נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 345562
"במהלך החפירות שנערכו בראשות פרופ' אהרן מאיר, התגלה חרס ועליו שם המקור של גוליית הפלשתי, המופיע במקרא. השמות הרשומים בכתובת הם "אלות" ו"ולת" המזכירים את השם גוליית בשפה הלידית העתיקה, הקרובה לשפת הפלישתים. לכתובת שהתגלתה חשיבות רבה, שכן זו הכתובת הפלשתית הקדומה ביותר המוכרת כיום."

אני לא ארכאולוג, אבל לא הצלחתי להבין איך אפשר להסיק, כמו שכתוב בחלק השני של הידיעה, מהחרס שנמצא כי יש בו עדות ממשית לסיפור דוד וגוליית.
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 345569
אנחנו מפרשים את העבר עפ"י מה שידוע (ורצוי) בהווה. לא?
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 345589
בזמן האחרון אנחנו גם מגלים את העבר לפי ''מה שידוע ורצוי בהווה''. לא מן הנמנע שגם הכתובת הזאת נוצרה לאחרונה בתל אביב...
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 345707
אאל''ט לפלישתים לא היה כתב משלהם.
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 346211
שני המשפטים האחרונים בכתבה:
"הממצאים סותרים את הטענות שנשמעו לאחרונה שיש לראות בסיפור דוד וגוליית סיפור מאוחר, א-היסטורי. כתובת זו נותנת עדות ברורה שמדובר באירוע שאכן מתאים לרוח התקופה בראשית המלוכה."

אני מניח שזה כל מה שאפשר להסיק מהממצא הזה‏1.

מציאת גופת גוליית‏2, תהווה ראיה לאמיתות הבסיס לסיפור על דוד וגוליית.

1 בהקשר של סיפור דוד וגוליית.
2 בלי אבן במצח!
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 346221
זה יכול להיות רעיון טוב למצוא את הגופה, וליישב אחת ולתמיד את כל הניתוחים הרפואיים שעשו לו בעת האחרונה. ואם ימצאו גם איזה שק קטן עם התת מודע שלו, זה בהחלט יהיה כר טוב לבדיקת המחקרים הפסיכולוגיים שנעשו עליו.
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 347321
בידיעה ב"הארץ" כתוב רק שהחוקרים רואים בכך חיזוק. לדעתי, מאוד ברור שאכן יש בכך חיזוק, ומאוד ברור שזה חיזוק זניח לחלוטין. (יהיה מרושע להזכיר שהחוקרים הם מבר-אילן?)

מה שעוד יותר לא הצלחתי להבין הוא איך בדיוק מסיקים ש"אלות" ו"ולת" קשור ל"גוליית". גם זה צוטט ב"הארץ" (מהזיכרון): "זה כמו שמוצאים "מוחמד" ו"מחמוד" - לא יכול להיות מקרי". ?
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 347359
מה אתה לא בין בזה ש"ולת" מהווה חיזוק? אתה מכיר גולית כלשהו שכינוי החיבה שלו איננו "ולת"?
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 347480
ה"ולת" זה בכלל מ"דוד שולת!!!1". אם זה לא מוכיח את אמינות הסיפור המקראי, אז אני לא יודע מה כן.
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 347503
בדיוק. ורק אנשים קטני אמונה כמו ירדן עוד מסוגלים להגיד לך שכלום לא מוכיח אותו.:)
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 347570
(לגבי ההערה בסוגריים) לפי הכתבה שהזכרתי בתגובה 346466, המחלקות לארכיאולוגיה בישראל מפולגות בין האוניברסיטה העברית לאוניברסיטה תל-אביב, כשהראשונים רואים בתנ"ך מקור היסטורי (ואז, למשל, כשמוצאים את השם "ולת", זה יכול להוות חיזוק לשם גוליית, או כשמוצאים בניין גדול באיזור ירושלים עם מילוי מהמאה העשירית אפשר להסיק שהוא הארמון של דוד המלך) והאחרונים לא‏1. זה לא יהיה בלתי סביר להניח שבמאבק הזה, בר אילן "שייכת" לירושלמים.

1 תגובה 145357
נקווה של ידרוך עלי יעשה אותי גמד 347700
צריך אולי להבהיר שב"לא הצלחתי להבין" בפסקה השנייה אני לא מתכוון לשום דבר מעבר לכך שלא הצלחתי להבין - כלומר, אני לא רומז שהם מפברקים את הקשר בין השמות. להדיוט זה נשמע קלוש, אבל יכול להיות שההדיוט מחמיץ משהו שהמומחים יודעים, ולא פורט בכתבה.

(זאת לעומת הטענה שקיום השם "גוליית", מתוארך למאה שנה אחרי התארוך המקובל לחיי דוד, מחזק את הסיפור המקראי; כאן הטענה מונחת בגלוי על השולחן, וקל לראות כמה מעט יש בה.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים