346835
אדם כמו פרץ יכול לנהל מכולת ולא מדינה. we have to do all in our power to prevent this man from reaching his goal . There are people who are way better than him.
דעות קדומות 346840
יש דעות שמציגות את העובדה שפרץ לא למד לימודים אקדמאים; אין לא תואר שני במנהל עסקים והוא גם איננו ארכיטקט (נתניהו).
אם האדם הוא אוטודידאקט ובעל כושר מנהיגות, אין צורך בתעודות רשמיות. יש לנו מספיק בעלי דפלומות שהיו מנהלים גרועים או עשו שטויות. הקביעה שאדם כמו פרץ יכול רק לנהל חנות מכולת או לענייננו- לנהל רשות מקומית, היא כמו הקביעה שנתניהו יכול רק לתכנן בית (הוא ארכיטקט) אך לא לנהל מדינה. באותה מידה אפשר היה לומר שמנכ"ל סלקום לשעבר, יכול רק לרפא אנשים או שבן גוריון היה יכול רק להיות עו"ד בתורכיה.
דעות קדומות 346850
אני חושב שכל מי שהתנסה בהשכלה אקדמית יודה שהיא משנה מאוד את צורת החשיבה. ברור שישנם מנהלים שיוכלו להיות מנהלים טובים גם ללא השכלה, אבל בממוצע ההסתברות לכך הרבה יותר נמוכה. מר פרץ לא הוכיח כישורים נפלאים יתר על המידה בניהול ההסתדרות ואני לא רואה שום סיבה שהוא יצליח לנהל מדינה בצורה טובה יותר.

או לסיכום : לו היית בעל מפעל היית נותן לו להיות המנכ"ל של המפעל שלך? אני אנחש שלא. אז תתן לו לנהל מדינה?
דעות קדומות 346952
לאף מנכ"ל לא הייתי נותן לנהל מדינה. ניהול מדינה וניהול חברה הן שתי דיסציפלינות לחלוטין שונות. פוליטיקאי לדעתי, הוא העיסוק המורכב ביותר שיש וחבל שאנחנו מערבבים אותו עם ניהול אחר. העיסוק של פוליטיקאי הוא עיסוק במניפולציה של כוח. פוליטיקאי -פוליטיקאי טוב, מה שבטעות קוראים מדינאי-
צריך לקרוא תמיד מספר צעדים קדימה תוך הבנת אינטרסים של יריביו ואף תומכיו. פוליטיקאי טוב חייב להיות בהכון 360 מעלות סביבו. פוליטיקאי נדרש למחשבה מורכבת ואינטרדיסציפלינרית. אינני בטוח שאין את הדברים הללו לעמיר פרץ. אני כן בטוח שהמחשבה שלו מורכבת יותר מכל דוקטור או תואר שני שיושב במשרד האוצר.
פעם גדי אלכסנדרוביץ כעס עלי על שאני מקלל את הממשלה למרות שלא עשיתי את זה. אם יש לי טענות לפוליטיקאים זה על שחיתות, שטחיות, חוסר יושר אינטלקטואלי וחוסר יכולת לחשוב מחשבה מורכבת.
דעות קדומות 346960
''אני כן בטוח שהמחשבה שלו מורכבת יותר מכל דוקטור או תואר שני שיושב במשרד האוצר.'' - מעניין אם הלנדווריות היא עניין מדבק.
דעות קדומות 346978
בוא תסביר את עצמך; אני לא שוחה כל כך בלנדווריות.
דעות קדומות 347113
"כל דוקטור" - אתה באמת מכיר את כולם?

מהמעט שאני שמעתי מפרץ (בעברית ובאנגלית) המחשבה שלו באמת מורכבת: היא מורכבת מחמישים מלים.
דעות קדומות 347120
אתה מתכוון לנאומים שלו? גישה קצת שיטחית; אני הייתי מעדיף לשמוע מאנשים שמכירים אותו באופן קרוב יותר.
הייתי אומר שהגישה המזלזלת שלך נגועה בהתנשאות ובשטחיות. לא פגשת אותו אף פעם לשיחה, רק קראת שהוא בוגר תיכון, היה מושבניק, ראש עיר ומזכ"ל ההיסתדרות- וגם היה חבר כנסת.
אינני מגן עליו. יש לי לא מעט ביקורת עליו אך לא יותר מאשר על פוליטיקאים "משכילים". העדרותו למשל מהצבעה בכנסת על זכויות עובדי קבלן הרבה יותר מבישה משפתו.
דעות קדומות 347127
ללא ספק אני יודע על עמיר פרץ יותר משאתה יודע על ''כל דוקטור'' במשרד האוצר.
דעות קדומות 347128
עמה מכלכלני האוצר פירסמו מאמרים בקשר לסוגיות שונות. באופן כללי כשאתה שומע אחד מבכירי האוצר מתראיין, אינך פוגש פתאום בעמוס עוז לעומת עמיר פרץ הפרימיטיבי.
מהפכה בסגנון פועלי 347178
במקרה עליתי על תגובה ישנה שלי בבלוג של אלכס, בה כתבתי על מותחן פוליטי בשם A Very British Coup. העלילה מספרת על מנהיג פועלים - אמיר פרץ שכזה (כולל השפם) - שנבחר לראשות הממשלה בבריטניה, ועל המלחמה שהממסד השמרני מנהל נגדו.

דעות קדומות 347009
נכון מאוד, כל הפוליטיקאים הטובים ניחנים בתכונות שציינת. הבעיה היא שזה עוזר להם *להיבחר*, ולווא דווקא לנהל מדינה טוב.

אתה יכול לקרוא לזה פרדוקס הפוליטיקה אם תרצה, האנשים שהכי מוצלחים בלהיבחר הם האנשים שהכי פחות מוצלחים בניהול המדינה.
או משל יותם 360247
האנשים המוכשרים והמועילים מראש לא הולכים לפוליטיקה
או משל יותם 360285
טעות. האנשים המוכשרים והמועילים מראש מאבדים את יתרונותיהם אלה כשהם הולכים לפוליטיקה.
או משל יותם 360567
לכן הם בד''כ לא הולכים לפוליטיקה
דעות קדומות 347015
"פעם גדי אלכסנדרוביץ כעס עלי על שאני מקלל את הממשלה למרות שלא עשיתי את זה".

המממ? (אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה כעסתי בדיון כאן שלא על שטות שאני כתבתי).
דעות קדומות 347121
אני חלש בחיפושים ב''אייל''. נדמה לי שזה היה בדיון על מאמר של יזהר מזרחי. לא בטוח. לא נורא, מותר לכעוס עלי לפעמים (גם לילדים שלי).
דעות קדומות 346870
בן גוריון - עו"ד בתורכיה?
דעות קדומות 346873
הכשרתו האקדמית של דוד בן גוריון היא לימודי המשפטים בקושטא אליהם יצא בשנת 1912 (ולדעתי מעולם לא סיים, עקב פרוץ מלחמת העולם הראשונה). ראה למשל: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%95%D7%93_%D7%...
דעות קדומות 346876
תודה.
מוצא חן בעיניי שהוא התחתן בנישואין אזרחיים.
דעות קדומות 346920
מעניין. גם שרון התחיל ללמוד משפטים והפסיק בגלל שירותו הצבאי.
דעות קדומות 346926
למיטב ידיעתי (וזכרוני) שרון התחיל ללמוד היסטוריה. מישאל שחם, שניסה לשכנעו לחזור לצבא (ולוותר על הלימודים) השתמש בטיעון שיש אנשים שנועדו ללמוד היסטוריה, ויש אנשים שנועדו לעשות היסטוריה.
דעות קדומות 346936
לפחות לפי http://www.pmo.gov.il/PMO/PM/Resume/
הוא התחיל ללמוד ב1952. הפסיק בגלל הצבא וחזר ללימודים ב1962 כדי לסיים.
ובמשפטים, לא בהיסטוריה.
347051
יש לו הרבה יותר כישורים רלוונטיים מאשר לנתניהו, ברק או וילנאי, או רבין בפעם הראשונה שלו. ניהול מדינה הוא בעיקר לדעת לנווט פוליטית בין הרבה גופים עם אינטרסים סותרים, והנסיון הרלוונטי הוא נסיון פוליטי.
השכלה אקדמאית 347300
כבר כתבתי בתגובה אחרת שאני די ציני לגבי חשיבות התואר האקדמי לפוליטיקאים והאקדמיה בכלל. האקדמיה כנראה מטבעה היא מנופחת בתחושת חשיבות עצמית, לא תמיד רוחב האופקים הוא התכונה הדומיננטית בין בוגריה או אף בעלי תארים מתקדמים יותר. יש המון רמאויות, העתקת עבודות ותופעות של תוכיזם ודיבורים גבוהים ו"חכמים" שאין מאחוריהם יותר מדי.
אינני יודע לגבי אמיר פרץ, אך פוליטיקאי מוכשר ושאינו שרלטן -ואני מקווה שפרץ הוא כזה- הוא בדרך כלל סקרן ובעל תאוות לימוד -לא בהכרח דרך האקדמיה. השילוב הבין תחומי של העיסוק הפוליטי - דורש מהפוליטיקאי להיות אוטודידאקט.
עצוב לי לראות גם כאן באתר, שאנשים אינם מספיק ספקנים לגבי האינפורמציה הגלויה והמוסווית, שמוזרמת להם על עמיר פרץ.
לצערי, אני מכיר אקדמאים בעלי תארים מתקדמים, צרי אופקים וסגורים ואנשים בלי תואר שרוחב האופקים והפתיחות שלהם הדהים אותי. הייתי מצפה מבוגרי אקדמיה שיהיו קודם כל ספקנים; ספקנים גם לגבי האקדמיה בה למדו.
השכלה אקדמאית 347379
השורה התחתונה שלך מזכירה לי שיעור על היסטוריונים בימי הביניים. בשלב כלשהו שאל המרצה מי ההיסטוריונים המעניינים יותר - אלה בעלי ההשכלה הפורמלית, או אלה החסרים אותה. רוב מוחלט של הסטודנטים צידד בראשונים, אבל המרצה אמר שדווקא האוטודידקטים מרשימים פי כמה בדרך כלל. בעיקר משום שלא עברו דרך ארוכה של ''התנרמלות'' על פי כללים מקובלים מראש.
אני נסכמתי איתו ומסכימה איתך.
השכלה אקדמאית 347421
תן לי להבין: טענת לגבי אמיר פרץ ש"המחשבה שלו מורכבת יותר מ*כל* דוקטור או תואר שני שיושב במשרד האוצר".
ועל סמך מה אתה טוען שהמחשבה של אמיר פרץ מורכבת? על סמך זה שאתה "מקווה" שאמיר פרץ הוא מוכשר, לא שרלטתן, ואוטודידאקט (ובאותה נשימה!) ושצריך להיות ספקנים לגבי האינפורמציה שמקבלים עליו.
ועל סמך מה אתה טוען שהמחשבה של *כל* הדוקטורים ממשרד האוצר היא פחות מורכבת? על סמך זה שכמה מכלכלני האוצר פרסמו מאמרים וראיונות, והם לא נשמעו לך עמוס עוז; ועל סמך זה שצריך להיות ספקנים לגבי האקדמיה, ולראיה אתה מכיר אקדמאים צרי אופקים.

איך אתה לא מסמיק כשאתה כותב דברים כאלו? אם אתה רוצה להיות ספקן, תתחיל בספקנות בכך שאמיר פרץ הוא אכן כפי שמשאלות הלב שלך היו רוצות (מחשבה מורכבת יותר מכל הדוקטורים...), במיוחד כאשר אין לכך שום ראיה, פורמלית (השכלה אקדמאית) או אחרת (הרושם מהראיונות והנאומים שלו).
כאשר הספקנות שלך מופנית באותו כיוון של משאלות הלב שלך, ונגד הכיוון של הראיות, נו, אז זו לא ממש ספקנות (למרות שאכן ברמה התאורטית, קשה לשלול את האפשרות שהוא אוטודידקט).
השכלה אקדמאית 347444
אני במקומך הייתי מסמיק אם לא הייתי מבין על מה אני עונה.
כתבתי שחשיבה של פוליטיקאי (מהשורה הראשונה) צריכה להיות מורכבת כי היא אינטרדיסציפלינרית. פוליטיקאי לא יכול להתרכז בהשפעת קרני הגמא על ציפרני החתול. צריכה להיות לו הבנה כללית בכלכלה ולאמיר פרץ יש. למעשה הוא צריך להיות איש רחב אופקים בהגדרה. כשהתייחסתי לדוקטורים, התכוונתי להיות אלו שהיו מול עיני ממוקדים בגזרה צרה מדי. הם הביאו מספר מחקרים וניסו להוכיח שהעלאת שכר המינימום תגדיל את האבטלה ותקטין את הצמיחה. אני חושב שהם קיבלו תשובה ניצחת על דלות וצרות מחקרם.
אגב, מדוע השם אמיר פרץ מרתיח אצלך את המיצים? נדמה לי שבדרך כלל אינך נדלק כל כך.
השכלה אקדמאית 347455
על מה אתה מבסס את הטענה שלפרץ יש הבנה בכלכלה ?
השכלה אקדמאית 347461
השם ''אמיר פרץ'' לא מרתיח אף אחד.
לעומת זאת, השם ''עמיר פרץ'' מקפיץ לא מעט אנשים.
השכלה אקדמאית 347464
צודק, טעיתי בכתיבה. בכל אופן, לא מעט אנשים צריכים לבדוק מה מקפיץ אותם; אולי שתלו להם ג'וק אנטי עמיר פרץ?
השכלה אקדמאית 347471
כפי שכבר כתבתי, אני אישית דווקא מסמפט את הבחור, למרות שעותיו הפוליטיות ההפוכות משלי. מה שלדעתי מקפיץ אנשים (דווקא מהאגף הפוליטי שלך) הוא העובדה ש''פרענק נטול השכלה'' השתלט להם על המפלגה הלבנבנה והטהורה שלהם. הם היו רוצים לעשות לו מה שעשו לפואד.
השכלה אקדמאית 347520
אני לא מבין למה מתעקשים שזה "פרענק / מרוקאי ..." ?

למה לא יכול להיות שמה שמקפיץ אנשים זה העובדה ש"סוציאליסט מושחת נטול השכלה שחושב שכל דבר אפשר לפתור עם שביתה נמצא בראשות מפלגה גדולה ומועמד לראשות ממשלה" ?

תראה כמה דברים בבנאדם הזה מפריעים לי בלי שום קשר למוצא שלו.
השכלה אקדמאית 347527
מדוע אתה מנסה להתחמק? לא דיברת על "אלו שהיו מול עיני", דיברת בפירוש על *כל* הדוקטורים במשרד האוצר (והתואר שני, למען הסר ספק). ולא דיברת על "דלות וצרות מחקרם" או "היותם ממוקדים בגזרה צרה מדי", אלא אמרת במפורש שהחשיבה של אמיר פרץ יותר מורכבת משלהם. לא החשיבה שלפולטיקאי "צריכה להיות", אלא ספציפית החשיבה של אמיר פרץ.
אז שוב, בוא תסביר לי, תוך שמירה על כללי ספקנות נאותים, מה אותו מחקר מעיד על כל הדוקטורים במשרד האוצר?

ובאשר לאמיר פרץ, אני דווקא די מחבב אותו. נראה לי שמי שנדלק זה דווקא אתה. אני לא טענתי שום דבר לגביו. אתה זה שבטוח שהוא יותר חכם מכל הדוקטורים במשרד האוצר, ואתה זה שחושב שלהסיק על החשיבה שלו מתוך הנאומים שלו זה גישה שטחית. מה שמרתיח אותי זה הגישה המתנשאת שלך שבה אתה קורא לכולנו להתייחס בספקנות לערך המוסף של הלימוד באקדמיה, בעוד שאתה מצייר בדמיונך איזה תמונה של אמיר פרץ האוטודידקט בעל הראיה האינטרדיצפלנרית ללא שמץ של פקפוק. יכול להיות שזה נובע מכך שהוא מחזיק בדעות ה"נכונות"? לא, מה פתאום.
עמיר, עמיר 347528
התגובה של איציק בלבלה אותי
עמיר, עמיר 347529
זה בגלל שהחשיבה שלו יותר מורכבת משלך.
עמיר, עמיר 347538
אמצא לך את המאמר של אחד מכלכלני האוצר. חוץ מזה הויכוח הזה נמאס עלי. גם אתה וגם idan שטופי דעות קדומות כלפי עמיר פרץ.
בהתחשב במדיניות נתניהו בנושא הפנסיה- לא היו הרבה שביתות.
היתה כאן מדיניות ברורה של נתניהו ללפגוע במדיניות הרווחה ולעשות את זה בצורה פרובוקטיבית כזאת, שפרץ יגרר לשביתות. זו היתה מדיניות ברורה של נתניהו כי הוא ידע שהוא צריך לתכנת את ראשי האנשים שפרץ פירושו שביתות. המעניין הוא מדוע הממונה על השכר אינו חושב כך על פרץ. מדוע עופרה שטראוס אינה חושבת כך על פרץ. מדוע אתה פשוט לא חושב מספיק.
עמיר, עמיר 347547
את זה שאני "שטוף דעות קדומות כלפי פרץ" אתה מסיק מתגובה 345482?
עמיר, עמיר 347549
לא.אולי השורות האחרונות באופן מאד כללי. הזלזול באיש, באינטליגנציה שלו, בהשכלה הלא פורמאלית מבצבצת מבין דבריך ונדמה לי גם דורפל.
צר לי שהרבה אנשים (הדבר אינו מיוחד למדינת ישראל) ניתנים לשטיפת מוח. השתדלתי לעקוב באופן הדוק ופתוח אחרי ההתנהלות של פרץ ונתניהו אחד כלפי השני. היתה לי ביקורת על פרץ אבל אצל נתניהו אפשר היה להבחין באופן די ברור, שהוא החליט ויהי מה ליצור לפרץ תדמית של ביריון שכונתי שרק רוצה להשבית ולחבל בכלכלת המדינה. פרץ לא במיוחד שיתף פעולה בהתחשב במכות שהנחית נתניהו על הציבור שפרץ אמור לייצגו. לא נפתח כאן דיון על הרפורמה במערכת הפנסיונית והקיצוץ בקיצבאות הביטוח הלאומי לאנשים ששילמו כל חייהם לביטוח הלאומי. אינני מדבר על עצלנים שישבו בבית במקום לעבוד. כשפרץ לא נחפז לשבות ניסה נתניהו לייצר פרובוקציות -כינה את ההסתדרות בשם גנגסטרים כלומר, אנשי מאפיה ועולם הפשע שנוהגים לחסל את יריביהם. כשאמריקאי בנוסח נתניהו משתמש במילה גנגסטר, הוא יודע מה שומעיו יראו לנגד עיניהם. רק הכינוי הזה היה מצדיק להשבית את משרד האוצר בו עובד נתניהו. התבטאות מלוכלכת כזאת היתה מביאה לפיטורי שר האוצר בכל מדינה מתוקנת. היו אין ספור פרובוקציות של נתניהו ופקידיו. אני חייב להודות שהם הצליחו לבנות לעמיר פרץ תדמית של בריון שכונתי. לעומת זאת מוביל המערכה הזאת הופיע כמציל המדינה, ולפחות חלק מהציבור קיבל את זה.
אם יהיה לך זמן, תתישב באוניברסיטה ותעבור על כל העיתונים מהשנים האחרונות תוך ריחוק -כאילו אתה במדינה אחרת.
עמיר, עמיר 347563
אני מניח שאין לו זמן לשטויות כאלה באוניברסיטה, כמו לשבת לקרוא עיתונים. זה לא בתחום הפקולטות שבזכות קיומן הוא מכיר.
עמיר, עמיר 347564
והוא צודק.
אם נממן אוניברסיטאות כדי שיקראו בהן עיתונים, מה נעשה עם בתי הקפה?
עמיר, עמיר 347569
נפסיק לממן אותם ?
עמיר, עמיר 347601
לא, עיתונים הוא חייב לקרוא. אחרת איך יידע שהוא מממן אתכם?
עמיר, עמיר 348561
הוא מממן אותי?
סליחה, את הוראת הקבע לתשלום שכ"ל, גובים מן החשבון שלי, לא החשבון שלו.
עמיר, עמיר 348639
הוא אמר בפירוש שהוא מממן אתכם. אתה ממש לא מאמין לו?:)
עמיר, עמיר 348659
יפה שאתה משלם שכר לימוד, אבל מדינת ישראל, באמצעות משרד החינוך והודות לכספי המיסים של ידן, מממנת את מרבית עלות הלימודים שלך (באוניברסיטה. במכללה חלקהּ פחוּת)
הקאמבק של הרטרו 347568
אהה. שובו של עסקן ההסתדרות למרכז הבמה הפוליטית. הו קישון, קישון, מי יגלול עפר מעיניך.
הקאמבק של הרטרו 347706
קישון צחק צכמעט על כולם, נדמה לי שרק על הצבא הוא לא צחק.
הקאמבק של הרטרו 347834
זה לא מי *יגול*?
הקאמבק של הרטרו 347835
אצל השכ''ג כל מה שנוגע בהסתדרות ובפרץ, מקושר אסוציאטיבית לגללים.
הקאמבק של הרטרו 347863
בתור מי שמתכנה ''הגלילי'' הייתי נזהר קצת יותר במשחקי מלים כאלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים