36551
לדעתי אין כל צורך למצוא את האחראים לפיגוע. זה כלל לא משנה אם אוסמה עומד מאחורי זה, או שהוא "רק" נתן כסף, או שזה בכלל ארגון טרור אחר, אש"ף, חמס, אחים מוסלמים, ג'הד או חיזבאללה.
העובדה היא שקיימת רשת טרור בינלאומית, צריך לטפל ברשת. הרשת מקויימת באמצעות מדינות דיקטטוריות שמשתמשות בטרור למען השגת מטרות פוליטיות, רובן מהמזרח התיכון, ובראשן אירן, סוריה, סודן, ובעבר הלא רחוק, ברה"מ ולוב.

טיפול ברשת הטרור לטווח הארוך יכל להיות רק דבר אחד (תסלחו לי על המנטרה) :
חיסולם הפיזי של המשטרים הדיקטטורים ובעקבות זאת - כמובן - דמוקרטיזציה.
טיפול כזה יש בו את שני מרכיבי הפיתרון הדרושים: 1. טיפול בבעיות האמיתיות החברתיות והכלכליות 2. הדמוקרטיה כצורת משטר, שלאורך זמן, מעלה לשלטון גורמים מתונים הפועלים למען האנטרסים של כלל האזרחים, כשאנטרס בסיסי הוא לא להקריב את האזרחים על מזבח מלחמות מהעבר.

ביפן זה עבד. אבל בעצם כשחושבים על זה, למרות שהיפנים מאז ומעולם היו נתונים תחת משטרים דיקטטורים, עד שארה"ב כפתה עליהם את הדמוקרטיה, הם הרי המציאו את הג'ודו. מה הערבושים הפרמיטיבים המציאו? את האלגברה?

לכן צריך אולי לבדוק אם הדבר אפשרי עבור מדינה ערבית אחת ואז לראות אם המנטליות הערבית (מושג שאני כופר בעצם קיומו, אבל נעזוב את זה כרגע) מאפשרת פתרון כזה. ולכן עדיין יש לי תקווה שארה"ב תעשה זאת, למשל באפגניסטן,ולמרות ההתרפסות של שר החוץ האנגלי בפני האייטולות באירן עדיין יש בליבי תקווה שמדובר בפוליטיקה לטווח קצר. כל דבר אחר יהיה טמינת הראש בחול והמתנה למכה הבאה ואחסוך לכם הפעם תחזיות אפוקליפטים, אנשים רבים עושים זאת טוב ממני בזמן האחרון.
אפגניסטן היא לא מדינה ערבית 36620
זה נראה לך מוסרי 36718
לפלוש למדינה זרה שספק אם בכלל התגרתה בך ובכוח להחליף את השלטון שם?
זה לא עלול לגרור תוצאות יותר גרועות ממה שיש עכשיו(ראה גרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה)
התכוונתי הראשונה טעות שלי 36735
התכוונתי הראשונה טעות שלי 36754
דווקא במלחמת העולם הראשונה לא פלשו לגרמניה והותירו את יסודות המשטר הישן שם על כנו (למרות שהכפיפו אותו לדמוקרטיה).
בסוף מלחמת העולם השניה עוקר מן היסוד כל זכר לשליטה גרמנית בגרמניה - לשוטרים הגרמניים לא היתה כל סמכות וכך לכל פקיד מדינה אחר. כוחות בעלות הברית הם ששלטו בגרמניה לחלוטין.
משם הם הקימו מדינה אחרת לגמרי.
מנטליות ערבית ?! 37114
מה זה הגישה הפטרונית הזו - המערב נטול המנטליות הערבושית - רק לו נתונה היכולת לדמקרט את המדינות הנכשלות בעינך ? טרור לא צומח על קרקע ערירית ונכון שיש מדינות ומשטרים התומכים בו - אך גם דמוקרטיה לא צומחת ממלחמה או בכפיה , לא דמוקרטיה אמיתית לפחות. .. יש דברים שגם באופק הורוד שאתה צופה לנו - לוקחים את הזמן שלהם. ההתנגדות לדיקטטורה צריכה לצמוח מבפנים ולא מהמערב הלא ערבושי !!!
מנטליות דמוקרטית 37120
צריך לבדוק פעם מדוע אתה מתווכח עם עצמך באותו כינוי מכתובות דוא"ל שונות. האם ewilde וליאת חולקים את אותו מחשב והתבלבלו לרגע, או ש-ewilde יוצר פרובוקציה ועונה עליה?

אבל לגופו של עניין - דמוקרטיה אינה מצב "טבעי" שצומח מתוך משטרים אפלים. זוהי שיטת משטר שהומצאה ביוון ולא החזיקה מעמד בזמן העתיק. בעולמנו היא קיימת כ-‏225 שנה.
צורות הייסוד שלה:
מלחמה - ארה"ב, ישראל.
הפיכה - רומניה.
התמוטטות הסדר הישן - רוסיה, ספרד.
כפיה מבחוץ - גרמניה, איטליה, יפן.

המתנה שהדמוקרטיה תצמח מבפנים עלולה לא להתממש. ההפיכה הרומנית לא היתה מתרחשת לעולם ללא התמוטטות ברית המועצות, ויוכיח "האביב של פראג".
מנטליות דמוקרטית 37164
בדיוק כך. מעניין לציין שמכל המדינות הערביות (עשרים וכמה) לא צמחה ולו אחת דמוקראטית. מכל המוסלמיות (58?) יש רק אחת כזו - תורכיה.
אז אולי יש דבר כזה "מנטליות ערבית/מוסלמית"?
שכחת את אנגליה? 37195
מנטליות דמוקרטית 37201
הדמוקרטיות האמריקאית, הצרפתית,והאנגלית התעצבו מתוך מלחמות אזרחים בין כוחות שמרניים לכוחות פרוגרסבים יותר (והכוונה ליחס להשכלה של המאה ה18).בישראל המלחמה עדין בפתח.
מנטה-מסטיק 37209
לפני שזורקים לקלחת של האייל (מה, לא ידעתם שיש לאייל קלחת?!) עוד מילה-שלא-כולם-מסכימים-על-משמעותה (בינתיים, כמדומני, יש "עם", "אומה", "לאום", ואולי יש בעוד קטגוריות), אולי אפשר
א. להסביר לי (ולקוראים האינטליגנטים גם) מהי מנטליות?
ב. להסביר מדוע בדיון הנוכחי מדובר על "מנטליות" ולא על "תרבות"?
מנטה-מסטיק 37213
עוד פחת שהקלחת לא תצא מימנו במהרה.
דרך אגב יצא בימים אלו לראשונה בתרגום עברי
ספרו של ברודל על הים התיכון שהכניס אולי את המושג מנטליות או יותר מדויק היסטוריה של התודעה ('mentalite) לתוך עולם המושגים הנוכחי.
מישהו מתנדב לקרוא.
מנטליות פוגענית 38397
"ערבושים"?

"ערבושים"?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים