נוירומנטיקה? 37186
ועם פרסום החלק האחרון בסדרה המשובחת, אני מעיז סוף סוף לשאול את המחבר (מתוך הנחה שאולי עוד אנשים תוהים): למה "נוירומנטיקה"? האם השילוב של רומנטיקה כאן הוא עם "נוירו" (וזה לא כל כך מתאים לנושא המאמר), או שמא "נוי" (neu) - "חדש" בגרמנית?
נוירומנטיקה? 37188
מעז, לא מעיז.
נוירומנטיקה? 37192
"נוירומנטיקה" היא יציר לשוני (דווקא לא וולגרי) שהמציא ויליאם גיבסון שספרו Neuromancer הוזכר בחלק ב' של המאמר.
נוירומנטיקה? (ראה JABBERWOCKY) 37228
היי ירדן,

כפי שציין אסף מקור המילה בשם ספרו של גיבסון "נוירומנסר" (Neuromancer). אך גם בספר אין למילה זו משמעות מוגדרת. זהו שמו של אחד משני מחשבי העל - בינות מלאכותיות מפותחות ביותר - הממלאות תפקיד של דמויות ברומן.

גיבסון מצליח לבנות אצל הקורא תחושה שהוא מפליג אל עולם עתידני שבאמת לא מוכר לו, לא רק בזכות ההמצאות הטכנולוגיות המוזכרות בספור, אלא גם בגלל הלשון המיוחדת שהוא משתמש בה, הכוללת בין השאר המצאת מילים שלא נמצאו בשום מילון בשנות השמונים. אחת הטכניקות הלשוניות שהוא משתמש בה היא צירוף של חלקי מילים שבאמצעותן הוא בונה מילה אחת חדשה, לדוגמא, simstim, טכנולוגיית מציאות מדומה המדמה גירוי חושי.(*)

במקרה של המילה simstim המשמעות די ברורה, אני מניח שמדובר בצירוף המילים simulation ו-stimulation, אולם, כאמור, יש אצל גיבסון צירופים ודימויים שאינם מתגבשים בקלות למשמעות מובחנת. כשקראתי את הרומן זרקה הלשון המיוחדת שלו את ראשי לכל מיני מקומות לא צפויים, ונזכרתי במה שאמרה אליס בסיימה לקרוא את JABBERWOCKY ב"מבעד למראה": “It seems to fill my head with ideas – only I don’t know exactly what they are." (השיר ממלא את ראשי ברעיונות – אלא שאיני יודעת מהם בדיוק). מרטין גרדנר מעיר על כך, שלמרות שלמלותיו המוזרות של השיר אין משמעות מדויקת, הן מהדהדות בצלילים עיליים דקים. או קצת אחרת, אלה מילים בעלות קצה פתוח (open ended) המפנות מרחב לדמיון ומשחררות אותו.

גיבסון אינו משתמש בצירוף המסוים "נוירומנטיקה" (Neuromantics). בצירוף הזה נתקלתי באתר סייבר-פאנק איזשהו בראשית חיפושי ברשת אחר חומרים למאמר זה, אך לא התעכבתי עליו ולא ניסיתי להבין באיזה מובן השתמשו בו באותו אתר. באותה עת גם לא היה לי מושג שהמאמר יתרחב עד כדי כך ויכלול בנוסף למין ורובוטים במדע הבדיוני גם טכנולוגיות סייברסקס, יחסה של החברה למין כו'. כשסוף סוף התיישבתי למלאכת הכתיבה וחיפשתי שם לקובץ העבודה בוורד, נשלפה לה פתאום מזיכרוני המילה הזו, והיא התאימה, משום שהעניקה לי את דרגת חופש המתאימה שחיפשתי בכתיבה.

הצלילים העיליים שמהדהדים באוזני במילה "נוירומנטיקה" כוללים בין היתר, רומנטיקה חדשה, כפי שציינת; neural networks (רשתות עצביות המחקות את מבנה המוח ומשמשות ביצירת בינות מלאכותיות, שלב בדרך לבניית אנדרואידים) וכמובן, הקונוטציה לעולמות שבונה גיבסון בספריו.

* טכנולוגיית ה-simstim מאפשרת לקייס להתחבר אל המערכת העצבית והחושית של מולי, לראות בדיוק מה שהיא רואה וחווה גם כשהיא נמצאת במקום אחר - כמו להיות בראש של ג'ון מלקוביץ'. אגב, האפשרויות הנוירומנטיות של הטכנולוגיה הזו עשויות להיות מעניינות ביותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים