תגובה משולבת 34244
האנלוגיה שפורסמה אי שם למעלה (אני מאמין שבידי מיכאל), בין מכוניות לסיגריות היא מוטעת מיסודה.

נהיגה במכונית היא דבר בטוח יחסית, לך ולכל הנהגים האחרים. היא נעשית דבר לא בטוח אך ורק במקרים נדירים או תנאים קיצוניים (נסיעה על כביש רטוב כשהפנסים שלך מתים וההגה מת לדוג'). תאונות דרכים הם גם דבר קטלני, מכה אחת הורגת אותך.

סיגריות הן ההפך מכול זאת- עישון פסיבי, מלבד לבמצבים מסוימים (X מטר מרחק לדוג', מה שבטוח זה שמרחק הרחה של ריח חזק של סיגרייה הוא כבר מרחק מסוכן [אבל כמובן שקשה להריח יגריה ממרחק של עשר מטר]), הוא נזק על בטוח. נזק קטן, יחסית,אך מצטבר.

גם אם נזניח לרגע את הגורם הבריאותי, תחשוב על זה ככה :
בהתעלם מחוקי מדינת ישראל וכאלו, מה בעצם מונע ממני ללכת ברחוב כשעלי חולצה עם ההדפס "הייל היטלר" או הדפס רגיש דומה ?

אולי העובדה שזה מפריע לאנשים אחרים שמסביבי?

יכול להיות שזו בעיה פסיכולוגית לחלוטין מצידנו, הלא מעשנים, so what ?
גם לאמר שלום ותודה וכנ"ל זה רק קטע פסיכולוגי. את מי זה עצר בעבר ?

אף אחד לא מבקש שתפסיקו לעשן סיגריות, רק קצת התחשבות.
תגובה משולבת 34303
תיאורטית אין בעייה שתלך עם חולצת היטלר, משום שזה חלק מחופש הביטוי. אם בכל פעם שהיינו עושים משהו היינו בודקים שזה לא מפריע לאף אחד (או אפילו להרבה אנשים) היו עלינו מגבלות רבות מדי...

למעשה, האיסור לבצע פעולה כלשהי הוא פונקציה של מכפלת כמות הנזק (או לפחות דעת הקהל בעניין) במספר האנשים שלהם הפעולה מפריעה. כך, למשל, למרות שהנזק הנגרם מעישון היה ידוע כבר זמן רב, רק עתה, כאשר יש מסה קריטית של לא מעשנים, נכנסים החוקים נגד עישון לתוקף.

לאור המגמות שיש בעולם כיום, אפשר לצפות גם שבעתיד (אולי הרחוק יותר) יהיו חוקים דומים גם בנוגע לנסיעה במכוניות פרטיות (שהעשן שהן פולטות מזיק לבריאות), ואולי גם בנוגע לאכילת בשר. זה הכל קטע של דעת-קהל, בסופו של דבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים