3457
ליבוביץ' בילה את רוב זמנו בלעצבן אנשים זאת עובדה! אז תסבירו לי מה ההתרגשדות הגדולה ! אל תשכחו שהאיש היה מראשוני הפוסט ציונים וזה שקרא לחיילי צה"ל יודונאצים ואמר כי הציונות הדתית פסולה כפשיסטית והחרדים כי הם לא יצרנים ואם אם אתם חושבים שחילונים יצאו בזול אתם טועים, הוא טען כי לחילונים אין תוכן יהודי כי הם לא מחוייבים להלכה אז אחרי כל זה שמישהו יסביר לי מה ההתרגשות????? כ
3459
ראשית אני רוצה להודות שלא קראתי שום ספר של/על ליבוביץ' לא מכיוון שאני מתנגד לדעותיו (ואני מתנגד לרוב אילו שאני מכיר) אלא פשוט מכיוון שאני עצלן, שיטחי וגאה בכך (אולי פעם אני אכתוב מאמר בשבחי העצלות, אם יהיה לי כוח להתעסק עם זה).
אחת הסיבות שבגללה אנשים מבלים זמן רב בויכוחים בנושאים שונים (כולל באתר זה) היא לא לנסות ולשנות את דעתו של האדם שהם מתווכחים עמו (מה שלצערי לחלוטין בלתי אפשרי במקרה של ליבוביץ) אלא כדי לחדד את הדעות שלהם עצמם.
ליבוביץ התנגד כמעט לכל דבר שמישהו בעולם מחשיב כקדוש, הציונות (לפחות בצורה שבה התקיימה, אני לא יודע עם הוא התנגד לקיום מדינת ישראל), לדת כפי שקוימה ע"י רוב הדתיים, ו(זה חדש לי) לחילוניות.
למעשה בקריאת כתיביו אתה יכול תמיד למצוא משהו שיקומם אותך. אם תקרא את הדברים ,תבין את ההגיון שמאחוריהם ותמצא להם תשובה, הרווחת בענק. מכיוון שליבוביץ הוא אחד האנשים החכמים , השנונים והבוטים ביותר שהיו כאן.
זו סיבה מספיק טובה להתרגש מספר כזה.
חילונים והלכה 3460
לא מכיר הרבה מדעותיו של ליבוביץ' (קראתי רק את קובץ מכתביו שיצא לאחרונה, ועוד ספר אחד של האוניברסיטה המשודרת על פילוסופיה של המדע), אבל רוב מה שציטטת למעלה נראה לי הגיוני להפליא. הציונות הדתית באמת נוטה לפשיזם, החרדים שתורתם אומנותם באמת אינם יצרנים, ולחילונים באמת אין תוכן יהודי, והם באמת אינם מחוייבים להלכה. אני לא מחוייב להלכה, לפחות, והתכנים היהודיים שאני מכיר אינם על רקע דתי אלא על רקע תרבותי, ואינם שונים מהתכנים הנוצריים שאני מכיר.
ליבוביץ' תרם בדיוק את העוקץ המרגיז הזה שגורם לך לחשוב על דברים, ולפעמים אפילו להגיד - ואללה, אולי הוא צודק קצת. ואם לא תסכים איתו - לפחות תסכים אולי לנטות טיפה יותר לכיוונו, שכן אחרי הכל - הטיעונים שלו הם בדרך כלל מבריקים.
אז? 3543
אישית אני מסתייג כמעט מכל משפט מילה ופסיק מהגותו של ליבוביץ'. אבל אני גם מסץייג מהרבה הוגעים חשובים אחרים. העובדה שמדובר באדם מעצבן, ואגב הוא היה אדם נחמד מאד ברמה האישית( על סמך מפגש של אימי איתו ושל אחד מחברי שפגש אותו כילד) לא גורעת כלל מגודל הגותו שהיא חדשניתונועזת . גם אם בעלת תפשה מעוותת של יהדות

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים