3621
מבלי להכנס לפילוספיות וניתוחים, שאינם הצד החזק שלי, ומבלי לשפוט אף אחד מכם וזאת מהסיבה הפשוטה שאינני חיה בארץ ואינני חושבת שיש לי זכות להתווכח עם מי שחיים שם, הייתי רק רוצה לאמר לכם שנראה לי שהתשובה לכל הנושא הזה היא פשוטה ביותר: הפרדת הדת מהמדינה.

אני חייה ביוון ורואה יום-יום איך המודל הזה, בו הדת מופרדת לחלוטין מהמדינה, עובד באופן מוצלח ביותר.

לדוגמא, אם בחר אזרח להנשא בנישואים אזרחיים, הוא לא ייתקל בשום בעיה עם אף רשות ממשלתית, יותר מכך, אף אחד לא יאמר לו שהוא איננו אורתודוקס.

בימים אלו שלפני הפסחא, אסורה אכילת בשר ועוד מיני דברים שאינם זכורים לי כרגע, האם בשל כך אין בשווקים בשר, או האם לא ניתן למצוא בשר במסעדות?!

יותר מכך, האם מישהו יטען שמי שאוכל בשר איננו אורתודוקס?

אני פוגשת יום-יום יוונים גאים שאין להם שום בעית זהות. מאד ברור להם שהם יוונים-אורתודוקסים, בין אם הם הולכים לכנסיה כל יום א' ובין אם אינם הולכים לשם בכלל.

הארכיבישוף הראשי מסייר יום-יום במקומות שונים ברחבי המדינה בליווי התקשורת, ובדרכי נועם מסביר לציבור בכלל ולנוער בפרט, מדוע כדאי להם להתקרב לכנסייה. הוא עושה זאת ע"י בדיחות ובודאי שאיננו חולק על-כך שהם כולם יוונים אורתודוקסים.

כאן למדתי שאפשר ואפילו רצוי לנהל מדינה באופן שונה.
הרעיון פשוט, היישום לא 3623
למיטב ידיעתי, רוב הציבור החילוני (החילוני האמיתי, לא המסורתי המסתנן) תומך בגלוי ובכוונה תחילה בהפרדת דת ומדינה. הבעיה היא עם הציבור הדתי, שמשום מה רואה בהפרדה הזו אסון בקנה מידה אפוקליפטי. הסטטוס קוו גורס שהמדינה מוגדרת כמדינה יהודית, וכך כנראה ישאר לנצח, או לפחות עד למלחמת האזרחים שבסופו של דבר תפרוץ פה. כרגע, הציבור החילוני מתקשה אפילו בנושאים אלמנטריים יותר - חוק החמץ, תחבורה ציבורית בשבתות, נישואים אזרחיים, קבורה אזרחית, וכ''ו.
3654
לא ברור לי כיצד אדם שלא מקיים את חוקיה של הכנסייה האורתודוקסית, או מקיים מספר חוקים שנראים לו נחמדים יכול להשתייך אליה ולהכריז על עצמו אורתודוקס.
ובהשלכה ליהדות: אם דתיים מסורתיים קוראים לעצמם "יהודים" בגלל שהם אוכלים כשר, אך את שאר המצוות הם אינם מקיימים אז אני יכול להגיד שזהותי היהודית מורכבת מזה שאני, למשל, לא רוכב על גמל, או לובש חצאית כל יום שני. כלומר- כל אחד יכול לקבוע לעצמו את סממני יהדותו.
עכשיו, אני אישית תומך במצב שהצגתי מכיוון שכך כל אחד יעשה מה שהוא רוצה (בכפוף לחוקי המדינה, כמובן) ללא כפייה מאנשים אחרים המגדירים עצמם כ"יותר יהודים".
הבעייה פה היא שכך אנשים המצייתים לחוקי התורה וההלכה ומקיימים את תרי"ג מצוות עלולים להפגע ולטעון, ובצדק, שהופכים את הדת שלהם לקרקס.
הפתרון? לא לי...
481315
שקוף שאת בישראל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים