לא ברור 350014
המאמר הזה לא מסתדר לי עם כמה דברים שאני יודע על דתות.
1. יש לדת הרבה הגדרות אבל כנראה שהמכנה המשותף הנמוך ביותר (זה לא מה שאתם חושבים, אנחנו מדברים על דת!) הוא אמונה בכוח עליון ובעולם הבא. עד כמה שאני יודע נאציזם, סוציאליזם ועוד כל מיני תורות שהמחבר מזכיר לא עונות לשני הקריטריונים האלו.
2. מהמעט שלמדתי על דת, יש כנראה הרבה אנשים שחושבים שהסיבה להטלת מגבלות או איסורים, שאולי כל הדתות נוהגות, היא הרצון להביא את האדם לתחושה שהוא שולט בצרכים הפיזיים שלו, כך שבמידה מסויימת האדם מרגיש התעלות.
3. אנשים המאמינים בכל ליבם נהנים למלא את המצוות שבהם הם מאמינים, ממש כמו שאתה כנראה נהנה לעמוד באיזה פיתוי (שעורי בית: למאמר הבא כל אחד מביא שלוש דוגמאות).
הסתירה צצה כשהרבה אנשים מאמצים מנהגים דתיים לא מתוך אמונה אלא מתוך רצון למסגרת חברתית או מליון סיבות אחרות, מבלי להיות מודעים מספיק למניעים שלהם. במקרה כזה רואים אנשים שקוראים לעצמם דתיים אבל פועלים בניגוד לאמונתם.

החיים על פי אמונתך זאת אולי השאיפה של כל אדם. רק שכנראה זה דבר מאוד קשה ומורכב בגלל ש:
1. לא תמיד אנחנו יודעים במה באמת אנחנו מאמינים. כלומר יש לנו סט אחד של דברים שהיינו רוצים להאמין בהם (וחושבים שאנחנו מאמינים בהם) ויש עוד סט שעל פיו אנחנו פועלים בדרך כלל. כדי לזהות את ההבדלים בינהם צריך עוד בן אדם שישב לנו בתוך הראש ויעקוב באופן יותר אובייקטיבי מאיתנו אחרי הלך החשיבה שלנו. קשה, אמרתי?
2. כנראה שמערכת ערכים היא דבר המשתנה עם השנים, השכלה, סביבה חברתית, רמת ביטחון ועוד מליון גורמים. עכשיו לך תזהה את המערכת שלך בכל מצב...
3.החיים לפי אמונתך הם נגזרת מטרת החיים על פי זנון - לחיות בהרמוניה עם עצמך ועם הסביבה. כדי לחיות בהרמוניה עם עצמי עלי לחיות על פי מה שאני מאמין. זה אולי יכול להסביר למה אנשים כל כך דבקים באמונתם, גם אם הם לא קראו את זנון.

נ"ב. בשעה טובה ומוצלחת לפני 11 יום הגנתי על תזת הדוקטורט שלי ועכשיו אני שוקל חצי טון פחות :).
לא ברור 350040
"המכנה המשותף הנמוך ביותר [של דתות] הוא אמונה בכוח עליון ובעולם הבא. עד כמה שאני יודע נאציזם, סוציאליזם ועוד כל מיני תורות שהמחבר מזכיר לא עונות לשני הקריטריונים האלו"

נקודה חשובה, שלדעתי לא כיסיתי אותה היטב במאמר. למיטב הבנתי, אתה שוגה כאן ביחס לסוציאליזם, שדווקא כן מבטיח עולם הבא בעולם הזה וכן מדבר על כוח עליון (ה-geist). מאפיין שמשותף במידה רבה לנאציזם ולסוציאליזם הוא היותן דתות חדשות, שבהן יש לברוא את העבר הקדמון (טרם השתלטות הדחפים הרעים) ואת העתיד ההירואי והגן-עדני בו במקום. כדתות חדשות דומות, שתי האמונות אימצו מבנה מקובל של "נביאים" או מעין "אלים חיים" הניצבים מעל לאפשרות של טעות או דחפים אנושיים בזויים, המובילים את העם אל ארץ הבחירה וגן העדן.

(בשתי הדתות הללו יש ממדים גנוסטיים שגם בהם לא נגעתי, וממד של התייחסות פסימיסטית, שגם בו לא נגעתי. התמונה רחוקה מלהיות שלמה)

"יש כנראה הרבה אנשים שחושבים שהסיבה להטלת מגבלות או איסורים, שאולי כל הדתות נוהגות... היא הרצון להביא את האדם לתחושה שהוא שולט בצרכים הפיזיים שלו, כך שבמידה מסויימת האדם מרגיש התעלות"

קשה לי להכריע בזה לכאן או לכאן ולתחושתי יש בדבריך משהו שאינו מכוסה היטב בדברי. בכל זאת, אם להשתמש במידת אמה גסה, מידת הממשות של הרצון הזה נבחנת כאשר מוצגות בפני אנשים אפשרויות אחרות. כלומר, כמה אנשים מעדיפים לצום במדבר או לשבת על עמוד במשך עשרים שנה, או להתבודד במערה, וכדומה ביחס לכמה אנשים שמעדיפים לא לעשות זאת.
לא ברור 350368
אני מבין קטן מאוד בהגדרות של עולמות, אבל נראה לי שההגדרה שאליה מתכוונים כאשר מדברים על 'עולם הבא' בהקשר הדתי, מתייחסת לעולם שאחרי החיים האלו (גלגול נשמות) ולא לשיפור בעולם הנוכחי. מהסיבה הזאת הגדרות העולם הבא של הסוציאליזם והנציזם לא עונות על הדרישה, הן לכל היותר מבטיחות עתיד טוב יותר כבר בעולם הזה.
אני באופן אישי מעדיף בתולה אחת בעולם הזה (שלא חייבת להיות בתולה) מאשר 72 בעולם הבא.
לא ברור 350392
''אני מבין קטן מאוד בהגדרות של עולמות, אבל נראה לי שההגדרה שאליה מתכוונים כאשר מדברים על 'עולם הבא' בהקשר הדתי, מתייחסת לעולם שאחרי החיים האלו (גלגול נשמות) ולא לשיפור בעולם הנוכחי.''

כן ולא. ההבטחות של הסוציאליזם והנאציזם דומות מאוד לאלו של כתות משיחיות וגנוסטיות, שמבשרות על בוא אחרית הימים כבר עכשיו.
לא ברור 350048
מזל טוב - עלה ודקטר!
לא ברור 350283
שיהיה במזל.

צעבדה היא מעבדה של צבים?
לא ברור 350361
תודה, תודה (גם לאלמוני).

עוד לא, צב אלה ראשי תיבות של שמי וחיה שאני אוהב, ומעבדה, זה המקום שבו בילתי חלק לא מבוטל מזמני בין 2000 ל 2004.

נראה, עכשיו אני מחכה לתשובה מהמדען הראשי בעשרים ושתיים בדצמבר, אולי נקבל מענק להקים חברה שתמסחר מוצר שיתבסס על העקרונות של מה שפיתחתי במהלך הלימודים. לקוחות בתה גדולים שרוצים לנסות את המוצר כבר יש.
לא ברור 350367
כן, אבל כתבת *צ*עבדה, לא *מ*עבדה - ומכך ניתן להסיק, לעניות דעתי, כי לפני כן, למשך זמן לא ידוע - היית אלמוני (או משהו אחר).

ובכל מקרה, מזל טוב.
זאת הייתה שגיאת קלידה 350371
תודה על התיקון והאיחול.
לעונג :-] 350372
לא ברור 350686
ספר פרטים!
לא ברור 350724
במהלך הלימודים פיתחתי כלים לבקרת איכות לדיאגנוסטיקה רפואית ולמחקר ביו-רפואי ועכשיו אני עומד למסחר אותם.

קצת יותר בהרחבה, ב1985 הומצאה שיטה ליצור כמות גדולה של DNA מכמות קטנה באמצעות אנזים שנקרא DNA פולימרז. לשיטה קוראים PCR (http://he.wikipedia.org/wiki/PCR). בשנות התשעים הטכנולוגיה שוכללה כשהוסיפו לה צבע פלורסנטי שאיפשר מעקב אחרי הראקציה תוך כדי התרחשותה, ולכן קוראים לשיטה הזאת real-time PCR(http://he.wikipedia.org/wiki/RT-PCR) ובכך איפשרו כימות מאוד מדוייק של RNA ו DNA בזול ומהר. היום המכירות של real-time PCR הן בערך 6 מליארד דולר בשנה, עם קצב גידול של 15-20% בשנה.

לשיטה הזאת יש בעייה, בגלל שהתהליך כרוך בהשוואה של תגובות שרשרת, היעילות של תגובות השרשרת המושוות חייבת להיות דומה מאוד. כמעט כל הבדל ביעילויות יגרום לשגיאה בכימות. הכלים שפיתחתי מאפשרים לזהות אילו דגימות עונות לדרישה של דמיון יעילויות ואילו לא.

העבודה הזאת הוצגה בכנסים (באחד מהם אפילו זכיתי עליה בפרס :), ופורסמה בשני מאמרים. דרך אגב, אחרי שהמאמרים התפרסמו הסתבר לי שאפשר לשפר את השיטה באופן משמעותי מאוד והמשכתי לעבוד על כך עם עוד קולגה מגרמניה. רשמנו על החלקים שלא חשפתי בקשת פטנט תקדימית (provisional patent application), בדרך עלינו לגמר תחרות היזמות של הטכניון (ולא זכינו בכלום :( , החממה בכינרות אימצה אותנו, הגשנו בקשה למדען הראשי, ואם הכל יתגלגל כמו שצריך אז עוד שלושה שבועות נקבל מענק להקים את החברה.

כרגע מעוניינים לבדוק את המוצר שלנו אחת משלוש חברות התרופות הגדולות בעולם, חברת הזרעים הגדולה בעולם, פרוייקט של האיחוד האירופאי (שמערב כ 400 מעבדות), חברת תרופות שבדית, חברת דיאגנוסטיקה שבדית, ועוד כמה מעבדות דיאגנוסטיקה מובילות וחברות בישראל.

אני מקווה שהמייזם הזה יתרומם, כי אני כבר שנה וחצי מחפש עבודה ורק לאחרונה הצלחתי למצוא סוף סוף משרה חלקית (הוראת קורס בתחום ההתמחות שלי בוייצמן).
לא ברור 350735
נשמע מלהיב - שיהיה בהצלחה.
לא ברור 350765
תודה. אני מקווה שאם נקבל את המענק, נהייה בתוך העשרה אחוזים שכן עוברים את השנתיים.
לא ברור 350761
3. זנון?
לא ברור 350767
ככה סיפר לי חבר. אבל אם אתה מכיר מקור אחר למטרת החיים שצויינה למעלה (לחיות בהרמוניה עם עצמך ועם הטבע) אשמח לשמוע.
לא ברור 350770
זה מזכיר קצת זן-בודהיזם, שמוזכר במאמר ובדיון הזה; ולא מזכיר במיוחד את רעיונותיו של הפילוסוף היווני זנון מאליאה, שמפורסם בסדרת פרדוקסים שמוכיחים שלא ייתכנו תנועה, ריבוי וכאלה.
לא אליאה - לרנקה 350800
אני מניח שהכוונה לזנון מקיטיון, מייסד הסטואה:
וואלה. סליחה, צב. 350896
לא ברור 350820
הרעיונות של הסטואה דומים באופן מעניין לרעיונות דאואיסטיים. המטרה כפי שניסחת אותה אתה (לחיות בהרמוניה עם עצמך ועם הטבע) זה משהו שניתן להגיד על הרבה תורות רוחניות, בעיקר מהמזרח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים