גמרא..למה לא??? 348030
לאחר קריאה חוזרת ונשנת בטקסט תהיתי לעצמי מהיא עמדתו של הכותב?מצד אחד הוא משבח את הרצון הטוב שבלימוד הגמרא,אך מצידו האחר מעביר ביקורת בונה על כל אלו העוסקים במלאכה.אז ראשית חשוב לציין בראש ובראשונה שכל הבנות המגיעות למדרשה {כזו או אחרת}מגיעות לאחר בדיקה מעמיקה של התכנים המועברים,ואופן העברתם.אף אחת לא נשארת במדרשה שאינה מוצאת חן בענייה...והרי לכתחילה הגיעה לשם מרצונה האישי.שנית,וזה בתגובה לכך שמרבית הבנות הולכות אחרי המדרשה לצבא,שירות וכיו...טעות הדבר.המון בנות מגיעות לאחר שירותם הצבאי.או השירות הלאומי,וזה לא משום שיש להן עודף זמן אלא רק משום שהן מעויינות לתת לתורה הקדושה את המקום המגיע לה כפי שהן נותנות ביטוי לשאר התחומים המעניינים אותן בחיים.יש כאן איזו תמיהה לכאורה: כשבנות הולכות ומבזבזות את זמנן בלעבוד או לטייל-זה מקובל.וכשהן הולכות ללמוד {ולא משנה מה,כל אחת נמשכת לתחום שונה}-פתאום כולם מקימים זעקה .לא עדיף שבחורה תקדיש שנה מהחיים ללימוד תורה לעומת כסף וטיול???{ושוב..לא משנה מה היא תלמד באותה השנה}מה שבטוח הוא שעדיף שתהיה בסביבת מדרשה!לנושא הגמרא-אי אפשר לבוא בתרעומת כנגד אלו שלומדות גמרא,והלו אתם{ההורים,המחנכים}למדתם אותנו מינקות ששבעים פנים לתורה וכל אחד והיכן שהוא מתחבר אליה..יש כאלו שלמוסר,ויש כאלו שסיפורי חכמים.וכן כן יש כאלו שרוצות..רוצות לגרוס גמרא.מה רע?והלו יותר לנו מאותה ברוריה שמצדדת בא הגמרא ומביאה את דעותייה...סימכו על חכמינו הקדושים,שאם היה בכך ולו שמץ של פסול היתה מגנה אותה הגמרא ולא מחדשת ומספרת לנו שאותה ברוריה היתה מחדשת 300 הלכות בכל יום ודעתה היתה נשקלת כאחד התנאים..והלואי שכל אחת תגיע ברמתה הרוחנית לברוריה.נכון שהיא היתה שונה.אך אין זה אומר שלהיות שונה זה לא טוב!היום,כשלנשים יש שאיפה לידע וישנו רצון אמיתי ללמוד ....אין יותר טוב מזה שנשים לומדות תורה מאשר כל תחום אחר...ונכון,לא כולן מפנימות..אך הרי כבר נאמר ש"מתוך שלא לשמה יבוא לשמה...."הייתי ממליצה לכל אלו שיוצאים בקול תרועה כנגד המדרשות שמלמדות גמרא לראות את אלו שבאת באו בכדי ללמוד,ולדבר איתן ולא ללכת לפי הזעקה הציבורית המהדהדת לשווא!
מה, עדיף שאין קמח ויש רק תורה, גמרא, ברברת וטרטרת? 348082
כשבנות עובדות ומרויחות כסף הן אינן ''מבזבזות את זמנן'', ולימוד תורה, עם כל הכבוד, איננו ''עדיף'' ואיננו תורם דבר - לא לבנים ולא לבנות.
לברברת וטרטרת....! 348313
ממה שמשתמע ממך... מה שכתבתי אינו מיועד לך כלל!הוא מיועד לאנשים שרואים בתורה עיקר ולא כפי הבנתך שהתורה היא תפל.
לברברת וטרטרת....! 348743
אלא אם חסר לתורה מלח, הרי היא אינה תפל אלא טפל.
לברברת וטרטרת....! 348759
סליחה טעות שלי...תודה על ההערה!
לברברת וטרטרת....! 348851
יש גם גישות אמצע, את יודעת. אני למשל לא חושב שההלכה היא עיקר, ומצד שני לא חושב שהעיסוק בה טפל. אולי עקר.
לברברת וטרטרת....! 349036
אנשים שלא חושבים שההלכה היא עיקר לא מיצגים אורח חיים דתי בעבורי!כל מטרת הקיום בעולם הזה הוא לחיות חיים של תורה ומצוות,נכון שלא נח לנו להגיד את זה ...אבל זו האמת!
לברברת וטרטרת....! 349061
בסדר. מעולם לא טענתי שאני מייצג אורח חיים דתי בעבורך. אני אתאיסט. האם זו סיבה מספקת בשבילך להמנע מלדבר איתי ועם שכמותי?
לברברת וטרטרת....! 349072
דווקא כבר דיברנו המון עם כמה נציגים דתיים, נלהבים יותר או פחות, לא? :-] . לא שיש לי איזו התנגדות לעוד דיבור, אבל נדמה לי שהבחור/ה הגיע/ה הנה בטעות וחשב/ה שזה אתר דתי או משהו כזה.
לברברת וטרטרת....! 349355
לא יקר שלי..כנראה שהטעות כאן היא שלך...בעניין עמוק זה בנושא היהדות {לא שיש לי בעיה עם זה}אבל לא ציפיתי מאנשים כמוך להגיב ....כנראה שההבנה שלך בנושא{בלי לזלזל }היא קצת יותר מצומצמת!ובלי קשר ממש אין לי בעיה לדבר עם כל אדם ואדם,אני מכבדת דעות שונות משלי...ודבר נוסף....אני בת,אם היה אי אלו ספקות!!!
לברברת וטרטרת....! 349108
לך תסביר לאפיקורס מהי חשיבות לימוד התורה... על-פי רוב, הוא בקושי מבין למה צריך בכלל לתחזק ולממן מממיסיו את כל מגדלי השן האקדמיים, הפורחים להם באוויר במנותק מהמציאות...
לברברת וטרטרת....! 356542
למאמין אינך צריך להסביר מדוע יש ללמוד תורה הוא מקבל את לימוד התורה כחלק מאמונתו.

לשכנע אדם חופשי בצורך ללמוד טקסטים שעבר זמנם ואשר אין בהם תועלת מלבד לפרנסתם של פרזיטים המנצלים פתאים, לשם כך לא מספיק לומר עליו שהוא אפיקורס, אתה צריך להביא טיעונים יותר משכנעים.
לברברת וטרטרת....! 357395
במה שנוגע לקטע השני שלך, מעניין יהיה לציין שהטראנד החדש בקרב האפיקורסים הוא דווקא לימודי טקסטים עתיקי יומין:

כנראה שגם החילונים המשכילים פרזיטים המנצלים פתאים, אה, יוסי?!
לברברת וטרטרת....! 357438
אני לא יודע מיהם החילונים המשכילים עליהם אתה מדבר. פרזיטים הם פרזיטים גם אם הם לא דתיים.

היהדות מצטיינת בכך שהעלתה את הפרזיטיות לאידיאולוגיה. השנור הוא מצווה ביהדות, בחורי ישיבה רואים בבטלנותם סוג של מצווה, משגיחי כשרות גובים תשלום על מה? ליצמן מתעלק על תקציב המדינה ואין פוצה פה ומצפצף, משרות כפולות של רבנים ספרדים אשכנזים בערים, רשתות חינוך הוקמו במטרה להזרים כספים מהמדינה למפלגות דתיות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים