טוב, אבל... 34017
הכל נכון, גם אני שונא סיגריות. אבל (תמיד יש אבל...) רק לקטר זה לא מספיק. וגם הפרסומות המטומטמות והאלימות האילו- זה רק עניין של זמן עד שאיזה "לא ביישן" יכה מעשן שמסרב לכבות סיגריה.

המשעשנים הפכו למצורעים של החברה שלנו. אין מקום אחד שבו לא מעירים להם. אסור לעשן בעבודה, אסור לעשן באיזור מעשנים בבית קפה (צריך חדר נפרד, מה ששכחו להוסיף בחוק זה שהחדר הזה חייב להיות חסום לזרימת אויר- שייחנקו).

מה אתם רוצים מהמעשן ? שיילך ויתלה את עצמו ? יש חוק האוסר על חולי שחפת (למשל) ללכת ברחוב כי הם חולים במחלה מדבקת ? סתם להתלונן ? כל כך ישראלי. כדי שהתלונה תהיה משמעותית, נא להציע פתרון או לפחות להודות בקול רם שלא יודעים כיצד לאזן בין האינטרסים השונים של המעשנים והלא- מעשנים.
טוב, אבל... 34018
אני חולק על האופן בו אתה מציג את הדברים: כפיית-עישון היא צורת-האלימות הזוכה ליחס הסלחני ביותר מצד מרבית האנשים. מעניין לבדוק את יחסם של הממתינים באיזה תור צפוף לכ"א מהבאים:
א. דחיפה קלה
ב. עקיפתם בתור
ג. כפיית-עישון

האם רק לי נדמה שא' וב' יגררו בד"כ תגובות חריפות בהרבה מג'?
טוב, אבל... 460392
היום איש מבוגר אחד כמעט הרביץ לי בעיתון ספורט שהחזיק בידו, בגלל תור בקופת חולים.

<ברקת, מלשינה על אחרים ומעלימה את חלקה המפולפל בפרשת הבוקר>
טוב, אבל... 460404
יש לעצור אותו מיד. עיתוני ספורט מזהמים את האויר באופן מוחלט.
טוב, אבל... 34020
טוב, אבל... 34022
לאזן? למה? האינטרסים של המעשנים לא מעניינים, ולא צריכים לעניין, אף אחד - למעט את עצמם. וכבר טענתי בעבר (באייל) שלדעתי יש להעלות את מחיר הסיגריות לכדי 50 ש"ח בערך לסיגריה בודדת.
טוב, אבל... 34023
נו באמת. האמנם מה שצריך כרגע במדינה זה גם שוק שחור של סיגריות? לא מספיק מחול השדים ובזבוז הכספים האסטרונומי הכרוכים ב"מלחמה" האידיוטית שהוכרזה נגד משתמשי הסם המסוכן מריחואנה?

אני נוטה להסכים עם המגיב יוסי. המאמר עתיר טרוניות שאת כולן שמענו בעבר, אך אינו מציע ולו בדל רעיון מקורי (no pun intended) ו/או השקפת עולם שמחדשת משהו בנושא הלעוס והמעושן עד לזרא.
טוב, אבל... 34024
עזוב אותך חמישים שקל, בוא נעביר חוק שמי שיראה אדם מעשן ברחוב יהיה רשאי לתקוע לו כדור בראש, וזהו. בין כה המעשנים הרי הורגים את עצמם עם הסיגריות האלה, אנחנו בסך הכל נעשה להם טובה ונקצר את הסבל שלהם בכמה שנים.

מתאים, אחי? טלפון אחד לסילבן והחוק שלנו עובר בקריאה שלישית עוד השבוע.
טוב, אבל... 34025
על פי ניסיון העבר, לסילבן שלום דווקא יש נטייה לעשות את ההיפך הגמור מהצעותיו של טל...
טוב, אבל... 34027
מכיוון שהמעשנים מהווים ציבור לא קטן, ומכיוון שהם מכורים, כלומר ההרגל הזה כבר מזמן לא בשליטתם, יש מן ההגיון להתחשב בצורך המיוחד שלהם כמו שנתחשב בכל אדם עם מוגבלות.

במקביל חייבים למצוא דרך למנוע מאנשים נוספים להצטרף למעגל המכורים.
טוב, אבל... 34030
בואי נניח שהשחפת הייתה מחלה נפוצה למדי. האם בגלל שחולי השחפת היו מהווים ציבור לא קטן, ומכיוון שמדובר במחלה שאינה בשליטתם, ההיה מן ההגכיון להתחשב בהם ולאפשר להם להסתובב ברחוב ולהרוג אנשים נוספים, במקום לשים אותם בבית חולים ולדאוג לרפא אותם?
אותו דבר לגבי מעשנים. גמילה. זה אפשרי, צריך רק לעשות את זה כדאי. העלאת מחירי הסיגריות היא צעד ראשון, אבל כנראה לא מספיק. יש מספיק קבצנים ברחובות שמשתמשים במעט הכסף שיש להם כדי לרכוש סיגריות במקום אוכל. מה עוד אפשר לעשות? מספיק כבר האשימו אותי בבולשביקיות, אז אני אסתום לגבי מה אני באמת חושב שצריך לעשות, אבל הפיכת חייהם של המעשנים לחיי-מצורעים נראה לי רעיון לא רע.

למה כל פעם שאני יוצא לבית-קפה, מועדון או כל מקום בילוי אחר, אני חייב מיד אח"כ לחזור הביתה, לזרוק את הבגדים לכביסה ולעשות מקלחת? אין לכם מושג כמה אני מרגיש בר-מזל באותם רגעים על כך שאין לי שיער.
מעשנים יקרים - אין לי מושג מה עובר לכם בראש, או למה אתם חושבים שהסרחון הזה מסייע איכשהו חהנאה שלכם. הרי סיגריות אפילו לא אמורות להביא היי. אז למה לעזאזל אתם לא יכולים ללכת לרקוד בלי לעשן כמו קטרים?!
טוב, אבל... 34036
העניין הוא פשוט. אם אני הולך לבית קפה אני רוצה לעשן עם הקפה שלי (לדיסקוטקים אני כבר לא הולך) אם תמנע ממני את התענוג הזה אני לא אלך לביתי קפה (מעניין אם יש מקום לפתיחת מועדוני עישון שבהם יגישו קפה עוגות וסנדביצ'ים ישמיעו מוזיקה וכו'). בעל בית הקפה צריך להחליט אם הוא מעדיף אותי או אותך כלקוח. אני משער שאם תתעקש תוכל למצוא בתי קפה שבהם יש הפרדה מלאה בין מעשנים ולא מעשנים (נדמה לי שב''מתוקה'' ברחוב שד''ל בת''א יש הפרדה כזו) או שאפילו לא מעשנים בהם בכלל (זו יכולה להיות יוזמה נחמדה. בית קפה בריאות שבו במקום לעשן אוכלים גזר, עוגת בית היא פריכית אורז ובמקום קפה שותים בו חליטות צמחים).
דרך אגב, אני נמנה עם האוכלוסיה המוזרה של אנשים שלא מעשנים באופן קבוע, אבל מתעקשים לעשן כשהם יושבים בבתי קפה או בפאבים (וגם במילואים). בגלל שהרבה אנשים שקוראים לעצמם לא מעשנים הם כמוני, תהיה לבתי קפה ופאבים בעיה קשה לאסור את העישון בתוכם.
טוב, אבל... 34038
העניין הוא פשוט. אם איציק הולך לבר הוא רוצה לצבוט בישבניהן של יושבות-הבר האחרות. אם תמנע ממנו את התענוג הזה הוא לא ילך לבר. בעל הבר צריך להחליט אם הוא מעדיף את פנחס או את הלא-מסכימות-להצתבט כלקוחות.
טוב, אבל... 34040
יואב אוהב שקט כשהוא הולך לבית קפה הוא מהסה את כל האנשים סביבו, נועץ מבטים זועמים במי שמדבר לא בלחש ומעיר למדברים בקול רם. במקרים מסויימים הוא מדביק נייר דבק על השפתיים או משפריץ מים על אנשים שמעיזים לצעוק קצת או לקרוא למישהו בצידו השני של החדר (מעשים שמצחיקים מאוד אותו ועוד כמה אנשים מסוגו)....
טוב, אבל... 34042
יואב הוא בריון אלים, בדיוק כמו איציק הצובט, שהוא בעצמו אנלוגי לאתה-יודע-מי.
טוב, אבל... 34044
טוב, אבל... מי זה פנחס?
טוב, אבל... 34046
אופס, חשפתי את שמו האמיתי של איציק. פנחס הוא שמו הבדוי.
טוב, אבל... 34073
פינחס זה החבר של איזבלה, שכותבת כאן עם השם מיץ פטל וזאת אחלה בחורה.
טוב, אבל... 34050
אז בוא נסכים שבריונות אלימה היא לא הדרך.
טוב, אבל... 34162
שמע, העולם משתנה.

בארה"ב יש כבר מדינות (למשל - קליפורניה) שבהן העישון אסור בחוק גם בפאבים. ובכלל, גם במדינות שהחוק לא מחייב זאת, רבים מהפאבים אוסרים על אישון. גם באירופה זזים לכיוון הזה (למשל שוויצריה, למיטב ידיעתי).

אז מה קרה? למעשנים לא היתה ברירה. הם מעשנים בחוץ, ברחוב, או לא מעשנים בכלל. אבל הם עדיין הולכים לפאבים משום שאין להם אופציה אחרת.

אתה באמת חושב שהעישון הוא חלק כל-כך מהותי מהישיבה בבית-קפה? אני מבין שזה "הולך ביחד", אבל אלה עדיין שני דברים שונים בתכלית, ואפשר להינות מהאחד גם ללא השני.
כאשר החוק הזה יעבור גם בארץ, אני בטוח שתוכל להסתגל למצב החדש.
טוב, אבל... 34172
במידה שזה יהיה המצב בארץ אני אוריד את מינון הביקורים שלי בבתי קפה בצורה מאוד משמעותית מכיוון שאחת הסיבות לביקורים במקומות כאלו, שהיא ההנאה מהקפה, תיפגם משמעותית.

יש לי שאלה. האם ניתן במסגרת החוק הקיים במדינות הללו לפתוח מועדוני עישון?
עד כמה שידוע לי זה בעייתי בארץ. ישנם כמה כאלו בארץ מקומות שמוכרים סיגרים משובחים במחירים מטורפים, אלכוהול, קפה וגם קצת אוכל. האבסורד הוא שגם בהם החוק מחייב הגדרת חלק מהשטח כאיזור ללא עישון.
טוב, אבל... 271079
ההנאה שלי מהקפה נפגמת מאוד בגלל הסיגריה שלך. יש חוק במדינה הזאת שאוסר עישון בבתי קפה. האם אתה אזרח שומר חוק? האם אתה משאיר לי זכות בחירה כשאתה גורם לי לנשום את העשן שלך? האם לבעל המקום אכפץ? האם הסתמכת פעם על טוב ליבם של בעלי עסק?
טוב, אבל... 662076
האם הורדת באופן משמעותי את מינון ביקוריך בבתי הקפה או שהסתגלת?
טוב, אבל... 692021
מעניין לראות כמה הנאה היא סובייקטיבית. אחרי שהפסקתי לעשן, במשך עשור(!) נהגתי לרחרח בסביבה של מעשנים, כדי לספוג גם כן חלק מהטוב-הטוב הזה. ואז חזרתי לעשן למשך שנה, ודווקא אז באופן מוזר שוב התחלתי לחשוב שהעשן מצחין ובלתי נסבל. עכשיו אני כבר לא מעשנת יותר (תודה לך, אלן קאר) ומתרחקת ככל יכולתי ממעשנים.
טוב, אבל... 692023
אלן קאר? ואלה, להגיד את האמת - חשבתי שגם זה עוד בלוף משורת הבלופים, שיטה לשאיבת כסף. זאת הפתעה בשבילי, וכמה הפתעות כבר נשארו לבנאדם בימינו? :-)
טוב, אבל... 692078
ממש לא, הספר אפקטיבי מאוד ומשנה את הדרך שבה מסתכלים על עישון. הקורסים הם אולי באמת מכונת כסף, לא ניסיתי.
טוב, אבל... 34182
זה גורם לחשוב שהסיגריה זה חטא, מה שמוביל לעשן עוד יותר. כמו אוכל ודיאטה.

ונימה אישית: יוני! שנים לא דיברנו!
טוב, אבל... 34041
זה שבאמת אין לך מושג מה עובר למעשנים בראש, זה ברור. נשאלת השאלה מדוע אתה מתייחס אל דבר שאינך מבין בעוינות שכזאת, וכיצד אינך מבין שהגישה הכוחנית שלך גוררת רק עוינות נגדית ולא מקרבת שום סוג של פתרון. כמו איזה גדעון עזרא דה-לה-שמאטע אתה מצהיר שאתה בעד "הפיכת חייהם של המעשנים לחיי מצורעים". ולמה שהם לא יהפכו דווקא את חייך שלך לחיי מצורע? מדוע חייבת כלל החברה להתחשב בנודניקים עם רגישות יתר כמוך? רוב מספיק של מעשנים בעלי מחשבה כוחנית כמוך עלול להגיע למסקנה שאתה הוא זה שצריך לטפל בו בבית חולים. באמצעות ניתוח פשוט וזול יעמעמו את רגישותו המופרזת של חוש הריח הבעייתי שלך, וכך ציבור המעשנים יוכל להמשיך לעשן בשקט.
טוב, אבל... 34048
ומה הפתרון שיש לך להציע?
טוב, אבל... 34051
א. אכיפת החוק שאוסר על עישון במקום העבודה, ע''י הטלת קנסות על המעשנים ועל מקומות העבודה עצמם.
ב. חיוב מקומות העבודה והאוניברסיטאות (ועוד כמה מקומות כאלו) להקצות איזורי עישון מספקים, כלומר בשטח מספק עם אוורור מספק, במיקום שלא יפריע לשר העובדים.
ג. מתן פטור ממגבלות עישון למקומות בילוי (פאבים ובתי קפה) שמגדירים את עצמם כ''מועדוני עישון'' ומצד שני פתיחת מקומות שיוגדרו כ''מועדוני אי עישון''.
ד. ישום החוק החדש המחייב הפרדה פיזית ומערכות אוורור נפרדות במקומות בילוי שלא שייכים לאחת מהקטגוריות מהסעיף הקודם.
טוב, אבל... 34062
אז זהו, שאתם הפכתם את חיי כבר מזמן לחיי מצורע. אני מנוע מלהכנס להרבה מקומות, ואני סובל בהרבה מקומות אחרים. מכיוון שהעישון, כידוע, מזיק לבריאות, לא רק של בעלי חוש ריח מופרז (ואין לי כזה, תאמין לי) אלא גם של המעשנים עצמם, אינני רואה מדוע לא לדאוג שאתם לא תעשנו.

מעניין מה אחוז המעשנים בישראל. לא יודע, אבל נראה לי שהוא גבוה בהרבה לעומת האמריקאים, ודומה למדי לאחוז אצל האירופאים (בקנדה אני לא זוכר שראיתי מעשנים, כשחושבים על זה...).
כל מה שאני יודע הוא שבארץ, אחוז הנשים המעשנות גדול מאחוז הגברים המעשנים. *זה* נתון שמצער אותי, אישית.
טוב, אבל... 34290
צודק. אבל לדאוג שאחרים לא יעשנו? אתה מתכוון להלחם בעישון כמו במריחואנה?

אני לא חושב שיש אחוז גבוה בהרבה של מעשנים בישראל מאשר בארה"ב, אבל נתונים אין לי.

ויש משהו בדבריך, גם אני לא זוכר שראיתי אנשים מעשנים בקנדה... אולי יש שם חוק קיצוני נגד עישון?
טוב, אבל... 34292
טוב, אבל... 34068
המלחמה האמיתית בשחפת לא היתה ריפויים של החולים אלא מציאת
מקורות המחלה, מיגורם וחיסון כנגדם.

והאנלוגיה לנזק הכלכלי-חברתי (לא הפרטי) שנגרם מהעישון היא...
טוב, אבל... 35541
אולי גם ניתן הנחות במיסוי לאוכלוסיית המעשנים בעלת המוגבלויות?
העימות בין המעשנים ללא מעשנים (או שמא נכנה אותם מעשנים פאסיביים) תמיד מזכיר לי ויכוח בין דתיים לחילוניים. לכאורה, הויתור של מי שאמונתו או התמכרותו דורשים התנהגות אקטיבית הוא תמיד משמעותי יותר מזה שנדרש לפאסיביות בלבד. בנוסח "מה אכפת לך". אבל בעוד שאדם דתי יכול להסתגר עם מצוותיו בחדרו, אדם מעשן בקצה מסדרון גורם לשיעול בצידו השני.
התמכרות בד"כ ניתנת לגמילה. צריך כמה רופאים והרבה כוח רצון. זו לא הנקודה. תאר/י לעצמך שמישהו מעשן היה מנסה "לגמול" אותי מחוסר עישון? שיתמכרו כמה שהם רוצים, רק שיעזבו אותנו בשקט.
סובלנות 34079
קצת הפתעת אותי בתגובתך. רוב המעשנים שאני מכיר פשוט מכורים. יודעים שזה מזיק, במיוחד לעצמם, רוצים להפסיק ואינים יכולים.
כמי שלא עישן סיגרה בכל למעלה מחמישים שנותיו, ושאינו יכול לסבול את העסק הזה גם כשהוא מתרחש בקרבתו, אני בכל זאת מציע לא להתייחס לציבור המעשנים כאויב, אלא לנסות למצוא פתרונות לטובת כולם. בכך אני מצטרף ליוסי לחן שקראתי את דבריהם ואולי לאחרים שאת דבריהם עדיין לא הספקתי לקרוא.
טוב, אבל... 34084
אם כבר שאלת, יש חוק האוסר על חולי שחפת ללכת ברחוב בזמן שמחלתם מדבקת. הזמן החולף בין תחילת טיפול לבין הפסקת ההדבקה הוא רק מספר ימים, והטיפול מתבצע בחדרי בידוד בבתי חולים (לפחות מנסים. יש בעיה עם היישום, אך לא עם החוק).

גם למכור להרואין אין ממש ברירה. הוא צריך להזריק, אבל לא לידי. מה אתה רוצה, שילך ויתלה את עצמו?

אגב, כשאדם כזה מזריק לעצמו הרואין לידי, אף טיפת הרואין אינה נכנסת לגוף שלי. מובן שאין מכורים להרואין שאינם מכורים גם לסיגריות, כך שהם כן מסכנים את בריאותי.
טוב, אבל... 35562
אני חולק על דעתך בנושא זה אני לא חושב שצריך לכפות על אנשים ללכת לצד או משהו דומה כי יש אנשים שכבר כשה להם להפסיק ואולי בלתי אפשרי להם להפסיק לעשן הם התחילו כשלא חשבו שזה מזיק אז הם ''נדפקו'' אז אנחנו לא צריכים להעיר להם אין מה לעשות אני מאמין שאם היית אחד מהם היית חושב ככה
טוב, אבל... 35563
מצטער על הטעות רושמים קשה ולא כשה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים