אי תקפות סעיף הגלובליות? 345782
אני תוהה אם זה אומר שגם אם מופיע סעיף מפורש בחוזה האישי עליו חתם העובד, בו הוא מוותר על תיגמול נוסף עבור שעות נוספות, אזי סעיף זה בטל. לכאורה כן, הרי זוהי משמעותו של שכר גלובלי. בכ''ז, כדי לשלול את תוקפו של סעיף בחוזה הנחתם על דעת שני הצדדים, יש צורך באמירה מפורשת ובסיבה ממש טובה.

אם זה אכן כך וסעיף כזה בטל ופסק הדין לא יבוטל בארכאה גבוהה יותר, הרי שזה עשוי להביא לירידה בשכר הבסיס בענף. ברוב המקומות בהם עבדתי עד כה השכר היה גלובלי.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345787
יש לי שאלה. כיום אני עובד על בסיס שכר גלובלי, בדרישה שאעבוד כמות מסויימת של שעות בחודש. אם אני עובד פחות מהכמות הזאת, מורידים לי מהשכר. אם אני עובד יותר מהכמות הזאת, אני לא מקבל שום תוספת. האם ההסדר הזה חוקי? מה, בעצם, המשמעות החוקית של "שכר גלובלי"?
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345789
שאלות טובות ומעניינות שיאלצו לחכות לבעל השכלה משפטית. בינתיים, נראה לי שנשמח לקישור לפסק הדין וגם לפרשנויות מחר בעיתונים כדי להבין את תוקף ומשמעויות הפסיקה ובפרט, עד כמה זה באמת משנה את המצב הנוכחי.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345889
לא זוכר איפה מצאתי את פסק הדין, אבל דאגתי לשמור לעצמי עותק ולא נראה לי שצריכה להיות בעיה לחלוק אותו: http://ev-en.org/extra_payment_law_case.html

ממה שהבנתי השכר של התובע היה 7500 שנחשב שכר נמוך יחסית בהייטק, ככה שלא בטוח שזה תופס לכל דביל שמקבל 15000 ויותר. השכר המדובר הוא ב-‏91.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345903
תודה!
ריפרפתי על פסק הדין ומופיע השם המשפט: "שכרו ההתחלתי של התובע עמד על סכום השווה ל- 1,646 דולר, סכום ששוויו בשקלים כיום הוא כ- 7,500 ₪. איננו סבורים כי שכר בשיעור כזה הוא שכר גבוה, הכולל בתוכו תמורה עבור עבודה בשעות נוספות, בכל היקף שהוא.", כך שאכן קשה להסיק מסקנות מרחיקות לכת מפסיקה זו. בפרט, לא מוזכר שם קיומו והתבטלותו של סעיף הגלובליות בחוזה ההעסקה (אלא אם החמצתי את זה). אגב, לא הבנתי את חשיבות ההבחנה בין משרה ניהולית לשאינה כזו.

במקרה של דובי - אם שכרו אינו גבוה, משרתו אינה ניהולית והיעדר התשלום עבור שעות נוספות אינו מעוגן בחוזה ההעסקה שלו, נראה לכאורה שיש לו סיבה לעלוז בשל פסיקה זו‏1. אם לא מתקיימים כל שלושת התנאים הללו (ובעצם גם אם כן, אני לא עו"ד), קטונתי מלהעריך.

1 כמו גם בשל זריחת השמש, פריחתו של פרח וחיוך של אהובה עם בוקר.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345794
בד''כ העיף של שכר גלובלי מקושר לסעיף של ''משרת אמון'' בו המעביד מצהיר שאין לו אפשרות פיקוח על שעות העבודה שלך. אם (לפי הודעתך) אתה מדווח שעות (שהרי מורידים לך שכר אם לא הגעת למכסת השעות), אזי סעיף משרת אמון בטל מעיקרו.
תבדוק (עם עורך דין) את החוזה שלך.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345872
אני די בטוח שאין לי חוזה. אני לא חתמתי על אחד, בכל אופן. גם כשעבדתי במכון ויצמן עבור שכר גלובלי, והחתמתי כרטיס, לא היה שום עניין של ''משרת אמון''. אז אני חושב שה''בדרך כלל'' שלך לא ממש נכון.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345884
אם אתה עובד ללא חוזה אזי חלים עליך חוקי העבודה, כלומר חייבים לשלם לך שעות נוספות.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345982
ההערה של idan דוקא נכונה - חיוב העובד (ע"י המעביד) להחתים כרטיס מחזק את הטענה שאין המדובר במשרת אמון בה העובד בא והולך ללא פיקוח. יתכן שגם כנגד מכון ויצמן היית יכול לטעון שהשכר הגלובלי לא תקף ויש לשלם ש"נ.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345967
המשמעות היא שחלק מהשכר שלך שייך לי.
אי תקפות סעיף הגלובליות? 345970
מס שוטות?
עניין שולי 345790
*ע*רכאה.

(פעם, אולי בעקבות תגובה 222665 ותגובה 222693, החלטתי לא להעיר ולא לתקן טעויות לשון. מאז, להוציא כמה החלקות רגעיות, אני עומדת בהחלטה די יפה. אבל כרגע, אחרי הערת "ישורם" שלך { זה נכון, אל תקום מהכסא :-] } - נראה שאתה באמת רוצה לדעת ולא תראה בכך עלבון)
עניין שולי 345792
תודה. אני דווקא אוהב תיקונים ואף עצות (גם אם איני מתחייב לקבלן), אך איתור כל שגיאות הכתיב, כמו גם תיקון בעיות הסגנון, הרלוונטיות ועוד... בתגובותיי הוא עבודה במשרה מלאה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים