ועדת חקירה 35460
אירוע הפיגוע במגדלי התאומים ובפנטגון לווה (עבור מי שרוצה לחפש), בהמון מחדלים במודיעין, בהבטחת טיסות אזרחיות, בהבטחת אתרים רגישים ע''י חיל האוויר, בהפגנת מנהיגות מצד הנשיא וכדומה.
בכל זאת, בניגוד למה שהיה ודאי קורה אצלנו אחרי שורה כה ארוכה של מחדלים, אין שום דרישה בקרב הציבור האמריקאי להקמת ועדת חקירה ממלכתית.
בכך הם שונים מאתנו ללא הכר.
אני חושב שבנקודה זו אנו החולים והם הבריאים.
ועדת חקירה 35489
הממשל אצלנו ואצלם שונה לגמרי. בארה''ב, המדינה אינה אחראית למחדלים כאלו. הפרדת רשויות וכאלה. שם מצפים שהאחראים למחדל יפוטרו גם בלי ועדה ציבורית. אצלנו - קצת יותר קשה להאמין בכך...
ועדת חקירה 35502
בדיווחים מארה"ב, גיל תמרי (ערוץ 1) מרבה לציין את התגייסות התקשורת האמריקנית ואת היעדר הביקורת. גם ההתרשמות הבלתי-אמצעית שלי (CNN USA, NBC, FOX NEWS, ABC) היא שהתקשורת האלקטרונית מיהרה להתחייל ולהשתיק קולות ביקורתיים (והדובדבן שבקצפת הוא דגל הכוכבים והפסים שהתנופף 24 שעות ביממה בגרפיקה של CNN, ומן הסתם ממשיך להתנופף שם. מישהו יכול לדמיין מה היה קורה לתחנה ישראלית שהיתה מניפה את דגל ישראל ולא ביום העצמאות?). בעתונות המודפסת, התרשמתי שהמצב טוב יותר (למשל, אתר האינטרנט של השבועון TIME, אחיה של CNN, מדבר מהרגע הראשון על מחדל מודיעיני).
ועדת חקירה 35770
על כך שהיה שם מחדל מודיעיני אין כלל ויכוח.

אגב, זה לא המקרה הראשון ולצערנו האחרון שמחדלים כאלה קרו ויקרו.

וראה:

מבצע ברברוסה הודיעו לסטאלין והוא התעלם.
מתקפת פרל הרבור הודיעו לפיקוד על המתקפה אך הוא התעלם.
מלחמת יום כיפור הודיעו לצמרת המודיעין אך היא התעלמה.

אך מה שיותר חשוב כרגע וצריך לשמש לנו דוגמא הוא שהאמריקאים יודעים להתאפק ולהשאיר את מלחמות הגנרלים וההאשמות הפנימיות למועד מאוחר יותר ובנתיים להראות לפחות סולידריות מלאה ולא לחטט בפצעים פתוחים ולהאשים אחד את השני.
תיקון 35819
הידיעה על תזוזת היפנים לפני מתקפת פרל הרבור אמנם הגיעה אל האמריקנים, אך לא תורגמה בזמן. מכאן שאמנם היה כשל מודיעיני, אך לא היתה *התעלמות*, אלא חוסר כ"א.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים