אין פה השוואה!!! 36368
אין השוואה בין 2 הלהקות נושאי המגבעת הם להקה מבריקה שקמה בתקופת הרוכסן והשפיע על המוזיקה עד היום, ולאומת זאת הג'ירפות סתם מתחבאים מאחורי הטקסטים הרייקניים שלהם.
נושאי המגבעת כתבו "אנחנו בוטים, אמיצים, ושאנחנו לא נהיה פה" וכך היה.....הריקנות שקמה ועוד לא התמלאה בכלום
מה הג'ירפות כבר כתבו..."וואו איזה אבסורד" הם סתם זולים (סוג ב')
למרות שאין לזלזל בהם הם לא ניתנים להשוואה
נ.ב. מי שלא שמע את הדיסק השני של נושאי המגבעת (נושאי המגבעת-"נושאי המגבעת") לא מכיר באמת את כל רוח המוזיקה של נושאי המגבעת.....חובה לשמוע למרות שהדיסק ה-‏1 טוב לא פחות (טוב אולי "קצת" פחות)
אם כבר משווים!!!!! 43012
למה מתעקשים להשוות בין נושאי המגבעת לגירפות המחורבנות?????? אם כבר עושים השוואה אז את הקרדיט לדימיון ל"נושאים" יש לתת ללהקת "קרפ" שהוציאו דיסק מדהים שלא כל כך הצליח וחבל כי הם היו הכי קרובים לגעת בנקודה שנושאי המגבעת ידעו לגעת בה כל כך נכון!
אה... תשמע... 55828
כשהמגבעות כתבו "אנחנו בוטים, אמיצים, וכשאנחנו לא נהיה כאן - כשאין דגים גם סרטן הוא דג" - הם לעגו בדיוק למה שעשית עכשיו. להזכירך, שם השיר הוא "אשת יחסי הציבור של נושאי המגבעת", והוא שיר עם תימה מאוד ברורה - הוא לועג לנסיון להציג את המגבעות כמהפכנים בוטים שהמציאו את הגלגל, ומציג את הנסיון הזה כטריק מחושב של חברות תקליטים.

בקשר למאמר - ואני מקווה שמישהו עדיין עובר על התגובות כאן - מאמר מאוד בעייתי. הוא בעייתי כי גם הטקסטים של המגבעות וגם הטקסטים של הג'ירפות (אגב, השם ג'ירפות עצמו הוא מעין איזכור לנושאי המגבעת, שסמלם המסחרי היה ג'ירפת הג'ירו) הם רווי משמעות ולעתים שקופים. הם פשוט דורשים ניתוח ברמה ספרותית, שירית. ואם גדי טאוב לא הבחין בזה - מה לעשות, גם אני לא הבחנתי ביותר מדי משמעות בסיפורים של גדי טאוב.

אני מרשה לעצמי להציע פרשנות אחרת לדמיון וההבדלים בין הלהקות.

ראשית, תחומי העיסוק של הלהקות מקבילים: שתי הלהקות מציגות ניוון חברתי על הצד הנורא ביותר שלו. אצל הג'ירפות, אם זו המשפחה הלא מתפקדת בשיר השטחי "סטריאו", או החברה שסוגדת למקרר עם גישה שונה, ואצל המגבעות, אם זו ה"מתנה לחג", שהיא סבירה, ומרמה את מקבלה לחשוב שהוא לא מחמיץ את חייו, או "הבא בתור הוא סוס", על תרבות השעשועונים ההוליוודית השטחית. שתי הלהקות לועגות לניוון החברתי, ובאות להתריע על הסכנה שהוא מביא.

אלא שהמגבעות היו מורדים. לפני עשור, לפני 15 שנה, יצא הדור הצעיר נגד ניוונו של הדור שקדם לו. המגבעות אמנם חיו בתוך עידן "פוסט מודרניסטי", עלק, אבל הם לא היו מודעים אליו ולא התעניינו בו. הם הציגו את רוח הנעורים שלהם, ומתוך הייאוש התהומי הציעו לזנוח את הניוון ולהתחיל לשנות. הצגת הניוון התבטאה בטקסטים, הרצון לשנות התבטא בדרך הנגינה.

הג'ירפות, לעומת זאת, יוצאים נגד עצמם. הם לא באים למרוד בדור שקדם להם, הם מציגים את הניוון של הדור שלהם. הפוסט-פוסט-מודרניזם, הישיבה המשועממת בתל אביב, ה"כולנו נאמנים" לממסד, הריקנות של עצמם. הבעיה של הג'ירפות, ומה שעושה אותם ללהקה משעממת, הוא העובדה שאין להם כוח לצאת נגד הניוון. הם חלק ממנו, ולכן המוזיקה שלהם מנוונת, כמעט אפשר לומר, גלגל"צית. הם שרים לא מתוך רצון לשנות, ולכן, המוזיקה שלהם, במקום להיות מראה שנונה ועוקצנית על המציאות, הופכת לשיקוף משמים של השיעמום.

או בקיצור - לכו על נושאי המגבעת.
בתקווה שמישהו עוד יקרא,
גונקל.
גונקל, תמהתי לאן נעלמת 55842
רוצה פלגין?
יונה...? 56110
האם זה מי שאני חושב שזה?
לונג טיים נו סי.
אם הייתי יודע מה זה פלגין... אבל אני נכה אלקטרוניקה.
אני מרשה לעצמי להעריך שזה דבר טוב, ועל כן התשובה היא - כן! רוצה פלגין! מאוד!
יונה...? 56379
כפי הנראה חלה טעות בזיהוי.
סברתי כי אתה הוא ידידי גונקל הנוהג להטריד אותי ואת זקנתי, לביבה, באישון ליל בהתדפקות על דלתינו בתואנה שהוא חש בראשו והוא זקוק לפלגין, שבדיוק אזל בארון התרופות שלו, כאשר למעשה כל מה שהוא מחפש זה מעט חום אנושי ואוזן קשבת, שאנחנו איננו מסוגלים לספק לו.

סליחה.
אה, מלאכת החיים. יעני, הומור כזה 56709
מצטער - לא ראיתי, לא קראתי. מוזר קצת, הא? אבל ככה זה.
ואני כבר חשבתי שאני ידידי הוותיק באמת THE DOVE.
נו, שוין.

נ.ב: מה זה פלגין?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים