חשבתי על זה קודם 350933
אם הצלחת להחזיק עסק בחיים במשך שלום שנים משנות השמונים הלא קלות, למה אתה לא מנסה שוב?

יש לי אפילו רעיון לא רע בשבילך. אתה יכול להקים חברת כח אדם שתספק כח אדם למפעלים וחברות בנגב, אבל לא תתייחס לעובדיה כאל עבדים. אף אחד לא אמר שחברת כח אדם צריכה להתנהג כמו שהחברה שהעסיקה אותך בעבר התנהגה.

יש לך נסיון עסקי, עשית לעצמך כבר שם לא רע בלוחם למען זכויות עובדי חברות כח אדם - למה לא לעשות את הצעד המתבקש הבא? גם תפתור את בעית האבטלה הספציפית שלך, וגם תוכל לשפר את מצבם של חבריך לצרה.

כן, זה נראה לי רעיון טוב. כל כך טוב אני שאכתוב עליו גם באייל לדעתי ‏1.

1 זה הועתק מפורום מפלגת העבודה בתפוז. פורום שוקק חיים שמארח את כל הקומוניסטים שנותרו בישראל (שניהם וחצי) וכמה מהמעריצות על עמיר פרץ.
חשבתי על זה קודם 350934
כדי להקים חברה צריך סכום מסויים להשקעה ראשונית.
הרשות לעסקים קטנים ובינונים 350940
אולי כדאי לו לפנות לרשות לעסקים קטנים ובינוניים http://www.asakim.org.il/ יש סיכוי טוב שהוא יקבל מהם עזרה.

חוץ מזה, ג'קי, עכשיו הרבה יותר נעים לקרוא אותך, כשאתה מדבר יותר בענווה, והפעם בגוף ראשון.
חשבתי על זה קודם 350965
נכון, אבל יש הרבה דרכים להשיג סכום כזה, במיוחד אם הוא לא גדול.

בנק יכול לתת לו הלוואה, הוא יכול למצוא מישהו שיהיה מוכן להשקיע, או אולי שילוב של השניים. גם המדינה מעודדת עסקים קטנים (בעיקר בנגב ובגליל).

מה גם שחברת כח אדם כזו לא צריכה מלאי ולא צריכה משרדים מפוארים - ההשקעה הראשונית לא צריכה להיות גדולה במיוחד.

אבל נחכה ונראה מה ג'קי אומר, חברה כזו תצליח הרבה יותר איתו בראשה.
חשבתי על זה קודם 351098
לצערי, חברה כזו לא תצליח, וזאת מהסיבה הפשוטה שהמתחרים הישירים שלה (קבלני העבדים) אשר מתיחסות לעובדיהן כעבדים, יכולות להציע ללקוח מחירים נמוכים יותר תודות לכך.
הפתרון לכך הוא באכיפת חוקי העבודה - אכיפה שלא מתבצעת כיום.
חשבתי על זה קודם 351103
הללויה idan, אני מסכים איתך גם בזה.
חשבתי על זה קודם 351148
ואני דווקא חושב שהוא יוכל לנסות לבנות או להיכנס לנישה של עובדים זמניים שהם נאמנים וטובים יותר בזכות הרמה המוסרית הגבוהה יותר שלהם.

בתור אחד שבדיוק נמצא באותו שלב (הקמת חברה), למדתי מהיועצים שמכוונים אותי שצריך ללמוד טוב טוב את השוק לפני שקופצים למים, ובעיקר לבדוק אם יש ביקוש למוצר היחודי שלך. זאת אומרת, שלפי דעתי שווה לו ללמוד את השוק, קרי, כמה משמעותית הדרישה לעובדים עם ערכי מוסר גבוהים בשוק בו תחלופת כוח האדם היא גבוהה במילא, מי הם הלקוחות הפוטנציאלים שלו, מה היתרון שלו לעומת המתחרים, וכו'...
חשבתי על זה קודם 351299
היתה כתבה לפני איזה זמן (שנה-שנתיים) במוסף ''הארץ'' על קואופרטיב של מאבטחים - חברת אבטחה שמטבע הדברים אינה מתעמרת בעובדיה, שהם חבריה. עשה רושם שנכון לאותו זמן הם עמדו על הרגליים. מעניין היכן הם היום.

חוץ מהיתרון היחסי האפשרי שצב מעבדה מזכיר (שלפחות בתחום האבטחה הוא בוודאי מהותי יותר מבתחומים אחרים של עובדי קבלן, למשל ניקיון), אני מקווה (ומאמין, לא בביטחון) שפלח שוק לא-זניח של המעסיקים הפוטנציאליים יהיה מוכן לשלם כמה גרושים יותר כדי לתמוך ביוזמה להעסקה הומנית יותר.
חשבתי על זה קודם 351365
היתה גם פעם קבוצה של נשים שקנו את המתפרה בה הן עבדו, ואחרי כמה שבועות של סיפורי הצלחה העסק, כמדומני, קרס.
חשבתי על זה קודם 351376
''מתפרת העצמאות'' במצפה רמון. אני לא בטוח שהעסק קרס, אבל אל הצלחתי למצוא משהו משמעותי בעניין בגוגל.
חשבתי על זה קודם 351378
בהסתייגות ה''כמדומני'' הרגילה, ראיתי עליהן כתבה בטלביזיה שבה נאמר (מפיהן) שימי המתפרה ספורים. לא זכורה לי התעוררות המונית לקנות את תוצרת המתפרה ההיא כדי להצילן.
חשבתי על זה קודם 351428
מתפרה בישראל קורסת גם כשמקים אותה דוד עשיר שמוכן לסבסד אותה. אחת הבעיות של עסק שהעובדים לוקחים על עצמם (ואני מאד בעד) היא שאין להם מספיק עומק פיננסי -הון חוזר והשתייכות לארגון שעיסוקיו משלימים אותם.
חשבתי על זה קודם 351429
אם אתה מאד בעד, אולי יש לך כמה דוגמאות לעסקים כאלה שהצליחו. הקואופרטיבים שאני מכיר לא היו סיפור הצלחה, למרות שעל פניו הרעיון נראה טוב.
חשבתי על זה קודם 351474
בקטן:
בגדול:
חשבתי על זה קודם 351680
כנראה ש saic שוברים את העקרון של הקואופרטיב...
אבל למה ללכת רחוק? יש לנו בארץ לפחות 2 קואופרטיבים ידועים: דן ואגד.
חשבתי על זה קודם 351685
בילדותי היתה רשת קואופרטיבית של חנויות מכולת ("צרכניות" הן נקראו) שכמדומני התגלגלה אח"כ להיות קו-אופ הריבוע הכחול. השרות שם היה זוועה, לפחות בשכונה שלי, ואני זוכר שאחת העובדות עזבה ופתחה חנות קטנה ומטריפה משל עצמה (לא מכולת) ואנשים לא האמינו איך אותה אנטיפטית-פלגמטית מהצרכניה הפכה להיות מוכרת חביבה ומאירת פנים. "התהפוך כוסית עורה?" היו הורינו מתפלאים לו רק היו מצויידים בסלנג עדכני.

מובן שאנקדוטה הזאת אינה מלמדת מאום. תמהני אם אפשר ללמוד משהו כללי מסיפור saic. הם קיימים מ 1969 ולא נראה לי שהמבנה העסקי שלהם צבר תאוצה.
______________
הערה לאייל שנמאס לו: אני מצטער אם סיפורי הילדות שלי לא מעניינים. אני עומד לרכוש ביוגרפיה מרתקת יותר, ועד אז מבטיח לא להרבות בכגון אלה.
חשבתי על זה קודם 351751
בפאראפרזה על דבריו של גראוצ'ו:
"זו הביוגרפיה שלי. אם היא לא מוצאת חן בעיניך, יש לי אחרות."
חשבתי על זה קודם 351783
כן, הוא גנב ממני הרבה רעיונות.
חשבתי על זה קודם 351683
תודה.
חשבתי על זה קודם 351495
"שומר ישראל"
הכי טוב שמצאתי בגוגל:
יש שם קישור לסרט וידאו באורך 15 דקות של הרצאה של מנכ"ל הקואופרטיב (אני לא הספקתי לצפות בסרט).
חשבתי על זה קודם 351556
אס''ט הקימה בזמנו חברת שמירה.
אולי מישהו יודע מה עלה בגורלה.
חשבתי על זה קודם 351707
קואפרטיב זה אחת מהצורות החכמות להלחם בתופעת חברות הכוח-אדם והקבלנים.

בימים אלו מתפתח נושא של הקמת קואפרטיב של ארגון המשפחות החד הוריות בדימונה, אני מקדם את הנושא במעטפת הרעיונית מתוך הבנה שצורת התאגדות זו בקואפרטיב תועיל מאוד למצבם הכלכלי של האמהות.

בעבר נעשו מספר נסיונות ואני מאמין שככל שירבו הניסיונות נושא הקואפרטיב יתחזק ויהפוך לשיטת העסקה יעילה וטובה הן למעסיקים והן לעובדים.
חשבתי על זה קודם 351183
אין כזה דבר, "חברת כוח אדם מוסרית". חברת כוח אדם מתנהגת, בהכרח, כמו החברה שהעסיקה את אדרי בעבר. אחרת היא לא תוכל להרוויח, ואף אחד לא פותח חברת כוח אדם מטעמים פילנטרופיים. לכן החברות הללו צריכות לעבור מן העולם. כנ"ל חברות קבלן.
שחברות יעסיקו ישירות מנקים ומנקות, כעובדי חברה. בעלי זכויות של עובדי חברה, כולל הפרשות לפנסיה, ולא בטוח שזה יצא הרבה יותר יקר.
החריגים היחידים הם
1. חברות השמה - שגובות כסף מן המעסיק ולא מן העובד, והעובד נחשב לעובד מן המניין מרגע שהוא נקלט לעבודה.
2. חברות שמתמקדות באספקת כוח אדם לעבודות זמניות.
חשבתי על זה קודם 351346
את מתכוונת שאף אחד לא פותח חברה מטעמים פילנטרופיים. לא רק חברות כח אדם - אף חברה שיש שם בחוץ לא נפתחה סתם. כולן עד האחרונה שבהן נפתחו כדי שבעלי המניות שלהם ירוויחו כסף.

למה את חושבת אסם, אינטל או המכולת השכונתית שלך הוקמו? צריך להעביר גם אותן מן העולם?

זו גישה מעט משונה. מעט. זה גם מוסר בעייתי.
חשבתי על זה קודם 351469
כוונתי היתה שחברות כוח האדם צריכות לעבור מן העולם לא בגלל שהן לא פילנטרופיות - בכל זאת מדובר בחברה ולא בארגון יד שרה, אלא בגלל שהן לא יכולות להתקיים בלא ניצול. לא יכולה להיות חברת כוח אדם שלא מושתתת על ניצול‏1, בעוד שאסם, אינטל והמכולת השכונתית שלי יכולות להרוויח גם בלי זה.

1 אלא אם כן, כפי שכתבתי קודם, זו חברה שמתמקדת בכוח אדם זמני או שהיא חברת השמה.
חשבתי על זה קודם 351512
מדוע חברת כוח אדם לא יכולה להתקיים בלא ניצול?
חשבתי על זה קודם 351529
כי עצם לקיחת אחוז מהמשכורת של אדם היא ניצול על פי ההגדרה הסוציאליסטית. אלא אם היא נעשית על ידי המדינה בכח כדי לממן את תאטרון הבימה.
חשבתי על זה קודם 351531
אני מקווה שלנועה יש הסבר יותר הגיוני מזה.
חשבתי על זה קודם 351604
כי העובדים שהם מעסיקים נחשבים לעובדים של חברת כוח אדם, ולכן אין להם קביעות, וזכויות סוציאליות, והפרשות לפנסיה ועוד כהנה וכהנה.
וזה, גם אם הם עובדים באותו מקום עבודה שנים על שנים.
למשל, קלדניות בימ"ש‏1 מועסקות ב-‏2 חברות כו"א שונות, כדי שלא יוכלו להתאגד, מועסקות 8 חודשים, מפוטרות, מועסקות שנית וחוזר חלילה. גם קלדנית תעבוד 10 ו-‏15 שנים - היא עבדה רק 8 חודשים.
חברות קבלן, זה אפילו יותר גרוע: קבלן מציע הצעות במטרה לזכות במכרז, וידוע שההצעה הכי זולה תזכה. כדי שהוא יזכה במכרז, ועדיין ירוויח, הוא צריך לדחוק את עובדיו כמה שיותר למטה. ככל שיתן להם פחות - ישאר לו יותר.
ואם הוא צריך שישאר לו משהו ע"י קנסות למאבטחים כי הם נשענו על השולחן בזמן משמרת במקום לעמוד 8 שעות רצוף - הוא יעשה את זה‏2.

1 האינפורמציה להלן נכונה ללפני מספר שנים, אם המצב השתנה בינתיים, הריני לברך על כך.
2 כך נהגה חברת השמירה שאבטחה את קמפוס הר הצופים לפני 3 שנים. ובכתבה על כך הוכח שהסכום שהקבלן הציע במכרז לא הספיק לשלם לעובדים שכר מינימום, שלא לדבר על שישאר משהו לקבלן עצמו, ולכן הוא נקט בשיטה המתוחכמת.
חשבתי על זה קודם 351628
העובדים גם אינם מקבלים משכורת של 100000 ש"ח בחודש. וזה בפני עצמו ניצול בלתי מוסרי.

אילו זה היה משכורתם הם לא היו מתעקשים על פנסיה ותנאים סוציאליים. קביעות הם דווקא מאוד היו רוצים.
חשבתי על זה קודם 351630
טוב, את מפרטת כאן את הצורות השונות של ניצול על ידי החברות השונות אבל זה לא מסביר מדוע חברות כוח האדם לא יכולות להתקיים בלי ניצול כפי שאמרת קודם.

אני, אגב, לא סבור שכל הדברים הללו הם בהכרח ניצול. למשל הזכויות הסוציאליות הם בעיקר תשלומים לביטוח לאומי שהוא ממילא סתם מס ואין קשר ברור בין מה ששילמת ומה שקיבלת. עם זאת, ברור שתנאי העבודה שהחברות הללו מספקות עכשיו אינם טובים במיוחד (בלשון המעטה), מה שהופך את השאלה למה אנשים עובדים שם בכל זאת למסקרנת ביותר.
חשבתי על זה קודם 351636
אנשים עובדים שם כי הם לא מוצאים עבודות אחרות. פשוט לחלוטין.
חשבתי על זה קודם 351764
זה עדיין לא הופך את זה להגיוני. אפילו לא מבחינת המעסיק - בהנחה שחברת כ"א לוקחת אחוז מסויים מתוך ההוצאה שלי לכל עובד, אני יכול לגשת לאותו עובד ולהציע לו שכר שהוא נמוך ממה שאני מוציא עליו עכשיו אבל עדיין גבוה ממה שהוא מקבל מחברת כ"א וזו תהיה עסקה משתלמת לשני הצדדים. אז למה צריך את המתווך?
חשבתי על זה קודם 351777
אני נוטה להניח שאתה לא בדיוק יכול לעשות את העסקה שהזכרת, משום שבחוזה שלך עם החברה אתה מתחייב להעסיק את אותו עובד מטעמם.
אבל כמובן, אתה יכול לעשות את אותו דבר עם עובדים שלא הגיעו אליך דרכם, ובהחלט לא ברור לי מדוע עדיף לך לחפש אנשים דווקא דרך כח אדם.
חשבתי על זה קודם 351779
בדיוק בגלל נושא התנאים הסוציאליים.
חשבתי על זה קודם 351879
כלומר - העסקה דרך חברת כוח אדם נעשית כדאית בגלל התנאים הסוציאליים שהמעסיק נדרש לתת. ההפרש שגובה חברת כוח האדם הוא בעצם מעין ''מס פטור מתנאים סוציאליים'' שנגבה מן העובד.
חשבתי על זה קודם 351880
נכון, וחוק אחריות המעסיק בא לשים קץ לתופעה המכוערת הזו.
חשבתי על זה קודם 351886
ומה יקרה אז? לדעתי יש ארבע אפשרויות:
א. כולם ימשיכו לצפצף עליהם (המשך המצב הקיים)
ב. תצמח תופעה עוד יותר מכוערת כדי לעקוף את החוק ולהמשיך העסקה ברמות הקיימות תוך גביית "מס אי הענקת תנאים סוציאליים" גבוה יותר מן העובדים.
ג. התופעה תעלם, ביחד עם הפרנסה של העובדים שיהפכו למובטלים.
ד. העובדים יקלטו במקומות העבודה הנוכחיים ויקבלו יותר שכר + תנאים סוציאליים.

לדעתי אפשרות ד' היא הפחות סבירה. שילוב בין א' וב' הוא הסביר ביותר.
חשבתי על זה קודם 351894
כל עוד הממשלה לא אוכפת את החוקים, וההסתדרות לא נאבקת על אכיפתם (מסיבותיהן שלהן), המחוקק יכול לחוקק עד שתצא נשמתו.
חשבתי על זה קודם 351986
ואם המדינה כן תאכוף את החוקים?
חשבתי על זה קודם 352217
לא הבנתי מה את/ה רוצה לומר (או לשאול).
חשבתי על זה קודם 352225
אני מנסה לרדת לסוף דעתך. אמרת שחוק אחריות המעסיק ישים קץ לתופעה המכוערת אבל בתגובה לכך שאמרתי שאולי תתכן השתלשלות מקרים אחרת אמרת שהמדינה לא תאכוף את החוק ממילא. לשם מה זה טוב, אם כן?
חשבתי על זה קודם 351840
כי אתה מפחד שמישהו יאסור עליך לפטר אותו. אתה מוכן לשלם הרבה תמורת הגמישות של לפטר כשבא לך.
חשבתי על זה קודם 351849
אתה תמיד יכול לעשות את הפטנט של המוזיאון, למשל: לפטר כל עובד פעם בשנה לחודש, ואז להחזיר אותו לעבודה. כך אינך מחויב לתת לו קביעות, ואתה יכול רקק לאותו חודש למצוא עובד זמני במקומו.
חשבתי על זה קודם 351658
ביטוח לאומי מורידים לך בכל מקרה. זה כמו שתגיד שמס הכנסה זו הטבה סוציאלית.
חשבתי על זה קודם 351684
חברות כח אדם מנצלות את העובדים כי המדינה לא מפריעה להם (ולמעשה מאלצת אותם) בכך.
גם המחוקק התרשל (ע''י פרצות חוקיות כגון ''משרת אמון'' וכו') וגם הרשות המבצעת (משרד העבודה) מתרשל באי אכיפה של חוקי העבודה הקיימים (שכר מינימום, עבודה בשבת, תנאים סוציאליים וכו').
אפילו ההסתדרות מועלת בתפקדיה, לא מגנה על עובדים אלו אלא רק על האינטרסים של הועדים החזקים.
כל הנ''ל גורמים לתנאי שוק כאלה, שאפילו אם בעל חברת כ''א רוצה להיות הוגן לעובדיו, הוא לא יכול, שכן אז לא יוכל להתחרות עם אלו שמנצלים את עובדיהם.
חשבתי על זה קודם 351703
המדינה אומנם מתרשלת בתפקידה ‏1 אולם לא זה מה שמאפשר הפרת חוק. החוק מופר בגלל שיש אינטרס לכל הצדדים להפר אותו. העובדים רוצים לעבוד והמעסיקים רוצים להעסיק. בדיוק כמו בסמים, אין סיכוי להצליח באכיפה.

1 וב"ה שהיא מתרשלת. תאר לעצמך אם המדינה היתה נותנת לנו את כל האכיפה והרגולציה שמגיע לנו בהתאם לתשלום
חשבתי על זה קודם 351706
העובדים רוצים לעבוד במקום שלא ינצל אותם. אם הנורמה בשוק העבודה היא ניצול, אין להם ברירה אלא לכוף ראשם ולקבל מה שנותנים. תפקידה של המדינה למנוע ניצול ע''י אכיפת נורמות סבירות בשוק העבודה.
חשבתי על זה קודם 351756
אני מציע שמישהו יגדיר ניצול. זה יכול לעזור לדיון.
חשבתי על זה קודם 351708
יעקב, המדינה מתרשלת בגדול בכל נושא אכיפת זכויות עובדים זו עובדה בלתי נתנת לערעור.

אבל מכאן לבוא להאשים גם את העובדים שהם נותנים יד לחוסר אכיפת החוק זה חוסר הבנת כללי המשחק.

עובד שניפגע בזכויותיו לא יפסיד את מקום עבודתו בעקבות תלונה על הפרת זכויותיו, אולם עובד יגש ויתלונן על מעביד עושק רק במידה והוא יבין שהמדינה עומדת לצידו ותגן עליו וכל עוד עובד מבין שהוא מופקר ע''י השלטונות ולמעשה גם יודע שהשלטונות תומכים במעסיק, הוא לא יגש להתלונן על המעסיק.

עצוב לי שאתה משווה את המאבק למען זכויות העובדים למצב של סחר בסמים.

אני דווקא תומך מאוד שכל נושא אכיפת זכויות עובדים יועבר לטיפולם של משרדי עו''ד וארגונים חברתיים שיהפכו לזרוע האכיפה של הממשלה (משרדי העו''ד והארגונים החברתיים יתפרנסו מהכנסות שיוטלו על מעסיקים מפירי חוק)
חשבתי על זה קודם 351715
מעניין, אתה מציע שהשוק יתערב במקרים של כשל רגולטורי שלטוני.
היפוך יוצרות מעניין.
חשבתי על זה קודם 351754
העובדים רוצים לעבוד במקום שהכי טוב להם מהאופציות הקיימות. במקרים רבים מדובר על עבודה לא חוקית כמו ההיא שמעבירה למעסיקה כסף במזומן כל חודש. אי לכך, הרשויות יכולות רק להיות מטרד ולא למגר את התופעה ‏1.

מדוע עובדים מוכנים לעבוד בתנאים אלו ולא יוצאים למלחמה? כנ ראה שהאופציה של מלחמה נראית להם יותר גרועה - ואתה ראייה לכך.

מבחינת ההתנהלות של המדינה, היא צריכה להסיר את הרגולציה ולאפשר לאנשים לסחור זה עם זה בלי אילוצים. או אז, רוב העוולות ייעלמו כעשן יכלה. להזכירך, הצורך בחברות כח אדם נבע בעיקר ממוסד הקביעות שהמדינה כפתה.

1 בדיוק כמו בסמים. אני מדגיש שההשוואה היא רק לגבי העובדה שיש שני צדדים המעוניינים בעבירה.
חשבתי על זה קודם 351757
האם אתה בעד הסרת כל הרגולציות, כולל החוק שאוסר העסקת עובדים בשבת? (/שישי/ראשון לפי דתם)
חשבתי על זה קודם 351759
בוודאי. אתה מתכוון לרדוף אחרי אנשים ולמנוע מהם לעבוד בשבת? איך בדיוק?
חשבתי על זה קודם 351765
אני לא רוצה למנוע מאנשים לעבוד בשבת, אלא להעביד אנשים אחרים בשבת ("חוק שעות העבודה והמנוחה" http://www.moit.gov.il/NR/old_res/D01D2C27_65F9_4483... )
חשבתי על זה קודם 351841
זה נשמע כאילו מדובר על חטיפה. אנשים תופסים אנשים בכח ומעבידים אותם. כאשר עבירות נעשות בהסכמה קשה מאוד למדינה לחשוף אותם.
חשבתי על זה קודם 351871
כאשר למעביד יש עמדת כח ברורה מול העובד (וזה המצב בשוק העבודה הישראלי), מדובר באילוץ, פשוטו כמשמעו.
זוהי אותה הסכמה כמו הסכמתה של המזכירה לשכב עם הבוס, כי היא פוחדת שהוא יפטר אותה (והוא אפילו לא חייב לומר כך מפורשות).
חשבתי על זה קודם 351912
ישנו מחיר מסויים שבו המזכירה והעובד לא יסכימו לעבוד, למשל אם לא יהיה כלל משכורת. כלומר, המעסיק פשוט מנסה לשלם הכי מעט שהוא יכול והעובד מנסה להשיג הכי הרבה שהוא יכול.

הבעייה שאתה מעלה היא ששוק העבודה היא שוק של קונים בלבד. המעסיק הוא מלך ויכול לעשות כרצונו והעובד נאלץ להסכים לעבוד בתנאי ניצול. ולא היא.
יש בארץ 200000 מובטלים אשר בחרו לא לעבוד בתנאים אלו. אחד מהם הוא ג'קי אשר באומץ רב לקח סיכון והוקיע את ההתנהגות הנלוזה של מעסיקו. הוא העדיף אבטלה גאה על עבודה משפילה. כך יכול כל אחד לעשות. בנוסף, יש עשרות אלפי מקומות עבודה בנקיון, מטפלות ‏1 וחקלאות ואין מעוניינים. אנשים מעדיפים עבודה בשכר נמוך, השפלות ואף במקרים קיצוניים הענות להצעות מגונות, על פני עבודה בנקיון וטיפול בתינוקות. זוהי בחירתם.

1 טוב צריך מוכנות לא לטלטל תינוקות
חשבתי על זה קודם 351915
תגיד, גם כשמכוונים למישהו אקדח לפרצוף, יש לו את הבחירה (לשיטתך) אם להיענות לתביעה או לשאת בתוצאות?
חשבתי על זה קודם 351917
בוודאי. אבל כאן מדובר בשימוש באלימות כדי להשיג הסכמה ולא שימוש בכסף. לכן לא מדובר בהסכמה ומשטרה שתראה יעילות תצליח למגר את התופעה כי אנשים לא יפחדו להתלונן.
לעומת זאת, כאשר אנשים בוחרים לעבוד בתנאים אלו ואחרים, המשטרה יכולה להשקיע כמה שהיא רוצה. היא רק תצליח לשנות את המחירים, בהתאם לעלות ההתחמקות מהמשטרה.
חשבתי על זה קודם 351919
אבדן פרנסה הוא איום לא פחות קטן.
חשבתי על זה קודם 351930
אובדן פרנסה הינו פיקציה. היא יכולה לעבוד בנקיון בתים או בהשגת הבטחת הכנסה. היא בוחרת את מקום העבודה הזה כי הוא נוח לה מהחלופות.
חשבתי על זה קודם 351931
מאין אתה יודע? אתה נוהג לשוחח עם עובדות ניקיון?
חשבתי על זה קודם 351900
הדברים שאתה אומר על האפשרות של עובדים להלחם הם תיאורטיים בלבד. אני הייתי גם מעביד ואני מכיר את השיטות של מחיקת חלק מהאישיות של העובדים. בעשרים השנים האחרונות מתנהלת התקפה שיטתית על עובדים שכירים בעוצמות שונות. אני לוקח כהתחלה את התאריך השרירותי של ממשלת האחדות הלאומית של פרס-שמיר והתכנית לייצוב המשק.
חשבתי על זה קודם 351956
אתה צודק שעובדים רוצים לעבוד במקום שהכי טוב להם, השאלה היא האם עומדים לרשותם מגוון אופציות לתעסוקה במרחב החיים המשפחתיים שלהם, כשישנה תופעה שיש מעביד אחד גדול באזור האופציה למקום עבודה טוב יותר מתבטלת, כשיש אבטלה עמוקה באזור המרחב חיים שלך אתה יודע בוודאות שאם תתפטר או תפוטר אין סיכוי למקום עבודה חלופי.

אופצית המאבק של עובדים לא קיימת לאחר מספר נסיונות שנחלו כישלון חרוץ בעיקר לאור התערבות ממשלתית בוטה ראה מקרה מאבק נהגי מטרודן ב''ש, ראה מקרה חיפה כימיקלים שיוצרים אוירה שאין טעם לנסות להאבק במעסיקים שהממשלה תומכת בהם.

לאפשר סחר בין בני אדם בצורה חופשית ללא הגנות ומגבלות תוביל לדרויניזם אכזרי ביותר שבו נקיא מקרבנו את החלשים ולמעשה נהפוך אותם לעבדים נרצעים.
חשבתי על זה קודם 352000
הפסקה השלישית שלך אינה נובעת משתי הפסקאות הראשונות.
המרחב בו אתה גר הינו מרחב עם מעט מאוד תעסוקה. למה? בגלל מעורבות ממשלתית. שים לב, שבהעדר מעורבות ממשלתית נוצרות שכונות המלאות באנשים בעלי יכולת השתכרות נמוכה ליד העיר הגדולה. כך קרה למשל במהפכה התעשייתית. בישראל (ואולי בעוד מקומות) יש תופעת פלא - הצטברות גדולה של בעלי יכולת השתכרות נמוכה בפריפריה. הצטברות זאת בפריפריה נובעת ממדיניות ממשלתית.
מכיוון שאיני בז לאף קונספירציה עד שהיא נבדקת, איני מוציא מכלל אפשרות שהדבר נעשה כדי להעשיר את בעלי ההון בכח עבודה זול.
חשבתי על זה קודם 352129
לגבי הקונספירציה אני יכול להוסיף לך מימד של מחשבה.

ברגע שהחל תהליך ההפרטה של מפעלי ים המלח נוצר מצב שמפעלים בעיר דימונה שנתנו שרותים לתעשיה של כימיקלים לישראל (ים המלח-רותם אמפרט, פריקלאס, תובלה) של מסגרות, צביעה, מתכת, שיפוץ וחריטה פשוט ניסגרו ונעלמו מהתעשיה בעיר דימונה.

במשך ה - 15 שנים האחרונות בדימונה לא הוקם מפעל תעשייתי אחד ולעומת זאת נסגרו הרבה מפעלים קטנים בעיר.

הטענה המרכזית שלי בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" היא שנותק הקשר בין העיר דימונה להתפתחות מפעלי כימיקלים לישראל.
חשבתי על זה קודם 352134
''איני בז לאף קונספירציה עד שהיא נבדקת''
לעומת
''איני מתייחס ברצינות לאף קונספירציה עד שהיא נבדקת''

כל התורה על רגל אחת.
חשבתי על זה קודם 351704
לצערי לא הצלחתי להחזיק מעמד ולראיה העסק קרס וגרם למשפחתי ולי נזק אדיר שעד להיום לאחר שמכרנו את דירת הוריי ודירתי, אני משלם עדיין חובות שלא הצלחתי לשלם במסגרת (איחוד תיקים) היתה לי אפשרות לפתוח בתהליך פשיטת רגל אבל נמנעתי מלעשות זאת בכדי לעמוד בהתחיבויות שלי, ואני עושה זאת כ 20 שנה ברציפות.

לכן לצערי לא אוכל לקבל את המלצתך לשוב לחיים עיסקיים ואם אני יוסיף את דעתי על חברות כוח-אדם תבין שהנושא לא יכול להיות ישים מבחינתי.

חברות כוח-אדם הם אחת מהבעיות החמורות במדינת ישראל שהובילה את יצירת המעמדות בחברה הישראלית והסירה לחלוטין את אחריות המעסיק על עובדיו וחמור מכך חברות הכוח-אדם בנו את חוסר הביטחון התעסוקתי שמאפשר לעובדים לבנות את חייהם המשפחתיים וכשאין לך ביטחון תעסוקתי אתה חי בלי עתיד.

את חברות הכוח-אדם יש להוציא אל מחוץ לחוק או לחלופין להגביל את גודלם בצורה משמעותית, זה יכול להיות שלב ראשוני בהחזרת השפיות בנושא העסקת עובדים בישראל.

סחר האדם בחברות הכוח-אדם הוא שמוביל לתנאי העסקה של עבדות מודרנית וצריך להלחם בתופעה החמורה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים