האפרטהייד הסמוי מן העין. 33637
קרוב לודאי שאנשי צד''ל יפלו לתוך הלבירנט הידוע של החברה הישראלית שמתוכו ישנן רק שתי יציאות . אחת ליהודים והשניה לכל השאר.סביר להניח שהאפרטהייד הסמוי מן העין של החברה הישראלית רק יגבר כתוצאה מן המלחמה הנוכחית.מי שמדבר על שויון זכויות שיבדוק קודם כל את מצבה של האוכלוסיה הבדווית בנגב .מצבם של פליטי צד''ל לא יהיה טוב יותר.
נדמה לי גם שרובם היגעו לכאן בידיעה הזאת,בכל מקרה הפיקוד הבכיר הכיר טוב מאוד את המציאות הישראלית.
''לבחור מלים בקפידה'' 33638
אפרטהייד סמוי מן העין?

אנא הסבר את הבטוי הנ"ל.
''לבחור מלים בקפידה'' 33693
קריבו, מה הדממה הזאת? איפה אתה- בדרבן?
''לבחור מלים בקפידה'' 33752
לא בדרבן, אבל הייתי מעבר לים (צריך להתפרנס לצערי).
אפרטהייד כמינוח הוא בעיתי אני מודה אך השימוש החוזר באפליה (או הפליה) גם הוא לא פחות בעיתי בשבאים לתאר את המצב הישראלי.אין כאן אפליה הממוסדת חוקתית כמו בדרום אפריקה החל משנות ה50 אך ללא ספק יש כאן מצב של אפליה מבנית ששורשיה הם חברתיים יותר מאשר לגליים.
אם נקבל את ההבחנה הנהוגה בין מדינה לחברה. האפליה בחברה הישראלית ממוסדת ברמת החברה בעוד שאינה קימת ברמת המדינה. על פי החוק הישראלי קים שויון זכויות מלא (נעזוב את השטחים כרגע,אם כי יטענו ובצדק שהפרדה זו היא מאוד בעיתית)אם כי המימוש שלו הוא כמעט בלתי אפשרי בגלל אין ספור של מחסומים חברתיים.
הדוגמא של שרות בני המיעוטים בצה"ל היא דוגמא טובה לניגוד המובנה הזה בתוך החברה הישראלית.לכאורה אזרחים אלא מקבלים את כל הזכויות והחובות אך שהם באים לממש את זכויותיהם מצבם עגום.והסיפורים רבים מספור והדוגמא של צד"ל היא רק אחת.
תקרת הזכוכית בתוך החברה הישראית בנויה מבטון משורין (חסין כדורים) וגם גובהה לא תמיד יספיק לעמידה זקופה של אדם מן הישוב.
אפליה? 33758
תוהה אני, מהי אותה אפליה חברתית מובהקת כל כך, כלפי בני-המיעוטים כיחידים? אילו מקומות עבודה (או בילוי?) חסומים בפניהם, מלבד אילו הקשורים לתעשיות הבטחוניות של ישראל?

בברה"מ (או לפחות בחלק מהרפובליקות לשעבר) למשל, היה נהוג שיהודים צריכים להציג השגים טובים יותר על מנת להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה. הכלל לא היה כתוב באף תקנון, אך התקיים במרבית המקרים. זהו אם כן חסם חברתי (גם אם לא חוקי) מובהק. התוכל להביא דוגמאות אנלוגיות, או דומות לפחות, לאפליה כנ"ל במדינת ישראל.
אפליה? 33759
דוגמא הקרובה אולי לכמה ממשתתפיו של הפורום.
כמה מהנדסי מחשבים בוגרי הטכניון עובדים בחברות ישראליות שאינן קשורות לממסד הביטחוני (יש כמה כאלה).אין לי נתונים סטטיסטים מדויקים אבל על סמך נסיוני הדל השיעורים זעומים.רובם מצאו את מקומם בחו"ל.
ענין של מזל ,כשרון או סתם אפליה?
אפליה? 33773
דרך אגב נפגשתי בשעה האחרונה עם חיה כזאת,בן מיעוטים בוגר הנדסת חשמל בטכניון,היום הוא עוסק בתוכנה לא בחמרה (יכול להיות שגם לכך יש איזה שהן השלכות סוציולוגיות).משיחה עמו רק אוששתי את טענותי.שוב אין לי נתונים סטטיסטים מדויקים.
אפליה 33774
לפני כמה חדשים התפרסם מאמר בנושא במגזין "טכנולוגיות".
באותה תקופה עדיין היה מדובר על מחסור של כמה אלפי מהנדסים במשק (מצב שהשתנה קצת). צויינה העובדה שחיים בארץ כמה אלפי (3000 אם אני זוכר נכון) מהנדסים ובוגרי מדעי המחשב ערבים שלא עובדים בתעשיה רובם התייאשו מלחפש עבודה בתעשיה וחלק גדול מהם עובדים כמורים.
אפליה? 33864
אני מוכרח לשמוע את ההסבר על ההשלכות הסוציולוגיות של עיסוק בהנדסת תוכנה לעומת הנדסת חומרה.
אפליה? 33879
עד כאן, הגזמת
אפליה? 33880
אה.

למה בעצם?
אפליה? 33915
אולי זה יהווה שוק עבורך, אבל יש אנשים ש>מעדיפים< חומרה על תוכנה... ריבונו של עולם, איזה פושטקים...
אפליה? 33924
נדמה לי שהקולגה שלי גם העדיף חומרה על תוכנה ,משום מה לא התאפשר לו להגשים את העדפותיו.
אפליה? 33943
מה שהתכוונתי להגיד (ולא יצא כל כך) זה שזה לא רציני שהוא עוסק בתוכנה ולא בחומרה... הרבה אנשים לא עושים את מה שהם רוצים והוא צריך להודות על כך שיצא לו מקצוע דומה כל כך...
לדעתי אין שום קשר בין היותו מיעוט לבין המקצוע שבו הוא עובד...
''לבחור מלים בקפידה'' 142410
האמת היא שמה שחשוב הוא מה הציבור מוכן לעשות על מנת לסייע לאנשי צד''ל בפועל, אפילו כיום לאחר שעתירתם הרביעית נדחתה בבושת פנים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים