הבריאותי 335608
אני קורא את ה"אייל" ממחשב עם זיכרון מוגבל.
ולמתקשים: אני קורא את ה"אייל" ממחשב, ואני עם זיכרון מוגבל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים