פטנטים על תסריטים 345282
מסתבר שבארה"ב ניתן (לנסות) לרשום פטנט ממש על כל דבר...
לפני כשנה הוגשה בקשת פטנט על עלילה בדיונית. הממציא (Andrew Knight) "המציא" סכמה של תסריט מסוים (להלן, אדם ביקש לא לזכור פרק זמן מסוים. הוא מגלה שאבד לו פרק זמן זה מחייו, ומנסה להשיג את הזיכרונות האבודים). בנוסף לתסריט הזה, הוא הגיש לפחות עוד שלושה תסריטים נוספים.
אם הפטנטים יתקבלו, הוליווד תאלץ לשלם תמלוגים על כל סרט שמזכיר במידה קלושה רעיונות מתוך סדרת הסכמות לתסריטים שהוא הגיש. כשקראתי את בקשת הפטנט הזו, עלו לי לראש כמה סרטים הוליוודיים, שהיו נאלצים לשלם תמלוגים אם מכיוון שהם מכילים אלמנטים דומים. למשל צ'ק פתוח (http://imdb.com/title/tt0338337/).
אז האם קיומם של סרטים בעלי אלמנטים דומים מהווה "ידע קודם" שדינו לפסול את בקשות הפטנט הללו? בתיאוריה כן, מעשית כבר לא בטוח...
משעשע לקרוא את התפלפלויותיו השונות של הנ"ל בנושא חוקי הפטנטים, ומדוע לדעתו ראוי שהם יגנו על פטנטים "אומנותיים" כאלו.

קישור לבקשת הפטנט: http://pat2pdf.org/pat2pdf/foo.pl?number=20050244804
ועוד כתבה בנושא: http://www.emediawire.com/releases/2005/11/emw303435...
פטנטים על תסריטים 345285
דרך-אגב, בקשת הפטנט הנ"ל נחשפה לעיון הציבור רק בשבוע שעבר, מכיוון שבארה"ב קיימת תקופת חסיון של 18 חודש מתאריך ההגשה.
פטנטים על תסריטים 345304
מאחר והסרט ''צ'ק פתוח'' מבוסס (בחופשיות מה) על סיפור קצר של פיליפ ק. דיק, אני לא מאמין שאפשר לרשום פטנט על קו העלילה שלו.
פטנטים על תסריטים 345398
כאן אולי יש לנו הגנה של הכלל הידוע בספרות שאומר שכל סיפור שרק תכתוב, כבר תגלה שמישהו חשב על הרעיון לפנייך. לכן אפשר יהיה לנפץ כל פטנט עם הוכחה שקו העלילה כבר היה שייך לרשות הציבור.
פטנטים על תסריטים 345733
או בקיצור: "פילים עגומים"
פטנטים על תסריטים 345791
יש הגנה קדומה יותר, לכל הפטנטים ''אין חדש תחת השמש''.
פטנטים על תסריטים 345796
זה מזכיר לי אנקדוטה שמספרים על מארק טווין.
הוא נכח בדרשה של כומר ידוע בדרום ארה"ב. לאחר הנאום פנה אליו הכומר, ושאל את דעתו כסופר על הנאום שלו. טווין אמר שהוא נהנה, אך יש לו ספר בבית בו מופיעות כל מילות הנאום. הכומר נעלב וביקש מטווין לשלוח לו את הספר, ואכן לאחר כשבועיים הגיע אליו מילון בדואר.
דרך אגב - מדוע שישראל, כמדינת העם היהודי, לא תדרוש תמלוגים על הספר הנפוץ ביותר בעולם? (וכן על נגזרותיו...)
פטנטים על תסריטים 345800
שבעים שנה אחרי מות המחברים, אין תמלוגים. וניטשה בעצמו כבר מת מזמן.
פטנטים על תסריטים 345917
לפני כמה שנים היה משפט מעניין לגבי זכויות יוצרים על ספר שהוכתב לכותבת מילה במילה על ידי האל, לפחות לפי עדות הכותבת. כמדומני שבית המשפט פסק שמכיון שהכותבת סידרה את הפרקים ונתנה כותרות הרי שיש לה זכויות יוצרים על הספר.
פטנטים על תסריטים 345918
נשמע מדליק. על מה אתה מדבר?
פטנטים על תסריטים 345919
דוד אלטביסטה מאוד עזר:

http://www.law.ua.edu/lawreview/silversmith522.htm

A. Can Divine Works Be Copyrighted?

The first question is whether “divine” works may be copyrighted at all. Not surprisingly, the case law has permitted some groups to use the ideas of religious groups without violating copyright laws, but courts prohibit the duplication of copyrighted expressions of those ideas. In Urantia Foundation v. Maaherra,‏98 the defendant prepared a study aid containing the entire text of the Urantia Book.‏99 The “words in the Book were ‘authored’ by non-human spiritual beings described in terms such as the Divine Counselor.” ‏100 “The Chief of the Corps of Superuniverse Personalities, and the Chief of the Archangels of Nebadon. These spiritual entities are thought to have delivered the teachings, that were eventually assembled in the Book.”‏101 Several human beings, who anointed themselves the Contact Commission, began to pose specific questions to spiritual beings. These questions and their respective answers became the Urantia Book.‏102

פטנטים על תסריטים 345921
...אז זה לא בדיוק אלוהים, אלא ''ישויות רוחניות''. ובעצם נראה לי מוזר שנטפלו דווקא ליורנטיה הזאת, כי למשל יש אחד מתקשר כבר שנים עם איזה לזאריס כלשהו, גם כן ישות רוחנית (נדמה לי שהוא היה רופא של אחד הפרעונים, אבל ייתכן שאני מבלבלת), שעושה הון עתק מקלטות שהוא מפיץ בעולם. ויש עוד כל מיני יועצים, כולל טיפוס בשם יהוידע שמוצא גלגולים קודמים ועוד כהנה וכהנה. צריך להודות שהישויות האלה נשמעות אלטרואיסטיות להפליא, כי הן משאירות תמיד את כל הבוכטה למתוקשרים שלהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים