דרווין דווקא הושפע מספנסר 361624
עיתון "הארץ" פירסם הבוקר את מכתבי:

בתגובה על "הדרוויניזם החדש" תרגום מ"אקונומיסט" ("הארץ", 28.12.2005)

במאמר נכתב בצדק, שכאשר פורסם חיבורו של צ'ארלס דרווין "מוצא המינים" מיהר הרברט ספנסר להחיל את הביטוי המורעל שהמציא, "הישרדות החזקים", על תהליך האבולוציה. ספנסר היה מ-‏1848 עורך משנה של "אקונומיסט", ונודעה לו השפעה רבה על המחשבה הפילוסופית והמדעית של המאה ה-‏19.

המאמר מלין על "הכתם" (הישרדות החזקים) שדבק בדרוויניזם שלא בצדק. אבל אין זה מדויק היסטורית, שספנסר "עיוות את הדרוויניזם". מדויק יותר לומר, שהוא המשיך בכמה צעדים קדימה את יסודות המחשבה הדרוויניסטית ובכך אף השפיע על דרווין. ספנסר טבע את ההגדרה "שרידות של הכשירים ביותר" כתיאור תמציתי של הברירה הטבעית, ודרווין אימץ הגדרה זו במהדורה החמישית של ספרו "מוצא המינים" (1869) ובספרו "מוצא האדם" (1871).

ספנסר החיל את התפישה של שרידות הכשירים ביותר, שלפיה שורדים רק בעלי הכישורים הדרושים לתפקידי החיים, גם על החברה האנושית; לדידו, "הבלתי כשירים" הם העניים הסובלים, והברירה הטבעית אמורה "להשמיד" אותם. ואולם ברבות הימים נתפס גם דרווין לרעיון, שכוחות האבולוציה פועלים גם על החברה האנושית.

כותב המאמר רואה ברכה בהתעצמות הדרוויניזם החברתי החדש. האם הוא מאחל לכל העולם שנים נוספות עקובות מדם שהביא עלינו הדרוויניזם החברתי? הרי בהתגלמותו בשואה שעשה המשטר הנאצי ובניסיונות של קרל מרקס להחילו על תיאוריות הדטרמיניזם החברתי שלו - התחוללו רציחות המוניות של משטרי העריצות מהגדולים ביותר במאה ה-‏20.

אורי פז
נתניה


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים