מערכת נכבדה 373493
"ארבע הנשים חיו באירופה במהלך 2,000 השנים האחרונות" - האם מישהו מוכן לבדוק שוב ולפרט בעניין זה.
אני זוכר שבמקום כלשהו נטען שהן חיו במאה ה-‏10 לספירה. לעומת זאת ראיתי בטלביזיה ראיון עם ד"ר בהר שם המראיין ניסה מספר פעמים ל"דחוף" את 4 ארבע האמהות מספר בראשית וציין את הזמן בערך כמאה ה-‏10 לפני הספירה. ד"ר בהר לא תיקן אותו.
האם יתכן שהד"ר מנסה לטשטש את העובדה שהתוצאות שלו חסרות משמעות מבחינה סטטיסטית (אם 8% מתושבי אסיה "קשורים" לגינג'יס חאן, מה הרבותא בכך שיש 4 אמהות דומיננטיות בקבוצת היהודים האשכנזים?)? (אני שואל ולא יודע את התשובה).
עשיתי חשבון 373751
חישוב גס בהנחות הבאות:
א. 4 האמהות חיו לפני 2000 שנה (80 דורות).
ב. ל-‏4 האמהות היו פי 3 יותר בנות מאשר לממוצע של שאר האמהות בנות זמנן.
ג. 4 האמהות הורישו לכל בנותיהן הישירות תכונות מסויימות שהפכו אותן לפוריות יותר ב-‏10% משאר הנשים היהודיות.

נותן כי לפני 2000 שנה יכלו להיות בערך 55000 אמהות יהודיות נוספות שיש להן בנות "ישירות" היום. והשאלה: אז מה? מה כל כך חשוב או לא סביר בנתונים הללו?
(ההנחה הקשה ביותר היא א'. אם 4 האמהות חיו בזמנים כלשהם קרוב יותר לדורנו, יש צורך ל"חזק" את הפוריות העדיפה של בנותיהן הישירות לגודל שכבר נראה מופרז. מה שכנראה קורה הוא שיש מנגנוני ברירה טבעית ולא טבעית נוספים וחשובים לא פחות מ"פוריות" רגילה. אפשר למשל לראות איך תוך 100 שנים הפכה קבוצת האשכנזים בעם היהודי מלמעלה מ-‏90% למשהו בסביבות ה-‏50%. אבל בשביל להבין זאת אין צורך בארכיאולוגיה גנטית.)
עשיתי חשבון 373807
שיעור האשכנזים מקרב היהודים הוא בסביבות ה80% ולא 50%.

מה שמעניין אותי הוא מדוע נבחר המספר 4. זאת אומרת, אני מניח שהחוקרים מצאו אחוז יהודים מסויים הקשור לאימא אחת, אחוז יהודים מסויים לאימא שניה, וכך הלאה. הם לא היו חייבים להעצר ב4 אימהות. יכלו להעצר ב3 או ב5 או בכל אימא אחרת. אני מניח שהם נעצרו באימא הרביעית מכיוון שאחוז היהודים הקשורים לאימא נוספת (החמישית במספר) הוא קטן משמעותית מאחוז היהודים הקשורים לאימא הרביעית ולכן כותרת בנוסח, למשל, 43% מהיהודים האשכנזים מקורם ב5 אימהות, הוא פחות טוב מאשר 40% שמקורם ב4 אימהות. זאת אומרת, התוספת השולית של האימא החמישית היא קטנה לאין ערוך מהתוספת השולית של האימא הרביעית (וקל וחומר, מהתוספת של שלוש האימהות הראשונות). אבל מתגנב אצלי החשד שהם עצרו לאחר האימא הרביעית מסיבה נוספת, והיא מכיוון ש4 אימהות זה מרפרר ל4 האימהות בתנ"ך. החוקרים היו מעוניינים ב4 אימהות, לפחות מההיבט הסימבולי ומהתהודה שזה יעורר בקרב הציבור היהודי. אם זה המצב,זה מדגים (לא שהיה צורך, זה הרי די ברור) כיצד גם במחקרים במדעי הטבע אפשר לעשות מניפולציות מחקריות וכיצד גם מחקר במדעי הטבע בא לשרת מטרה מסויימת, ויוצא מתוך עמדה מסויימת.

דיסקליימר, אני לא איש מדעי הטבע ויתכן ואני לא יודע על מה אני מדבר.
עשיתי חשבון 373809
"אם זה המצב,זה מדגים (לא שהיה צורך, זה הרי די ברור) כיצד גם במחקרים במדעי הטבע אפשר לעשות מניפולציות מחקריות וכיצד גם מחקר במדעי הטבע בא לשרת מטרה מסויימת, ויוצא מתוך עמדה מסויימת."

ואם לא? (גם אז, שהרי מה-שהיה-להוכיח כבר ממילא "די ברור").
עשיתי חשבון 373810
אם לא, הלכה הדוגמא למצב הדי ברור של מניפולציות וגו'. אבל לא נורא, יש עוד הרבה דוגמאות אחרות.

אז? מה הערך של התגובה שלך?
עשיתי חשבון 373813
הערך של הדוגמא שלי הוא שבע וחצי (בערך). מטרתה להדגים כמה זה פתטי כשמישהו מסמן מטרה מראש, ואז מפנטז לעצמו הוכחה ומודיע: שימו לב! יתכן שהפנטזיה שלי מתארת את המציאות בדיוק נמרץ, ואם כך הרי זוהי הוכחה פלאית ממש למה שרציתי להוכיח!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים