לתת לחתול למכור את השמנת 344302
בל נשכח את אחת הסיבות החשובות לאינפלציה בפטנטים: זהו מקור הכנסה ממשלתי נהדר. כך, ראש ה-USPTO בארה"ב נהג להתגאות בגרף המראה את גידול הכנסות הממשל הפדרלי מרישום פטנטים בזמן כהונתו. בפרפראזה על מאמרו המאלף של גארי ריבק בפורס ‏1, הדבר דומה להתפארות בהכנסות ממכירת חופי הכינרת. כלומר, רשמי הפטנטים מוכרים לכל המרבה בחוצפה פיסות מהקניין הציבורי.

לאור זאת, קל גם להבין את מקורה של בעיה נוספת: לא זו בלבד שקל לרשום פטנטים לא ראויים, אלא שמרגע שפטנט נרשם, קשה מאד ויקר מאד לבטלו. ניתן לראות זאת בסטטיסטיקות (שאינן זמינות לי כרגע לצערי), וכן אנקדוטלית – לאחרונה היינו עדין למספר מאבקים לביטול פטנטים שכל בר דעת רואה את חוסר תקינותם, ורובם כשלו. כמובן, מבחינת רשמי הפטנטים מדובר באינטרס מובהק, הן מבחינת ערך "המוצר" שהם מוכרים והן מבחינת עלויות "היצור" שלו.

יוצא שהמערכת הקיימת רקובה מן הייסוד ומתבשמת מרקבונה, והעתיד צופן רעות.

לתת לחתול למכור את השמנת 344334
הדוגמה של חופי הכנרת לא מוצלחת. הלוואי שהם היו נמכרים - לזמן קצוב, בתשלום לקופת המדינה ועם רישום מסודר - כפי שפועל משרד הפטנטים האמריקאי.
לתת לחתול למכור את השמנת 344353
אכן, שמתי לב לאחר הכתיבה. האנלוגיה הנכונה היא מכירת קרקעות בשמורת טבע. בכל מקרה, הנקודה היא שבמקרים רבים מדובר בהפקעת רכוש הכלל והענקתו ליחידים, ללא הצדקה וללא תמורה הולמת.
לתת לחתול למכור את השמנת 344341
מעניין אם אפשר להוציא פטנט על ++i.
לתת לחתול למכור את השמנת 344412
כן, אבל אתה תאלץ לשלם לי תמלוגים, כי i הוא כבר שלי. נדמה לי שפלוס שייך לערן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים