נון-קונפורמיזם 346718
ייתכן שזהו שוב זכרוני החלש ואולם גם לאחר קריאת התגובות ולאחר קריאת המאמר של שמעון, נותרתי מסקנה דומה לזו שלו:"איני רואה במה שמכונה "מורשת רבין" יותר מאשר ניסיון ליצור משקל נגד פסיכולוגי לתפיסה הלאומנית־דתית של הימין".

על איזה נסיון כפיה מדבר ריבלין?
מדוע מישהו כאן "מתעב" את משפחת רבין? אז היתה לו רעיה שלאחר הרצח הפכה למרירה ולעיתים אף מרירה מאוד, אבל איזו עוד התנהגות של *המשפחה* היתה בלתי ראויה?

מה עוד? כולנו נון-קונפורמיסטים וכל חוויה קיבוצית, ומיתוסים בכלל זאת מעוררת בנו אי-נוחות. ויש גם את מבני ציבור המזכירים לנו אדם ואירוע שקשה לומר שאין הם ראויים לכמות האסטרונומית של מבני ציבור המאזכרים אותם (ניחוש: פחות מעשירית פרומיל ממבני הציבור בישראל), גם אם כל אחד כזה גורם לכל אחד מאיתנו מצוקה אישית.

עוד נקודה מדברי ריבלין: "רבין נרצח בגלל דרך אוסלו". בפיו, זו כמעט האשמתו של רבין בהירצחו. הרבה יותר מדוייק יהיה לומר שהרצח נגרם בגלל מחנה קדושת הארץ, ש"גאולת" האדמה מצדיקה בעינהם כל נבלה.

בכל אופן, אם יש למישהו כאן האשמה המגובה בעובדות לאיזשהו דבר בלתי ראוי או מופרז באופן שיטתי (או בעצם גם שלא) נוסף בהתנהגות משפחתו של רבין או של הרואים עצמם כמי שהולכים בדרכו, הביאום ונדעם, מה שיוכל לעזור לי לגבש דיעה בנידון.
נון-קונפורמיזם 346755
אני לא יודע על משפחת רבין, אבל על נושא אחר אינו ראוי אני יכול לספר. כיום (כך שמעתי באחת מהתוכניות) רבין הוא האדם המונצח בעולם (!). כן כן, יותר ממרטין לותר קינג ויותר מתומס ג'פרסון, השאלה היא - האם באמת חסרים אנשים לקרוא לרחובות ומוסדות על שמם? והאם רבין באמת ראוי לכל ההנצחה הזו‏1?

1 - לא שכואב לי לראות את רבין מונצח, אבל יש עוד אנשים שמגיע להם.
נון-קונפורמיזם 346756
יותר מונצח מז'בוטינסקי?
נון-קונפורמיזם 346832
"חיפוש מהיר במנוע החיפוש גוגל מעלה את התוצאות הבאות: תחת הערך "ע"ש יצחק רבין" מתקבלות 520 תוצאות. איש הציבור המונצח הבא בתור, זאב זבוטינסקי חי בצידה השני של המפה הפוליטית ומפיק 344 תוצאות. הרחק מאחור משתרכים דוד בן גוריון עם 260 תוצאות, גולדה מאיר עם 210, הרצל 176, מנחם בגין ב-‏151 ואתרים ע"ש יוסף טרומפלדור, אבי כל המיתוסים הציוניים, מוזכרים באתר החיפוש הממוחשב 71 פעמים בסך הכל. אדם נוסף מזנב בממדי ההנצחה לה זוכה ראש הממשלה המנוח: האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, שחיפוש על שמו מעלה 474 ערכים."

מה קרוי על שם יצחק רבין? 28 בתי ספר ו-‏8 קריות חינוך; 26 שדרות, רחובות, דרכים וגשרים; 14 שכונות; 13 אנדרטאות, (4 מתוכן בתל אביב); 12 גנים, טיילת ועצים שניטעו לזכרו; 11 כיכרות; 10 מבנים שונים ברחבי הארץ, בהם תיאטרון; 7 פארקים ומצפים; 3 מרכזים קהילתיים; 3 פקולטות אקדמיות (בחיפה ובירושלים); 2 קריות ממשלה (חיפה ונצרת); 2 בתי כנסת; 2 קריות ספורט; 2 מחלקות טראומה (בבתי החולים רבקה זיו צפת ובאיכילוב); 1 יישוב (צור יצחק, בהקמה); 1 מחנה צבאי (הקריה); 1 מרכז מסחרי (בקריית אונו); 1 בית חולים; 1 תחנת כוח.

נון-קונפורמיזם 347088
הנתונים, ע"פ ווינט, הם מאתר "מרכז רבין לשלום". גוף שלא קיים, כמדומני ‏1. חיפוש מהיר בגוגל מגלה את אותה טעות גם בדבריו של גיגי פרס (אח של) באתר עיתון ת"א, באתר המרכז הבינתחומי הרצליה, באתר משרד החינוך, בחדשות "וואלה", ועוד ועוד.

באתר ערוץ 7 (או ליתר דיוק, בהעתק של עמוד מאתר ערוץ 7 בדף הבית שלו) מצטרף לתהייה אריה זריצקי ‏2.

1 ואכן את הנתונים הרלוונטיים אפשר למצוא באתר מרכז רבין לחקר ישראל: http://center.rabincenter.org.il/site/mainpage.asp?h...
נון-קונפורמיזם 346757
המונצח ביותר בעולם? יותר ממאו צה טונג? יותר מבודהה? אולי לזה יעקב מתכוון כשהוא מדבר על עיתונאים שמשקרים. אגב, האם רוב ההנצחה היא בישראל?
נון-קונפורמיזם 346762
אולי הידיעה לא היתה מדוייקת וזה לא האדם המונצח בעולם וגם לא שרוב ההנצחה היא בישראל, אלא שרבין הוא "האדם המונצח ביותר ב*ישראל*" - זאת האפשרות שהכי מסברת את האוזן.
נון-קונפורמיזם 346766
ב*ישראל*? לא יכול להיות! יותר ממרטין לותר קינג אתה אומר?
נון-קונפורמיזם 346772
אגב, האם בישראל מוסדות שיש בשמם הנצחה מקבלים הקלות חוקיות כלשהן, תקציבים הקשורים בהנצחה וכולי? מישהו מכיר את הנושא?
אני יכול להעיד 346930
שאחת מהשדרות היותר ראשיות, שמובילה מהטיר-גארדן לרייכסטאג היא ''יצחק רבין שטרס''.
אני יכול להעיד 346947
אם זה על פי עדותך, אתה יכול להעיד רק שהייתה שדרה כזו בעת שביקרת שם...
אני יכול להעיד 346951
למה, יתכן ששינו את זה ל"שדרות סלאח שבתי"?
אני יכול להעיד 346964
כמובן. או שאותה שדרה עברה למקום אחר, התאבדה, או סתם קלטה לפתע שרבין לא יצחק יותר, כנראה...
אני יכול להעיד 347036
למיטב ידיעתי, שטרסה (רחוב). בגרמנית לא מתבלים את קצה המילה באותיות סתם כך.
ואני יכול להעיד 347068
על מה שיש לך בכיס.
ואני יכול להעיד 347146
לא אני בחרתי בכותרת.
ואני יכול להעיד 347357
אה, זה היה אני, בעצם. לא משנה, לא הבנת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים