למה לא? 36009
נעזוב לרגע את הדיון על מחירי הדיסקים - רבע מהאנשים (בינתיים) אומרים שהם לא קונים מוזיקה ישראלית, וגם לא צורבים אותה, ולא כלום. בקיצור - הם לא שומעים מוזיקה ישראלית (פרט, אולי, לרדיו).

אפשר לשאול למה?
בעיקר לא רדיו, אגב 36012
בעיקר בגלל שהיא משעממת, בנאלית, צפויה וחסרת כל מקוריות תוכנית או מוזיקלית.

(מלבד כמה יוצאי דופן כמו ערן צור ורוקפור)
בעיקר לא רדיו, אגב 36025
יש כל כך הרבה מוזיקה ישראלית שזה לא נשמע לי רציני להכליל את כולה תחת שם תואר אחד. כמו כל מוזיקה של כל מדינה בעולם (מן הסתם), יש במוזיקה הישראלית הרבה חומר משעמם ובנאלי ומעט מוזיקה איכותית ומעניינת. מה שכן, המוזיקה ה''טובה'' לטעמי כמעט ואיננה מושמעת ברדיו בשעות השידור הנורמליות, וזה באמת חבל כי כתוצאה מכך אנשים רבים כמעט ולא נחשפים אליה ולמעשה לא יודעים על קיומה.
בעיקר לא רדיו, אגב 36130
האם אתה מסכים, אם כך, שכמעט כל המוסיקה הישראלית שכן מושמעת בשעות השידור הנורמליות הינה בנאלית, משעממת ונטולת מקוריות?

זה יהיה לא הוגן מצידי להביע דעה על המוסיקה ה"טובה", לטעמך, מבלי לשמוע אותה, אבל בכל הכנות - אני מפקפק בקיומה. הסלידה שלי מ-‏95 אחוז מהמוסיקה הישראלית (המושמעת בשעות הנורמליות) היא כה חזקה, שקשה לי להאמין שיש בישראל מחתרת שלמה של יוצרים מוכשרים ונטולי במה. יש כמה תכונות שליליות הדבוקות ליצירה המוסיקלית הישראלית מסיבה כלשהי, ואני לא יכול לדמיין ציבור שלם של מוסיקאים שהצליח להשתחרר מהן.
בעיקר לא רדיו, אגב 36133
אני מסכים שכמעט כל המוזיקה הישראלית המושמעת ברדיו בשעות הנורמליות היא בנאלית ומשעממת.

בשנים האחרונות אני כמעט ולא קונה מוזיקה בכלל, ישראלית או אחרת. בין הדיסקים הישראלים (כולל קלטות) שרכשתי בעבר תוכל למצוא למשל את נושאי המגבעת, ריר, פורטיס והלהקות שסביבו, הקליק, שב''ק ס', דורלקס סדלקס, פלסטיק ונוס (ישראלים לשעבר), פוליאנה פרנק, להקת ישראל, הדג נחש וזקני צפת. למרות שאפשר לשמוע ברדיו שירים מסוימים של חלק מהמבצעים הנ''ל גם בשעות היום, בדרך כלל יהיו אלה הקטעים הפחות מעניינים והפחות עמוקים. להקות מצוינות לטעמי כמו פלסטיק ונוס, ריר או להקת ישראל בכלל לא סביר שתשמע אי פעם ברדיו, לפחות כל עוד מיכל ניב עדיין מתה.
בעיקר לא רדיו, אגב 36219
אבל עדיין יש הרבה אומנים טובים מאד... ולדעתי לא טוב מצידך להגיד שכולם בנאלים ומשעממים רק בגלל שאתה לא מנסה לחפש....

למשל, אביב גפן, למרות הסטיגמה שדבקה בו, הוא האמן הכי מוכשר בארץ (לדעתי, ולא תצליחו לשכנע אותי אחרת) הוא הוציא 8 אלבומים אם אני לא טועה... וכל אחד מהם יצירת מופת, הבנאדם משורר גאון (תפס את זה מאביו כנראה), מלחין עוד יותר גאון... ובקשר לזמר... בוא נגיד שהוא מתאים לשיריו...

עוד דוגמאות: ברי סחרוף, כנסיית השכל, יזהר אשדות, ארקדי דוכין, יהודה פוליקר ועוד הרבה אחרים...
בעיקר לא רדיו, אגב 36267
נו, מילא.
אביב גפן הוא מלחין מוכשר, תמלילן בנאלי וזמר נורא.
אבל בעוד כמה שנים הוא יתעשת ויתן לאחרים לשיר את שיריו. אז לא ניאלץ לשמוע מלודיות המושרות מפיו של מסרק.
בעיקר לא רדיו, אגב 36297
לא נתת לו צ'אנס... אני מציע לך להשאיל מחבר או מכר איזה דיסק או שניים שלו, אני ממליץ על "עכשיו מעונן", "אביב גפן 3" או "המכתב"... ותקשיב להם כמה פעמים בקשב רב, ובהתעלמות מוחלטת מכל מה שאי-פעם שמעת עליו...

הוא משורר דגול ממש כמו שהוא מלחין דגול ובקשר לזמר, אני מודה שהוא לא שר כל כך טוב. אבל הוא היחידי שיכול לשיר את השירים האלה מהלב... ולא הייתי רוצה לשמוע אף-אחד אחר שר שירים שלו, לא משנה עד כמה הוא טוב.
בעיקר לא רדיו, אגב 36784
הרבה יותר פשוט.
אנו דנים על שלושה מרכיבים: תימלול, הלחנה ושירה.
אנו מסכימים בשניים מתוכם: הלחנה (טוב) ושירה (רע).

איננו מסכימים באשר ליכולת שלו להוציא טקסטים טובים. אנחנו בדיוק בפורום המתאים. הבא טקסט וננתח אותו.

אגב, רק כדי שלא ייראה כאילו אני מתנפל על חלשים - רוב שירי הביטלס הם בעלי טקסטים בנאליים עד מטופשים, בעיקר בתחילת דרכם.
בעיקר לא רדיו, אגב 36883
וואי, אין לך מושג איזה משימה קשה הטלת עלי...

דבר ראשון אתייחס להודעתך, אנו בהחלט מסכימים על ההלחנה, אך לא מסכימים על השירה. לדעתי אין לו קול טוב כל כך כמו שצריך להיות לזמר במעמדו, אך מצד שני, קולו מתאים בול לשיריו, ולדעתי יש לו קול לא רע בכלל...

בקשר לביטלס, אני מסכים, שירים כמו "Drive my car" לא מעידים כל כך על כשרון כתיבה, אך מדי פעם יש להם הצלחות... ואני דווקא מעריך אותם.
אבל לא הבנתי, למה התייחסת לאביב גפן כ"חלש" ????

בנוגע לטקסט משיר שלו, אני עברתי על הספר שלי "אביב גפן - השירים האסורים" בנסיון לחפש את הטקסט האהוב עלי, אך פשוט לא הצלחתי לבחור, כל כך הרבה שירים יפים שאני אוהב... הבחירה קשה מדי...
אבל הצלחתי לצמצם ל-‏14 שירים, ולאחר מכן עברתי על 14 שירים אלו והצלחתי לצמצם ל-‏8 שירים, וגם זה ממש בקושי...
אז ריכזתי בדף זה את מילות כל השירים שבחרתי:
לעיונך...

מחכה לתשובה, מר מור.
בעיקר לא רדיו, אגב 36889
עיינתי. אפילו קראתי.
קודם כל תודה על ההשקעה.
דבר שני - לא. זה לא עושה לי את זה. לטעמי המלים הן שמאלציות מדי, עם יותר מדי מטאפורות בנאליות.

אבל מי אני ומה אני? מבקר שירה אני לא. מעניין לשמוע את דעתם של האחרים כאן.
דעתו של אחר 36892
עיינתי גם קראתי והתאכזבתי מרה. אין זו הפעם הראשונה שמישהו מציין לשבח את איכות המילים בשיריו של גפן, להבדיל מקולו הערב. שירי שמאלץ ירודים אלה יגרפו אולי כמה וכמה תגובות 'וואו!! מקסים!' בבמה חדשה אם יפורסמו בעילום שם (מישהו רוצה לבדוק זאת?), אך מכל בחינה אמנותית אין בהם, לטעמי, דבר.

בידידות.
דעתו של אחר 36972
לדעתי כל היופי של המילים בשיריו מתגלה כשאביב גפן שר אותם... תנסו להקשיב לשירים, ותשמעו את העוצמה של המילים כשאביב שר אותן מהבטן... (בגלל זה גם אמרתי שהוא היחידי שצריך לשיר את שיריו)... כך גם תבינו יותר טוב את השירים שלו.

תשיגו את "אביב גפן 3" או "עכשיו מעונן" או "המכתב" ותנסו..

אבל בכל מקרה, על טעם ועל ריח...
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37390
לדעתי טיפסת על עץ גבוה כשהכתרת את אביב גפן כמשורר דגול. אעז לנחש שהסיבה היא שבסיס ההשוואה שלך מצומצם ביותר. אם אמנם כך הדבר, צא ולמד: קרא שירה עברית איכותית (אני ואחרים נשמח לספק המלצות אם תבקש) ואז חזור לטקסטים של אביב גפן.
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37415
אני אוהב שירה מכל התחומים, תתפלא עד כמה שונים הסגנונות האהובים עלי. אך בכל זאת, להגדיר ''שירה עברית איכותית'' היא פעולה אישית לדעתי אך בין אם אני מכיר את השירים ובין אם לאו, אשמח אם תספק לי כמה המלצות משלך על דיסקים טובים, או שירים מומלצים, ואשמח להרחיב או אופקי.

דרך אגב, העזת הניחוש שלך, לצערי, הינה דבר שאני נתקל בו לעיתים קרובות כשאני אומר שאני מעריך את הזמר הזה או האחר, אני נתקל בחומה אטומה שישר מכלילה אותי כאחד מהגרופים של אותו זמר (ואני לא מדבר בהכרח על אביב גפן כרגע) ואין טעם לדבר איתי כלל ואני כנראה לא מבין במוזיקה וכו' וכו'...
אני לא מאשים אותך בשום דבר, מר ברטוב, אני רק מציין עובדה שיש לי תחושה שתקפה גם לכאן.

בתודה מראש, מר מור.
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37423
לא דיברנו על סגנונות, אלא על איכות. בוודאי שאני ואתה נדרג שירים רבים דירוג שונה. עם זאת, ניתן לדבר על איכות של שיר או של משורר בקריטריון סטטיסטי, ולכך כיוונתי, כמובן. יהודה עמיחי, למשל, נחשב משורר מוצלח ביותר. אני מכיר אישית אדם החושב ששירתו "מחורבנת" (אני מביא דברים בשם אומרם). על אף דעתו זו, ניתן לכלול את עמיחי באזכור סתמי של משוררים איכותיים (כמו גם אחרים, כגון לאה גולדברג, נתן אלתרמן, שאול טשרניחובסקי, ונתן זך).

שירה נשפטת במגוון תחומים, חלקם אובייקטיביים יותר מקריטריון ההתרשמות האישית. ברי לי ששיריו של אביב גפן מהנים עבורך בצורה יוצאת דופן, אבל אפשר, למשל, להשוות בינם לבין שירים של (נאמר) נתן אלתרמן בתחומים הבאים: גיוון החריזה; מידת ההקפדה על המשקל; תחכום לשוני; אוצר מלים; מקוריות; ועוד. בתחומים אלו, סביר מאוד שאוכל לשכנע אותך בעדיפותו של אלתרמן על א. גפן, משום שאין מדובר רק בהתרשמות אישית ערטילאית.

מכאן שמבלי לגרוע כהוא זה מחשיבות התרשמותך לגבי עצמך, האנשים שהגיבו כאן ומכירים גם את הטקסטים של גפן וגם את הטקסטים של משוררים דגולים (במובן שציינתי לעיל) מבססים את דעתם על קריטריונים משותפים פחות או יותר. יובל רבינוביץ' הזכיר למשל את הבנאליות של הטקסט, שהיא ההפך ממקוריות, שציינתי לעיל כקריטריון אובייקטיבי. גם אני מכיר את הטקסטים של א. גפן, וקורטוב שירה עברית (ואחרת) איכותית, ועל-כן מרשה אני לעצמי לקבוע שגפן *אינו* משורר דגול.

באשר לניחושי, הרשה לי להסביר: מכיוון שלמיטב שיפוטי קשה שלא להבחין בנחיתותו של א. גפן בתחומים שציינתי לעיל לעומת משוררים דגולים, קשה לכנותו משורר דגול אם אכן מכירים משוררים כאלו. מכאן ניחשתי שאינך מכיר הרבה שירה עברית איכותית, ולא היתה לי כל כוונה להעליב.

אני מקווה שהבהרתי את עצמי, ושאינך חש עצמך מול "חומה אטומה".

להלן המלצות על מספר שירים מוצלחים מהמחצית הראשונה של המאה העשרים:

* לאה גולדברג, "תרזה די-מון" (י"ב סונטות), "משירי הנחל", "הוא", "היא" [_שירים ב'_, הקיבוץ המאוחד]

* נתן אלתרמן, רוב השירים בספר "כוכבים בחוץ", הנכלל גם בספר "שירים שמכבר".

* חיים נחמן ביאליק, "בתשובתי", "לא זכיתי באור מן ההפקר", "העיניים הרעבות", "על השחיטה", "אחרי מותי", "למי אבן טובה" [_שירים_, דביר].

* רחל, "ציפיה", "כוחי הולך ודל", "מיכל", "גן נעול", "מתי" [_שירים_, וגם באינטרנט, באתר הבא]
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37427
מר ברטוב הנכבד,
לזה בדיוק התכוונתי, לאחר שציינתי את הערכתי לאביב גפן, אתה הנחת שאני מוגבל לשירים מודרניים, רוק, וכו'...
אך כשאמרתי שתופתע ממגוון הסגנונות שלי, אני ידעתי שתהיה באמת מופתע.
ביאליק במקרה הוא המשורר האהוב עלי; "עוד חוזר הניגון" של נתן אלתרמן הוא אחד השירים האהובים עלי (ללא קשר לברי סחרוף); את רוב השירים של רחל ויהודה עמיחי אני לא כל כך אוהב, מסיבות ארוכות מכדי לפרט, אך הבנת את העיקרון.

בכל מקרה, את אביב גפן אני מעריך מבלי להשוות אותם למשוררי ימי הביניים או לרחל או לשאר, כי הוא משורר מודרני, ולכן הוא כפוף להרבה פחות חוקים, ולכן יש סגנון שונה לגמרי של כתיבה, אין בכלל טעם להתחיל להשוות בין ביאליק לאביב גפן, זה כמו להשוות בין גיטרה לנבל... שניהם טובים, אך בצורה שונה.

אך תודה בכל מקרה על ההמלצות, אני אשתמש ברובם.
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37433
(במה זכיתי לתואר "נכבד" לפתע?)

אם אתה מכיר שירה עברית כפי שציינת, אזי אינני מבין מאיזו בחינה, *פרט* להתרשמות האסתטית האישית (שהרי פלוני עשוי להתפעם משיר של להקת אקווה), אתה מוצא שהכתיבה של אביב גפן מעידה עליו כי הוא משורר "דגול", כדבריך. אני מוכן להתעקש בנקודה זו עד כדי ניתוח שיר שלו, לבחירתך. אשמח את תביא קטעים מהשיר הדגול ביותר שלו, בעיניך, ותנסה להצביע על יתרונותיו. שים לב: הבאת השיר במלואו ללא רשות בעל הזכויות מנוגדת לחוק!
זכויות יוצרים 37451
האמנם כך? האם לא יהיה זה במסגרת "שימוש הוגן" לצורך "ביקורת עתונאית" או משהו כגון זה, המותר לפי החוק?
זכויות יוצרים 37460
למיטב ידיעתי, זה נוגד את החוק. שים לב שמבקרים מקפידים לצטט שורות בודדות, ולעולם לא מביאים את השיר במלואו. אשמח לדעת משפטן, אבל כך זכור לי מעיוני ב''פקודת זכויות יוצרים''.
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37464
אני לא אוהב ניתוחים כירורגיים פולשניים בשירים, כמו שעושים בתיכון בשיעורי ספרות... לדעתי זה הופך את השיר למעין אובייקט, ללא כל ערך רגשי.
אני מאמין בניתוח אישי, כל אחד לפי הרגשתו ותחושותיו, אני הייתי מקלל כל דקה בשיעורי ספרות. (ילדות עשוקה, או משהו בסיגנון, אל תשאל אותי...)

מר מור.
דעתו של עוד אחד, גם הוא אחר 37472
טוב. אבל תחושות קשה להשוות. אם אתה אומר שאביב גפן מרגש אותך, זה יופי, אבל לי אין מה לעשות עם זה. אם אתה אומר שאביב גפן הוא "משורר דגול", אני *מניח* שזה כולל גם מדדים אובייקטיביים מסוימים, כפי שהדגמתי לעיל (ויש אחרים). כך הניחו גם אחרים, בבואם לבחון ביקורתית את קביעתך דנן, והסתייגו ממנה, לא משום ההבדל בתחושה, אלא משום השוואה שניתן היה לבטא במלים עם משוררים דגולים. כאמור, בתחושות בטן לא ניתן להוכיח טענה. אתה חושב שאביב גפן הוא משורר דגול, ואינך רוצה "לנתח כירורגית" שיר משלו על-מנת לבחון את מרכיבי האיכות שלו. טוב. נסתדר בלי.
סליחה שאני מתערבת 37479
בדיאלוג ביניכם, אבל נראה לי שיש כאן איזשהו ערבוב. לענ"ד ישנו הבדל בין שירי משוררים, שלרוב אינם מולחנים, לבין תמלילים, או פזמונים, שהם מילים שנועדו מראש להלחנה.
אם כך, ההשוואה איננה צריכה להיעשות בין מילותיה של רחל לבין מילותיו של אביב גפן (שברור מי מכניסה את מי לכיס הקטן) אלא בין גפן לאהוד מנור, או לחווה אלברשטיין וכו'.
אני לא מספיק בקיאה בשירה לא עברית, אך נראה לי שהחלוקה (משורר/פזמונאי) קיימת גם שם, לא?
ברוכה המתערבת 37482
נכון, אבל הערבוב רשום על שם מר מור, שטוען שאביב גפן הוא "משורר דגול". כך, מלה במלה.

ולענין ההשוואה המתוקנת: לדעתי (ואני מוכן לגבות את זה בדוגמאות), גם מול אהוד מנור ויורם טהר-לב, אביב גפן מחויר, ולא בגלל האיפור.
ברוכה המתערבת 37602
ומכאן בא הלקח (שנלמד היטב היטב מהויכוח הזה) שקול מילים, או שקול שיניים...

אי לכך ובהתאם לזאת... אני מצטער על כל ביטוי ששמתי לא במקום, על כל השוואה לא נכונה מצדי, על כל הייחסות חיובית לאביב גפן, על כל דבר שהרגיז אתכם.

בתודה מראש, מור.
מודה ועוזב, ירוחם 38180
מודה ועושה מניפולציות, לעומת זאת, יוקע:

החלטת לוותר על הויכוח על איכות שירתו של אביב גפן. לגיטימי. אתה רואה בויתור כזה מבוכה או פחיתות כבוד, כנראה, משום שהחלטת לסגת בצירוף אמירות מגוחכות כגון "אני מצטער...על כל התייחסות חיובית לאביב גפן" (זאת על אף שהמשוחחים הכירו בכשרונו המוסיקלי, למשל). במלים אחרות, אתה מנסה להפוך את הדיון העניני שניהלנו כאן להתנצחות ילדותית, באומרך בעצם "אוקיי, מה שתגידו, ניצחתם."

אני שואל את עצמי מדוע אני מתקומם על כך, והתשובה שאני מוצא היא שטרחתי להגיב מספר פעמים בעץ הזה, וחשבתי שאני מנהל דיון עניני על ערך מול טעם, והנה באה תגובה זו, המנסה לשכנעני שבכל זאת מדובר היה בבזבוז זמן.

במקום לשקול שיניים, שקול התנהגות דיון בוגרת יותר.
מודה ועוזב, ירוחם 38309
לא זאת היתה כוונתי... התכוונתי (במליצות לא בילדותיות) שויכוח זה הגיע למבוי סתום, ואני מרגיש שלא תוכל לבוא אליו עוד התפתחות מפני שלשנינו יש נקודות מבט שונות.

אך אל נא תקבל את תגובתי הקודמת כעלבון, חלילה.
נהפוכו, אני דווקא מרגיש שהויכוח בינינו היה מאיר עיניים וענייני, ולהבא אני אכן אשקול יותר טוב ביטויים כגון ''דגול'', ואשתמש בהשוואות כשלך על פני שלי...

קבל התנצלותי אם חשת נפגע מתגובתי, ואם תרצה להמשיך את הדיון על אביב גפן, אשמח להמשיכו בתכתובת אי-מייל.

מר מור.
טוב. 38342
בעיקר לא רדיו, אגב 37896
יש מרכיב רביעי - sound
נראה לי ש... 38470
שכחת יוצר נוסף.....נחש מי..."?"?"?"???
נראה לי ש... 38566
ערן צור, כמובן....

אנא מצאי בלבך לסלוח לי, על עוונותיי... הן היו בשוגג.
נראה לי ש... 38656
תראה...הפעם אני סולחת לך כי אתה בחור (צב) טוב אבל בפעם הבאה אני מלשינה! "?
בעיקר לא רדיו, אגב 36054
ערן צור, ברי סחרוף, מיכה שטרית...אתה צריך לשמוע יותר מוסיקה.
בעיקר לא רדיו, אגב 36179
תחסוך ממני את המטיפנות שלך - מה שטוב לך, אולי לא טוב לי, וחינוך מחדש לא יפתור את חילוקי הדעות האלו.
בעיקר לא רדיו, אגב 36184
לא זוכר שראיתי מטיפנות עוברת פה באזור. אם מישהו ראה אותה אנא לדווח לי ישירות לאימייל. פרס כספי למוצאים.
מצטער אבל לא 390557
דבר ראשון גם לא להכליל
ויש כל כך הרבה שירה ישראלית
כנראה שהמעט שאתה שומע הוא
''בנאלי, צפוי וחסר כל מקוריות תוכנית או מוסיקלית''
וכך גם הפסת לשמוע מוסיקה ישראלית
במקרה שלי זה פשוט 36017
אני מקשיב אך ורק מוזיקה קלאסית.
אבל את הדיסקים שאני קונה אני קונה בצורה חוקית.
לא רק ישראלית אני לא שומע 36036
אני פשוט לא שומע מוזיקה בכלל.
מוזיקה לא עושה לי את זה.

גלעד
קודם טוב שהשארתם את התשובה ''לא'' 37019
דור האינטרנט הכול חינם אחרת חברות הדוט קום לא היו פושטות את הרגל יש צרכנים אבל אין קונים כול השירותים ניתנים חינם .

לא צריך יותר ''לאסוף'' דברים הם נגישים לכול אחד.
למה לא? 42522
האם הגדרתך למוסיקה ישראלית היא מוסיקה בעברית או למוסיקה שנוצרת על ידי ישראלים?
אני לא מקשיבה למוסיקה ישראלית בהגדרה של "מוסיקה עברית מישראל" כי אינה מדברת אליי. אני אוהבת רוק כבד. המוסיקה הישראלית העברית - רובה ככולה תקועה במיינסטרים שלטעמי הוא משמים ומשעמם והשוליים הם לא מסוג השוליים שאני מעדיפה (היפ הופ עברי מרגיז אותי, ראפ עברי מוציא אותי מדעתי, ואלטרנטיבי עברי סתם משעמם אותי).
למרות זאת, אני כן מקשיבה למוסיקה של להקות רוק כבד ישראליות דוגמת Salem, Orphaned Land או Betrayer ששרות באנגלית.
למה לא? 42537
מוזיקה ישראלית היא מוזיקה שנוצרה ע''י ישראלים. רוקפור, למשל, או שי נובלמן, הם עדיין מוזיקה ישראלית.

על הטעם המוזיקלי נאלץ להסכים שלא להסכים.
למה לא? 42582
הנה ההזדמנות שלי: כרמית (או כל מי שיודע), מה ההבדל בין היפ-הופ לראפ? כבר נהייתי בטוח שאלו מילים נרדפות.
למה לא? 42685
היפ-הופ הוא ראפ איטי ורגוע יחסית.
עזור לאייל למצוא את הקו 42752
נא סווג (אתה, או כל מי שיודע), כמידת יכולתך: שב"ק ס', הדג נחש, ד"ר דרה (מימי The Chronic), אמינם.
אין קו 42770
אמן מסוים יכול בקלות לבצע קטעי ראפ לצד קטעי היפ-הופ וכו'. לדג נחש יש בהחלט כמה שירים שנשמעים לי הרבה יותר היפ-הופ מאשר ראפ ("אין לי אף אחד", למשל) בעוד אצל שב"ק ס' לא זכורים לי קטעים כאלה. את אמינם אני לא מכיר מעבר לשניים-שלושה שירים שמושמעים ברדיו, ואת ד"ר דרה כנ"ל, אז אני לא אנסה לקבוע מה הם מבצעים בדרך כלל. שלוש להקות שעשו או עושות בעיקר היפ-הופ הן Meat Beat Manifesto, Consolidated, ו-The Disposable Heroes of Hiphoprisy שעל כולן אני ממליץ בחום למי שאוהב מוסיקה אינטליגנטית.
והוו טאנג? 42776
The Wu-Tang could be dangerous! 42806
רציתי להכניס גם אותם לשאילתת הסיווג שלי, בהיותם אחד ההרכבים בתחום שאני מכיר יותר טוב: גם יש לי דיסק שלהם, וגם שמעתי אותו הרבה. אבל ההגדרה של אסף עמית אמרה שהיפ-הופ הוא יותר רך ואיטי. מכאן הסקתי שלא חשוב איפה עובר הקו, הוו-טאנג הם מהצד הקשה והמהיר שלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים