דעתו של אפרים הלוי 370585
מנקודת הראות שלי אפרים הלוי הוא בודאי "שמאל". דווקא בגלל זה מעניין לשמוע את דעתו על ההתנתקות על רקע עליית החמס והירי המתמיד של טילי הקאסם שלמדנו לקבלו כחלק של חיינו, בראיון ברדיו שאני שומע ממש ברגעים אלה.
ובכן, אפרים הלוי חושב שלנוכח המצב כיום אין ספק שההתנתקות הייתה טעות, ובודאי לא השיגה את יעדיה, כפי שקוו עושיה.
מעניין גם הסיפור שלו על ההליך המוזר שבו קבלה הממשלה את "מפת הדרכים". לדבריו הממשלה עברה תוך כ 48 שעות מהתנגדות מוחלטת למפת הדרכים (הרעה לדעתו) לקבלתה, כשהמפנה שוב מתחיל מיוזמה שמגיעה מלשכת שרון, והשרים משנים את דעותיהם באופן מפתיע תוך זמן קצר ביותר. בזמנו, כשהדבר הזה קרה לא נתתי כל כך את דעתי לכך משום שתנאי לתחילת ריצה מפת הדרכים היה כפי שהבנתי אז פרוק הטרור מנשקו, והערכתי שאי המעשיות בצעד זה תנטרל גם את היתר, אבל מבחינת ההליך וקבלת התכנית המהירים, זה די מזכיר את המהפך המחשבתי המוזר וההתנהגות הסמרטוטית של מובילינו, בפרשת ההתנתקות.
ודעתו של אלי עמיר 382888
מוזר שמי שמחזיר אותי כנראה זמנית "לאוויר", אחרי תקופת אלם ארוכה שנבעה פשוט מייאוש מוחלט לנוכח מה שקורה בפוליטיקה שלנו, והתמיכה הציבורית המפתיעה מבחינתי שקיבל היצור המשונה "קדימה", הוא דווקא הסופר אלי עמיר, זה שמייצג מזה שנים את השמאל בתכנית "על ימין ועל שמאל" ברדיו.
ובכן, בימים אלה של ליקוי מאורות, את התמיכה לדרכי אני מקבל דווקא ממנו. האיש מתנגד בפרוש לתוכנית הנסיגה והעקירה החדשה מבית מדרשו של אולמרט שנקראת "התכנסות".
הצרה היא שהסבריו בדבר ההבדלים בין ההתכנסות להתנתקות של שרון, שבה תמך בהתלהבות, צריכים להביא כל אדם בר דעת למסקנה שההתנתקות הייתה לפחות מהסתכלות שבדיעבד, טעות, ולו עשה האיש עוד צעד מחשבתי אחד, היה חייב גם הוא להגיע למסקנה הזאת.
איך מסביר עמיר התנגדותו להתכנסות בניגוד להתנתקות שבה תמך ?
הוא אומר שבעת ההתנתקות שלט הפת"ח ברשות הפלשתינית, ואילו עתה החמס הוא השליט.
אבל אם זו הסיבה להבדל הרי חייבים להגיע למסקנה שלנוכח מה שקרה אחרי ההתנתקות - עליית החמס, אף היא הייתה טעות. כי מה זה חשוב שאז שלטו "הטובים" ? ההתנתקות הייתה והשולטים הם "הרעים". מבחינת התוצאה הגענו לאותה תוצאה רעה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים