מדוע פריז בוערת 345302
אוכלוסיה של צעירים מרקע של תרבויות שונות, שגדלו במערכת כושלת של בתי ספר. רובם לא יודעים קרא וכתוב (בעיה חמורה במערכת החינוך הצרפתית בכלל), החיים באזורים הנחשלים ביותר של פרברי הערים, ללא הרגשת שיייכות לחברה הצרפתית. בלי הרבה עניין במה שהצליחו כן ללמוד בבי"ס, בלי סיכוי למצוא עבודה, מוסתים ע"י מנהיגים מוסלמים הקוראים להשלטת מישטר של מילט בסגנון עותומני. מצד אחד, פוליטיקאים אגרסיביים גזענים מנסים לפתור את הבעיה בדורסנות, ומצד שני תמימים חורשי טובה מציעים להקים בצרפת את "אנדלוסיה החדשה."

בנוסף, אמיר טאהרי, עורך הרבעון הצרפתי פוליטיק אינטרנשיונאל מסכם את הארועים, בצורה אמינה ביותר לדברי מקרותי הצרפתיים:
מדוע פריז בוערת 345308
שלום רון. המאמר מאכזב.
א. אם היה אפשר, הייתי שואל את הכותב: "סליחה, אז מה רצית להגיד?". ציון עוד כמה פרטים לגבי התמונה הגדולה אותה המתעניינים רואים בעצמם, אינו מוסיף דבר. האם יש לכותב תובנה כלשהי להוסיף, או שהוא סתם מתחרה בטורי החדשות?
ב. הדיבורים לגבי אנדלוסיה מגוחכים היסטורית. יחסים טובים ושיוויוניים לא התקיימו שם מעולם. תחילה רדפו הנוצרים הלטינים את האריאנים, אח"כ המוסלמים המוואחידים את הנוצרים ובסוף, שנים בודדות לאחר כיבוש גרנדה, גורשו כל המוסלמים סופית ע"י הנוצרים. וכולם יחד רדפו את היהודים (אפילו בתקופות היפות, "תור הזהב" היהודים היו בני חסות של המלכים ולא אזרחים שווי זכויות).
ג. הכותב זורק הנחה שבעיני היא בלשון המעטה חשודה: הוא טוען שהמוסלמים אינם רוצים להיטמע. אני מניח שיש כמה יהודים שומרי מצוות שירדו מן הארץ. אני לא אומר שמשמעות הדבר היא שהם רוצים להתנצר, אבל אני טוען שזה מצביע על סדרי עדיפות. אלג'יראים אינם מהגרים לצרפת כדי להפוך אותה לאלג'יריה. יש תהליך הרבה יותר טבעי: המהגר אינו קנאי לאומי או דתי. הוא בא לשפר את תנאי חייו. רק כאשר הוא נכשל (ולו סובייקטיבית) הוא חוזר להתנחם בחיק הקנאות. והמסקנה היא חשובה: המהגרים אינם נטמעים לא מפני שאינם רוצים, אלא מפני שקשה מאוד להיטמע. (חשוב למשל על טמיעת שחורי עור בקרב לבנים).
ד. לדעתי, צריך לחשוד בניסיון לקשור התפרצות מידבקת, די אופיינית לשכונות מצוקה בעידן זה של התגברות הצפיפות העירונית האלימות והטרור, של התפרעויות ומהומות למלחמות תרבות ואידיאולוגיות אנטי-גלובליסטיות. אני זוכר שלפני מספר שנים, היו מהומות (וגם שריפת כלי רכב חונים) בת"א, שהיו קשורים בצורה כלשהי לענייני הכדורגל של קבוצת בני יהודה. כמה היום זוכרים את הארוע ומה היתה משמעותו?
מדוע פריז בוערת 345328
לפני מספר שנים פרצו באולדאם שבאנגליה מהומות בין מהגרים פקיסטנים והינדים לבין המשטרה. אף אחד לא דיבר על אוטונומיה דתית אתנית.
מדוע פריז בוערת 345454
רק פקיסטנים, לא הינדים (הודים).
מדוע פריז בוערת 346352
גם הינדים
מדוע פריז בוערת 345312
מזכיר את פריצת האינתיפאדה ב87.
תחילתה בהתפרעויות בלתי מאורגנות, בעקבות תאונת דרכים בה נהרג ערבי ע"י נהג יהודי. רק מאוחר יותר ניצלה הנהגת אש"ף את ההתפרעויות לטובת מטרותיה הפוליטיות.
נראה שההנהגה המוסלמית בפריז משתמשת באותה צורה בהתפרעויות כדי להשיג הישגים פוליטיים - אוטונומיה דתית ותרבותית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים