רק רגע 3626
הכותב רומז בגסות בפסקה האחרונה בנוגע למוכנותה של ישראל לדמוקרטיה. אבל מתוך היכרות עם נטיותיו הפוליטיות אני נאלץ לשאול: ומה לגבי פלסטין? האם האומה (?) הפלסטינאית מוכנה לדמוקרטיה? הביטו בשחיטות שבה מנהל היו"ר את הרשות... אולי עדיף (לפי טענות הכותב כמובן) להשאיר אותם תחת כיבוש "נאור"?
רק רגע 3638
הכיבוש הישראלי בשטחים אינו דומה לכיבוש אירופאי. הוא דומה יותר למלחמה של שני שבטים עוינים מהעולם השלישי, כשאחד מהם כובש את שטח האחר. ישראל מעולם לא התיימרה אפילו לשפר את מצב השטחים ותושביהם. במידה והייתה לה מדיניות כלשהי, היא נעה בין "שטחים מוחזקים עד להסכם שלום" ובין "ארץ אבותינו ששבנו אליה". ישראל לא עשתה כל נסיון לקדם דמוקרטיה בשטחים, אלא להיפך: היא קידמה את האיסלם הקיצוני כגורם המתנגד לכוחו של אש"ף. בסיס הכוח של החמאס הוקם על ידי ישראל. בקיצור, ההקבלה לא במקום.

יתרון נוסף של הפלסטינאים הוא התחככות בלתי פוסקת, במשך שלושים שנה, בחברה פסוודו דמוקרטית ובמיוחד בארגוני זכויות האדם שלה. לפלסטינאים יש יותר סיכוי להגיע לדמוקרטיה - למצער, דרכם קצרה יותר - מאשר רוב מדינות העולם השלישי.
דמוקרטיה פלסטינית? זה מצחיק 3668
נו באמת. לטעון שהפלשתינאים מוכנים לדמוקרטיה בגלל התחככותה בארגוני זכויות אדם זו לא טענה רצינית.
היישות הפלשתינאית, כפי שמתנהלת עכשיו, לא נראית מבטיחה במיוחד בצד ההומני או הדמוקרטי שבה. סדרי ממשל מושחתים וגרועים הם כאבן נגף בדרכם של הפלשתינאים לאיזהשהיא דמוקרטיה. יש להם דרך ארוכה לעשות - החל בביצוע רפורמות פיננסיות (ואולי כך יפסיקו ''להיעלם'' בערך שליש מהכנסות הרשות הפלשתינאית) ולא מעט רפורמות משפטיות שימנעו את הבושה בה תוך שלושה ימים נאסרו, נשפטו, הורשעו והוצאו להורג שלושה פלשתינאים בעוון אונס.

זה לא שאין להם סיכוי, להיפך. יחסית למדינות ערביות אחרות, רמת חייהם הרבה יותר גבוהה, הם הרבה יותר מודעים ורגישים לזכויותיהם (אולי בגלל שהן נרמסו באכזריות במשך שנים כה רבות) - אבל חברה רמוסה והרוסה עדיין איננה בעלת תשתית דמוקרטית מתאימה.
צחוק בצד, 3670
כותבים המעורים אצל אירגוני זכויות האדם הפלשתינים דווקא אומרים כמו מר גורביץ. לא שהפלשתינים *דמוקרטים* בגלל החיכוך בישראל, אבל רבים מהם יודעים טוב מהי דמוקרטיה. עצם קיומם של ארגונים כאלו הוא מורשת (ההתנגדות ל-) הכיבוש הישראלי. הם יודעים למה לצפות, וקשה יותר למכור להם לוקשים.
זה לא מספיק, זה אולי אפילו לא הרבה, אבל זה יותר טוב מכלום.
צחוק בצד, 3682
הפלסטינים אכן למדו הרבה על ''דמוקרטיה'' מהישראלים. הם למדו מאיתנו איך מטפלים במתנגדים, איך מענים עצורים, איך בונים מדינה מיליטנטית-גזענית.
צר לי, אך הפלסטינים התחכחו יותר עם שב''כניקים מאשר עם ארגוני זכויות האדם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים