האם אומנם "פיגוע טרור"? 34944
לאור הגילויים שהחלו לצוץ על כך שהכוונה האמיתית של הטרוריסטים הייתה להגיע גם לאייר פורס 1 או לקמפדייויד(או לבית הלבן), הייתי מציע להפסיק להתייחס למה שקרה ביום ג' כאל "פעולת הטרור הגדולה ביותר בהיסטוריה" ולהתחיל להתייחס אליו כאל ניסיון הפיכה בארה""ב, או לפחות לשקול את האפשרות. בהתחשב בעובדות הללו ובעובדה שהמטוסים שהתרסקו בפנטגון ובפיטסבורג(שלא כמתוכנן) עשו זאת אחרי שתי ההתרסקויות במגדלי התאומים, צריך לשקול את האפשרות שההתרסקויות במגדלי התאומים היו רק פעולת הסחה שנועדה לאפשר את המטרות האמיתיות קלות יותר(עד כמה שנשמע מוזר וחולני להתייחס ליותר מעשרת אלפים הרוגים כפעולת הסחה).
בהתחשב בכל המידע החדש, שווה גם לחשוב שוב על כל הביקורת האדירה שנמתחה על בוש בגלל שלא שב מיד לבית הלבן.
מה שמדהים אותי הוא, שמאז פירסום המידע החדש אתמול בערב, כמעט ולא שמעתי התייחסות אליו בתוך עשרות אלפי המלים שנאמרו או נכתבו מאז(באנגלית ועברית בלבד). כולם מתרכזים ב"פיגוע הטרור"(בעיקר במגדלי התאומים ולא בפנטגון). היחיד שהעלה את האפשרות לניסיון התנקשות היה סמיילי בהודעה למעלה.
האם אומנם "פיגוע טרור"? 34961
תיאורית ההפיכה סבירה אפילו פחות מתיאורית ''אנשלוביץ בן אליהו''. פיגוע התנגשות במטוסו של הנשיא בזמן טיסה הוא מבחינה טכנית כמעט בלתי אפשרי עבור קבוצה כפי שאנו יודעים עליה, והאפשרות שניתן לתפוס את השלטון בארצות הברית באמצעות התנקשות בנשיא היא תיאוריה עוד יותר דמיונית. (אגב, היו כבר שתי התנקשויות מוצלחות בנשיאי ארצות הברית. אף אחת מהן לא הייתה יכולה, אפילו עם תוספת המון דמיון, להיות התחלה של הפיכה.)
האם אומנם "פיגוע טרור"? 34971
מעבר למה שאנשלוביץ' ציין, הרי שאם הייתה זו פעולה הסחה, היא הייתה פעולת ההסחה המטומטמת ביותר שניתן להעלות על הדעת. מרגע ששני המטוסים פגעו במגדלי התאומים, כל מטוס היה חשוד. כשעוד מטוס פגע בפנטגון - בארה"ב התחילו לשקול ליירט מטוסים חשודים אחרים (ואולי גם עשו זאת). בנוסף - לפחות במקרה של המטוס שנפל בפיטסבורג, הנוסעים ניסו להשתלט על החוטפים. זה לא היה קורה אם לא היו מקבלים דיווחים מהקרקע על הפיגועים הקודמים.
והכי חשוב - מה יעזור להם לפגוע בבית הלבן אם בוש בפלורידה? אייר פורס 1 הוא מטוס הרבה יותר משוכלל ממטוסי הנוסעים, ואפילו טייס מיומן יתקשה מאוד להתנגש בו עם מטוס נוסעים כבד, שלא תוכנן לתימרונים מסובכים.
האם אומנם "פיגוע טרור"? 35028
ההיעלמות של בוש היא סממן רע ביותר. ראש עירית ניו יורק
היה ממש באזור האירוע ונאלץ לברוח ממנו כשהבנין התמוטט.
הוא מנהל מקרוב את מבצע ההצלה ומדבר בטלויזיה בצורה ענינית
וחוסך מהצופים את כל האמירות הריקניות שרק משרות
תוגה ותרעומת.

אף אחד לא מצפה שבוש ינהל מהשטח, מה ששר ההגנה ראמספלד
כן עשה בפיגוע בפנטגון, אבל
ישנן הרבה דרכים שבהם היו יכולים להעלות את בוש לשידור
מוקדם יותר ומעל לכל, הוא יכול היה למחוק את החיוך הקטן
והקבוע מעל פניו ולהציע יותר מאשר בנאליות שטחית.

להמחיש את גודל האבסורד, דובר הבית הלבן אמר שביון שלישי בערב, לאחר שבוש נשא נאום לאומה (בקושי חמש דקות) הוא שוחח עוד כשעה עם הצוות שלו ובעשר בלילה פרש לאגף המגורים וכאן מגיע החלק המעניין, הוא לא קיבל ולא עשה שום שיחות טלפון כל שאר
הלילה.

בזמן שכל העולם היה דבוק לכל מקורו אינפורמציה אפשרי, נשיא ארהב התעדכן כנראה גם מהטלויזיה והלך ל beauty Sleep
האם אומנם "פיגוע טרור"? 35044
בוש התירוץ העלוב ביותר שהיה לארה"ב לנשיא. הבן-אדם, כך מספרים, עוזב את המשרד כל יום בשלוש אחה"צ לכל המאוחר (ולא, זה לא שהוא מגיע מוקדם במיוחד). קלינטון, וורקוהוליק אמיתי, היה נשאר שם עד השעות הקטנות של הלילה, ונשיאים קודמים לא היו שונים בהרבה. לארה"ב יש מזל שמי שבאמת מנהל את העניינים הם סגן הנשיא והקבינט, ולא הנשיא עצמו.
השאלה הנשאלת היא, לאור חוסר-הכריזמה המזוויע של בוש - למה, בעצם, צריך אותו שם?
מאותה סיבה שאנחנו צריכים נשיא 35050
Play it by the book 35054
אחת מנקודות התורפה האמריקאיות וגם שאר ארצות אירופה היא הדבקות והנוקשות בחוקים ותקנות. דבר זה זר לחלוטין לישראלים האמונים על אילתור ועל כך שחוק מהווה בעיקר בסיס לשינויים אד-הוק. את נקודת התורפה הזו ניצלו הטרוריסטים.

ואולם, זוהי הנקודה הארכימדית עליה עומדת החברה המערבית, וכבר דיברנו על כך בהקשרים אחרים. זאת אומרת, מה שהיה אתמול יהיה גם היום - תחושת הבטחון הבסיסי במערכת שפועלת ללא שרירות יתרה והידיעה שאפשר פחות או יותר להקטין את מספר הנעלמים בתכנון קדימה.

כמו שהאנגלים אומרים Rules and regulations build a nation.

החוקה האמריקאית קובעת שצריך נשיא אך לא קובעת את מנת המשכל או מוסר העבודה הראוי. עד כמה שהפוליטיקה של הדמויות העקריות בממשל יכולה להיות לזרה עבורך או עבורי (דתיות תרה, אפליה לכיוון הכסף הגדול, בדלנות - שהוכחה עכשיו כאשליה , ועוד) הרי זאת נקודת אור שקובעי המדיניות העקריים הם אנשים מיושבים בדעתם בעלי נסיון מוכח. אלה סגן הנשיא צ'ייני ומזכיר ההגנה ראמספלד, ובשורה השניה התובע הכללי אשקרופט ופאואל.

אגב, למי שהעירה שקלינטון כבר בניו יורק - הוא למעשה תקוע באוסטרליה.

במצב המתוח בניו יורק גרם אתמול בלילה לפינוי תחנת הרכבת המרכזית פאן סטיישן והאמפייר סטייט בילדינג. היום פינו את התחנה פעם נוספת וגם את מרכז השידור של הסי אן אן.

עוד נקודה בקשר לבניה מחדש של התאומים - ג'וליאני אמר שהם יבנו אותם מחדש, ומישהו הציע להקים הפעם שלושה מגדלים ואת האמצעי לבנות גבוה יותר.

למי ששלל את האפשרות - לא סביר ששטח כל כך יקר ישאר לא בנוי רק באנדרטה. יש צורך בכל המשרדים שהיו שם, למרות שברור שתהייה בעייה לשכנע אנשים לעבוד שם.
Play it by the book 35057
תיקון,
לא סי. אן. אן. אלא מרכז השידור של נאסדאק בטיימס סקוור

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים