אפקט ההליכון 352078
בספרו "רציונאליות, הוגנות, אושר" דניאל כהנמן מתייחס לשאלה האם כסף עושה אנשים יותר מאושרים.
מסתבר שמעל לרמת הכנסה די סבירה, מליונים לא עושים את האנשים ליותר שמחים. די מהר אנשים מתרגלים לרמת החיים שלהם והם לא מרגישים מאושרים בזכותה. בנוסף לכך, הסטנדרטים שלהם עולים בהתאם והם שואפים ליותר. התופעה הזאת נקראת 'אפקט ההליכון'.

מהמחקרים שהוא מספר עליהם בספר נראה שהגורם העיקרי בתחושת האושר של בני אדם הוא... הביולוגיה שלהם. יש אנשים שנולדים מאושרים יותר מאחרים. כנראה שזה משהו בגנים. עלו על זה כשבדקו את רמת האושר של תאומים זהים שהופרדו בלידתם וגדלו בתנאים שונים ‏1. מסתבר שרמת האושר שלהם הייתה מאוד דומה. אל תשאלו אותי איך הוא משווה את רמות האושר, הספר כרגע אצל ידידה שלי, אחרת הייתי פותח אותו שוב ומספר לכם.
כדי לא להרוס לו המכירות אני לא אגלה מה הגורמים האחרים לאושר.

1 התאומים האלו מופיעים בכל כך הרבה מחקרים. איכשהו יש לי הרגשה שמדובר בשני זוגות תאומים בסך הכל ועליהם עושים סטטיסטיקות מכאן ועד הודעה חדשה.
אפקט ההליכון 352153
אני דווקא חושבת שיש קונספירציה בין חוקרי התאומים לבין המטפלים בהפריה מלאכותית - שמספקים להם תאומים חדשים כל פעם כשהישנים מזדקנים מדי או משהו.
אפקט ההליכון 352154
כן, ומשלמים לעושי הקעקועים שלהם שיעשו להם אותו קעקוע באותו מקום בדיוק.
אפקט ההליכון 352159
בקיצור, הכל תיאומים.
אפקט ההליכון 352160
עכש''ז הוא פשוט משתמש בדיווחי האנשים עצמם. פעם היה באייל פתילון קטן בנושא.
אפקט ההליכון 352180
כהנמן הוא פסיכולוג ולא ביולוג ולכן סביר שהוא משתמש בתשובות של האנשים ולא במדידות של פרמטרים ביולוגים (לחץ דם, רמות הורמונים שונים בדם, מדידת פעילות באזורים שונים במוח וכדומה), אבל אין בזה כדי לפסול את הגישה שלו באופן גורף.
אם השאלון בנוי כך שהוא משקף נאמנה את תחושת הנחקר אז הנה יש לנו שאלון למדידת אושר. אני אבקש מידידה שלי שתחזיר לי את הספר, אם זה יקרה במהרה בימנו (אמן) תקבל תשובה בקרוב.

סליחה על הבורות, אבל מה פרוש ראשי התיבות עכש"ז?
אפקט ההליכון 352181
עד כמה שאני זוכר.

הספר אצלי בבית, כך שאוכל להעיף בו מבט הערב.
אפקט ההליכון 352211
זה לא בדיוק ''ספרו'', זה יותר אוסף מאמרים שלו ושל עמיתיו. (בעריכת מיה בר הלל). בכל אופן, מומלץ.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים