355173
האמריקאים, אכן, ירדו סופית מהפסים.
ספרים כאלה ואחרים 355180
לכשתזמין את מיין קאמפף בספרית האוניברסיטה, אני מבטיח לך שלא יעצרו אותך אבל יסתכלו עליך עם פרצוף עקום.
ספרים כאלה ואחרים 355181
א. לדעתי נכתב מתישהו באייל ש"מיין קאמף" לא תורגם במלואו לעברית אלא רק חלקים נבחרים, לצורך לימוד ומחקר.
ב. גם אם כן תורגם, כאן משחק לטובת המזמין אלמנט האי-סבירות: הזמנת "מיין קאמף" בישראל לצרכים לא-לימודיים נתפשת, לדעתי, כלא סבירה בעליל, כך שבספריה לא יסתכלו עליך בפרצוף עקום אלא יניחו שאתה עושה זאת לצרכי לימוד ומחקר.
ספרים כאלה ואחרים 355312
ב. לפני כעשור יצאתי בעוונותי עם פאוסט של גתה והשומר (ייאמר לפחות לזכותו שידע מי זה גתה) נאנח ושאל מדוע אני נזקק לקרוא ספרות גרמנית.
ספרים כאלה ואחרים 355313
וכמובן ששכחתי להגיד ''להבדיל'' ועמכם הסליחה.
ספרים כאלה ואחרים 355321
נשמע מרתק, לצאת עם פאוסט.
ספרים כאלה ואחרים 355415
יצא לי לראות פעם סטודנט עם ''רעב'' של קנוט המסון ביד אחת, וסנדוויץ' ביד השניה.
ספרים כאלה ואחרים 355423
לי יצא פעם לראות סטודנט עם ''החטא ועונשו'' של דוסטוייבסקי ביד אחת, וגרזן ביד השניה.
ספרים כאלה ואחרים 355901
לי יצא פעם לשבת במסעדה, להחזיק לי מונדה ביד האחת ולדבר על לייבניץ.

_____________
ומה עם היד השניה? אותה דאגתי לנפנף באוויר כדי לנסות להסתיר את העובדה שאני לא יודע על מה אני מדבר.
ספרים כאלה ואחרים 355980
אז מזה מבינים שפיקששת את אינפי 1?
ספרים כאלה ואחרים 356044
לא.

מזה מבינים שאני מתקשה בהבנת הטענות הפילוסופיות של המר בחור הנ"ל ("המונדולוגיה"), אבל זה לא מפריע לי להעלות אותן במהלך שיחה, על מנת להראות יותר חכם ממה שאני באמת :)

מזה גם מבינים שמשחק המילים לי-מונדה לא היה מוצלח במיוחד.
ספרים כאלה ואחרים 356046
לי-מונדה הוא משחק מלים מוצלח בהחלט. לי מונדה - לא.
ספרים כאלה ואחרים 356060
אם אתה אומר.
ספרים כאלה ואחרים 356098
איש יושב עם זוג חברים במסעדה. מגיעה המלצרית ושואלת: "מה תזמינו?".
עונה האיש: "לי-מונדה. לה-זניה, ולו ספגטי".
שואל אותו חברו:" רגע, מה איתי? בשבילי אין לך איזה משחק מילים, חידוד לשון, שנינות, משהו?"
עונה לו האיש: "בו-לו-נז".

בהגיה הנכונה ובנסיבות המתאימות, זה יכול להצחיק.
ספרים כאלה ואחרים 355470
לוא דווקא. אני אישית דווקא הייתי מוכן, אם היה לי קצת יותר זמן,לקרוא את מיין קאמף. מעניין לראות כיצד בדיוק מנמק היטלר את התורה המוזרה שלו, מה כתוב בספר ומה לא כתוב בו. למשל, מה כתב האוסטרי הנמוך ושחור השער על העם הגרמני ועל הגזע הארי?
ספרים כאלה ואחרים 355642
אף אחד מראשי הנאצים לא נראה נורדי, גבלס נראה פחות נורדי מהיטלר.
מכל מקום, בתיאוריות הגזע הנאציות לא היה הרבה מן החידוש, אלא חזרה על תיאוריות עליונות גזעית של סטויארט צ'מברלין (אנגלי שהאמין בעליונות הגרמנים, והשפיע על היטלר רבות), של ז'וזף גובינו הצרפתי (שהאמין שהצרפתים יושבי נורמנדי הם עליונים ולעומת זאת בגרמנים דבק דם סלאבי ולכן הם פחותים) ומבחר אנטישמיות משל ראש עירית וינה בתחילת המאה שהיה מסית אנטי יהודי.
ספרים כאלה ואחרים 355702
גרינג?
ספרים כאלה ואחרים 355723
גרינג היה בעל שיער חום.
ספרים כאלה ואחרים 355716
לואגר
ספרים כאלה ואחרים 355722
נכון. משום מה שמו פרח מזכרוני.
ספרים כאלה ואחרים 355727
ריינהרד היידריך (AKA "המפלצת הבלונדינית").
ספרים כאלה ואחרים 355729
הוא באמת היה בלונדי, אבל בוא היה ''רק'' הממונה על צ'כיה. ראשי המנגנון הנאצי היו היטלר, הימלר, גרינג, בורמן, הס, גבלס, פון ריבנטרוף.
ספרים כאלה ואחרים 355731
אם כבר בתקופה הזו עוסקים, יש ספר שכתב עיתונאי אמריקני (פרד אקסנר - "זהו האויב") תוך כדי המלחמה על התקופה שבין 1935 ל1942. הוא נותן תיאור עיתונאי מעניין שלא מוצאים בד"כ בספרי ההיסטוריה על התקופה ועל אישיותם של מנהיגי הנאצים וגם מספר על הידיעות הראשונות על השואה. הוא ירד מן הדפוס מזמן אבל קיים באנגלית בספרית אונ. ת"א (שמו של המחבר באנגלית הוא Oechsner, Frederick)
ספרים כאלה ואחרים 355732
הוא לא היה רק ממונה על הפרוטקטוראט של מורביה. הוא היה ראש ה-rsha המשרד המרכזי לבטחון הרייך- איש בעל עמדת כוח מאד חזקה אך בדרגה שניה להיטלר, גרינג, הימלר. בורמן היה איש מפלגה חזק אך לא הדרג הראשון של מנהיגי הרייך. כשבורמן הגיע לשיא כוחו-היידריך כבר היה שוכן עפר.
ספרים כאלה ואחרים 355757
The sad truth is that the gentiles hate us not for being jewish, but for the message that we convey : we are jewish we are much smarter and better than you are. And this what i believe contributed to the demise of so many of us.
ספרים כאלה ואחרים 355758
I'm not so sure that the inflation of Jewish bright minds at the end of the 19th century and the beginning of the 20th still remains. Chinese emmigrants are much better.
ספרים כאלה ואחרים 355750
אולי קצת הערכות מיד שנייה, יחסכו לך את המאמץ: נטען שהספר של היטלר (שתוכנן להיות כרך ראשון בסדרה "אנציקלופדית" על עולמו, קורותיו והגותו של היטלר (כמו נניח ספרי צ'רצ'יל), אך מפאת עיסוקיו האחרים נותר בודד) הוא משעמם במיוחד ובלתי קריא בגלל החזרות הבלתי פוסקות והאובססיביות על אותם רעיונות והזרם האסוציאטיבי המשוטט ללא כיוון ומטרה המאפיין את היטלר. בגלל סבך התסכולים האישיים, ההיסטוריה האישית העלובה שלו, כשלונותיו כאמן והצורך המכריע שלו למחוק את המימד האישי שלו לטובת תדמית הפיהרר- המנהיג הלאומי, היטלר היה אדם "ריק" - חסר כל אישיות פרטית משמעותית מעבר לתדמיתו הפוליטית (נטול הומור וללא קשרים אישיים משמעותיים שאינם פוליטיים מלבד אולי אימו. על קשריו עם אווה בראון הגרמנים למדו רק אחרי מותם). מסיבה זו (היטלר נשלט באופן אובססיבי ע"י הצורך להמציא את עצמו ולהכחיש את העובדות ההיסטוריות שלא תאמו את תדמיתו) הספר הוא גם בלתי אמין לגבי הפרטים וההיסטוריה האישית שלו (למשל הוא טוען שהיה חבר מס' 7 במפלגה הנאצית כאשר למעשה היה מס' 555).
יחד עם זאת, היטלר ניחן בזכרון מצויין ובתפיסה אינטואיטיבית מצויינת של המגבלות והפגמים של האנושות, כך שבתוך ים המלל והפרנויות, יש גם אבחנות חדות מאוד על פסיכולוגיית ההמון וטיבה של תעמולה (אמירות שהרבה פעמים מיוחסות בטעות לגבלס שרק ציטט מן הספר).
אאל"ט הספר דוקא תורגם לעברית בהוצאה מדעית לפני מספר שנים.
ספרים כאלה ואחרים 355762
"מאבקי" תרגום ירון דן, עריכה מדעית משה צימרמן ועודד היילברונר, יצא לאור בהוצאת אקדמון, 1992.
ספרים כאלה ואחרים 356084
את הספר עצמו לא ראיתי, אבל חיפוש באתר האוניברסיטה העברית מגלה שמדובר על פרקים מתוך, ולא הספר השלם.

ספרים כאלה ואחרים 356101
מקריאה, הפרקים האלה מספיקים מאד.
ספרים כאלה ואחרים 356128
אתה ממליץ?
ספרים כאלה ואחרים 356202
נראה לי שהוא ממליץ על המספיקות.
ספרים כאלה ואחרים 355776
הם התחילו את הספירה מ-‏500, אז יוצא שהוא היה חבר מספר 56 (לפי החשבון) או 55 (כפי שנטען בכל המקומות שנתקלתי בהם - כנראה התחילו למעשה את הספירה מ-‏501).
ספרים כאלה ואחרים 358871
בינתיים התברר לי שהספר יצא ב-‏2 חלקים ויותר מאוחר יצאה מהדורה שכללה את 2 החלקים (זו הגרסה שניתנה לכל זוג טרי ברייך ה-III).
ספרים כאלה ואחרים 358884
עצות טובות לחיים טובים.
הערות אגב 355780
היטלר דווקא היה ממוצע בגובהו - 175 ס"מ, פחות או יותר (5 רגליים ו9 אינצ'ים).

ואגב - אוסטריה היא אומה גרמאנית, שפשוט הייתה כבר מעצמה חזקה מדי (תחת האימפריה האוסטרוהונגרית) כאשר ביסמארק החל בתהליך איחוד המדינות הגרמאניות תחת שלטון פרוסי (מה שידוע בתור הרייך השני, או פשוט גרמניה) ולכן לא נכבשה יחד עם כל השאר. מקור השם אוסטריה, למיטב ידיעתי, הוא בקיצור הכינוי "הרייך המזרחי" או משהו בסגנון.
הערות אגב 355781
ביסמארק בחר את ''גרמניה הקטנה בלי אוסטריה כי רצה הומוגניות גרמנית.
הערות אגב 355818
לא מכיר את הטענה הזו. בכל מקרה מסע הסיפוחים כלל לא מעט מיעוטים, כך שהטענה נשמעת קצת מוזרה.

הנרטיב שאני מכיר, לפחות, הוא שאוסטריה היתה אז מדינה גרמאנית מובהקת בדיוק כמו פרוסיה, אלא שכמתחרה העיקרית של פרוסיה על ההגמוניה הפאן-גרמאנית, התנגדה למסע הסיפוחים של ביסמארק. מלחמת פרוסיה-אוסטריה התנהלה בדיוק על נושא זה, והסתיימה בניצחון של ביסמארק שהספיק כדי להשאיר את אוסטריה מחוץ למערכה, אבל היה רחוק מלהספיק כדי לכבוש גם אותה בכוח. אין לי מושג מה היה עושה ביסמארק אם היה יכול לכבוש גם את אוסטריה (או לספח אותה בלי התנגדות ממשית), אבל אני מניח שמה שהניא אותו לא היה שלושה וחצי צ'כים שגרו בוינה.
הערות אגב 355819
אוסטריה קדם 1918 היתה "אוסטרו-הונגריה" ולא Oesterreich של היום. היא היתה מדינה דואלית עם שוויון מלא להונגריות, ללא נטיות גרמניות לאומניות. (הצ'כים היו מיעוט מדוכא ולא שייכים לעניין). הנראטיב שאתה מציע לא כל כך מתיישב עם זה.
הערות אגב 355905
הונגריה נכבשה מידי העות'מאנים על ידי האימפריה האוסטרית, ורק לאחר מאות שנים (בהם ניסו ההונגרים גם למרוד נגד השלטון האוסטרי) ההונגרים קיבלו מעמד שווה זכויות בתוך האימפריה ששינתה את שמה לאימפריה האוסטרו-הונגרית.

בכל מקרה, כפי שאמרתי, אוסטריה הייתה מעצמה אזורית - גרמאנית בדיוק כמו פרוסיה - כאשר ביסמארק החל במהלכים לאיחוד גרמניה תחת הגמוניה פרוסית (בערך באותן שנים בהן הפכה האימפריה האוסטרית לאוסטרו-הונגריה), ולכן ביסמארק לא יכל אפילו לחשוב על לספח גם את אוסטריה. כאן מתחיל וכאן נגמר ההבדל האתני בין אוסטרים לגרמנים, שבעצם משמעותו הוא סכסוך בין אוסטרים (גרמאנים) לפרוסים (עוד גרמאנים).
הערות אגב 355878
על מה אתה מדבר? הבעיה העיקרית של הקיסרות ההבסבורגית היו הלאומית שבשליטתה. הונגרים, אוקראינים, סרבים, סלובנים, צ'כים, סלובקים, קרואטים פולנים (גם הגרמנים שלטו על פולנים כך שזה אינו משנה). איזה שנים וחצי צ'כים. הגרמנים היוו מיעוט בקיסרות.
הערות אגב 355906
לא אמרתי שהגרמנים לא היו מיעוט בתוך כל שטחי הקיסרות. אמרתי שעצם העובדה שלאוסטרים הייתה אימפריה משל עצמם גרמה לכך שהם יוותרו מחוץ לגרמניה המאוחדת. גם תחת השלטון ההבסבורגי היו טריטוריות לאומיות ברורות יותר או פחות, ובהן חבל הארץ הקרוי אוסטריה, בו היה רוב מוחץ לגרמנים.
הערות אגב 356082
התמונה היתה יותר מסובכת. אבל איציק ש. צודק בכך שה"תכנית הגדולה" של ביסמארק היתה כינון אימפריה לאומית גרמנית. הכללת אוסטריה ברייך הגרמני לא היתה בכלל אופציה מהרבה מאוד סיבות שהעיקרית בהן היתה שאוסטריה באותם ימים עדיין נחשבה מדינה חשובה וגדולה יותר מפרוסיה. צרוף אוסטריה לרייך משמעותו היתה ויתור של פרוסיה על ההגמוניה ברייך הזה, וזה כלל לא עלה על דעתם. האופציה שכן עלתה, היתה קריעת שטחים של אוסטרו-הונגריה (עם גרמנים וגם עם סלבים) לטובת הרייך החדש.
ביסמארק כמובן לא כבש שום שטח גרמני בכוח (זה היה למעשה איחוד מרצון) מלבד שניים. השטח הראשון היה שלזויג-הולשטיין (שהיו בה גם דנים). הסיפוח הזה גרם לסכסוך בין פרוסיה לאוסטרו-הונגריה שהסתיים בנצחון בזק של פון-מולטקה הגרמני בסדובה (1866). מולטקה ובעיקר הקייזר שנטיותיו האבסולוטיות הלכו והתפתחו להתנגשות עם ראש הממשלה האוטוקראטי שלו ביסמארק, רצו להביס את האוסטרים ולספח שטחים נרחבים שלהם לפרוסיה. ביסמארק השתולל מזעם ואיים להתפטר, עד שהקייזר נכנע לרצונו והסכם מהיר נחתם עם האוסטרים שהיה די נוח כלפיהם. ביסמארק היה היחיד ששמר על "אחדות המטרה" והפרדת היריבים. הוא הבין שהמכשול בפני איחוד גרמניה הוא לא גרמני (למרות האיבות ההיסטוריות למשל בין הבווארים הקתולים ברובם לפרוסים הלותרנים), אלא ההתנגדות הצרפתית. הוא הציע לאוסטרים הסכם נוח מאד, תמורת הנייטרליות שלהם בקרב הגדול שתכנן: פרוסיה-צרפת (1870-1871). הנצחון הגרמני הגדול הזה הסתיים בסיפוח השני: אלזס-לוריין (שוב בחלקה צרפתית).
צריך לזכור שגם לאחר האיחוד, גרמניה היתה פדרציה מבוזרת למדי. גם במלה"ע ה-I לבוואריה היה בית מלוכה וצבא משלה. ואפילו היום גרמניה היא אולי המדינה הפדרטיבית ביותר באירופה.
הערות אגב 356088
האם אי הכללת אוסטריה הקתולית בגרמניה המאוחדת, לא נבעה גם או בעיקר, מהשאיפה להפוך את הגרמנים הקתולים בדרום גרמניה למיעוט מול רוב פרוטסטנטי?
הערות אגב 356099
אני לא יודע. הנקודה היא שהכללת אוסטריה בגרמניה המאוחדת כלל לא היתה על הפרק באותו זמן. (נראה לי שמאז מלחמת שלושים השנה יחסי הדתות הנוצריות בגרמניה די נינוחים. בכלל נראה שהגרמנים אינם נוצרים אדוקים במיוחד).
הערות אגב 356100
אני זוכר שקראתי שביסמרק נאבק במפלגה הקתולית שאיימה על הריכוזיות שהנהיג כי הייתה נאמנה קודם לכל לאפיפיור.
הוא עשה זאת במסגרת מה שנקרא הקולטורקאמפף, מלחמת התרבות במהלכה הוא העביר חוקים אנטי קתוליים.
הערות אגב 356113
מעניין. היות והפרוסים אינם קתולים, אני מנחש שהקתולים (כשליש מן הגרמנים) המרוכזים בדרום ומערב גרמניה גם לא התלהבו מ''איחוד גרמניה'' - משאת נפשו של ביסמארק. כאשר מכנים את ביסמארק אוטוקראטי -הכוונה היא שהוא נאבק בכל גורם פוליטי אחר (הסוציאליסטים, המלוכנים והנה גם הכנסייה) כדי להחליש אותם.
ספרים כאלה ואחרים 355989
בהנחה שהתייחסת לסעיף ב' שלי, הרי שהצורך שאתה מתאר שקול לצורך לימודי לטעמי.
ספרים כאלה ואחרים 355185
חוץ ממה שאמר ערן, אכן לא יעצרו אותך.
ספרים כאלה ואחרים 355244
גם את הסטודנט האמור לא עצרו. להיפך, הביאו לו את הספר עם שליח עד הבית.
ספרים כאלה ואחרים 355249
הביאו אבל לא נתנו לו. וחוצמזה, עוד שליחים כאלה ואבדנו.
ספרים כאלה ואחרים 355255
לא נתנו לו כי הוא התלונן שזה לא מספיק חם, ולא נתן להם טיפ.
השליחים אצלנו בפיצה לא יותר מוצלחים.
ספרים כאלה ואחרים 355260
השליחים *אצלנו* בפיצה מתאמנים, בדרך כלל, לקראת עבודה בדילול האוכלוסייה בסין.
פיצה קרה, אחות חמה 355909

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים