האדום האדום הזה 372464
נבוך. כמובן שאני בחברה המכובדת אך טועה...

בכובע יש שלושה קלפים: אחד אדום משני צידיו, שני לבן משני צידיו, ושלישי לבן מצד אחד ואדום מצד שני. מוציאים בעיניים עצומות קלף אחד וזורקים אותו לאויר; כשפוקחים אותן, רואים שהוא נחת כך שצידו העליון אדום. מהי ההסתברות שזה הקלף אדום־אדום?

בוודאי שזה לא לבן-לבן, ולכן, בניסוח ללא מסיח מתקבלת הגרסה הבאה: יש לי ביד שני קלפים, אחד לבן-אדום ושני אדום-אדום. נזרק קלף והסתבר שצידו האחד אדום. מה הסיכוי שצבעו השני אדום?
ובכן, או שזה הקלף האדום-אדום, או הלבן-אדום. הסיכוי שזה האדום-אדום הוא חצי ובמקרה הזה צידו השני הוא אדום בהסתברות של 1 כלומר, אחדXחצי=חצי.

קראתי את ניסוי הכדורים בכדים ואני סבור שהגרסה הנכונה לו היא הבאה.

יש לי שני כדים ובכל כד שני כדורים. באחד כדור אדום וכדור לבן, בשני יש שני כדורים אדומים. אני מכניס את שתי ידיי אל כד אחד (הרי שני צדדי הקלף תלויים זה בזה), מוציא יד אחת ורואה אדום. כלומר, או שבחרתי בכד האדום-לבן, או בכד האדום-אדום. הסיכוי שהכדור הבא אדום הוא שוב חצי.

אילו היה לי כד אחד, או שלא הייתי מחוייב להכניס את שתי ידיי לאותו הכד, הסיכוי לכדור האדום הבא היה שני שליש.

להבנתי, היות ויש תלות בין שני צדדי הקלף, השאלה היא בעצם, איזה קלף נמצא מולי, אדום-אדום או אדום-לבן, אילו הייתי רואה לבן, הייתה לי בעיה עם לבן-לבן. היות ואני רואה אדום, הצד השני הוא או אדום, או לבן, שהרי איני מקבל את צדדי הקלף היחיד בנפרד, אלא ביחד.

בינתיים אניח שאני והזרזיר לפחות שווי מעמד, עם חשש לפיחות במעמדי.
האדום האדום הזה 372468
אני לא בטוח שאני מבין. אתה טוען שההסתברות היא חצי?
האדום האדום הזה 372510
לא. רציתי לדעת איפה בניסוי טעיתי ובסוף הבנתי.

כמובן שמשתמשים בבייס, והכל מסתדר. הבעיה שלי הייתה שכשתפסתי את הכדור האדום ביד, התעלמתי מזה שהייתה לי אופציה לתפוס את הכדור הלבן ראשון, ואז גם נשמרת ההסתברות חצי לקו האדום לבן בכלל באופן תיאורטי, וגם אפשר להשתמש בבייס עם אדום-אדום משני הכיוונים, כך שהוא מקבל את הערך שני שליש.

אפילו תכננתי ניסוי צינורות שהיה יותר ברור מהכדים. נו שיהיה, אם זה מה שעושה לי טוב...

לפני שאני חוזר לג'ונגל, את "כיצד פועל המוח"/פינקר קראת?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים