San Andreas Fault? No, the contracter's. 343188
קצת מתמיה איך אפשר לקרוא ליישוב מסוים מועד לפורענות ובאותה נשימה לספר על ההיסטוריה הארוכה של קיומו. אם ניו אורלינס היתה עיר שוקקת כבר במאה ה18, מן הסתם ההורקאנים עד היום לא הרסו אותה עד היסוד. גם בקליפורניה היתה רעידת אדמה גדולה בתחילת המאה העשרים ובכל זאת אנשים לא בורחים. בשיקאגו פרצה שריפה, ובכל זאת אנשים ממשיכים לגור בערים (אם כי הם הפסיקו לגדל פרות בערים).

יש לנו קריטריון רציונלי לעילא להחליט האם מקום מסויים הוא מסוכן או לא- מחירי הביטוח. לשמחת כולנו, לא בדקתי את התעריפים ולכן גם לא אנתח אותם לעיני כל, אבל העובדה שאזרחי "המדינה המפותחת ביותר בעולם" גרים במקומות האלו אומרת שאו שמחירי הביטוח אינם כל כך נוראים, או לחילופין, מי שגר שם הוא כל כך עני, עד שאין לו ברירה.

אגב, לפני יומיים נאלצתי להחליט האם לבטח את ביתי גם נגד רעידות אדמה. הפרמיה הנוספת היתה יותר מפרמית ביטוח המבנה הרגילה. האם חברות הביטוח יודעות משהו שאני לא יודע (נניח- יש יותר סבירות לרעידת אדמה מאשר לשריפה), או שהם מנצלים את המודעות הגבוהה לאסונות טבע ( בעקבות רעידות האדמה והסערות האחרונות) כדי להרוויח קצת?

השאלה אולי יותר מעניינת לגבי תושבי הודו, שכל כמה שנים אנו שומעים על מפולות הבוץ הנוראות שקוברים כפרים שלמים במונסונים. למה הכפרים האילו מיושבים כל פעם מחדש? שוב, אני חושב שהתשובה אינה פסיכולוגית, היא כלכלית- אין להם מקום אחר.
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343317
קצת קשה להתווכח עם מי שרואה בשוק הביטוח קנה מידה לרציונאליות כלכלית. אומר רק שבארה''ב הממשלה הפדראלית מסבסדת את ביטוח נזקי אסונות הטבע. אחת הסיבות לכך היא הייצוג הפוליטי המשמעותי שיש לאזורי החוף המאוכלסים. במלים אחרות, נושא הביטוח מפני אסונות טבע בארה''ב לא יכול לשמש מדד לכלום.
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343320
זו טענה מאוד תמוהה, יש לך סימוכין לכך ?
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343422
הגירסה המקורית של המאמר, אשר נכתבה בתחילת ספטמבר, כללה קישור למאמר מצוין שהתפרסם באתר MSNBC ותיאר בצורה מפורטת את הנהירה של האמריקנים לאזורי החוף הדרומיים. במאמר תוארה בפרוטרוט השיטה הביורוקרטית המעוותת, במסגרתה מעניק הממשל הפדראלי כספים וסובסידיות לתושבים מן המעמדות הבינוני והגבוה שגרים באחוזות מנקרות עיניים בנתיבי ההוריקאנים.
לצערי הרב, המאמר לא נשמר זמן כה רב באתר, ולמרות שהוא ניתן למציאה בארכיון שלהם הוא כבר לא ניתן לצפייה. אני משער, עם זאת, שחיפוש מעמיק יותר ברשת יוביל אותך לסימוכין לא פחות טובים, כמו גם צפייה בערוצי החדשות בטלוויזיה.
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343429
אי אפשר למנוע בניה של בתי קיץ על חוף הים. כשהבתים נהרסים עקב הסופה, התושבים מקבלים את כספי הביטוח ועזרה ממשלתית. אלא שזה רק הקצה העליון של הקרחון. בנוסף לבתים שנהרסו, גם התשתית כולה נהרסה, כבישים, גשרים, מבני ציבור, רשת החשמל, הביוב והמים ועוד. בנוסף, בהרבה אזורים גם החוף עצמו נהרס והחול נסחף או שמפרצים נעלמו או זזו ממקומם. את כל זה יש לשקם ולהחזיר לקדמותו. כמובן שזה בא על חשבון משלמי המיסים. הערה: הבתים נבנו מלכתחילה באזורים שידוע שהם פגיעים לנזקי סופות, אך למרות אזהרות ודוחות של מומחי אקולוגיה, הפיתוח ההתיישבותי לא נפסק. מדובר בכסף גדול מאד, בלובי פוליטי חזק (למשל, ליו"ר הסנט יש בית קיט באזור, שנהרס כמובן).
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343542
ביחס לרישא של תגובתך: אפשר למנוע בנייה של בתי קיט על חוף הים, וזאת באמצעות חוקי תכנון ובנייה שיאסרו זאת. זה לא קורה כאשר שיקולים כספיים חוברים לשיקולים פוליטיים.
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343348
נדמה לי שהחסרת דוגמה (אולי בגלל שלא מדובר באסון טבע). אחת הערים היפות בעולם, וונציה. ''סרניסימה'' המקסימה והמלנכולית ההשוקעת לאיטה לתוך הביצות מהן צמחה.
אני חושב שהעיר סובלת בעיקר מהצפות של הים האדריאטי. בעשרות השנים האחרונות, מדובר כל הזמן על פרוייקט ענק (עשרות מיליארדי יורו) האמור להציל את העיר ע''י מערכת סכרים תת-ימית.
מרבית תושבי העיר גרים במסטרה (החלק היבשתי של וונציה) אולם נראה שדוקא העשירים יותר מתגוררים על האיים המוצפים. אני מניח שמחירי הקרקע על האיים יקרים לאין ערוך מאשר ביבשת.
נראה שהרובעים על האיים שאבו את כל היופי אליהם, ומסטרה מכוערת ואפורה במיוחד. נראה שזה מחדד את אחת האבחנות שלך. בני אדם מחשיבים ומוכנים לשלם עבור יופי, גם אם הוא מסוכן לטווח ארוך.
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343425
אני מסכים אתך. המשיכה של האדם בן זמננו למגורים בסמוך לים אינה נובעת יותר ממניעים מעשיים או כלכליים, אלא בעיקר ממה שנהוג לכנות כיום ''איכות חיים''.
San Andreas Fault? No, the contracter's. 343961
כמה אחוזים ממס ההכנסה האמריקאי מסבסדים את נזקי הטבע מהוריקאנים לדעתך?
San Andreas Fault? No, the contracter's. 344133
וכמה עולות מפולות השלגים בפנים הארץ?
San Andreas Fault? No, the contracter's. 344267
אם מפולת שלג נופלת במרכז הארץ ללא עדים, האם היא גורמת נזק?
San Andreas Fault? No, the contracter's. 344421
רק אם יש לך ביטוח

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים